A- A A+
A A A A

05.04.2017Jubileuszowy zlot IPONu

Kategoria: iPON Żródło: inf. własna

W lutowy weekend do Konstantynowa Łódzkiego przyjedzie ponad pięćdziesiąt niepełnosprawnych osób, związanych ze Stowarzyszeniem Internetowy Portal Osób Niepełnosprawnych (IPON).
-To niesamowite, że istniejemy i działamy już dziesięć lat.-  Mówi prezes organizacji, Jacek Pichliński.- Przez ten czas wiele się zmieniło. Nasze stowarzyszenie wciąż się rozwija, co można głównie dostrzec odwiedzając nasz portal (www.ipon.pl ). Pamiętając nasze skromne początki, zmiany są wyraźne i dostrzegalne gołym okiem. 

Stowarzyszenie Internetowy Portal Osób Niepełnosprawnych powstało w 2006 roku, na bazie istniejącego od 2002 roku portalu internetowego o tej samej nazwie, skupiającego osoby
z dysfunkcjami fizycznymi lub borykającymi się z różnorodnymi chorobami.
- Cieszymy się z faktu, że coraz więcej ludzi odwiedza nasz Portal. W tej chwili każdego dnia notujemy blisko sześć tysięcy unikalnych wizyt.- Dodaje wice prezes Stowarzyszenia Bolesław Staszak.

Pomysłodawcą Portalu, który powstał miesiąc przed walentynkami w 2002 roku, był Waldek Kościan mieszkający w Zgierzu, który po urazie rdzenia kręgowego porusza się na wózku.
Od tego historycznego momentu IPON przechodził różne koleje losu, jednak nigdy nie zabrakło administratorom chęci jego rozwijania i wiary w to, że istnienie w wirtualnej przestrzeni miejsca przyjaznego ludziom bez względu na ich stan zdrowia i rodzaj niepełnosprawności ma głęboki sens.  

Konstantynów Łódzki nie przypadkowo został wybrany na miejsce urodzinowego spotkania.
Miasto znajduje się niedaleko Zgierza, w którym powstał pomysł stworzenia w globalnej sieci, miejsca przyjaznego niepełnosprawnym. Od 17 do 19 lutego w Hotelu Leszczyński, członkowie oraz przyjaciele Stowarzyszenia będą świętować jego dziesiąte urodziny. Przy
tej okazji jeden z aktywnych użytkowników Portalu otrzyma wózek inwalidzki, przekazany przez naszych przyjaciół na stałe mieszkających w Wielkiej Brytanii. Inny członek naszego Stowarzyszenia otrzyma od współpracującej z nami fundacji, pierwszy tego typu schodołaz w Polsce, który został wyprodukowany we Francji.
 Z całą pewnością na tym wyjątkowym spotkaniu nie zabraknie wspomnień, anegdot związanych z IPON-em, których jest co niemiara. Na zlocie jego uczestnicy przekonają się m.in. kto wygrał w Plebiscycie na Miss i Mistera Dziesięciolecia oraz kto pisze najciekawsze posty na Forum i kto jest najaktywniejszym mówcą na czacie.

Pamiętając, że Portal powstał jako miejsce, w którym osoby niepełnosprawne mogą znaleźć nie tylko przyjaciół, ale także „drugą połówkę”, należy wspomnieć, że dzięki niemu zawiązało się blisko dziesięć małżeństw oraz kilka stałych związków, nie wspominając
o więzach przyjaźni.

- Mając świadomość, że przez dekadę nasz Portal, a potem także Stowarzyszenie utrzymuje się ze składek członkowskich oraz z pieniędzy otrzymywanych od nielicznych sponsorów, jest czymś wyjątkowym.- Konkluduje Jacek Pichliński.

IPON stał się organizacją szeroko znaną w środowisku, o czym świadczy fakt, że w ubiegłym roku m.in. pod jego patronatem w Elblągu odbyły się V Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. W tym roku objęliśmy patronatem medialnym niedawno ogólnopolski konkurs poetycki dla osób niepełnosprawnych pod hasłem „Słowa, dobrze, że jesteście”, ogłoszony przez „Republikę Marzeń” Fundacji Anny Dymnej.

- IPON jest w trakcie intensywnych zmian. Naszym celem jest dalsza ewolucja Stowarzyszenia, tak by jak najlepiej służyć środowisku niepełnosprawnych, jednocześnie starając się wyciągać ludzi z izolacji, oferując akceptację i pełne zrozumienie. –Podsumowuje Bolesław Staszak.    

Do góry