A- A A+
A A A A

05.04.2023Spółdzielnia "Równość" w tarapatach finansowych: zagrożenie dla miejsc pracy osób niepełnosprawnych

Kategoria: z Kraju

W ostatnich trzech miesiącach aż 60 niepełnosprawnych pracowników straciło zatrudnienie w wyniku kłopotów finansowych Spółdzielni "Równość" z Czerska. Ta firma specjalizująca się w produkcji obuwia obecnie zatrudnia 150 osób z niepełnosprawnościami. Niestety, po utracie kluczowego partnera biznesowego sytuacja finansowa spółdzielni stała się niepewna.

W rozmowie z mediami, prezes Spółdzielni "Równość", Maciej Duch, przyznał, że przedsiębiorstwo musi szybko znaleźć nowe rozwiązania, aby utrzymać się na rynku. Spółdzielnia działa od 65 lat i jest jednym z niewielu zakładów pracy chronionej w regionie. Współpraca z głównym kontrahentem trwała przez 26 lat.

Większość zatrudnionych w spółdzielni to kobiety (75%). Prezes Duch zauważa, że dla wielu z nich utrzymanie pracy jest szczególnie ważne ze względu na umiarkowany stopień niepełnosprawności, co może utrudnić znalezienie nowego zatrudnienia w przypadku likwidacji zakładu.

Spółdzielnia ma nadzieję na uzyskanie zamówień rządowych, które mogą pomóc w zachowaniu miejsca pracy dla zatrudnionych osób. Obecnie firma wytwarza kapcie dla włoskich przedsiębiorstw, a także obuwie robocze. Duch zwraca uwagę na to, jak ważna jest praca dla zatrudnionych w spółdzielni osób, ponieważ pozwala im oderwać się od codziennych trudności związanych z niepełnosprawnością. Na terenie zakładu funkcjonuje przychodnia oraz wsparcie psychologiczne i psychiatryczne.

Media informują, że zakłady pracy chronionej mogą liczyć na wsparcie rządowe, takie jak dofinansowanie, zwrot kosztów czy zwolnienie z opłat. W ramach strategii rządu na lata 2021-2030 planuje się aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami, reformę systemu wsparcia finansowego oraz łatwiejszy dostęp do rehabilitacji.

 

 

Przeglądaj komentarze, lub skomentuj

Do góry