Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Zasiłek pielęgnacyjny a łaczny dochód


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 roman

roman

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 01 luty 2012 - 20:12

Witam!
Od 5 lat mam zawieszoną rentę socjalną. Jak wiadomo przepisy się zmieniły i chciałbym ją odwiesić. Na stronie ZUS'u możemy znaleźć taką oto informację:

Od dnia 1 stycznia 2012 r. prawo do renty socjalnej zawiesza się, jeżeli zostały osiągnięte przychody w łącznej kwocie wyższej niz 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych.

Przykład:
1. mam umowę o pracę i zarabiam np. 2300 brutto - odwieszam rentę i jest ok bo nie przekraczam limitu,
2. mam umowę o pracę i zarabiam np. 2300 brutto i pobieram zasiłek pielęgnacyjny (153zł netto) więc teoretycznie moje łączne przychody wynoszą więcej niż pozwala limit,

Moje pytanie brzmi: Czy zasiłek pielęgnacyjny jest zaliczany do przychodów, które powodują zawieszenie renty socjalnej ?

pozdrawiam
  • 0

#2 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 01 luty 2012 - 20:25

Prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie działalności pozarolniczej. Za przychód uważa się również kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego. Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu zaliczonego do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub osiągania przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.


Źródło http://www.spes.org....le=tresc&id=390
  • 0

#3 roman

roman

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 01 luty 2012 - 21:32

skoro nie ma go wymienionego więc należy uznać, że zasiłek pielęgnacyjny nie wlicza się do dochodu tak ?
  • 0

#4 Oli

Oli

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 620 postów
  • Skąd:Łomża

Napisano 01 luty 2012 - 21:47

Czytając inne fora znalazłem "... Twoje dochody nie mogą przekraczać wysokości renty, zasiłek się do tego nie wlicza "
  • 0

#5 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6295 postów
  • Skąd:home

Napisano 01 luty 2012 - 21:53

skoro nie ma go wymienionego więc należy uznać, że zasiłek pielęgnacyjny nie wlicza się do dochodu tak ?

Z tego, co mi wiadomo sytuacja przedstawia się tak:

Do dochodu nie wlicza się zasiłku pielęgnacyjnego, ponieważ ten zasiłek nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: http://www.synapsis....wo_do_renty.pdf (punkt 2, str. 2).
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#6 roman

roman

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 01 luty 2012 - 22:06


skoro nie ma go wymienionego więc należy uznać, że zasiłek pielęgnacyjny nie wlicza się do dochodu tak ?

Z tego, co mi wiadomo sytuacja przedstawia się tak:

Do dochodu nie wlicza się zasiłku pielęgnacyjnego, ponieważ ten zasiłek nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: http://www.synapsis....wo_do_renty.pdf (punkt 2, str. 2).


to by miało sens.... z tego co pamiętam to zasiłku pielęgnacyjnego nie rozliczałem w pitach, więc nie podlega opodatkowaniu :)

dziękuję za informację :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych