Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Świadczenie pielęgnacyjne 2010


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

#1 rodys

rodys

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 842 postów
  • Skąd:bierze pieniądze na alkohol?

Napisano 29 styczeń 2010 - 20:55

ZASIŁEK pielęgnacyjny jest z MOPS (z pomocy społecznej) - 153 zł
DODATEK pielęgnayjny jest do renty ZUS - 163 zł (jeżeli ktoś ma do takiej renty prawo, tzn. nie zarabia za duzo).

Pierwsze słyszę, że można pobierać obydwa swiadczenia. To jest możliwe?
  • 0

KNP


#2 Amelio

Amelio

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 29 styczeń 2010 - 20:46

Ja zostałem "zaliczony" do znacznego stopnia niepełnosprawności w Powiatowym Urzędzie d/s niepełnosprawności (nie w ZUS-ie) i z tym dokumentem udałem się do Urzędu Miasta i tam przyznano mi dodatek pielęgnacyjny.Obecnie mam umiarkowany stopień niepełnosprawności(z ZUS-u) i pobieram zasiłek pielęgnacyjny (w takiej samej kwocie co dodatek) ponieważ moja niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21 roku życia (wówczas miałem III grupę,czyli obecny lekki stopień)Wystarczy donieść dokumenty do urzędu,aby otrzymać te świadczenia.A pracownika z opieki społecznej z..........
tzn.zwolnić.Coś mi się klawiatura psuje.Pozdrowienia.
  • 0

#3 s.master

s.master

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 17 grudzień 2009 - 14:39

Witam
Jestem osobą niepełnosprawną z orzeczonym znacznym stopniem niepelnosprawnosci. Dochód w mojej rodzinie wynosi ok 1000zł na osobę. Moja mama nie ma pracy. Jak dotąd nie mogła dostawac swiadczenia pielegnacyjnego ze wzgledu na zbyt wyskoki dochod rodziny. Kiedys przeczytalem ze kryterium dochodowe od 2010r przyznawania swiadczenia pielegnacyjnego ma zostac zniesione. Czy rzad przyjal ta ustawe ? Ktos ma jakies wiadomosci na ten temat :) ?
  • 0

#4 Marinka

Marinka

    Sufler

  • R.I.P.
  • PipPipPipPipPipPip
  • 331 postów
  • Skąd:Wrocław

Napisano 17 grudzień 2009 - 18:08

Tak, to prawda zniesiono próg dochodowy dla świadczenia pielęgnacyjnego.
Od 1 stycznia 2010 r. świadczenie to (520 zł) będzie przyznawane bez względu na wysokość rodzinnych dochodów, na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.
  • 0
Serce miej otwarte dla wszystkich, zaufaj niewielu.

#5 s.master

s.master

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 17 grudzień 2009 - 18:11

dziękuje za tą informacje :) To dla mnie świetna wiadomośc.
  • 0

#6 tapetka22

tapetka22

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 179 postów

Napisano 18 grudzień 2009 - 02:05

komu przysługuje takie swiadczenie?
  • 0

#7 Jadwiga

Jadwiga

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 112 postów

Napisano 18 grudzień 2009 - 19:03

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu zrezygnowania z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem. Uprawnieni są matka lub ojciec, a także opiekun faktyczny dziecka albo opiekun prawny, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zadnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się:

* orzeczeniem o niepełnosprawności z koniecznością stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby,
* orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenia pielęgnacyjnego nie otrzymają osoby sprawujące opiekę, jeżeli mają prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, renty socjalnej, emerytury lub renty, wymagające opieki dziecko, jeżeli przez co najmniej 5 dni w tygodniu przebywa w placówce zapewniającej całodobową opiekę oraz osoba sprawująca opiekę, jeżeli ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko.
Podstawa prawna: Ustawa o świadczeniach rodzinnych.
  • 0
Nie można dostrzegać nie widząc, ale można nie dostrzegać widząc. To jest codzienne doświadczenie naszego wzroku i percepcji.

#8 aphasia83

aphasia83

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 20 postów

Napisano 18 grudzień 2009 - 19:17

Mam pytanie-jeśli teraz mam świadczenie pielęgnacyjne 163 zł to zmieni się ono od 2010 roku?
  • 0

#9 monika20

monika20

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 86 postów

Napisano 18 grudzień 2009 - 19:31

Czy już są dostępne wnioski o świadczenie pielęgnacyjne?
  • 0

#10 Marinka

Marinka

    Sufler

  • R.I.P.
  • PipPipPipPipPipPip
  • 331 postów
  • Skąd:Wrocław

Napisano 18 grudzień 2009 - 20:02

Mam pytanie-jeśli teraz mam świadczenie pielęgnacyjne 163 zł to zmieni się ono od 2010 roku?

Chyba mówisz o zasiłku pielęgnacyjnym, który obecnie wynosi 153 zł a od marca 2010 r. ma wzrosnąć do 173,10 zł.
Jest różnica między zasiłkiem pielęgnacyjnym, a świadczeniem pielęgnacyjnym.

Zasiłek pielęgnacyjny, przyznaje się w celu częściowego pokrycia kosztów wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Do zasiłku pielęgnacyjnego uprawnione jest:

1) niepełnosprawne dziecko,

2) osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,

3) osoba, która ukończyła 75 lat,

4) osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

Uprawnieni do zasiłku pielęgnacyjnego otrzymują pomoc pieniężną niezależnie od wysokości posiadanych dochodów.
  • 0
Serce miej otwarte dla wszystkich, zaufaj niewielu.

#11 doro-tan

doro-tan

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 19 grudzień 2009 - 18:47

Proszę odpowiedzcie mi na kilka pytań związanych z przyznawaniem świadczenia pielęgnacyjnego. Jest tu kilka mądrych osób może coś sensownego mi doradzą, bardzo proszę. Otóż zamierzam postarać się o świadczenie pielęgnacyjne dla mojej siostry która nie mieszka ze mną (ale mogłaby do mnie codziennie przyjeżdżać na kilka godzin) i jako jedyna z bliskich mi osób nie ma swoich dochodów, ubezpiecza się w KRUSie. czy takiej sytuacji nie zakwestionują w mopsie? Tego że nie mieszka ze mną na stałe.
Druga kwestia dotyczy tego że mam... męża :-). Ale on również ma znaczny stopień niepełnosprawności i swoją rentę. Czy w tej sytuacji mam szansę na świadczenie pielęgnacyjne dla mojej siostry, która by się mną opiekowała. Tak naprawdę to mój mąż kwalifikuje się do posiadania swojego opiekuna... Jak to wszystko pozałatwiać by było dobrze? Do tej pory nie zastanawiałam się nad świadczeniem pielęgnacyjnym gdyż przekraczaliśmy kryterium dochodowe, ale od nowego roku przy nowych realiach można by za takim świadczeniem "pochodzić". A w ogóle chciałabym już przestać płacić MOPSowi ciężkie pieniądze za opiekunkę społeczną i wymyślam jak by to było z siostrą i świadczeniem pielęgnacyjnym. Pozdrawiam.
  • 0

#12 doro-tan

doro-tan

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 22 grudzień 2009 - 07:42

...jak to, nikt nic nie wie? A ja sądziłam, że tu właśnie eksperta znajdę ... :-(((
  • 0

#13 Marinka

Marinka

    Sufler

  • R.I.P.
  • PipPipPipPipPipPip
  • 331 postów
  • Skąd:Wrocław

Napisano 22 grudzień 2009 - 09:37

doro-tan polecam link poniżej:

http://www.mpips.gov...dex.php?gid=305
  • 0
Serce miej otwarte dla wszystkich, zaufaj niewielu.

