A- A A+
A A A A

05.04.2017Wózki elektryczne

Kategoria: z Kraju Żródło: inf. od Artefakt Sp. z o.o.

Dla osób niepełnosprawnych posiadanie wózka inwalidzkiego to często jedyna szansa na sprawne funkcjonowanie w życiu codziennym. Warto wybrać taki model, który będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania. Popularność zdobywają zwłaszcza wózki z napędem elektrycznym, które zadziwiają możliwościami.
- Elektryczny wózek inwalidzki dla jednych pacjentów może być udogodnieniem, ale dla innych jest koniecznością. Wszystko zależy od stanu zdrowia użytkownika. Zdajemy sobie sprawę, że każda osoba dotknięta niepełnosprawnością ma swoje własne, indywidualne wymagania w stosunku do użytkowanego sprzętu - mówi Damian Surlej, fizjoterapeuta i przedstawiciel handlowy w firmie Akson.

Oferta elektrycznych wózków dla osób z niepełnosprawnością, obejmuje zarówno wózki przeznaczone do działania w pomieszczeniach, jak i takie, którymi bez przeszkód będziemy mogli się wybrać do sklepu, urzędu lub na spotkanie towarzyskie. Każdemu według potrzeb
Decydując się na konkretny model wózka elektrycznego należy wziąć pod uwagę zarówno rodzaj schorzenia, na które cierpi przyszły użytkownik, a także na miejsce użytkowania urządzenia.

Wózki przeznaczone do użytkowania w pomieszczeniach powinny być zwrotne i mieć jak najmniejsze gabaryty. W przypadku wózków terenowych priorytetem jest duża moc silnika i możliwość sprawnego pokonywania przeszkód, na przykład krawężników. - Wózki terenowe mają silnik umieszczony blisko przedniej osi. Duże przednie koła zapewniają urządzeniu odpowiednią stabilność, umożliwiają swobodne poruszanie się na każdej nawierzchni , a także bezproblemowe pokonywanie krawężników i wybojów - zapewnia Damian Surlej.

Wózki elektryczne mają też duże możliwości wygodnego umiejscowienia pacjenta. Do modelu Storm III, produkowanego przez niemiecką firmę Invacare, z łatwością można dopasować różnego rodzaju podnóżki i zagłówki, dzięki czemu praktycznie każda osoba niepełnosprawna będzie mogła zająć wygodną pozycję. Istnieje również możliwość zmiany ustawień szerokości i głębokości siedziska, a także regulacja kąta nachylenia oparcia.

Skuter elektryczny - wygoda i bezpieczeństwo
Osobną grupę produktów stanowią skutery elektryczne. Są one bardzo popularne w Europie Zachodniej, gdzie w codziennym życiu korzystają z nich osoby starsze i, co godne podkreślenia, nie zawsze niepełnosprawne. W Polsce niestety cieszą się raczej umiarkowaną popularnością.

Czterokołowe skutery elektryczne umożliwiają swobodne poruszanie się zarówno po ulicach, alejkach parkowych, ale też, na przykład, po sklepie spożywczym. Korzystanie z takich urządzeń zwiększa zatem samodzielność osób starszych. - Ogromnym plusem skuterów elektrycznych jest również ich wygląd. Nie przypominają one wózków inwalidzkich, dzięki temu osoby, które decydują się na ich zakup nie czują się jak niepełnosprawni - tłumaczy Damian Surlej z firmy Akson.

Jednym z najnowocześniejszych skuterów elektrycznych dostępnych na polskim rynku jest model Vita S12. Ten wielofunkcyjny skuter to duże udogodnienie dla osób starszych, pełnosprawnych oraz dla osób z niepełnosprawnością, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się, a zależy im na niezależności w codziennym życiu. Co ważne, skuterem elektrycznym VITA S12 użytkownicy mogą poruszać się po polskich drogach i alejkach parkowych bez konieczności jego rejestracji w wydziale komunikacji, a osoby dorosłe, które nie mają prawa jazdy lub z przyczyn zdrowotnych utraciły pełną zdolność do kierowania pojazdami mogą znów cieszyć się radością z jazdy, dlatego że do kierowania skuterem elektrycznym VITA nie jest wymagane posiadanie żadnych dodatkowych uprawnień.

Opis tego skutera, jak również film o jego użytkowaniu, można obejrzeć w Internecie na portalu VIP POLSKA, na stronie www.vippolska.pl.

Najważniejszy jest pacjent
Warto pamiętać, że wózek dla osoby z niepełnosprawnością często pełni ważną rolę w procesie rehabilitacji. - Dlatego jeżeli tylko pacjent jest w stanie samodzielnie poruszać się na prostym wózku aktywnym, nigdy nie proponujemy zakupu wózka elektrycznego - dodaje Damian Surlej.

Przy wyborze tego typu wózka warto zatem kierować się opiniami ekspertów. Kupując sprzęt sprawdzonych marek, zyskamy pewność, że będzie działał niezawodnie przez wiele lat. Nie należy jednak zapominać, że każdy sprzęt mechaniczny ma prawo się zepsuć. Dlatego kupujmy tylko u tych przedstawicieli, którzy są w stanie zapewnić sprawnie działający serwis.

- Dzięki dużej liczbie punktów handlowych jesteśmy w stanie, jako jedna z niewielu firm w Polsce, zapewnić naszym klientom serwis gwarancyjny i pogwarancyjny na terenie całego kraju - mówi Damian Surlej. - W firmach świadczących usługi dla osób niepełnosprawnych serwis musi działać szybko i sprawnie. Zdajemy sobie sprawę co dla naszych klientów może oznaczać pozbawienie często jedynego środka transportu na kilka dni - kończy przedstawiciel firmy Akson.

Do góry