A- A A+
A A A A

09.10.2017Rowery miejskie dla niepełnosprawnych.

Kategoria: z Kraju Żródło: https://kontakt24.tvn24.pl/w-kaliszu-uruchomiono-pierwsza-w-polsce-bezplatna-wypozyczalnie-rowerow-dla-niepelnosprawnych,3256324,ugc

Tym razem chciałbym zająć się tematyką publicznych rowerów miejskich dla osób niepełnosprawnych. Jest alternatywnym środkiem transportu ułatwiającym poruszanie się po mieście. Stanowi dobre uzupełnienie komunikacji miejskiej. Można z niego korzystać przez dziewięć miesięcy w roku- czyli od marca do listopada.

Samorządy miejskie wręcz rozmiłowały się ostatnio w tym temacie. Z roku na rok przybywa miast oferujących takie rowery do wynajęcia. Wystarczy tylko zerknąć do internetu. Ciekawe rozwiązanie na przykład zaproponował Kalisz. Rower miejski jest tam dostępny od lipca tego roku. Ale dzięki inicjatywie społecznej, przy Zespole Szkół Specjalnych nr 11, uruchomiono wypożyczalnię trzykołowych rowerów dla osób niepełnosprawnych. Ma to na celu umożliwić takim osobom prowadzenie aktywnego trybu życia a także usprawnić umiejętności motoryczne. Dzięki sponsorom otrzymano 21 takich pojazdów. Z tej puli, 17 trafiło na własny użytek, natomiast reszta do szkolnej wypożyczalni. Rower można wypozyczyć maksymalnie na dwa tygodnie. Na listę oczekujących zapisało się już około 30 chętnych. 

 Wypożyczalnia w tym wydaniu jest pierwszą w kraju. Natomiast fundacja "Eco Textil" planuje utworzyc takie wypożyczalnie w każdym województwie.

 

Do góry