Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Karta parkingowa--zmiana przepisów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

#1 DanutaK

DanutaK

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 25 czerwiec 2014 - 20:14

Przypadkiem usłyszałam, że będą zmiany dotyczące przepisów karty parkingowej. Czy to prawda? Jak to się będzie miało do osób 1 grupy,które takową kartę mają na stałe, a nie mają samochodu. Weźmy osoby z dużym porażeniem, osoby niewidome lub starsze. Czy karta ta traci ważność. Jeśli tak to do kiedy trzeba wyrobić nową. Chciałabym się dowiedzieć wszystkiego co dotyczy tej sprawy jeżeli to możliwe.Bardzo proszę o odpowiedź.


  • 0

#2 Gość_Pudlarz_*

Gość_Pudlarz_*
  • Gość

Napisano 26 czerwiec 2014 - 08:22

Przyłączam się do powyższej prośby, też chciałbym wiedzieć


  • 0

#3 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 26 czerwiec 2014 - 12:28

Obecne przepisy będą funkcjonować tylko do 30 listopada 2014. Po tym terminie obecne karty stracą swoją ważność. Poza tym, nowe karty będą ważne tylko 5 lat, zwalniać będą z oplat za dojazd do większości budynków, a korzystanie z nich przez nieuprawnione osoby, to kara 2 tys. zł.  
Z karty nie będą już mogły korzystać osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności oraz nie ze wszystkimi stopniami. Wg nowych przepisów, kartę otrzymają osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności a także dzieci z niepełnosprawnością. We wszystkich przypadkach uprawnieni będą tylko ci, którzy mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. W przypadku osób ze stopniem umiarkowanym kartę parkingową otrzymać będą mogły jedynie osoby z niepełnosprawnością ruchową (symbol 05-R), neurologiczną (10-N) lub narządu wzroku (04-O).

Osoba niepełnosprawna posiadająca kartę parkingową, a nie posiadająca uprawnień do prowadzenia auta, może korzystać z pomocy najbliższego członka rodziny. Wtedy to uprawnienia osoby ON rozciągają się na tę osobę i jej odpowiednio oznaczone auto.

Kartę parkingową będą też mogły sobie wyrabiać placówki związane z opieką, rehabilitacją bądź edukacją osób z niepełnosprawnością, lecz będzie ona przypisana do konkretnego pojazdu.

 

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj:

http://www.niepelnos...26#.U6wAYEBqyWw

http://www.niepelnos...86#.U6wA4EBqyWx

http://www.infor.pl/...-2014-roku.html


Użytkownik kuba edytował ten post 26 czerwiec 2014 - 14:03

  • 0

#4 Gość_Karina_*

Gość_Karina_*
  • Gość

Napisano 27 czerwiec 2014 - 11:44

http://www.niepelnos.../ledge/x/186064


  • 0

#5 klo

klo

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 01 lipiec 2014 - 17:41

Witam, mam orzeczenie na stałe, umiarkowany stopień 5-R, 10-N, chodzę o kulach łokciowych. Po złamaniu C5 pozostał mi prawostronny niedowład. Czy teraz będę musiał jeszcze raz ubiegać się również o nowe orzeczenie, czy tylko składam wniosek o nową kartę i staję przed komisją która zadecyduje?


  • 0

#6 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 01 lipiec 2014 - 20:26

Przeczytaj uważnie: http://mazowieckie.p...rkingowych.html


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#7 mandacik11

mandacik11

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 205 postów

Napisano 02 lipiec 2014 - 14:42

Jesli posiadam znaczny stopien niepelnosprawnosci o symbolu 04-O a w pukncie 9 mam wpisane nie dotyczy to czy przysluguje mi karta parkingowa?


  • 0

#8 shulamit

shulamit

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 44 postów

Napisano 19 lipiec 2014 - 09:38

Mam orzeczony na stałe umiarkowany stopień niepełnosprawności, przyczyna 05-R, w punkcie 9 "spełnia". Miałam kartę parkingową na stałe. Teraz usłyszałam, że żeby otrzymać kartę parkinkową muszę stanąć na komisji. Uzasadnienie - zmiana przepisów, pkt jest nieaktualny. To po co w ogóle był ten punkt?


  • 0

#9 syrenka

syrenka

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 22 postów

Napisano 11 maj 2015 - 17:09

mam 1 gr stopien znaczny na stałe z ZUS renta<stan ogólny kiedys,stawalam kiedys w zus na komisji>,mialam 3 razy operowana noge,doszlo mi zwyrodnienie stawów,teraz przeszlam operacje kregoslupa,wstawili stabilizator z tytanu,czy teraz po tej operacji otrzymam karte parkingowa?chodze jakos,boje sie ze zabiora mi calkowicie karte i jeszcze moga obnizyc gr i pozbawia opiekunczego,prosze o odp czy mam szanse otrzymac gdy zlozę dokumenty o karte,wiem ze trzeba na komisji u mnie stanac w StAROSTWIE a tam wiem obcinaja ile mogą


  • 0

#10 Yanek

Yanek

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 14 maj 2015 - 08:40

Tak prostymi słowami (wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w internecie – ale musisz poszperać na rożnych stronach).

  • Stare karty tracą ważność (tak – te bezterminowe :) ). Nieposiadanie nowej narazi Cię na mandat.

  • Nowe karty parkingowe wydawane są na podstawie orzeczenia wydawanego przez Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności i w żaden sposób nie wpływa to na rentę przyznaną w ZUS, to dwie inne sprawy. Chodzi o ustalenie, czy naprawdę taka karta Tobie się należy, a nie interesuje ich czy masz rentę czy nie.

Wszystko to przechodziłem i złościłem się, że ktoś podważa moje inwalidztwo. Ale teraz jestem zadowolony, przy 1 gr. a obecnie tzw. znacznym stopniu, ze względu na uraz rdzenia, nikt na komisji nie kwestionował mojej niepełnosprawności.

Mam stare orzeczenie ZUS i przyznaną rentę. Oraz zupełnie inne nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i legitymację osoby niepełnosprawnej. Mam też nową kartę parkingową, niestety ich ważność to tylko 5 lat, ale to po to, aby po śmierci osoby niepełnosprawnej, inne nie uprawnione osoby z takiej karty nie korzystały.

 

Jeśli w Twoim przypadku jest podobnie nie masz się czego obawiać.

 

Tu LINK, który trochę wyjaśni.


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 14 maj 2015 - 14:09
poprawiono błędy.

  • 0

#11 debica

debica

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 17 maj 2015 - 08:47

Czy to oznacza, że będę musiała ponownie starać się o kartę parkingową?


  • 0

#12 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 17 maj 2015 - 10:37

Czy to oznacza, że będę musiała ponownie starać się o kartę parkingową?

 

Dokładnie tak, ponieważ:

Wszystkie karty parkingowe wydane do tego dnia, czyli 1 lipca 2014 r., zachowują ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej jednak niż do dnia: 30 czerwca 2015 r.

Źródło: jak wyżej.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#13 Singe

Singe

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2113 postów

Napisano 27 maj 2015 - 21:00

Wrzucam link z artykułem związanym z tematem: http://warszawa.gaze...nosprawny_.html gdzieś już widziałam tego Pana ;)


  • 0
Jeśli miłość – to tylko prawdziwa * Jeśli przyjaźń – to tylko szczera.
Jeśli obecność – to tylko niewymuszona * Jeśli być kimś – to tylko sobą.
- Rafał Wicijowski

#14 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 28 maj 2015 - 00:01

Nie tylko Ty ;) Podejrzewam, że sporo osób - szczególnie płci pięknej :) Swoją szosą, jestem ciekaw czym to się skończy...


  • 0

#15 StanLopuch

StanLopuch

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 28 maj 2015 - 13:38

Tak, sa powazne zmiany od 1go lipca 2015 ! Prosze wejdz na nasza strone http://petycjaniepelnosprawnych.pl/ gdzie zobaczysz szczegoly aktow prawnych oraz mozesz przylaczyc sie do Petycji w sprawie naprawy szczegolnych krzywdzacych zapisow !!!!


Nowe Karty Parkingowe beda wymagane od 1go Lipca 2015 ! Trzeba wystapic z wnioskiem o wydanie, dolaczyc aktualna decyzje Komisji Lekarskiej itp. Ustawa Sejmowa I przepisy wykonawcze sa bledne w pewnych aspektach z czym walcze - prosze wejdz na nasza strone  http://petycjaniepelnosprawnych.pl/ aby zobaczyc szczegoly aktow prawnych oraz przylaczyc sie do protestu. Jako nowicjusz na Ipon, zamiescilem ta wiadomosc na Forum, ale odzew byl mierny. Byc moze nie umialem naglosnic kwestii w wystarczajacy sposob czy zamiescic na wlasciwej stronie. Jak dotychczas zebralem ponnad 500 podpisanych petycji  od znajomych i Rzad "pracuje" nad korekta. Prosze przylacz sie i podaj wiadomosc dalej- Niech MOC bedzie z nami !  StanLopuch@gmail.com


Użytkownik StanLopuch edytował ten post 28 maj 2015 - 17:54

  • 0

#16 krzysio89

krzysio89

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 29 maj 2015 - 09:08

Ja czytałem o kartach parkingowych tutaj moim zdaniem wszystko elegancko i zrozumiale wyjaśnione. Ale też od najbliższej środy wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie kart, z drobnymi korektami:

 

1) o wydanie karty będzie można wnioskować u dowolnie wybranego powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności;

2) wniosek trzeba będzie podpisać i złożyć osobiście, natomiast odebrać kartę będzie mogła osoba upoważniona przez niepełnosprawnego, którą można będzie wskazać już we wniosku.

 

Podobno punkt 1 może wydłużyć całą procedurę, ze względu na konieczność weryfikacji prawomocności przedstawionego przez wnioskodawcę orzeczenia o niepełnosprawności, wydanego przez inny zespół.


  • 0

#17 StanLopuch

StanLopuch

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 02 czerwiec 2015 - 19:49

Krzysio89:

Tak, okazalo sie,ze 19 maja 2015, wprowadzono korekte Rozporzadzenia Wykonawczego w sprawie Kart Parkingowych - Dz. U. 2015, poz 691. ZNIEISIONO absurdalny zapis o wymogu skladania wnioskow w miejscu stalego zameldowania !!! Zwyciestwo rozsadku nad urzednicza bezmyslnoscia. Prowadzilismy Akcje od kwietnia I mam nadzieje przyczynilismy sie do ZMIAN - Razem MOZEMY - tym razem MOC byla z nami. Stan Lopuch


  • 0

#18 Trybik

Trybik

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 656 postów

Napisano 03 czerwiec 2015 - 09:57

Ja parę dni temu złożyłem wniosek o nową kartę, chciałem to zrobić w czerwcu, by jak najdłużej przeciągnąć jej ważność.

Nie wiem, czy wszyscy są świadomi - ja do tej pory nie byłem - że od stycznia 2016 roku wejdą dodatkowe opłaty za kartę, tzw. opłata ewidencyjna. Jaka wysokość tej opłaty i inne szczegóły nie są mi znane, w necie też nic jakoś nie znajduję. Zapewne będzie to baza kart, za którą będziemy płacić - czyli kolejny sposób do dojenia najsłabszej i raczej jednej z najuboższych grup społecznych.

Nie słyszałem, by kierowcy płacili za to, że ich dane i ich samochodów są w ewidencji CEPiK, zresztą pod ten system miała chyba być podpięta ewidencja kart parkingowych. I może nawet będzie podpięta, ale każą nam za tę ewidencję płacić - ot Polska kraj dobrobytu ... dla elyt polytycznych, by mieli na obiadki, salony kosmetyczne, kilometrówki, wojaże zagraniczne.

 

Jak się zmobilizuję, to napisze w tej sprawie w kilka miejsc, chyba, że ktoś ma lekkie pióro i zechce się tego podjąć - nie musi to być miły list - skoro władza nas nie szanuje, to czemu my mamy szanować władzę.


  • 0

... największym wrogiem wolnego człowieka jest system ...


#19 krzysio89

krzysio89

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 19 czerwiec 2015 - 08:58

Krzysio89:

Prowadzilismy Akcje od kwietnia I mam nadzieje przyczynilismy sie do ZMIAN - Razem MOZEMY - tym razem MOC byla z nami. Stan Lopuch

Wypada tylko pogratulować i wspólnie świętować drobny bo drobny, ale istotny sukces :)

 

 

Nie wiem, czy wszyscy są świadomi - ja do tej pory nie byłem - że od stycznia 2016 roku wejdą dodatkowe opłaty za kartę, tzw. opłata ewidencyjna.

Faktycznie, jest taki zapis, ale nawet strony rządowe póki co nie podają wysokości tego rodzaju opłaty. Spokojnie, to jeszcze ponad pół roku, mają czas ;) A serio, to pewnie jakimś rozporządzeniem ustalą wysokość opłaty - mam nadzieję, że na symbolicznym poziomie.


  • 0

#20 Trybik

Trybik

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 656 postów

Napisano 19 czerwiec 2015 - 09:33

Faktycznie, jest taki zapis, ale nawet strony rządowe póki co nie podają wysokości tego rodzaju opłaty. Spokojnie, to jeszcze ponad pół roku, mają czas ;) A serio, to pewnie jakimś rozporządzeniem ustalą wysokość opłaty - mam nadzieję, że na symbolicznym poziomie.

Moim zdaniem nie ma znaczenia, na jakim poziomie będzie to opłata, nawet symboliczna złotówka - jakim prawem będzie się nas doić ?
Nie słyszałem, by kierowcy płacili za to, że ich dane oraz ich samochodów są w bazie CEPiK, no chyba że ta opłata jest gdzieś ukryta albo wliczona w inne opłaty, np. ubezpieczenie.
Chodzi o zasadę - inni nie płacą a my mamy płacić za ewidencję kart parkingowych. BUL, BUL i jeszcze raz BUL (piszę świadomie z błędem).


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 19 czerwiec 2015 - 10:07
cytat.

  • 1

... największym wrogiem wolnego człowieka jest system ...



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych