A- A A+
A A A A

24.03.2021Karta Mieszkańca dla Gdańszczan

Kategoria: z Kraju

Większość obiektów i instytucji kultury przewiduje zniżki lub bezpłatne wejścia dla gości z niepełnosprawnościami. Takie uprawnienie należy potwierdzić, okazując w kasie biletowej odpowiedni dokument, np. legitymację osoby niepełnosprawnej lub orzeczenie wydane przez stosowny organ. Tak było do tej pory. Od teraz mieszkańcom Gdańska wystarczy Karta Mieszkańca z Pakietem Dostępności!

 

Nowe rozdanie

 

Gdańska Karta Mieszkańca to jeden z najbardziej popularnych i wszechstronnych produktów skierowanych do gdańszczanek i gdańszczan, z którego korzysta już ponad 250 tysięcy użytkowników. Wzrost ich liczby idzie nieustannie w parze z rozwojem funkcjonalności Karty i zwiększaniem jej możliwości. Właśnie zaprezentowano pierwszą odsłonę Pakietu Dostępności - nowego modułu skierowanego do osób z niepełnosprawnościami. Karta jest jednocześnie narzędziem bardzo uniwersalnym i z powodzeniem można wprowadzić jej rozwiązania w innych miastach.

 

Karty na stół!

 

Jaka jest główna idea tego pakietu? Ułatwienie codziennego funkcjonowania osobom z niepełnosprawnościami oraz zapewnienie jak najłatwiejszego dostępu do gdańskich obiektów i instytucji kultury. W opisach poszczególnych atrakcji na stronie www.jestemzgdanska.pl, zgodnej ze standardami dostępności WCAG, warto wcześniej sprawdzić jakich dostosowań i udogodnień (lub też ewentualnych trudności, związanych np. z architektoniczną specyfiką budynku) można się spodziewać. A na miejscu wystarczy mieć przy sobie Kartę Mieszkańca z aktywnym Pakietem Dostępności (lub aplikację mobilną Jestem z Gdańska) i przekazać ją obsłudze do weryfikacji - na tej podstawie przyznana zostanie usługa przewidziana w regulaminie danego obiektu, np. bilet ulgowy lub bezpłatne wejście dla użytkownika oraz opiekuna. Warto przy tym pamiętać, że Pakiet Dostępności nie jest nowym uprawnieniem - jest wygodnym i nowoczesnym “nośnikiem” uprawnień już przysługujących jego posiadaczom.

 

 

Obiekty, w których będzie można korzystać z Pakietu Dostępności*:

Europejskie Centrum Solidarności

Hevelianum

Ratusz Głównego Miasta

Dwór Artusa

Dom Uphagena

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Muzeum Nauki Gdańskiej

Twierdza Wisłoujście

Wartownia nr 1 na Westerplatte

Dom Przyrodników

Piwnica Romańska

Grodzisko w Sopocie

pływalnie Gdańskiego Ośrodka Sportu (Chełm, Orunia, Osowa, Stogi)

Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku

Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

Oddział Zielona Brama / Gdańska Galeria Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku

"Sołdek"

Żuraw

Ośrodek Kultury Morskiej

Spichlerze na Ołowiance

"Dar Pomorza"

 

* Pod warunkiem, że obiekt jest otwarty dla zwiedzających i na zasadach jego funkcjonowania z uwagi na sytuację epidemiologiczną spowodowaną wirusem SARS-CoV-2. Do projektu będą systematycznie dołączały nowe podmioty. Więcej informacji na stronie www.jestemzgdanska.pl

 

Podobnie jak wiele projektów w Karcie Mieszkańca, Pakiet Dostępności ma korzenie w partycypacji społecznej i jest odpowiedzią na realne potrzeby użytkowników - pomysłodawca tego pakietu to Tomasz Grybek z Fundacji Bohatera Borysa, zajmującej się działaniami na rzecz osób z chorobami rzadkimi i niepełnosprawnościami. Sami użytkownicy pakietu będą też zaangażowani w dalszy jego rozwój.

 

Jak to działa?

 

Jak można dodać nowy pakiet? Przede wszystkim należy być użytkownikiem Gdańskiej Karty Mieszkańca i mieć ważny Pakiet Mieszkańca na dany rok kalendarzowy. W koncie użytkownika po zalogowaniu na stronie www.jestemzgdanska.pl trzeba wybrać funkcję dodania Pakietu Dostępności i postępować według dalszych instrukcji. Użytkownik zostanie poproszony o załączenie skanu lub dobrej jakości zdjęcia dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność - po pomyślnej weryfikacji pakiet zostanie aktywowany, o czym wnioskodawca zostanie powiadomiony mailowo. Oczywiście można też osobiście odwiedzić Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca przy ul. Grunwaldzkiej 148 i załatwić wszystko na miejscu. Wówczas wystarczy okazanie obsłudze odpowiednich dokumentów do weryfikacji, po czym nastąpi aktywacja pakietu. Trzeba tylko pamiętać o wcześniejszym umówieniu wizyty poprzez formularz na stronie www.gdansk.pl/rezerwacja lub telefonicznie pod numerem telefonu 58 300 06 59.

 

I to wszystko! Od tej pory udając się na zwiedzanie gdańskich atrakcji nie trzeba mieć już przy sobie legitymacji ani orzeczenia - wystarczy plastikowa karta w portfelu albo telefon w kieszeni. Otwarty i różnorodny Gdańsk czeka!

 

Nasza wspólna Misja: Dostępność!

 

Aby uczynić ten projekt jeszcze lepszym, Gdańska Organizacja Turystyczna rozpoczyna specjalny program audytów. Jego cel to sprawdzenie, na ile gdańskie obiekty są dostępne dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Dlatego poszukujemy wolontariuszy.

 

Jak to działa? Wybierasz się odwiedzić jedną z gdańskich instytucji kultury lub atrakcji turystycznych. Zabierasz ze sobą przygotowany przez nas kwestionariusz audytu. Oceniasz, w jakim stopniu poszczególne etapy wizyty były dla Ciebie dostępne. Możesz zostawić nam dodatkowe uwagi i spostrzeżenia. Na potrzeby audytów Twój wstęp do badanych obiektów będzie bezpłatny. Więcej informacji oraz rejestracja na stronie dostepnosc.jestemzgdanska.pl.

 

Skomentuj lub przeglądaj komentarze

Do góry