Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Sanatorium


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Zdzich

Zdzich

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 61 postów
  • Skąd:Lublin

Napisano 18 styczeń 2013 - 08:39

Od 30-tu lat jestem na ręcie i jeszcze nigdy nie byłem w sanatorium. Pomyślałem że czas najwyższy i w związku z tym mam kilka pytań.

1.) Kto kieruje do sanatorium, lekarz rodzinny czy specjalista? 2.) Jak długo obecnie czeka się na skierowanie? 3.) Ile to kosztuje? 4.) Czy mam jakiś wpływ na wybór uzdrowiska? 5.) Kiedy wpłaca się pieniążki? 6.) Czy w razie sytuacji losowej, niemożności wyjazdu, pieniążki przepadają?

Wiem, mógłbym poszukać odpowiedzi na te pytania w necie ale skoro jest to forum to liczę na wiedzę i doświadczenie forumowiczów, pozdrawiam..


  • 0

Ex factis non ex dictis amici pensandi sunt


#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 18 styczeń 2013 - 15:06

Na większość odpowiedzi z tych pytań znajdziesz tutaj:

 

http://www.fakt.pl/P...y,166279,1.html

 

Lub:

 

http://www.nasze-san...orium-2013.html


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 hanick13

hanick13

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 18 styczeń 2013 - 16:10

Odpowiem z własnego doświadczenia :) :

 

1. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz rodzinny na podstawie historii choroby, wypisów szpitalnych, wyników badań itp.

2. Długość oczekiwania na pobyt w sanatorium zależy m.in.od rodzaju leczenia ( szpital uzdrowiskowy, sanatorium uzdrowiskowe,przychodnia uzdrowiskowa) , miejsca leczenia ( góry, morze, tereny nizinne) .Najszybciej otrzymują sanatorium osoby kierowane na tzw.leczenie poszpitalne czyli bezpośrednio po pobycie w szpitalu. Generalnie czas oczekiwania waha się od miesiąca do nawet dwóch lat ;) ( ten najdłuższy okres w przypadku sanatorium uzdrowiskowego) .

 3. Lekarz wystawiający skierowanie oczywiście wskazuje miejsce ale zgodnie ze skierowaniem tylko rejon PL ( góry, morze,tereny nizinne...) Ale..Mój zawsze sprawdzający się sposób na to abym jechała tam gdzie chcę - po pierwsze lekarz na skierowaniu wpisuje konkretne sanatorium do którego chcę jechać, po drugie do skierowania dołączam swoją prośbę na skierowanie mnie w wybrane przeze mnie miejsce  ;) (krótkie uzasadnienie- sanatorium dostosowane dla ON, położone w miejscu gdzie nie ma problemu z dowiezieniem kuracjusza, znajomi, rodzina w miejscy wybranym itp.itd ).
4. Wystawiając skierowanie lekarz określa rodzaj leczenia - od rodzaju zależy m.in.odpłatność.
Przy uzdrowiskowym leczeniu szpitalnym ( szpital uzdrowiskowy ) nie płaci się nic za pobyt w sanatorium (oczywiście ewentualne dodatkowe zabiegi oprócz tych za które płaci NFZ, ewentualne ubezpieczenie, dojazd, to koszta które ponosi kuracjusz).Uzdrowiskowe leczenie w szpitalu uzdrowiskowym różni się tylko tym od leczenia sanatoryjnego że jest nieodpłatne ( dla ON) i zapewniona jest całodobowa opieka lekarska  :)
 .Poza tym  tak jak w każdym uzdrowisku.Na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym czeka się nie więcej niż 6mcy. 


5.Jeżeli chodzi o zwykły pobyt w sanatorium uzdrowiskowym : jest częściowo odpłatny , wysokość opłaty zależy od terminu pobytu.Opłat dokonuje się przyjeżdżając do sanatorium.W przypadku rezygnacji z pobytu w sanatorium nie ponosi się żadnych opłat. Postępowanie w przypadku skrócenia turnusu w trakcie jego trwania, wysokość opłat za pobyt w sanatorium uzdrowiskowym w linku poniżej

http://www.mz.gov.pl...62...0&ma=10287

 

 


Użytkownik hanick13 edytował ten post 18 styczeń 2013 - 17:25

  • 2

Niektórzy odrzucają marzenia bojąc się, że się one nie zrealizują albo co gorsze że staną się realne


#4 Zdzich

Zdzich

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 61 postów
  • Skąd:Lublin

Napisano 18 styczeń 2013 - 17:48

Dzięki za wyczerpującą informację, spróbuję się załapać na Uzdrowiskowe leczenie szpitalne ;)


  • 0

Ex factis non ex dictis amici pensandi sunt


#5 hanick13

hanick13

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 18 styczeń 2013 - 18:19

Powodzenia :)
Oczywiście nie ma problemu jeśli przebywa się w szpitalu ...wtedy szpital może skierować do szpitala uzdrowiskowego , a takie skierowanie jest ważne do 6ciu miesięcy od wyjścia ze szpitala (wystawienie takiego skierowania nie odbywa się automatycznie po pobycie w szpitalu ale na prośbę pacjenta)


Użytkownik hanick13 edytował ten post 18 styczeń 2013 - 18:29

  • 0

Niektórzy odrzucają marzenia bojąc się, że się one nie zrealizują albo co gorsze że staną się realne


#6 Zdzich

Zdzich

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 61 postów
  • Skąd:Lublin

Napisano 18 styczeń 2013 - 19:34

No nie , w szpitalu na szczęście nie przebywam ale pisałaś że z I grupą też można się starać o to nieodpłatne sanatorium (Nie widzę tego fragmentu twojego postu, edytowałaś?)


  • 0

Ex factis non ex dictis amici pensandi sunt


#7 hanick13

hanick13

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 18 styczeń 2013 - 19:46

Oczywiście , że można dostać takie skierowanie,nawet jeśli nie przebywa się w szpitalu . Ja zawsze mam skierowanie do szpitala uzdrowiskowego, mimo że w szpitalu ( na szczęście ) dawno już nie przebywałam   :) 


Użytkownik hanick13 edytował ten post 19 styczeń 2013 - 15:02

  • 0

Niektórzy odrzucają marzenia bojąc się, że się one nie zrealizują albo co gorsze że staną się realne


#8 hanick13

hanick13

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 722 postów

Napisano 19 styczeń 2013 - 09:15

Może przyda się jeszcze jedna informacja.Oprócz leczenia uzdrowiskowego, na które kieruje do sanatorium NFZ istnieje możliwość pobytu w sanatorium na tak zwanej Rehabilitacji Ogólnoustrojowej w warunkach stacjonarnych. W tym wypadku skierowanie kierujemy bezpośrednio do Sanatorium ( druk do pobrania w sanatorium ),wystawia je tylko lekarz specjalista .Na taki pobyt w sanatorium dosyć długo się czeka ( nawet do 2 lat )  ale jest to pobyt bezpłatny , czas pobytu 6 tygodni, zapewniona całodobowa opieka lekarska, zwiększona ilość zabiegów, rehabilitacja dwa razy dziennie.

Nie wiem tylko czy w każdym sanatorium można ubiegać się o taki pobyt.Nie jest to wbrew pozorom pobyt tylko dla "świeżynek" , osób tuż po wypadku, operacji itp.(Nie jestem tuż po operacji, jestem czynna zawodowo ,nie przebywam w szpitalu ani na zwolnieniu lekarskim  a starałam się o taką rehabilitację z pozytywnym skutkiem.) Poniżej link do jednego z sanatoriów , w którym na pewno można starać się o rehabilitację ogólnoustrojową.

http://www.puc.sky.p...owa,160,l1.html


Użytkownik hanick13 edytował ten post 19 styczeń 2013 - 14:56

  • 1

Niektórzy odrzucają marzenia bojąc się, że się one nie zrealizują albo co gorsze że staną się realne


#9 marysiak47

marysiak47

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 17 luty 2013 - 12:33

Natomiast jeśli nie dasz rady pojechac w wyznaczonym już terminie, to rzeczywiście moga być kłopoty. Nie ze względów finansowych ( bo sie nie płaci) tylko dlatego, że [óźniej możesz miec trudności z tym, żeby Ci przyznali kolejny pobyt. W razie czego zawiadamiaj jak najwcześniej, to termin się nie zmarnuje, bo pojedzie w nim ktoś inny.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych