Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Wirusy-jak przetestować kompa na obecność trojanów,szpiegów i in.?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 versus

versus

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1351 postów

Napisano 25 kwiecień 2008 - 08:15

Szeroka dostępność programów umożliwia ich wybór pod względem zaawansowania użytkownika oraz tego czy spełnia on jego oczekiwania dlatego to użytkownik decyduje co mu najbardziej odpowiada. Nikt nikogo tutaj nie namawia do użytkowania tego czy owego programu a jedynie sugeruje jakimi narzędziami może się posłużyć aby rozwiązać swój problem.

...tak więc skoro problem w tym wątku został rozwiązany i aby nie robic tutaj "czatu" to tym miłym akcentem temat zamykam

  • 0
There is something behind the throne greater than the King himself.
William Pitt The Elder, Lord Chatham

#2 versus

versus

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1351 postów

Napisano 25 kwiecień 2008 - 05:18

Dlaczego tak wszyscy kombinujecie. Jest doskonały program antywirusowy - darmowy bez licencji pod adresem: http://www.free-av.c..._antivirus.html

Dlaczego ma przesiadać na Avirę skoro posiada dobrego Avasta...

a Program Spybot Search & Destroy jest fatalny i robi często wiecej szkody niż pożytku. pozdrawiam

Tym stwierdzeniem rozwiałeś wszelkie wątpliwości i nie masz pojęcia o możliwościach Spybot Search & Destroy. Aplikacja ta jest dla zaawansowanych użytkowników dlatego początkujący powinni obchodzić się z nią ostrożnie.

...dlatego proszę o niewprowadzanie użytkowników w błąd

  • 0
There is something behind the throne greater than the King himself.
William Pitt The Elder, Lord Chatham

#3 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 11 kwiecień 2008 - 06:32

versus - właśnie o to mi chodziło.
Pozdrawiam :)
  • 0

#4 Promek

Promek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 107 postów

Napisano 29 marzec 2008 - 12:53

Ostatnio będąc na "niepewnych" (tj.dla dorosłych) stronach zainstalowałem jakiś program z Microsoftu (tak widniało na propozycji w ramce).Dzięki temu filmy zaczęły stamtąd "chodzić".Jednak mniej więcej od tego czasu zauważyłem,że blokuje mi się poczta (na interii)-podczas otwierania postów w pewnym momencie otwiera się dany list,ale cały pusty;tekst nie chce się pokazać.Albo ekran dzieli się na pół niebieskim paskiem i jaśniejszym tle,również bez tekstu danego posta.Jeżeli to jest wina tego zainstalowanego dodatku,to jak go teraz znaleźć i usunąć,bo nazwy nie pamiętam?

Z zabezpieczeń mam Avasta,ale nie wiem za bardzo,przed czym on dokładnie chroni-czy zabezpiecza mnie przed programami szpiegującymi,trojanami czy zawiera fire-walla...? Testowałem kompa Avastem,ale niczego nie wykrył.A może warto zbadać komputer skanerem online dostępnym na stronie onetu czy Pandy...? Należy w czasie takiego testowania odłączyć Avasta? W którym momencie?

Możecie mi poradzić lepsze zabezpieczenie darmowe od Avasta? Dołączyć do niego inny program zabezpieczający? Jaki? Polecaliście AVG-to darmowy program? A firewalle: Zone Alarm, Agnitum Outpost i Kerio Personal? Co wybrać?

Proszę o rozjaśnienie : )
  • 0
Spalić wszystkie pieniądze Świata.
Nierób.

#5 versus

versus

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1351 postów

Napisano 11 kwiecień 2008 - 05:09

Jeśli chodzi Tobie o wyłączenie modułu rezydentnego to:

tryb>tryb zaawansowany>OK
następnie...
narzędzia>rezydent
...odznaczasz: SDHelper i TeaTimer

  • 0
There is something behind the throne greater than the King himself.
William Pitt The Elder, Lord Chatham

#6 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 29 marzec 2008 - 17:45

Nie wim co może być przyczyną opisywanych przez Ciebie problemów, ale wiem, że jeśli zainstalowałeś coś co pochodzi z "takich" stron, to tym czymś będzie tylko TROJAN.
Proponuję, zainstaluj:
NOD32-trial [ten program, może wymagać odinstalowania Avasta] http://dobreprogramy...32 3.0.572.0 PL
Spybot Search & Destroy http://dobreprogramy...estroy 1.5.2.20
Po instalacji zaktualizuj bazy programów, odłącz kompa od internetu i przeskanuj go. [dodam, że najlepsze rezultaty poszukiwań daje skanowanie po odpaleniu systemu w trybie awaryjnym - jak wiesz o czym mowa to tak zrób]
Daj znać o rezultatach.
Pozdrawiam
  • 0

#7 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 29 marzec 2008 - 17:50

Witam,
Po pierwsze bywając na niepewnych stronach nie masz 100% gwarancji, że ściągnie się oryginalny programik z Microsoftu. Tu bardzo bym polemizował i dokładnie sprawdził co to jest...

Sprawdzić co jest zainstalowane na kompie można w Panelu Sterowania Dodaj/Usuń programy, ale jeśli jest to coś dziwnego ze stron "xxx", co np. startuje wraz z systemem, lepiej przyjrzeć się jest temu poprzez zajrzenie do plików startowych i tzw. usług Windowsa.
By dojść do tego W Windows XP wybierasz Start -> Uruchom i w okienku wpisujesz msconfig. Pojawia się narzędzie konfiguracji systemu. Tu w zakładce Uruchamianie znajdujesz wszystkie podejrzane wpisy i odznaczasz je. Można jeszcze sprawdzić zakładkę Usługi i tu poszukać nietypowych wpisów. Tylko rób to ostrożnie, bo można pięknie położyć system.

W jaki sposób korzystasz z poczty na interii? Czy poprzez www czy programem do poczty jak Mozilla Thunderbird, The Bat!, Outlook Express czy jeszcze innym. Bo w przypadku korzystania z Interii przez www, Interia wprowadziła nową szatę graficzną w wersji beta i szczerze mówiac niezbyt to chodzi i objawia sie wlasnie pustymi okienka,i. Przynajmniej u mnie tak jest.... Wystarczy przy logowaniu się do poczty wybrać standardowy wygląd i powinno ruszyć.

Jeśli chodzi o antywirusy, to czym chodzi ich mniej w systemie - tym lepiej;) Ale na poważnie. Możesz sobie zainstalować parę skanerów, ale pracujący musi być tylko jeden. Inaczej poszczególne moduły będą sobie wchodziły w drogę i albo będą tworzyły niepotrzebne alarmy o zagrożeniu, albo nie będą działały w ogóle...
W przypadku skanerów on-line mają one jedną wadę. Nie przeprowadzają testu pamięci operacyjnej kompa, w skutek czego nie ma 100% pewności, że jakiegoś wirusa nie ma w systemie.

Warto zainstalować firewalla i dobrego antywirusa. AVG chyba jest płatnym programem, ale jak dobrze się pooglądać, to znajdzie się w prasie komputerowej w miarę skuteczne pakiety do ochrony kompa. Tyle tylko, że warunkiem legalnego korzystania jest reinstalacja programu na nowszy co jakiś czas z tej samej gazety.

Pozdrawiam
  • 0

#8 Promek

Promek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 107 postów

Napisano 29 marzec 2008 - 19:57

Dziękuję,Ambik,za wskazówki.W wolnej chwili spróbuję podziałać.

Kubo,korzystam z interii wyłącznie poprzez ich serwer (przez www) i stosuję wersję standardową przez cały czas (nowa BETA nie przypadła mi do gustu). Do ww pory nie miałem tego typu problemów...
  • 0
Spalić wszystkie pieniądze Świata.
Nierób.

#9 versus

versus

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1351 postów

Napisano 30 marzec 2008 - 10:56

Przskanuj najpierw kompa jednym ze skanerów online (działają spod Internet Explorer'a)
mks_vir
symantec
panda

...potem, tak jak napisał ambik, zainstaluj a następnie zaktualizuj bazę programu Spybot Search & Destroy
ps. przydatny byłby też log z hijackthis, na DP mogą ci go sprawdzić

  • 0
There is something behind the throne greater than the King himself.
William Pitt The Elder, Lord Chatham

#10 Promek

Promek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 107 postów

Napisano 31 marzec 2008 - 21:48

Zainstalowałem na razie Spybota. Znalazł mi jakiegoś wirusa cookies (nie zapisałem nazwy). Jak będę miał więcej wolnego czasu,pobawię się z NODem... Poczta na razie nie zablokowała mi się ani razu...
  • 0
Spalić wszystkie pieniądze Świata.
Nierób.

#11 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 01 kwiecień 2008 - 11:04

Znalazł mi jakiegoś wirusa cookies.

To nie jest wirus.
Tu: http://pl.wikipedia....czka_(internet)możesz poczytać o tym.
Osobiście polecam w opcjach przeglądarki wyłączyć akceptację cookies'ów, jedynie w sytuacji kiedy są potrzebne, zezwolić na akceptację, np: gdy logujesz się na pocztę lub fogum.

Ps.
Jeśli faktycznie zainstalowałeś coś ze stron "dla dorosłych' to niemal pewne, że masz trojana. Radziłbym na tym się skupić.
Pozdrawiam :)
  • 0

#12 Promek

Promek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 107 postów

Napisano 01 kwiecień 2008 - 21:17

"przydatny byłby też log z hijackthis, na DP mogą ci go sprawdzić"- Versus, mógłbyś trochę te tematy uszczegółowić? Co prawda ja mam nikłe szanse na zrozumienie, ale są inni (np. bardziej kumaci czy nieco lepiej rokujący), którzy skorzystają...

Dzięki! Tobie Ambik również- obyś nie miał racji z tym trojanem. Ale postaram się wkrótce spróbować walki z NODem...
  • 0
Spalić wszystkie pieniądze Świata.
Nierób.

#13 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 02 kwiecień 2008 - 09:12

Obszernie na temat HijackThis tu: http://www.searcheng...showtopic=15989
:)
  • 0

#14 Promek

Promek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 107 postów

Napisano 02 kwiecień 2008 - 20:52

Rzeczywiście ciekawie piszą... Dzięki,Ambik! Muszę się w to wczytać i zabiorę się do roboty... Hmm...
  • 0
Spalić wszystkie pieniądze Świata.
Nierób.

#15 versus

versus

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1351 postów

Napisano 03 kwiecień 2008 - 05:26

HijackThis pobierzesz >> TUTAJ
Po wykonaniu skanu wrzuć log na jedno z tych dwóch for: www.forum.dobreprogramy.pl lub www.searchengines.pl (oczywiście w odpowiednim dziale). Oni poinstruują Ciebie w jaki sposób usunąć ewentualnego ''robaka''
info:
http://forum.dobrepr...hp?f=16&t=36654
lub
http://www.searcheng...showtopic=15989

  • 0
There is something behind the throne greater than the King himself.
William Pitt The Elder, Lord Chatham

#16 Promek

Promek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 107 postów

Napisano 03 kwiecień 2008 - 13:45

Dziękuję,Versus! Podziałam w następnym tygodniu,bo teraz nie za bardzo mam czas...

Dodano pią 04 kwi 2008 13:55:20 CEST :
Jednak wczoraj wieczorem brat uświadomił mi,że mam około sześciu wersji Javy zainstalowanych. Postanowiłem je szybciutko wykasować. Przy kasowaniu pierwszej odezwał się Spybot. Chyba odznaczyłem "blokuj", potem znowu się zgłosił i tym razem chyba dopuściłem-przeraziłem się,że to sprawka wirusów. Niestetty,nie zapisałem tych dwóch operacji,ale rozumiem,że przez to stworzyłem "czarny proces" i biały,tak? W tej chwili Spyboot informuje o"62152 procesach na czarnej liście". Tą listę stworzyłem po pierwszej instalacji Spybota-prawidłowo?Czy nie powinno jej być?

