Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

praca a renta


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 zbysz32

zbysz32

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 21 listopad 2007 - 11:04

Mam takie pytanie, czy jeżeli posiadając II grupę inwalidzką podejmę pracę, to stracę rentę? To pytanie mnie dręczy. Wiem, że posiadając całkowitą niezdolność do pracy, można tę pracę podjąć, a dochód nie może przeekroczyć odpowiednich stawek, tylko dręczy mnie to, jak ZUS zareaguje na podjęcie pracy przy ustalaniu na kolejnej komisji lekarskiej jeżeli pracuję to jestem zdolny do pracy tak można pomyśleć, liczę na szybką odpowiedź - jak ZUS traktuje na komisjach dorabiających rencistów.
  • 0

#2 jwr1952

jwr1952

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów

Napisano 11 styczeń 2008 - 16:44

Od1998r byłem rencistą IIIgr i jednocześnie pracowałem. Na komisji, co rok,zawsze "kręcili nosem"że pracuję zwolnień, lekarskich nie biorę ale rentę przedłużali.Do tego roku.teraz stwierdzili że jak pracuję to mogę to robić bez renty. ZABRALI. odwołałem się do sądu.Chcę jeszcze dodać,że jestem w wieku 55+(jak to się teraz ładnie określa).marnie to wszystko wygląda. pozdrawiam! :-)
  • 0

#3 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 11 styczeń 2008 - 17:34

[quote name='zbysz32]Mam takie pytanie' date=' czy jeżeli posiadając II grupę inwalidzką podejmę pracę, to stracę rentę? To pytanie mnie dręczy. Wiem, że posiadając całkowitą niezdolność do pracy, można tę pracę podjąć, a dochód nie może przekroczyć odpowiednich stawek, tylko dręczy mnie to, jak ZUS zareaguje na podjęcie pracy przy ustalaniu na kolejnej komisji lekarskiej jeżeli pracuję to jestem zdolny do pracy tak można pomyśleć, liczę na szybką odpowiedź - jak ZUS traktuje na komisjach dorabiających rencistów.[/quote']
Dziś prawo jest tak skonstruowane ze można pracować jako osoba niepełnosprawna, jako całkowicie nie zdolna do pracy i niezdolna do samodzielnej egzystencji.
Wiem, dziwnie to brzmi i samo się nasuwa skoro niezdolna i potrzebująca opieki no to jak to...? A jednak.
Zależy jaką ma Pan rentę, ZUS, KRUS, SOCJALNA, to do jakieś tam kwoty można se dorobić. Najlepiej niech się Pan uda do prawnika w UG stosownie dla miejsca zamieszkania, on Panu wszytko bardziej wytłumaczy, co i jak z czym się tzw. je.
  • 0

#4 Baba

Baba

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 499 postów

Napisano 11 styczeń 2008 - 21:13

Koledze mającemu II grupę i rente na komisji rente zabrali ponieważ pracował. Sąd stwierdził, że jak pracuje to na tyle jest zdrowy, że renty nie musi mieć.
  • 0
Nawet siwa może być szczęśliwa

#5 beksa

beksa

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 11 styczeń 2008 - 22:59

a no właśnie jak pracował to zabrali, ale temu kto pracuje na czarno, pracuje za granicą, czy też na 20 ha roli nie zabiorą bo oni (orzecznicy, sądy) w to nie wnikają jak mają napisane na papierze to przeczytają i n atym koniec, ale chyba powinno być ważne jakie ktoś ma schorzenie, rodzaj niepełnosprawności, a nie to czy chce się mu pracować czy nie, a jeśli kryterium odbierania czy też obniżania wysokości renty będzie to czy ktoś sobie dorabia czy nie a nie rodzaj niepełnosprawności to będzie się popierać nierobów i cwaniaków, którzy potrafią wykorzystac obecny system, renty z ubezpieczęń społecznych bedą miły bardziej charakter socjalny niż ubezpieczeniowy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0

#6 jumbo00

jumbo00

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 288 postów

Napisano 12 styczeń 2008 - 08:52

ja też się boję. Dostałem rentę na 2 lata i w międzyczasie podjąłem pracę na 1/4 etatu. w kwietniu mam komisję i obawiam się, że zabiorą, ppomimo, że ciągle się leczę i rehabilituję. Jeśli chodzi o pracę to spoko, bez problemu dostanę cały etat, bo już rozmawiałem z szefem. ale zmierzam do tego, że jeszcze nie jestem zdrowy, pracuję i tylko to jest wyznacznikiem. jednak mam to gdzieś, dam radę na cały etat i renta nie będzie mi już potrzebna...podsumowanie
to jednak jest paranoją, że wyznacznikiem podczas komisji rentowej jest praca, a nie stosy papierów od lekarzy :P
  • 0
Bartosz

#7 mlutek

mlutek

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 367 postów

Napisano 12 styczeń 2008 - 15:52

No hej witam:)
Dla mnie tez jest to wielka paranoja aby byly takie dosc dziwne przepisy.
w sumie uwazam ze nie powinno byc zadnych ograniczeń dla osob niepelnosprawnych w wynagrodzeniach tak samo jak i dla innych emerytow i rencistow. bo to ogolnei sprzeja tylko naduzyjcom i czesc wynagrodzeni i tak jest wyplacana na czarno.
byc moze ogolnie system faktycznie powinien byc bardzsiej szczelny, ale naprawde nie sadze aby komukolwiek obecnie dawano rente za darmo. Jesli zas chodzi o emeryture to takze powinny byc do tego odpowiednie przepisy, jednym z nich jest wiek. Jesli faktycznie ktos jest chory i chcialbym przejsc na wczesniejsza emeryture to zamiast ograniczenia zarobku powinien miec w nieco inny sposob wyliczona emeryture.
przeciez kazdy emeryt rencista placi podatkki takze z tego korzysc czerpie ZUS, NFZ ze skladek wiec powinno byc to dla państwa korzystne.
skoro jest ktos osobą niepelnosprawną to taka jak obecnie renta powinna byc dla niego pewnym zabezpieczeniem chociazby na leki bo przeciez niewiele jest ona wyzsza.
Chyba kazdy sobie zdanie sprawe ze trudno jest tylko wyzyc z tej renty i jesli jest ktos w stanie to niech sobie dorobi do tej renty. widac niestety ze wiele osobom w Polsce to neizbyt pasuje, wola sie oszukiwac, narzucac limity zarobkow ograniczac wynagrodzenia niepelnosprawnym nie zdajac sobie faktycznie sprawy jak to jest byc osoba niepelnosprawna.
Nie wierze aby ktos z nas nie chcial byc zdrowym, i moc normalnie pracowac kosztem tej uzyskanej renty. W Polsce kwoty rent sa na tyle niskie ze nawet trudno to uznac za wyciaganie pieniadzy od panstwa, dlatego przydalby sie inny punkt widzenia na te sprawy a tym bardziej zamaist karac tych wszystkich co pracują, ograniczac im zarobki , wlasnie z tego sie cieszyc, motywowac osoby do pracy jak i rowneiz moc z tego czerpac korzysci.
Bo nie rozumiem czemu nie mowi sie glosno ze tak jak kazdy zdrowy czlowiek tak samo i osoba niepelnosprawna placi podatki, skladki i tak samo panstwo z tego ma korzysc.
a tak jak jest obecnie sprzyja to wlasnie roznym naduzyciom , kreceniu zanizaniu zarobkow itp..
Ale widocznie w naszym kochanym panstwie lepiej byc zlodziejem niz uczciwym czlowiekiem, lepiej krasc, oszukiwac niz moc legalnie zarobic.
aby jak najszybciej zmienil sie ten tok myslenia tych naszych politykow.
Oczywiscie istnieja rozne niepelnosprawnosci, i dlatego trudno to jakos wszystko prawnie ujac w przepisy, ale na pweno jest wiele osob niepelnosprawnych ktore by moglby normalnie pracowac, a nie sobie tylko dorabiac lecz ta obecnie i nadal prowadzona polityka zamiast pomagac takim osobom bardziej ich po prostu krzywdzi lub tez wszystkich ogolnie wrzuca do jednego worka tak samo traktujac.
Ok ale sie rozpisalem, ale wydaje mi sie ze na pewno wielu z was ma podobne do mnie zdanie.
tak samo jak z akcją naklejania kartek na autach z informacja o tym ze skoro zabrales nam moja miejsce zabierz tez i moją niepelnosprawnosc tak samo takze powinno byc z pracą. albo pozwol nam normalnie pracowac nie narzucaj zadnych limitow i nie odbieraj nam z tego powodu rent pozwol godnie zarabiac, a jesli juz tak chcesz zrobic to moze pomysl nad tym jak zabrac moja niepelnosprawnosc.
pozdrawiam
  • 0

#8 marcin28

marcin28

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 27 marzec 2008 - 18:26

ja włąsnie byłem w takiej sytuacji....leczę się od dzieciństwa....odkąd pamiętam pobierałem rente socjalną najpierw z ośrodka pomocy społecznej a potem z ZUS...obecnie skończyłem studia itd itd...i podjąłem prace na 1/2 etatu mając na uwadze to że osoba z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy może pracowć nie przekraczając ustalonego limitu. Po czym w styczniu udałem się na komisję lekarską i pad doktor znawca stwierdził że skoro pracuje to nie jestem całkowicie niezdolny do pracy i wydał orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy co tym samym pozbawia mnie renty socjalnej. Lekarze na komisji lekarskiej również podtrzymali tą decyzję i teraz mam zamiar składać sprawe do sądu. Tak że radzę sie zastanowić zanimi ktoś podejmie decyzje o podjęciu pracy pobierając rente socjalną.
pozdrawiam
  • 0

#9 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 27 marzec 2008 - 19:08

. Tak że radzę sie zastanowić zanimi ktoś podejmie decyzje o podjęciu pracy pobierając rente socjalną.
pozdrawiam

To dotyczy tylko tych osób które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności wydanego na stałe.
  • 0

#10 zajoc 58

zajoc 58

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 129 postów

Napisano 28 marzec 2008 - 13:00

Jest tak Marcin jeżeli jesteś na rencie nie tylko socjalnej czasowo ale i na inwalickiej czasowej i jesteś nie zdolny do pracy to niebież się za prace bo ci zabiorą rentę . Minutko jeżeli maż rentę na stale też ci mogą zabrać .
  • 0

#11 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 28 marzec 2008 - 13:16

Minutko jeżeli maż rentę na stale też ci mogą zabrać .

Zajoc - Marcin mówi o rencie socjalnej. Ja również mówię o rencie socjalnej. Jeżeli ktoś ma wydane orzeczenie o niepełnosprawności na stałe renty socjalnej nikt nikomu nie może zabrać. Jedynie jeżeli przekroczy się limit dodatkowego wynagrodzenia za pracę, renta socjalna musi być zawieszona. Jeżeli umowa o pracę się kończy, renta socjalna jest odwieszana.
  • 0

#12 krzysztof_31

krzysztof_31

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 278 postów

Napisano 29 marzec 2008 - 09:36

Minutko zapomniałaś napisać o podstawowej rzeczy.O trunościach jakie ZUS robi przy odwieszaniu.Przekonałem się o tym sam.
A co poruszonego tematu?Pracujesz to ZUS -wyzdrowiałeś,nie pracujesz też źle.Tu recepty nie ma.Tu opiera się wyłącznie o widzimisie!!!
  • 0
Wehikuł czasu to byłby cud ...

#13 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 29 marzec 2008 - 13:39

Minutko zapomniałaś napisać o podstawowej rzeczy.O trunościach jakie ZUS robi przy odwieszaniu.Przekonałem się o tym sam.

Z własnego doświadczenia wiem, że nie ma trudności w odwieszaniu renty socjalnej. Ja w swoim ZUS miałam luzik. :)
  • 0

#14 nadzieja321

nadzieja321

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 09 kwiecień 2008 - 10:09

Witam chcialam się zapytać czy jeśli ktoś ma przyznaną rente socjalną, II gr i orzeczenie ze jest całkowicie niezdolny do pracy ale stopien umiarkowany to czy moze podjąc prace?
  • 0
Życie jest piękne :)

#15 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 09 kwiecień 2008 - 10:26

Każdy może podjąć pracę bez względu na to jaki ma orzeczony stopień niepełnosprawności.
  • 0

#16 desperat

desperat

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 9 postów

Napisano 09 kwiecień 2008 - 10:43

Nie orientuję się w tym jak jest do końca, ale w moim orzeczeniu coś napisali na temat pracy, "wskazania dotyczące odpowiedniego zatrudnienia- w warunkach pracy chronionej". Też miałem zamiar podjąć pracę, ale ten co miał mnie zatrudnić jakoś się nie odzywa od pół roku. Dowiadywałem się co do swojego przypadku. Mam I grupę i mógłbym pobierać rentę i jednocześnie pracować jeżeli moje wynagrodzenie nie przekroczyłoby 1500zl, tylko oczywiście jest kwestia tego komu co się mówi, w ludziach tkwi wielka zazdrość no i mogłoby to im się nie spodobać, wtedy puszczają fame do ZUSu i się zaczyna dochodzenie. Ale to tylko moja sugestia
  • 0
Czy trudno mi opisać świat w którym żyję? Proste że nie, przecież go obserwuję.

#17 misia27

misia27

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 9 postów

Napisano 21 październik 2008 - 09:01

Witam, wszystkich iponków

Mam pytanko czy ktoś z Was lub waszych znajomych, przechodził na rentę pracowniczą z tytułu niezdolności do pracy?
Jeśli tak to czy możecie mi odpowiedzieć na parę pytań?
W mikrotechu mam przepracowane prawie 3 lata w zusie udzielono mi informacji, że ponieważ moja niepełnosprawność powstała przed 16 rokiem życia to już po roku pracy mogę przejść na taką rentę.
Chciałabym dowiedzieć się czy warto za to się zabierać do tego tematu.
1 czy takie renty są przyznawane na stałe czy na czas określony?
2 czy taka procedura długo trwa i czy nadal będę mogła pracować?
3 czy w ogóle to ma sens przy tym jak od stycznia podobno mają być zniesione ograniczenia do dorobienia do rent socjalnych?.

Czekam na wszelkie informacje z góry dziękuje.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych