A- A A+
A A A A

15.12.2019Przygoda z dziennikarstwem

Kategoria: iPON Żródło: Monika Łysek

Martę i Magdę łączy nie tylko siostrzana miłość, ale także wspólna pasja, którą jest dziennikarstwo. Bramą do realizacji planów dziennikarskich stało się kupno komputera i założenie łącza internetowego. Kilkanaście lat temu, kiedy jeszcze z globalną siecią łączono się przez modemy, dziewczyny zaczęły swoją przygodę z dziennikarstwem, która trwa do dzisiaj.

Sięgamy pamięcią wstecz, do roku 2006 albo 2007, kiedy to bliźniaczki stawiały pierwsze dziennikarskie kroki na portalu wiadomosci24.pl. Tutaj debiutowały, jako dziennikarki społeczne. Jak same przyznają, praca w tym portalu dała im bardzo wiele. Przede wszystkim mogły pisać, o tym, co było dla nich ważne i dostały możliwość publikowania pierwszych artykułów. Były one czytane i komentowane nie tylko przez zwykłych internautów, ale również przez zawodowych dziennikarzy. Ich uwagi i wskazówki były dla Marty i Magdy niezwykle cenne i do tej pory są wdzięczne ich autorom za merytoryczną krytykę, która nie wykluczała okazywanej im życzliwości. Jak same przyznają, był to dla nich dobry i rozwojowy czas. Czas, który ośmielił je do podjęcia dalszych kroków na drodze kariery. Przede wszystkim siostry zdecydowały się na studia. Wybrały socjologię ze specjalnością komunikacja społeczna. Studia pozwoliły im nie tylko na poszerzenie wiedzy, ale przede wszystkim otworzyły drzwi do kilku znaczących redakcji. Dzięki swojej pasji i determinacji odbyły staż w telewizyjnej „Panoramie”, gdzie poznały m.in. Andrzeja Turskiego, gdzie, nieżyjący już niestety dziennikarz, podczas krótkiej rozmowy, przekazał dziewczynom kilka cennych rad, które zapamiętały na zawsze. Ponadto, będąc u progu swojej dziennikarskiej pracy, siostry napisały do redakcji „Lata z radiem”. Mejl został zauważony przez Romana Czejarka, z którym utrzymują kontakt do dzisiaj. W tym okresie swojego życia dziewczyny były gośćmi programu „Kawa czy herbata?” oraz „Opowiedz mi swoją historię”.

Jakie tematy poruszają w swoich artykułach? Siostry przede wszystkim piszą o tym, co same dobrze znają i co je bezpośrednio dotyka. W swoich tekstach poruszają tematy związane z miejscem, którym mieszkają. Lokalność ich artykułów jest ich plusem, ponieważ znajomość tematyki sprawia, że są one rzetelne i prawdziwe. Ponadto, jak same przyznają: „bardzo dużo piszemy o środowisku osób niepełnosprawnych, bo jest to, co nas bardzo dotyczy i często widzimy jak w prosty sposób, można pomóc czy rozwiązać problem. Ludzie potrzebują informacji, a my staramy się ją dawać prostym językiem”. Ten temat umiejętnie łączą z zagadnieniami dotyczącymi ekonomii i gospodarki.

 

Za swoją dziennikarską i społeczną działalność w 2010 roku zostały dostrzeżone i uhonorowane wyróżnieniem Lady D. Pomysłodawcą nagrody jest były europarlamentarzysta, Marek Plura. W uzasadnieniu przyznania honorowego tytułu Marcie i Magdzie czytamy m.in.: „mimo niepełnosprawności ruchu profesjonalnie realizują swój talent dziennikarski, podejmując również liczne inicjatywy społeczne, dodaje też swoim przykładem nadziei i wiary w wartość własnych marzeń.” Jak same laureatki przyznają, to wyróżnienie było bardzo ważne i stało się dla nich motorem napędowym do dalszego działania i nagroda przekonała je, że to, co robią, ma sens.

 

A jak wygląda ich praca od kuchni? Jak na siostry bliźniaczki przystało, dzielą się pracą sprawiedliwie. Znając się na wylot, wiedzą o swoich słabych i mocnych stronach, a co za tym idzie wiedzą, którą część pracy dziennikarskiej do konkretnego tekstu jedna z nich wykona najlepiej. Oprócz dziennikarstwa Magda i Marta prowadzą stronę internetową ( www.ksiazkaznadzieja.pl ) oraz bloga ( www.martaimagda.wordpress.com ). Można również polubić ich profile na facebooku ( https://www.facebook.com/martaimagda/ oraz https://www.facebook.com/ksiazkaznadzieja/ ).

 

 


 

 

Skomentuj newsa lub przeglądaj komentarze

Do góry