A- A A+
A A A A

05.04.2017Projekt Ekso - Już ponad 60 pacjentów stanęło na nogi!

Kategoria: z Kraju Żródło: Kobold Public Relations

Około 110 tys. kroków postawili już pacjenci, którzy swego czasu usłyszeli diagnozę: „Już nigdy nie będziesz mógł chodzić”.  W ramach Projektu Ekso, pacjenci z całej Polski nieodpłatnie testują jeden z najnowocześniejszych egzoszkieletów, umożliwiający chodzenie osobom, które dotychczas poruszały się jedynie na wózku inwalidzkim.
Projekt Ekso, czyli ogólnopolski tour po kraju z egzoszkieletem do reedukacji chodu, zawitał już do dziewięciu miast. Pierwsze od dawna niestawiane kroki, wykonywali m.in. pacjenci z Bydgoszczy,  Rept Śląskich, Nowego Sącza, Krakowa czy Radomia. W każdym z  odwiedzanych miast, rehabilitanci Projektu Ekso, przez tydzień pracują z różnymi pacjentami. Za każdym z nich stoi zupełnie inna historia, jednak łączy jedno: nie mogą chodzić. Wrażenia, które odczuwają kiedy stają na nogi, przerastają ich najśmielsze oczekiwania. – To niesamowite. Czuję się jakbym mógł w tym urządzeniu biegać po ulicy – śmieje się Bartosz Wojtkowiak, uczestnik Projektu Ekso z Nowej Soli. – Nie chodzę od siedmiu lat, odbywałem różne formy rehabilitacji jednak żadnej z nich nie można nawet przyrównać do sesji w egzoszkielecie – dodaje Wojtkowiak. Jak mówią pacjenci, po treningach chodzenia znikają różne dodatkowe dolegliwości związane z unieruchomieniem dolnych partii ciała, jak bóle i obrzęki.
Ekso stawia na nogi również psychicznie
Oprócz efektów fizycznych, które odczuwają użytkownicy egzoszkieletu Ekso GT, sesje rehabilitacyjne mają niesamowity wpływ na stan psychiczny pacjentów. –  Odkąd trafiłem na wózek minęło dopiero kilka miesięcy i zastanawiałem się czy to nie jest zbyt duże wyzwanie na tym etapie. Rodziły się pytania, czy mój stan zdrowia pozwoli na sesje w Ekso, czy jestem w stanie wstać i się utrzymać. Okazało się, że tak i jest to bardzo proste. Jeszcze nie zapomniałem jak się chodzi i mogłem nadal poruszać się krok po kroku. Czułem się super. Sam fakt, że wstałem i mogłem zobaczyć wszystko z perspektywy chodzącego człowieka było wyjątkowym doświadczeniem. Poczułem się jak wcześniej –  mówi Sławomir Jędrzejko, 26 latek, który w kwietniu br. złamał kręgosłup w wypadku na nartach. Takie pozytywne impulsy dodają pacjentom dodatkową siłę do rehabilitacji i walki o zdrowie. Według ekspertów jest to zupełnie nowa jakość w rehabilitacji.
–  Na rynku istnieją różne urządzenia umożliwiające pionizację pacjentów czy nawet przemieszczanie się, jednak żadne tak jak Ekso GT nie umożliwia chodu tak bardzo zbliżonego do naturalnego –  wyjaśnia Krzysztof Cygoń z gliwickiej firmy Technomex, która jest organizatorem Projektu Ekso.  
Tour po kraju
Chodź Projekt Ekso dopiero zbliża się do półmetka, to już przyniósł wiele korzyści. Do tej pory zainteresowanie sesjami jest coraz większe –  mówi Krzysztof Cygoń. W najbliższym czasie Projekt Ekso dotrze do Wrocławia, Warszawy, Szczecina, Lublina i Łodzi. Pełna lista wraz z terminami dostępna jest na stronie organizatora. Na bieżąco aktualizowany jest również profil akcji na facebook’u /projektekso. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich osób cierpiących na niedowład kończyn dolnych, w tym m.in. dla pacjentów z przerwanym rdzeniem, po udarach, zmagających się ze stwardnieniem rozsianym czy dystrofią mięśniową. Organizatorzy Projektu Ekso dysponują jedynymi egzemplarzami egzoszkieletu Ekso GT w Polsce. Jeden jest w trasie, natomiast drugi jest cały czas dostępny w Centrum Fizjoterapii Fizjofit w Gliwicach, gdzie po uprzednim umówieniu się można przy jego pomocy stanąć na nogi.
***
Egzoszkielet to mocowana na zewnątrz ciała powłoka, zasilana przez silniki lub siłowniki, wspomagająca przynajmniej częścią swojej energii ruch kończyn. Początkowo technologia ta była rozwijana przez wojsko, w pierwotnej wersji została opracowana przez firmy Ekso Bionics oraz Lockheed Martin pod nazwą HULC (Human Universal Load Carrier) – powstało w ten sposób urządzenie wspomagające żołnierzy, które pozwala im na noszenie większych ciężarów (do 85 kg) przez dłuższy czas, w warunkach bojowych. EKSO GT jest pierwszym komercyjnie dostępnym egzoszkieletem wprowadzanym na rynek Polski. Jest to urządzenie spełniające standardy wyrobu medycznego, a jego głównym przeznaczeniem jest stosowanie w ośrodkach zajmujących się rehabilitacją pacjentów neurologicznych.

W ramach akcji społecznej, mającej na celu przybliżenie zastosowania tego urządzenia zarówno pacjentom, jak i szpitalom oraz ośrodkom rehabilitacyjnym, w kwietniu 2014 wystartował Projekt Ekso, w ramach którego prowadzone są treningi z pacjentami wymagającymi takiej formy rehabilitacji.

Do góry