Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Biurokracja, a podjęcie pracy.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Baba

Baba

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 499 postów

Napisano 09 styczeń 2009 - 10:27

Kiciu nie wiem jak to jest obecnie, ale do 2006 roku zawsze musiałam składać do ZUS rozliczenie za rok pracy, bez względu czy przekroczyłam limit zarobków czy też nie. W takim rozliczeniu musiało być napisane oprócz ile zarobiłam czy byłam na zwolnieniach lekarskich i kiedy, lub na urlopach bezpłatnych. W mokotowskim ZUS-ie pani powiedziała, że to jest moim obowiązkiem, a nie zakładu pracy no cóż ale ten ZUS znany jest z bałaganu. Takie zaświadczenie składało się do końca stycznia. Raz tego nie zrobiłam w terminie i mnie ZUS upomniał przysyłając ponaglenie. Takie rozliczenie służyło też do doliczenia do renty przepracowanego roku. Aniołek nie masz racji, że pracodawca składając rozliczenie informuje ZUS o rozliczeniu danego pracownika, ponieważ pracodawca podlega pod ZUS swój rejonowy co nie zawsze musi odpowiadać ZUS-owi pracownika.
  • 0
Nawet siwa może być szczęśliwa

#2 Michał

Michał

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 126 postów

Napisano 03 styczeń 2009 - 14:26

Mam takie pytania:
1. Kiedy osoba niepełnosprawna (rencista, stopień - znaczny) musi zgłosić do ZUS-u fakt podjęcia pracy (umowa-zlecenie)?
2. Kiedy ta sama osoba ma zgłosić fakt podjęcia pracy do urzędu pracy, gdzie jest zarejestrowany jako poszukujący pracy?
3. Czy i ew,. kiedy ta sama osoba ma zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego?
4. Czy ta sama osoba może poważnie obawiać się weryfikacji przez ZUS orzeczenia o stopniu niepełnosprawności?
  • 0

#3 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 03 styczeń 2009 - 17:46

Postaram się odpowiedzieć na te pytania.
W momencie podpisania umowy zlecenia, bądź to umowy o pracę należy zgłosić to niezwłocznie ZUS-owi. Podobnie wygląda sytuacja odnośnie Urzędu Pracy. Ja powiadomiłam ową instytucję po miesiącu od podjęcia pracy i miałam wiele nieprzyjemności z tego tytułu.
Natomiast nie trzeba niczego zgłaszać do Urzędu Skarbowego chyba, że ma się własną działalność gospodarczą.
Weryfikacji to raczej należy się obawiać, ale ze strony lekarza-orzecznika na komisji lekarskiej ... :angry:

Pozdrawiam :)
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#4 blondyneczka niebieskooka

blondyneczka niebieskooka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 05 styczeń 2009 - 16:19

urząd pracy to 7 dni
  • 0
...a gdy przyjdą dni deszczowe naucz się przechodzić pomiędzy kroplami...

#5 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 08 styczeń 2009 - 11:42

Mam pytanko dodatkowe: Jeśli wiemy, że na umowe-zlecenie lub umowe o pracę (np. pół etatu) nie zarobimy ponad wyznaczony limit - czy również musimy ten fakt zgłosić do ZUSu?
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#6 Baba

Baba

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 499 postów

Napisano 08 styczeń 2009 - 12:58

Kiciu tak bez względu na jaką część etatu się pracuje
  • 0
Nawet siwa może być szczęśliwa

#7 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 08 styczeń 2009 - 13:05

...a co grozi, jeśli się tego nie zgłosi, ale nie przekroczyło się limitu? Przyznaję, że nie miałam pojęcia o tym, że muszę zgłosić ten fakt z ZUSie, jeśli dochody nie przekraczają limitu :|
Czy jest możliwe, że szef mnie zgłosił, czy muszę to zrobić sama?
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#8 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 08 styczeń 2009 - 13:32

e tam ... ja nigdy nie zgłaszałem ... i jakoś looz .Żadnej chai noe robili ...To ich sprawa ...
  • 0

#9 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 08 styczeń 2009 - 13:51

Wątpię, że to ich sprawa, że ja pracuję...

Poczekam na odpowiedź od kogoś, kto bardziej się w tym orientuje :)
  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#10 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 08 styczeń 2009 - 16:10

[quote name='Kicia]...a co grozi' date=' jeśli się tego nie zgłosi, ale nie przekroczyło się limitu? Przyznaję, że nie miałam pojęcia o tym, że muszę zgłosić ten fakt z ZUSie, jeśli dochody nie przekraczają limitu :|[/quote']
Nie ma żadnych poważnych konsekwencji. Pracodawca odprowadzając składki, niejako automatycznie informuje ZUS o zatrudnieniu nowego pracownika i od tego momentu jego dane są dostępne w systemie. Ułatwia to weryfikację, po której ZUS wysyła do danej osoby oficjalne pismo z prośbą o przysłanie zaświadczenia zawierającego dane dotyczące daty zatrudnienia i dochodu jaki się uzyskiwało od momentu podjęcia pracy, aż do chwili obecnej. Ponadto mile widziane jest ksero umowy-zlecenia - tak było w moim przypadku.
  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#11 syrenka

syrenka

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 22 postów

Napisano 15 kwiecień 2009 - 13:56

mam teraz problem ,wyszla nowa ustawa(mam stala rente 1 gr stop znaczny) ze ze stala renta nie mozna z biura pracy isc na zadne szkolenie na zmiane zawodu czy podniesienie kwalifikacji ,teraz na wlasny koszt trzeba przejsc jakies szkolenie,dlaczego mamy takie malutkie renty a teraz gnębia nas tym,chcialam isc na szkolenie i nic z tego,teraz tylko zebrac pozostalo....mamy glodowe renty......kto to wymyslil,wiem ze inni sa w gorszej sytuacji teraz kursu niema ,nie wiem co myslec
  • 0

#12 Marinka

Marinka

    Sufler

  • R.I.P.
  • PipPipPipPipPipPip
  • 331 postów
  • Skąd:Wrocław

Napisano 08 lipiec 2009 - 11:46

Syrenka
Zgodnie z zapisem art. 40 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14 poz. 92 ze zm.) Ty jako osoba niepełnosprawna, niepracująca, z prawem do renty możesz zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy (nie bezrobotna). Na tej podstawie masz prawo ubiegać się o skierowanie na szkolenie zawodowe finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W każdym powiecie jest instytucja, która zajmuje się tymi sprawami, może to być Centrum Pomocy Rodzinie, Urząd Miejski, czy też Powiatowy Urząd Pracy. Dowiedz się kto w Twojej miejscowości zajmuje się sprawami szkoleń dla osób niepełnosprawnych finansowanych ze środków PFRON.
Dziwi mnie sytuacja, że Powiatowy Urząd Pracy w Twojej miejscowości nie poinformował Cię właściwie w sprawie, która Cię interesuje.
  • 0
Serce miej otwarte dla wszystkich, zaufaj niewielu.

#13 Kris26

Kris26

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 254 postów

Napisano 08 lipiec 2009 - 12:43

bo to jest własnie to co jest napisane w temacie tego wątku,plus niechlujstwo,zapsanie i ołnie nie chce mi się osób tam pracujących.Trzeba wiele rzeczy samemu sie domyslac albo pytam wręcz siłowo narażajac sie na brzydkie spojrzenie pani z za biurka
  • 0

#14 Marinka

Marinka

    Sufler

  • R.I.P.
  • PipPipPipPipPipPip
  • 331 postów
  • Skąd:Wrocław

Napisano 08 lipiec 2009 - 14:05

Kris26
Przykre jest zachowanie niektórych pań zza biurka i z pewnością ich profesjonalizm pozostawia wiele do życzenia, ale nie możemy wszystkich urzędników mierzyć jedną miarą.
  • 0
Serce miej otwarte dla wszystkich, zaufaj niewielu.

#15 Kris26

Kris26

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 254 postów

Napisano 08 lipiec 2009 - 15:42

Wiem że nie mozna ale odsetek tych "dobrych " jest moze ok 20% na skalę krajową. :)
  • 0

#16 syrenka

syrenka

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 22 postów

Napisano 26 czerwiec 2010 - 14:29

przepraszam ze dopiero teraz odpisuje ale nie wiedzialam jak znalesc moj post co napisalam.Do Marinka ,wlasnie pani powiadomila mnie o tym z biura gdzie jestem zarejstrowana jako poszukująca pracy ale mysle ze to wewnetrzna ustawa biura bo teraz zapisalam sie na kursy,nie wiem poco tak motają ludzmi kręcą nami.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych