A- A A+
A A A A

05.04.2017 Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę

Kategoria: z Kraju Żródło: informacja nadesłana przez organizatora

Szacuje się, że na łuszczycę choruje ponad milion Polaków. Obchodzony 29 października Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę daje szansę pacjentom z łuszczycą i łuszczycowym zapaleniem stawów (ŁZS) na zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy chorych związane z codziennym życiem z tymi dolegliwościami.  Z tej okazji Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę „Psoriasis” organizuje konferencję „Edukacja & Integracja” dla pacjentów z całej Polski.
Łuszczyca dotyka od 2 do 3% populacji, co oznacza, że może dotyczyć ponad 1 miliona Polaków. Kilka tysięcy osób w naszym kraju cierpi na  jej ciężką postać, praktycznie uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie. Jest to ciężka zapalna choroba autoimmunologiczna, która objawia się powstawaniem zmian skórnych w postaci grudek pokrywających się srebrną łuską. Zmiany łuszczycowe bolą i swędzą, a w najcięższych przypadkach mogą zajmować całą powierzchnię skóry. U części pacjentów dochodzi również do zajęcia stawów (łuszczycowe zapalenie stawów), co może prowadzić
do niepełnosprawności.
Mimo że łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, w świadomości społecznej jest błędnie postrzegana jako choroba zakaźna, co przyczynia się do braku akceptacji chorych, ich wyobcowania i stopniowego wycofywania  się z życia społecznego i zawodowego. Dlatego tak ważna jest edukacja na temat łuszczycy i wsparcie dla chorych.
Edukacja i Integracja
Z okazji Światowego Dnia Chorych na Łuszczycę na całym świecie organizowane są spotkania i konferencje, podczas których pacjenci integrują się, wymieniają wiedzą i doświadczeniami oraz starają zwrócić uwagę mediów i społeczeństwa na problem łuszczycy.
 Swoje obchody zaplanowało również Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę, które dla pacjentów z całej Polski organizuje konferencję „Integracja&Edukacja”. Jej organizatorzy chcą, aby spotkanie było dla uczestników okazją do zdobycia praktycznej wiedzy, w jaki sposób radzić sobie z łuszczycą, a także do wzajemnej integracji. 
„Środowisko chorych dermatologicznie jest w Polsce bardzo zaniedbaną terapeutycznie grupą. Ma kłopoty z dostępnością do lekarza specjalisty, a o edukacji, pomocy psychologicznej czy integracji nie ma nawet mowy. Nasze Stowarzyszenie postanowiło chociaż w małym stopniu wyjść na przeciw potrzebom chorych” – wyjaśnia Małgorzata Kułakowska, wiceprezes Stowarzyszenia.
Do udziału w spotkaniu w roli prelegentów zaproszono między innymi przedstawicieli ZUS-u
i NFZ-u oraz genetyka, kosmetologa i dietetyka.
„Mamy nadzieję, że przekazana wiedza pomoże chorym dermatologicznie łatwiej żyć. Celem tego wydarzenia jest także integracja środowiska chorych. Nie od dzisiaj wiadomo, że wymiana doświadczeń oraz świadomość funkcjonowania w danym rejonie także innych chorych z łuszczycą jest niekonwencjonalną, ale bardzo skuteczną metodą  terapii psychologicznej” – podkreślają organizatorzy.
Konferencja „Edukacja & Integracja”, odbędzie się 26 października 2013 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańsk. Udział w konferencji jest bezpłatny, organizatorzy proszą jednak o wcześniejszą rejestrację na stronie
Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Gdańska. Udział w spotkaniu potwierdził też przedstawiciel Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Do góry