#14 doro-tan

doro-tan

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano 22 grudzień 2009 - 14:03

Dzięki, ale ja to wszystko znam, i niestety zawarte pod linkiem w żaden sposób nie odpowiadają na moje pytania. Teoria mija się z praktyką - teoretycznie wyklucza dla mnie świadczenie pielęgnacyjne jako że jestem w związku małżeńskim, czyli że małżonek jest zobowiązany do zajmowania się mną i koniec. Ale co w chwili gdy on sam kwalifikuje się do świadczenia pielęgnacyjnego? Czy MOPS twardo będzie trzymał się przepisów o niepozostawaniu w związku małżeńskim, czy zrobi wyjątek dla małżeństwa, w którym oboje małżonkowie są niepełnosprawni ruchowo? Co na przykład gdy małżonkowie ulegną - podczas jazdy samochodem - wypadkowi i oboje są poważnie poszkodowani, w takim stopniu że trzeba im do pomocy osób drugich, to czy z tego powodu iż są małżeństwem nie należy się dla żadnego z nich świadczenie pielęgnacyjne? Może ktoś z Państwa ma taką sytuację w życiu albo zna kogoś, kto w takiej sytuacji się znalazł. Bardzo by mi taka wiedza pomogła w występowaniu o świadczenie pielęgnacyjne, a tak nie wiem co robić? No i czego się trzymać w razie sprzeciwu ze strony MOPSu. Pozdrawiam ciepło i świątecznie!
  • 0

#15 s.master

s.master

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 28 grudzień 2009 - 17:18

A tutaj jakiś użytkownik napisał http://forum.niepeln...how.pl?tid=3566 że nie zostało zniesione te kryterium dochodowe
  • 0

#16 Marinka

Marinka

    Sufler

  • R.I.P.
  • PipPipPipPipPipPip
  • 331 postów
  • Skąd:Wrocław

Napisano 28 grudzień 2009 - 20:18

Polecam poczytać aktualne informacje na oficjalnej stronie MPiPS, gdzie mowa m.in. że od 1 stycznia 2010 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego będzie ustalane niezależnie od dochodów rodziny. Jest tu również wymieniona podstawa prawna tj. art. 13 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych (Dz. U. Nr 219, poz. 1706)

http://www.mpips.gov...=5&news_id=1633
  • 0
Serce miej otwarte dla wszystkich, zaufaj niewielu.

#17 sylwana

sylwana

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 30 grudzień 2009 - 19:23

Witam:-) mam córkę w wieku 19 lat. i mam zapytanie? moja córka pobiera rentę socjalną, ma orzeczenie o niepełnosprawności na stałe.jestem ciekawa czy w tym przypadku będe mogła starać się o świadczenie pielęgnacyjne?
  • 0

#18 Jadwiga

Jadwiga

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 112 postów

Napisano 03 styczeń 2010 - 22:46

Sylwano na to pytanie odpowiedziałam już w tym wątku, tzn. jeżeli matka lub ojciec zrezygnują ze swojej pracy zarobkowej na rzecz opieki nad dzieckiem to mają szansę na otrzymanie świadczenia.
  • 0
Nie można dostrzegać nie widząc, ale można nie dostrzegać widząc. To jest codzienne doświadczenie naszego wzroku i percepcji.

#19 alan

alan

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 04 styczeń 2010 - 09:10

Witam

Proszę napiszcie czy w moim przypadku też należy się świadczenie pielęgnacyjne
Jestem osobą niepełnosprawną ruchowo , potrzebuję stałej opieki osoby drugiej. Choruję od 7 roku życia obecnie mam 40 lat, opiekę zapewnia mi moja mama . Niestety z wiązku z tym że opiekuje się mną nie wyrobiła sobie żadnej emerytury czy renty. Nasz dochód to emerytura ojca i moja socjalna.

Czy możemy się też starac o świadczenie pielęgnacyjne, lub jakieś inne świadczenie?

Za odpowiedż bardzo dziękuje

Pozdrawiam w Nowym Roku
  • 0

#20 raddik

raddik

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 11 styczeń 2010 - 17:55

[quote name='doro-tan]Dzięki' date=' ale ja to wszystko znam, i niestety zawarte pod linkiem w żaden sposób nie odpowiadają na moje pytania. Teoria mija się z praktyką - teoretycznie wyklucza dla mnie świadczenie pielęgnacyjne jako że jestem w związku małżeńskim, czyli że małżonek jest zobowiązany do zajmowania się mną i koniec. Ale co w chwili gdy on sam kwalifikuje się do świadczenia pielęgnacyjnego? Czy MOPS twardo będzie trzymał się przepisów o niepozostawaniu w związku małżeńskim, czy zrobi wyjątek dla małżeństwa, w którym oboje małżonkowie są niepełnosprawni ruchowo? Co na przykład gdy małżonkowie ulegną - podczas jazdy samochodem - wypadkowi i oboje są poważnie poszkodowani, w takim stopniu że trzeba im do pomocy osób drugich, to czy z tego powodu iż są małżeństwem nie należy się dla żadnego z nich świadczenie pielęgnacyjne? Może ktoś z Państwa ma taką sytuację w życiu albo zna kogoś, kto w takiej sytuacji się znalazł. Bardzo by mi taka wiedza pomogła w występowaniu o świadczenie pielęgnacyjne, a tak nie wiem co robić? No i czego się trzymać w razie sprzeciwu ze strony MOPSu. Pozdrawiam ciepło i świątecznie![/quote']
Witaj. Moja sytuacja jest troszkę zbliżona do Twojej - jako syn chciałem starać się o świadczenie pielęgnacyjne z tytułu sprawowania opieki nad ojcem posiadającym znaczny stopień niepełnosprawności. Problem w tym, że ojciec pozostaje w związku małżeńskim - tym niemniej matka, ze względu na własny stan zdrowia nie jest w stanie sprawować opieki nad ojcem, a nawet sama wymaga częściowej pomocy. Skierowałem w związku z tym zapytanie do Departamentu Świadczeń Rodzinnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Oto treść odpowiedzi, jaką otrzymałem w piśmie datowanym na dzień 7 stycznia 2010 r.:

"Odpowiadając na Pana pismo w sprawie uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 139, poz. 992 z późn. zm.) wyjaśniam, że zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt. 2 lit. a ustawy świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. W ustawie nie ma wskazanych wyjątków co do tej zasady, więc nawet jeżeli obydwoje małżonkowie są niepełnosprawni i nie mogą opiekować się sobą nawzajem, to również w tej sytuacji ma zastosowanie zapis art. 17 ust. 5 pkt. 2 lit a ustawy i świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje".

Uważam, że jest to zwykła niesprawiedliwość społeczna, tym bardziej w sytuacji - gdy oboje małżonkowie są niepełnosprawni i wymagają pomocy. Jest oczywiste, że przepisy ustawy na które powołuje się DŚR MPiPS stanowią pogwałcenie konstytucyjnych praw obywatela i nadają się do ponownego rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny. Chciałbym przypomnieć, że Trybunał Konstytucyjny zajmował się już w 2008 roku kwestią zasadności przyznania świadczenia pielęgnacyjnego współmałżonkowi osoby niepełnosprawnej i innym osobom niż spokrewnieni w I stopniu. Trybunał Konstytucyjny przyznał w tej kwestii rację skarżącym. I chociaż orzeczenie TK ma pierwszeństwo w stosowaniu przed zapisami ustawy (i nakazuje prawodawcy zmianę zapisów ustawy niezgodnych z Konstytucją), to jednak w znowelizowanej ustawie o świadczeniach rodzinnych nadal nie przyznano prawa do świadczenia pielęgnacyjnego małżonkowi nie wykonującemu pracy zarobkowej z powodu konieczności sprawowania opieki nad niepełnosprawnym współmałżonkiem, ani nie zniesiono zasady, że świadczenie nie przysługuje, gdy osoba niepełnosprawna pozostaje w związku małżeńskim.

Przyznam, że pomimo negatywnej odpowiedzi Departamentu Świadczeń Rodzinnych zamierzam złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne, a w przypadku odmowy jego przyznania będę składać kolejne odwołania w przysługującym trybie odwoławczym. Natomiast po wyczerpaniu wszystkich przysługujących w ramach postępowania administracyjnego środków odwoławczych - jeśli decyzja będzie niekorzystna - pozostanie złożenie skargi konstytucyjnej do Trybunału Konstytucyjnego na niekonstytucyjność zapisu ustawy, który nie daje uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli osoba niepełnosprawna pozostaje w związku małżeńskim.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych