Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Militaria Wojskowość historia

militaria wojo

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 arogrom

arogrom

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 52 postów

Napisano 12 luty 2014 - 00:40

Witam czy znajdują  się tu pasjonaci tych oto hobby jak tak prosze o dzielenie sie wiedza zdjeciami własnymi itd pozdrawiam ;)


  • 0

#2 Yanek

Yanek

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 12 luty 2014 - 21:12

Wisi tego żelastwa trochę, nie wiem czy w ogóle jest oś warte ;) ;)

Dodam, że tego konkretnego wzoru mam jeszcze jedną. A Ty tylko tak pytasz, czy się tym interesujesz, czy tylko znasz to z gier komputerowych. Czy wiesz co to farba salamandra, czy miałeś w ręku „polską siłę”.Jeśli Cię to interesuje to chętnie porozmawiam. Choć pierwszy raz na tym forum spotykam taką osobę. Są portale takie jak np. „do broni.pl ” czy „bron.iweb.pl” tam raczej rozmawiam.

Pozdrawiam

lzqd.jpg


  • 0

#3 arogrom

arogrom

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 52 postów

Napisano 13 luty 2014 - 13:47

WItam  broń biała mnie nie interesuje choć mój pradziadek walczył z bolszewikami lecz szabla sie nie zachowała interesuje sie tym troche cieszę sie ze ktoś się znalazł pochwale i swoimi zbiorami pomału :) posiadam takie rzeczy jak np lufa karibinu lebel polski hełm wz 1936 używany także w powstanu były na nim jeszcze ostatki ognalnego mlowania ale postanowiłem go odnowić hełm radziecki korowy Vietnam  i resztki nieznanego dla mnie pistoletu nie moge go poznać niestety nawet z róznim fotografiami moim prywatnym zdaniem jest to fracuski pistolet star narazie to jest w moim piwnycznym bukrze musze to przygotować do zdjęć jak coś sa to zbory moje prywatne a także taty :)  pozdrawiam


Użytkownik arogrom edytował ten post 13 luty 2014 - 14:19

  • 0

#4 Yanek

Yanek

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 13 luty 2014 - 14:55

Star to hiszpański pistolet nie francuski. Nie było polskiego hełmu wz 36 (w 1936 roku zaprojektowano jeden z rodzajów hełmu niemieckiego i francuskiego i one noszą oznaczenie wz 36). Polski hełm przedwojenny to hełm wz 31, (produkowała go Huta Ludwików i niewielką ilość Huta Silesia) malowany z zewnątrz był farbą z korkiem nazywaną slamandra. Jeśli hełm przeszedł odbiór wojskowy to powinien mieć z tyłu miedziany nit ze stempelkiem K2, jeśli dana partia nie przeszła odbioru nit był stalowy bez stempla a hełmy takie były malowane na szaro i przeznaczone dla formacjo OC). Jeśli Twój hełm ma resztki oryginalnej farby to raczej wymoczyłbym go w kwasie szczawiowym. Poczytaj o tym na forum „odkrywcy” tam chłopaki tak robią. Ja ostatnio tak odrestaurowałem właśnie hełm wz 31. Wyszły nawet stemple w środku. Bronią palna raczej się nie zajmuj ustawa jest chora, legalnie możesz mieć broń w pełni sprawną ale rozdzielnego ładowania (skałkowa, kapiszonowa) a za kawałek zardzewiałej lufy możesz mieć nieprzyjemności. Jak zaczynasz swoją przygodę z militariami to hełmy to wdzięczny temat, ja przez cale życie mam do nich sentyment i zawsze jakieś „gary” były. Jak co to to pytaj, chętnie pomogę, ale jak wspominałem są portale gdzie typowo militarne i tam najwięcej wiedzy zdobędziesz.

Pozdrawiam


  • 0

#5 arogrom

arogrom

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 52 postów

Napisano 13 luty 2014 - 17:40

może w pewnych kwestach sie pomyliłem musiabym sobie przestudiować na nowo swoją prywatną ksiegarnie to wszystko wykopy wiec nie nadaja sie ju ż do użytku traktuje to jako eksponaty muzalne zachowuje sie troche jak pan sikorski z programu było nie mineło tata  wiecej o tym wie ale uczyl i studował literatuje z PRL w tej tematyce a ona jak wiadomo czesto przekrecała stan faktyczny


Użytkownik arogrom edytował ten post 13 luty 2014 - 17:41

  • 0

#6 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 13 luty 2014 - 19:10

To wszystko wykopy, więc nie nadają się już do użytku.

 
Nie wiem czy wiesz, ale na poszukiwania z użyciem wykrywacza do metali, potrzebna jest odpowiednia zgoda od konserwatora zabytków. Wynika to z ustawy o ochronie zabytków. W przeciwnym razie, jak Cię nakryją, możesz mieć sporo nieprzyjemności.
  • 0

#7 misshihi

misshihi

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 716 postów
  • Skąd:Warszawa-Mokotów

Napisano 13 luty 2014 - 19:41

Mój mąż chodził na "wykopki",nie wiem, czy nawet wiedział, ze to nielegalne. Mam w domu trochę tego dobra, łuski, naboje, niektóre ponoc nawet dość rzadkie, mam również strzemiona i podkowy, metalowe części uprzęży, stare kłódki i klucze itp. Czy mogę prosić o adresy stron i forów poświęconych takim rzeczom, i nie chodzi mi o jakieś strony historyczne, raczej komercyjne, bo zastanawiam się nad sprzedażą tej kolekcji. Wygląda ciekawie i oryginalnie, porozwieszane stare żelastwa na ścianach dość rzdko się spotyka w przeciętnych domach, ale po 30-stu latach mam juz po prostu dość tego wystroju. :(


  • 0

"W iskier krzesaniu żywem ,   materiał to rzecz główna. 
Trudno najtęższym krzesiwem 
iskry wydobyć z... substancji miękkiej i podatnej" .


#8 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 13 luty 2014 - 20:01

Spróbuj po portalach aukcyjnych, tam są działy dla kolekcjonerów. I sprzedawaj maksymalnie dużo w komplecie. Albo szukaj sklepów z antykami...
  • 0

#9 Yanek

Yanek

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 13 luty 2014 - 20:19

Misshihi – największy portal to Allegro dokładnie dział – Kolekcje i sztuka następnie Kolekcje a nim podział Militaria, tam jest podział na broń, uposażenie itp. Tu link: http://allegro.pl/militaria-691?ref=collections.art-layer-main

A portale o broni to wymieniany już portal Do Broni link

http://forum.dobroni.pl/historyczne.html

Na poszukiwania z wykrywaczem teraz faktycznie trzeba mieć zezwolenie. Ale po swoim podwórku i łące kto cię tam będzie ścigał. Ale w naszym kraju wszystko co jest w ziem jest własnościową Skarbu Państwa. Tak jak kawałek zardzewiałej lufy jest tzw. istotną częścią broni. Można zbierać broń palną tzw pozbawioną cech bojowych albo starać się o pozwolenie na posiadanie broni ostrej do celów kolekcjonerskich.

Przedmioty z ziemi nigdy jednak nie są wysoko notowane w kolekcjach. Dla przykładu hełm wz. 31 o ktorym wspominaliśmy wcześnie w stanie idealnym z farbą i fasunkiem poszedł dzisiaj za ponad 3000, a i tak nie była to najlepsza cena. Taki hełm wykopany to koszt 100-300 zł. Podobnie jest z elementami takimi jak strzemiona munsztuki itp.

Misshihi jeśli naprawdę chcesz to sprzedać to powinnaś założyć konto na Allegro. Jak co w jakiej kategorii i jak wycenić mogę pomóc, ja tak zawsze ratuję domowy budżet - sprzedając i kupując. Przepraszam za linki jak naruszyłem zasadę forum, wiem, ze nie na wszystkich można podawać linki.

 


  • 0

#10 arogrom

arogrom

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 52 postów

Napisano 14 luty 2014 - 10:47

wszystko co posiadam wykopał tata czy np ja było zgodne z prawem teraz narazie sie tym nie zajmujemy są inne spawy na głowie oto Polski hełm który z tata przemalowaliśmy kiedyś

 

http://zapodaj.net/5...81a28a.jpg.html


Użytkownik arogrom edytował ten post 14 luty 2014 - 10:48

  • 0

#11 Yanek

Yanek

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 14 luty 2014 - 11:30

Jeśli Cię zbieranie militariów zainteresuje i stanie się to twoją pasją to fajnie. Ludziom z pasja żyje się łatwiej, ja swoje pierwsze bagnety i hełm niemiecki miałem 50 lat temu. Tak - rozmawiasz z wapniakiem. Wrzuć w google „hełm wz. 31” to znajdziesz wszystkie interesujące Cię materiały. Tu masz link do strony jakiegoś zbieracza (ale takich stron jest wiele), który prezentuje swoje hełmy.

http://jadarek56.jal...y helmet wz.31/

 

Odrestaurowując taki przedmiot używa się specjalnego koloru farby, są osoby, które dobierają odpowiednie farby, nie maluje ich się tak. Polski hełm to jeden z lepiej notowanych przedmiotów w kolekcjach militariów.


  • 1

#12 misshihi

misshihi

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 716 postów
  • Skąd:Warszawa-Mokotów

Napisano 14 luty 2014 - 20:56

Dzięki Wam za odpowiedzi, mam te militaria, ale nic jakoś wartościowego (chyba...) poza tym mam ich już z lekka dość i czasem mam myśli "kolekcjobójcze", ale z reguły mi potem przechodzą. Kiedyś wiedziałam o tych żelastwach" prawie wszystko, ale po smierci męża przestałam się tym interesować, mam je jako pamiątkę i ciekawy wystrój mieszkania, ale nie są moją pasją. 

Yanek, hełmów akurat nie mam ...


  • 0

"W iskier krzesaniu żywem ,   materiał to rzecz główna. 
Trudno najtęższym krzesiwem 
iskry wydobyć z... substancji miękkiej i podatnej" .


#13 arogrom

arogrom

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 52 postów

Napisano 15 luty 2014 - 15:03

Oto hełm radziecki używany być może pod lenino albo gdzie idziej  był taże odmalowywany lata temu :)

 

 

http://zapodaj.net/0...1023a4.jpg.html


  • 0

#14 arogrom

arogrom

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 52 postów

Napisano 18 luty 2014 - 20:21

Niemiecki pojemnik na gas maske dziadek trzymał w nim klej stolarski :)

 

http://zapodaj.net/3...fc13f3.jpg.html


Użytkownik arogrom edytował ten post 19 luty 2014 - 15:05

  • 0

#15 arogrom

arogrom

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 52 postów

Napisano 07 marzec 2014 - 07:26

witam jakie jest wasze zdanie na temat konfliktu na ukrainie czy bedzie to np jak w przypadku kryzysu kubańskiego ze wszystko bedzie wisiało na włosku i dobrze sie zakończy czy raczej idzie w zła stronę ??


  • 0

#16 misshihi

misshihi

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 716 postów
  • Skąd:Warszawa-Mokotów

Napisano 13 marzec 2014 - 03:42

Może zrobić z tego oddzielny temat, bo tu raczej zaglądają hobbyści, a nie zainteresowani polityką?

 

Ja mam nadzieję, że Putin jakoś się powstrzyma, jeśli bedzie mógł z tej sytuacji wyjść z twarzą. Pokazał swoim, jakim jest odważnym przywódcą i troskliwym ojcem narodu, a Zachodowi, ze ma go gdzieś i może teraz łaskawie przystać na propozycje załagodzenia konfliktu, oczywiście na swoich warunkach. Nie mam pojęcia natomiast, co zrobi z Krymem, bo tym kąskiem to może się udławić. Wziął jak swój a teraz zatrzymać nie bardzo można, a oddać i żal i głupio. No i jeszcze pozostaje kwestia zwykłych, szarych obywateli: jak długo ludzie wytrzymają to napięcie i sami, bez udziału polityków, nie rozpętają wojny? Możemy mieć nadzieje, że wszystko dobrze sie skończy, ale też wierzyć w to za bardzo nie można...


  • 0

"W iskier krzesaniu żywem ,   materiał to rzecz główna. 
Trudno najtęższym krzesiwem 
iskry wydobyć z... substancji miękkiej i podatnej" .


#17 Iosa

Iosa

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 15 marzec 2014 - 21:19

moi kuzyni sie tym zajmują, w wolnym czasie powklejam zdjecia, bo kolekcję mają imponującą:)


  • 0

#18 arogrom

arogrom

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 52 postów

Napisano 30 maj 2014 - 00:57

http://www.iv.pl/ima...77480051896.jpg


  • 0

#19 arogrom

arogrom

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 52 postów

Napisano 25 lipiec 2014 - 21:18

http://zapodaj.net/c...c2da53.jpg.html

 

German hełm war II :)


  • 0

#20 Pinky

Pinky

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 227 postów

Napisano 15 listopad 2014 - 17:25

Według naszego prawa które zostało jeszcze z komuny, to łażenie z wykrywaczem jest legalne. Nielegalne jest znajdowanie i samo kopanie. Ale i tak na to żadne władze nie zwracają uwagi, i są to martwe przepisy. Ja tam łażę z wykrywaczem od czasu do czasu i jeszcze nigdy nie miałem problemów jakiś większych. Raz mnie tylko leśniczy opierdzielił że mu dołki w lesie zostawiam (inni poszukiwacze, ja swoje zakopuje) i chłop że mu łażę po obsianym polu. Kiedyś nawet mnie Policja podwiozła kawałek w miejsce gdzie była potyczka Milicji z UPa, i dała cynk na kilka innych miejscówek. Innym razem paru rolników poprosiło mnie i kumpli żebyśmy im przeczesali pole. Jednak ja nie zbieram tego złomu, lubie tylko szukać. Czasem jednak jakieś ciekawe rzeczy się znajdzie, np srebrne monety tzw Orty Gdańskie. Na nieszczęście wykończyłem swój wykrywacz w bagnie po pas i teraz zbieram fundusze na nowy.


  • 0
Nie nauczono mnie paciorka, nigdy nie byłem u spowiedzi.
Więc od czupryny do rozporka, niejeden diabeł we mnie siedzi.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych