Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

KRÓTKA HISTORIA O AUSCHWITZ


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 verselle

verselle

    Sufler

  • Administrator
  • 341 postów

Napisano 23 luty 2009 - 10:32

I wszystko fajnie, tylko miło by było ten post wrzucić do edytora tekstu, bo aż w oczy biją te błędy...

  • 0

Jacek "Verselle"


#2 Ocalony

Ocalony

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 45 postów

Napisano 23 luty 2009 - 10:42

No na mnię robi także ogromne wrażenie niestety smutek przede wszytkim
no i te błędy Twoje -nadzieja- również
  • 0

#3 Lestat

Lestat

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 414 postów

Napisano 23 luty 2009 - 09:53

Krudka aczkolwiek bolesna chistorja
te wszystkie budynki z czerwonej niczym piekło cegły. Wchodziłem do karzdego budynku z osobna ogromne wrażenie zrobiły na mnie pozostawione przedmioty przez pomordowanych te tysiące butów, tysiące par okularów, włosuw ludzkich obcinanych w pośpiechu przed egzekucją, setki protez, kul i mnóstwo innych przedmiotów pozostawionych tam żeby świadczyły o ponurej historii która się tam rozegrała i rozgrywa wciąż na nowo w różnych zakądkach świata tylko w skali mikro.

Widziałem te zdradzieckie łaźnie do których zwabiano dzieci Aniołów tej okropnej ziemi, kobiety funamęty ludzkości, mężczyzn obrońców człowieczeństwa i pod pozorem prysznicu rozbierano wszystkich, kazano im stanąć w kolejce śmierci z nagiemi ciałami stoją przerażeni wstyt gdzieś już prysł jak bańka mydlana.ich nagie ciała lśniły w blazku słońca ich oczy pełne przerażenia i pytające gdzie godność gdzie człowieczeństwo a zimne spojżenia Nazistów zdały się odpowiadać wasze człowieczeństwo uleci zaraz przez komin krematorium a godność leży w dołach śmierci stoją obdarci z człowieczeństwa. jakby ludzie stoją a morze to już tylko ich ciała a dusze uleciały kominem ku guże wyżej i wyżej ku niebieskiej polanie ............
i tylko płacz dzieci niczym muzyka dobiega z zapleców i głos trwogi z megafonu sznela, sznela ku przeznaczeniu a rzydzi wolnym krokiem, tak wolno jak tylko się da prubóją kraść cenne chwile. I staneli w dzwiach przeznaczenia zrezygnowani z nadzieją w sercu że to wszystko to ponury żart z ich człowieczeństwa ściśnięto ich w iednym pomieszczeniu by jak najwięcej się ich zmieściło by jak najmniej gazu zmarnować, nawet śmierć jest ekonomistą jak największy efekt przy minimalnych kosztach. Stoją upchnięci jeden obok drugiego dziecko obok matki ciało obok ciała z nadzieją że ktoś otworzy włas i krzyknie to był tylko żart żydzi ale nikt nie krzyknoł zato drzwi skrzypneły tak przeraźliwie jak dusza piekielnym ogniem potpiekane

i nastała jakże straszna cisza, i słychć dziesiądik ludzkich serc biiących w przeraźliwym rytmie śmierci jeszcze gdzieś daje się słyszeć ostatnie szepty modlitwy. I zjawiła się pani ciemności w postaci gazu ogarneła ich ta łuna śmiertelna wszystkich razem i karzdego z osobna zaczeła wdzierać się głębiej ostatki powietrza zabrała otuliła ich snem wiecznym. Dzwi które tak pragneli rzeby się otwarły o ironio coś skrzypneło zamek puścił i dzwi staneły otworem a w nich niewolnik ten który jest już martwy, ten co oczy ma a nie widzi, ten który za wszelką cene chce żyć więc godność zostawił za bramą tego piekła na ziemi a sumienie sprzedał za kromkę cheba. I wkładają do pieca ludzi niczym piekarz bochęki a płomień zdaje się wołać więcej i więcej ich martwe oczy zdaią się pytać czemu, za co i tylko wiatr morze odpowiedzieć lecz nawed on milczy.
i pomyśleć że to człowiek człowiekowi zgotował ten los.
  • 0
"Nie staraj się być człowiekiem sukcesu. Stań się raczej człowiekiem wartości."

#4 Lestat

Lestat

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 414 postów

Napisano 23 luty 2009 - 14:47

Błędy no cóż są i już zawsze byłem na bakier z ortografią ale myślę że wkońcu treść jest najwarzniejsza
  • 0
"Nie staraj się być człowiekiem sukcesu. Stań się raczej człowiekiem wartości."

#5 Nika5

Nika5

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 463 postów

Napisano 23 luty 2009 - 15:08

Niestety, nawet najlepszy tekst można skopać tak kardynalnymi błędami.A wystarczyło skorzystać z edytora jak radził Verselle.
  • 0
...Olsztyn kocham,moją małą Amerykę ...

#6 K71

K71

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 80 postów

Napisano 23 luty 2009 - 15:36

Witam.Teks ten smutny wręcz przygnębiajacy, oby nigdy wiecej!Zauwazyłam mase błędów w pisowni no ale akurat na nich nie skupiałam swojej uwagi tylko na treści!Byłam kiedys, bardzo dawno juz temu w muzeum na Majdanku, do dzisiaj wszystko pamietam co tam zobaczyłam i wiem jedno, nigdy więcej juz tam nie pojade! pokazali nam tam film z wyzwolenia obozu.Nie mogłam patrzec, wyszłam z sali to było nie na moje nerwy!ale co my mozemy o tym wszystkim wiedziec, nic nie wiemy, wiedza Ci tylko co to przezyli a tych juz co raz to mniej, odchodza a wraz z nimi ich bolesne, niewiarygodne wspomnienia!
  • 0

#7 verselle

verselle

    Sufler

  • Administrator
  • 341 postów

Napisano 23 luty 2009 - 15:45

Nadzieja, mylisz się. Twój tekst jest na tyle rażąco błędny, że nie ma przyjemności czytania zawartości, a wręcz domyślam się czasami o co chodzi. Drugą sprawą jest regulamin forum (punkt 3k), który mówi coś na ten temat, oraz zwykłe lenistwo z Twojej strony, bo większość programów tekstowych posiada edytor tekstu, i wystarczy zadać sobie odrobinę trudu aby poprawić błędy, a tłumaczenie że "jestem z ortografią na bakier" ukazuje jak ignorujesz tych co to czytają, tłumacząc siebie.
Uwierz mi, że najbardziej przejmująca historia nie będzie dobrze odebrana, jeśli czytający po kilka razy będzie czytał aby zrozumieć...
Moja rada: zainstaluj sobie darmową przeglądarkę np, Mozilla Firefox, i cokolwiek będziesz pisał, błędy zostaną podkreślone, więc będzie możliwość poprawnego skorygowania tekstu.

  • 0

Jacek "Verselle"


#8 Lestat

Lestat

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 414 postów

Napisano 23 luty 2009 - 17:50

verselle OK. spróbuje coś z tą ortografią zrobić. tylko ja nie bardzo przywiązuje uwagę do mało znaczących rzeczy.
  • 0
"Nie staraj się być człowiekiem sukcesu. Stań się raczej człowiekiem wartości."

#9 tomaszek

tomaszek

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 827 postów
  • Skąd:wyspa Wolin

Napisano 23 luty 2009 - 18:13

nadzieja, a wyobraż sobie że twój utwór czyta obcokrajowiec lub polak, lecz zawsze mieszkajacy za granicą to będzie miał dużą trudnośc ze zrozumieniem tekstu.
  • 0
Eunuch i krytyk z jednej są parafi....obaj wiedzą jak trzeba-żaden nie potrafi. (Boy-Zeleński)

#10 Trybik

Trybik

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 655 postów

Napisano 23 luty 2009 - 18:34

verselle OK. spróbuje coś z tą ortografią zrobić. tylko ja nie bardzo przywiązuje uwagę do mało znaczących rzeczy.

Słuchaj nadzieja, wyobraźmy sobie, że piszesz jakiś apel, prośbę o pomoc i nie przywiązujesz do ortografii żadnej wagi, bo uważasz, że to jest mało znacząca rzecz.
Ja sobie nie wyobrażam, by komuś pomóc, jeśli ten ktoś nawet nie pofatyguje się, nawet palcem nie kiwnie by sprawdzić tekst pod kątem ortograficznym.
Robić błędy, również te ortograficzne, jest rzeczą ludzką, ale od tego są słowniki.
Można np. sprawdzić tutaj:
http://so.pwn.pl/ albo tutaj: http://sjp.pwn.pl/

Jeśli ktoś puszcza tekst z błędami, zwłaszcza tak rażącymi, to moim zdaniem lekceważy po prostu czytelnika.
I żeby nie było, że ja jestem takim orłem z ortografii, wcale, ale jak mam wątpliwości (niestety coraz częściej je mam) to bez skrępowania zaglądam do słownika.
  • 0

... największym wrogiem wolnego człowieka jest system ...


#11 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1414 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 23 luty 2009 - 19:08

Temat obozu Auschwitz jest tematem w którym ja mogę sie wypowiadać ponieważ przez no 15 lat z haczykiem wychowywałam się 100 metrów od obozu O tym jakie to jest okrucieństwo nie muszę pisać bo to oczywiste..Jeśli chodzi o bloki obozowe to w środku nigdy nie byłam ponieważ do każdego bloku są schody i wąskie wejścia a tak na marginesie wydaje mi się (ale pewna nie jestem,poprawcie mnie jeśli się mylę) że obóz nigdy nie będzie przystosowany dla O.N. bo jest traktowany jako obiekt historyczny w związku z czym nie można go ruszać/naruszać/przystosowywać. Teraz podobno ma być odnawiany po to aby przetrwać ale według ścisłe określonych reguł jakiś tam budowlano-zabytkowych. Wracając do tematu tzn jakim obóz był złem, ilu ludzi tam wymordowano,cały antysemityzm i całe zło jakie z tym się łączy to na mnie największe wrażenie emocjonalne zawsze robi Ściana śmierci te setki zniczy tam.... no mam łzy w oczach. Bardziej to wszystko o czym pisze widać w Brzezince to dopiero szok. Z punktu widzenia czysto historycznego to nie pisze nic,nie dlatego ze nic nie wiem tylko dlatego że tu na IPONie jest parę osób z taką wiedzą historyczną że szczerze podziwiam.

Jeszcze jedno chciałam powiedzieć jako osoba,która mieszkała w blokach które były biurowcami obozu. Ja się tam urodziłam i jak się jest dzieckiem to nie docierało do mnie gdzie mieszkam, w jak poważnym miejscu Bawiłam się tam choć moze nie powinnam o tym głośno mówić, oczywiście nie w samym obozie ale wokół murów juz tak. Nie wiem czy pamiętacie sprawę z dyskoteką w strefie obozowej (a strefa to jest bardzo duży obszar) ta dyskoteka nie została w końcu wybudowana wszyscy młodzi ludzie byli źli bo żeby sie pobawić musieli jechać na drugi koniec Oświęcimia. Kończąc moją wypowiedź chce powiedzieć że mam wieli szacunek do tego miejsca ale tez chciała bym żeby ludzie zdawali sobie sprawę że wokół obozu żyją ludzie którzy chodzą do pracy,robią zakupy a dzieci się bawią.

  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#12 Jutrzenka

Jutrzenka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 288 postów

Napisano 24 luty 2009 - 15:30

To i ja coś dorzuce;).
Nadzieja-w Twoim tekście trudno doszukać sie nadzieji,na codzień tak nam ONkom potrzebnej,historie,nie wątpie zna każdy tu zaglądający.Uśmiech nam potrzeba,radości i nadzieji.

A byki,no cóż,sama czasem wale,choć przyznaje,biją po oczach.;)
  • 0

#13 Lestat

Lestat

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 414 postów

Napisano 24 luty 2009 - 15:41

dzięki Jutrzenka twój komentarz to pierwsza pozytywna rzecz. A jeśli chodzi o optymizm to ja go nie mam. za dużo widziałem żeby być optymistą
  • 0
"Nie staraj się być człowiekiem sukcesu. Stań się raczej człowiekiem wartości."

#14 Jutrzenka

Jutrzenka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 288 postów

Napisano 25 luty 2009 - 16:22

Nadziejku;)(boś przecież chłopak jest),Nadziejku więc,żyje już troszke na tym świecie i wiem,że optymistą jest łatwiej,lepiej w życiu.Staraj sie,patrząc w lustro,powiedzieć:"hej,stary,nie jest źle", albo uśmiechnąć sie do tego faceta,którego zauważysz w lustrzanym odbiciu.Pomyślisz,głupie(?),odpowiem- nie sądze.Pozdrówko:)
  • 0

#15 Lestat

Lestat

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 414 postów

Napisano 26 luty 2009 - 09:37

spoko gościu z ciebie Jutrzenka. chciałbym mieć tyle optymizmu co wy iponowicze. nie chce przynudzać wię kończę.
  • 0
"Nie staraj się być człowiekiem sukcesu. Stań się raczej człowiekiem wartości."

#16 alcest2008

alcest2008

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 11 czerwiec 2009 - 20:01

Nadzieja! Wielki plus dla Ciebie, za to, ze poruszyles ten temat. to temat "gorzki" - jak miliony pomordowanych w Auschwitz osob. to temat delikatny, a w koncu temat nieco drazliwy. zwlaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy blisko 60 lat po zakonczeniu II Wojny Swiatowej, rozne panstwa obwiniaja sie o jej wybuch; jak na przyklad ostatnio rosyjskie ministerstwo obrony w stosunku do Polski. Raz w swoim zyciu odwiedzilem byly oboz koncentracyjny w Oswiecimiu. byl to wstrzas, choc bylem niespelna 10-letnim chlopcem. ten temat wciaz mnie "fascynuje". staram sie ciagle poznawac nowe wersje wydarzen z tamtych lat, nowe relacje swiadkow i osob ocalonych. ostatnio sluchalem w radio audycji o ewakuacji obozu koncentracyjnego w Sztutowie i zwiazanymi z nia "marszami smierci", kiedy to tysiace wiezniow tego obozu pedzono dziesiatki kilometrow w warunkach niegodnych zwierzecia, a co dopiero mowic o czlowieku.
  • 0
M¹dry ustepuje, dopóki ma gdzie. G³upi, odwrotnie: - gdy ju¿ nie ma wyjœcia...

#17 Lestat

Lestat

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 414 postów

Napisano 24 czerwiec 2009 - 11:14

fakt to temat "gorzki" bo "gorzka jest nasza historia i "gorzkie" bywa życie dla tego i temat taki. alcest2008 dzięki za tego plusa. W Rosi nigdy nie było demokracji więc nie ma się co dziwić że Rosja jest zakłamana żaden Rosyjski polityk czy tym bardziej ministerstwo nie przyzna się do prawdy.

w historii tamtego okresu dwie rzeczy mnie dziwią najbardziej a mianowicie to czemu żydzi nie stanęli do walki czemu nie wzniecili powstań w obozach przecież potrafią walczyć w końcu nie ras to udowodnili choćby tysiące lat temu Massada. Morze się mylę ale lepiej jest umrzeć w beznadziejnej walce niż w komorze gazowej, przynajmniej ja bym tak wolał. To prawda powstania się trafiały w obozach, choćby powstanie w getcie Warszawskim pod przywództwem Marka Edelmana ale to o wiele za mało jeśli spojrzymy przez pryzmat zagłady jaką im zgotowali Hitlerowskie Niemcy. No i druga rzecz czemu świat ( mam tu na myśli Aliantów) pozwolił na tą żeś bo przecież Alianci wiedzieli o tym.
  • 0
"Nie staraj się być człowiekiem sukcesu. Stań się raczej człowiekiem wartości."

#18 alcest2008

alcest2008

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 24 czerwiec 2009 - 18:46

mYSLE, ZE W DUZEJ MIERZE DO ZAGLADY zYDOW PRZYCZYNILA SIE WSPOLPRACA LUDNOSCI CYWILNEJ NA TERENIE DANEGO KRAJU OKUPOWANEGO PRZEZ NAZISTOW. NIE CHCE TU BYNAJMNIEJ WYMIENIAC ZADNEGO KRAJU Z NAZWY, BO I WSROD pOLAKOW BYLI ZAROWNO LUDZIE, KTORZY zYDOM UDZIELALI POMOCY I SCHRONIENIA, ALE I TACY, KTORZY zYDOW WYDAWALI W RECE NIEMCOW. A CO DO REAKCJI ALIANTOW, TO PRZYPOMNIJMY JAK ZACHOWALA SIE aNGLIA WOBEC pOLSKI NA POCZATKU WOJNY. PRZECIEZ SOLENNIE OBIECYWALA, ZE WSTAWI SIE ZA pOLSKA I TO ZBROJNIE W WYPADKU NAPASCI iii RZESZY NA NASZ KRAJ.
  • 0
M¹dry ustepuje, dopóki ma gdzie. G³upi, odwrotnie: - gdy ju¿ nie ma wyjœcia...

#19 Lestat

Lestat

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 414 postów

Napisano 25 czerwiec 2009 - 12:13

to prawda Alianci nie chcieli przelewać krwi z Polskę czekali aż się wykrwawimy pod naporem nazistów. Za to Polski żołnierz chętnie umierał ,, za wolność waszą i naszą " to i wiele innych rzeczy dawało nam moralne prawo bycia w ,, rodzinie'' wspólnych państw wyznających podobne wartości lecz i tu nas zdradzono oddając nas w łapy komunistów.
antysemityzm zawsze był i nie zniknie tak jak rasizm. to prawda było wielu takich którzy pomagali Niemcom w zagładzie żydów i byli też nieliczni którzy oddawali za nich życie ale co ciekawe najwięcej żydów ocalili Polacy.
  • 0
"Nie staraj się być człowiekiem sukcesu. Stań się raczej człowiekiem wartości."

#20 alcest2008

alcest2008

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 25 czerwiec 2009 - 19:13

dZIWI MNIE TYLKO, DLACZEGO WOJNY STAJA SIE CORAZ BARDZIEJ BRUTALNE - CHOC TO MOZE TROCHE DZIWNA REFLEKSJA, ALE PRZECIEZ W SREDNIOWIECZU RYCERZE MIELI SWOJ KODEKS HONOROWY I [Z TEGO, CO WIEM], NIE DOCHODZILO DO MASOWYCH MORDOW. "dZIWNY JEST TEN SWIAT"...
  • 0
M¹dry ustepuje, dopóki ma gdzie. G³upi, odwrotnie: - gdy ju¿ nie ma wyjœcia...


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych