A- A A+
A A A A

31.05.2018Jak wybrać siedzisko prysznicowe?

Kategoria: Artykuły sponsorowane

siedzisko prysznicowe

Siedziska pod prysznic od pewnego czasu stają się coraz bardziej popularne. Są montowane nie tylko w łazienkach dla osób niepełnosprawnych, ale również dla osób starszych. Dzięki krzesełkom prysznicowym osoby o ograniczonej sprawności ruchowej mogą w miarę swobodnie wziąć prysznic bez pomocy innych osób. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ich zakup.

 

Czym się powinno charakteryzować dobre siedzisko pod prysznic?

 

Siedziska prysznicowe przede wszystkim powinny być bezpieczne tzn. nie mogą się złamać, wyrwać z zawiasów lub ze ściany ani uszkodzić w żaden inny sposób podczas użytkowania. Taki wypadek może być bardzo niebezpieczny dla osoby starszej więc jest to kwestia priorytetowa. Z tego względu najlepiej kupować siedziska z atestem PZH lub innymi rzetelnymi atestami, które świadczą o jakości wykonania i wytrzymałości na obciążenia. Producenci zazwyczaj podają, że ich siedziska wytrzymują 120 - 150 kg ale warto poprosić o certyfikat zaświadczający.

 

siedzisko prysznicowe

 

Kolejną istotną rzeczą jest oczywiście wygoda, ponieważ prysznic osoby starszej trwa nieco dłużej niż w pełni sprawnych osób i siedzenie 15 minut na niewygodnym siedzisku może być uciążliwe. Ważne, aby siedzisko nia miało żadnych ostrych krawędzi, spawów i łączeń elementów plastikowych, o które siedzący mógłby się zranić.

 

Dobrze jeśli siedzisko ma możliwość składania, gdyż wtedy część prysznica można wziąć na stojąco mając pełną swobodę ruchów. Jest to tym bardziej pomocna opcja, jeśli z tej samej łazienki korzystają jeszcze inne osoby, które nie wymagają używania siedziska; wtedy wszyscy mają możliwość umyć się swobodnie. Siedzisko prysznicowe składane zazwyczaj składa się pionowo, choć można się też spotkać z uchylaniem dolnym.

 

siedzisko prysznicowe

Ostatnią rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę jest design. Rzecz jasna takie rzeczy jak bezpieczeństwo i wygoda są ważniejsze, ale jeśli ktoś ceni sobie również walory estetyczne to warto wybrać produkt, który wygląda ładnie.

 

Nie wspomnieliśmy o cenie, ale czy wysoka cena jest wyznacznikiem jakości siedziska? Raczej nie. Oczywiście bardzo niskie ceny są podejrzane i odradzamy kupowanie siedziska, które za chwilę ma się zepsuć i narazić kogoś na niebezpieczeństwo, ale jednak bardziej radzimy zachować zdrowy rozsądek i wybierać artykuły ze średniej półki cenowej.

 

Ryszard Kurek

Ole.pl

 

Do góry