No a przy kasowaniu kolejnych wersji Javy alarmujące informacje pojawiały się co chwila. Zjawił się brat,a że nie zna programu Spybot,to tylko klikał na jedno miejsce,ale przynajmniej jest z tego zapis:
2008-04-03 12:55:33 Zezwolono (based on user decision) value "SunJavaUpdateSched" (new data: ""C:\Program Files\Java\jre1.6.0_05\bin\jusched.exe"") zmienione in System Startup global entry!
2008-04-03 12:55:45 Zezwolono (based on user decision) value "{CAFEEFAC-0016-0000-0005-ABCDEFFEDCBA}" (new data: "") dodane in ActiveX Distribution Unit!
2008-04-03 19:31:53 Odmówiono (based on user decision) value "SunJavaUpdateSched" (new data: "") usunięte in System Startup global entry!
2008-04-03 19:32:16 Zezwolono (based on user decision) value "{CAFEEFAC-0016-0000-0002-ABCDEFFEDCBA}" (new data: "") usunięte in ActiveX Distribution Unit!
2008-04-03 19:32:44 Odmówiono (based on user blacklist) value "SunJavaUpdateSched" (new data: "") usunięte in System Startup global entry!
2008-04-03 19:33:06 Zezwolono (based on user decision) value "{CAFEEFAC-0016-0000-0003-ABCDEFFEDCBA}" (new data: "") usunięte in ActiveX Distribution Unit!
2008-04-03 20:45:03 Odmówiono (based on user blacklist) value "SunJavaUpdateSched" (new data: "") usunięte in System Startup global entry!
2008-04-03 20:45:29 Zezwolono (based on user decision) value "SunJavaUpdateSched" (new data: ""C:\Program Files\Java\jre1.6.0_01\bin\jusched.exe"") zmienione in System Startup global entry!
2008-04-03 20:45:33 Zezwolono (based on user decision) value "{CAFEEFAC-0016-0000-0005-ABCDEFFEDCBA}" (new data: "") usunięte in ActiveX Distribution Unit!
2008-04-03 20:45:57 Odmówiono (based on user blacklist) value "SunJavaUpdateSched" (new data: "") usunięte in System Startup global entry!
2008-04-03 20:46:19 Odmówiono (based on user blacklist) value "SunJavaUpdateSched" (new data: "") usunięte in System Startup global entry!
2008-04-03 20:46:23 Zezwolono (based on user decision) value "{761497BB-D6F0-462C-B6EB-D4DAF1D92D43}" (new data: "") usunięte in Browser Helper Object!
2008-04-03 20:46:27 Zezwolono (based on user decision) value "{CAFEEFAC-0015-0000-0004-ABCDEFFEDCBA}" (new data: "") dodane in ActiveX Distribution Unit!
2008-04-03 20:46:31 Zezwolono (based on user decision) value "{CAFEEFAC-0016-0000-0001-ABCDEFFEDCBA}" (new data: "") usunięte in ActiveX Distribution Unit!
2008-04-03 20:46:32 Zezwolono (based on user decision) value "{CAFEEFAC-FFFF-FFFF-FFFF-ABCDEFFEDCBA}" (new data: "") usunięte in ActiveX Distribution Unit!
2008-04-03 20:46:36 Zezwolono (based on user decision) value "SunJavaUpdateSched" (new data: ""C:\Program Files\Java\jre1.5.0_04\bin\jusched.exe"") zmienione in System Startup global entry!
2008-04-03 20:47:15 Odmówiono (based on user blacklist) value "SunJavaUpdateSched" (new data: "") usunięte in System Startup global entry!
2008-04-03 20:47:19 Zezwolono (based on user decision) value "{8AD9C840-044E-11D1-B3E9-00805F499D93}" (new data: "") usunięte in ActiveX Distribution Unit!
2008-04-03 20:47:19 Zezwolono (based on user whitelist) value "{CAFEEFAC-0015-0000-0004-ABCDEFFEDCBA}" (new data: "") usunięte in ActiveX Distribution Unit!

Ktoś z Was rozumie coś z tego? Po tym wszystkim kursor myszki zaczął "jeździć" i nie nadążać za ruchem myszki, potem chyba samoczynnie włączał się przycisk myszki. Dziś pisałem pracę w Wordzie,to raz zamienił mi się numer porządkowy...

W Spybocie mam 10 dozwolonych zmian rejestru,a w zabronionych jeden. Nic nie rozumiem... Usunąć Spybota i wgrać na nowo? Tylko po co,skoro nie umiem z niego skorzystać? Hmm...
  • 0
Spalić wszystkie pieniądze Świata.
Nierób.

#17 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 09 kwiecień 2008 - 16:54

Najprawdopodobniej są to alerty generowane przez moduł programu 'Spybot Search & Destroy' odpowiedzialny za monitorowanie zachodzących zmian w rejestrz Windows. Chodzi o to, że wirusy dokonują zmian w owym rejestrze, a ten moduł te zmiany wykrywa i demaskuje. Problem w tym, że kiedy coś instalujesz lub jak w Twoim przypadku deinstalujesz, to w rejestrze również są dokonywane zmiany a mechanizm zawarty w 'Spybot Search & Destroy' zgłasza lawinę zupełnie niepotrzebnych alertów. Dla użytkownika jest to dosyć kłopotliwe, bo w trakcie pracy na kompie właściwie co chwilę coś się zmienia w rejestrze i trudno ciągle zastanawiać się jak ugryźć kolejny alert. Dlatego np. ja mam ten moduł wyłączony.
Tak przy okazji, czy skanowałeś już kompa skanerami, o których pisze Versus ? Jak nie, to szczerze polecam.
Pozdrawiam :)
  • 0

#18 Promek

Promek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 107 postów

Napisano 10 kwiecień 2008 - 15:12

Dzięki,Ambik. W tej chwili "zamęczam" speców ze strony "dobreprogramy.pl"... ; )

Dodano czw 10 kwi 2008 16:16:27 CEST :

Dlatego np. ja mam ten moduł wyłączony.

Moduł,czyli chodzi Ci o cały program Spybot,czy tylko jego część? Jeżeli to jego część,to jak ją wyłączyć...?
  • 0
Spalić wszystkie pieniądze Świata.
Nierób.

#19 Promek

Promek

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 107 postów

Napisano 11 kwiecień 2008 - 10:24

Dzięki,Versus,ale mam jeszcze kilka pytań. Otóż na stronce "dobreprogramy.pl" postępowałem,jak mi wskazano (http://forum.dobrepr...p?f=16&t=235295 ),to w tej chwili znaczek osłony rezydentnej Avasta ("a" w obracającej się kulce)-nie pojawia się. Czyli nie ma tej osłony? A może jest,gdyż jak klikam na ikonkę programu,to informuje mnie on,że osłona jest. Dopiero od jego uruchomienia w ten sposób,czy nadal działa od włączenia komputera? Ale w tym drugim przypadku dlaczego nie ma tej ikonki? Podczas dzialania Spybota, kiedy uruchomiłem ComboFixa, jeden z komunikatów dotyczył Avasta: "Zezwolono (based on user decision) value "avast!" (new data: "") usunięte in System Startup global entry!" - może to dlatego Avasta nie widać...?

Próbowałem zlokalizować nazwy programów,jakie uruchamiają się przy starcie komputera (czyli przy uruchamianiu Windowsa?),ale w folderze Documents and settings/.../Menu Start/Programy/Autostart nie ma chyba wszystkich,np. Spybota,który uruchamia się po każdym włączeniu komputera,no i Avasta też nie znalazłem. Czy jest jakieś inne miejsce, które służy do umiejscowiania programów mających uruchomić się przy starcie komputera...? Jak je włączać i wyłączać?

Czy przypadkiem Spybot nie wchodzi w kompetencje Avasta,bo do tej pory ten pierwszy ochraniał rezydentnie? W Spybocie jest zaznaczona "Ochrona rezydentna"- czyżby przez to Spybot "zaatakował" Avasta...?

Poradzono mi,że skoro nie rozumiem działania Spybota,to są inne nie najgorsze programy (rozumiem,że łatwiejsze w obsłudze),np. Spyware Doctor,czy Spyware Terminator. Jak skasować Spybota? Bo przez Panel Sterowania/Dodaj/usuń programy to chyba za mało -pojawia się komunikat,że są inne komponenty programu. W menu Start/Wyszukaj znalazłem ich kilkanaście,m.in. "uninstall Spybot...". Czyli ten plik służy do bezpiecznego usunięcia Spybota z systemu? Jak go włączyć,by przeprowadzić deinstalację?

Mam pytanie odnośnie instalowania programów. Po zainstalowaniu pojawia się zazwyczaj polecenie "Uruchom". Wówczas już jest niepotrzebne podłączenie do internetu? Chodzi mi o to,czy programy można ściągać podczas połączenia z internetem,a uruchamiać później,np.kiedy mam wyłączony internet? Czy są programy,które wymagają podłączenia do internetu także podczas uruchamiania...?

Gdyby udało Wam się odpowiedzieć mi na wszystkie,bądź chociaż większość pytań i moich wątpliwości,byłbym niezmiernie zobowiązany. Na "dobreprogramy.pl" raczej nie liczę,bo są raczej nastawieni na inne problemy i zadania... Ja chyba poruszam kwestie bardziej lamerskie... ; )

Mam kłopoty z uruchomieniem skanera online mksvir. Próbuję robić wszystko,co tam piszą, a nawet bardziej kombinować-brat nawet wyłączał całkiem ochronę- i nic. Nie wiem,o co chodzi...

Test antywirusem online Symantec długo nie trwał i zatrzymał się na "Anti virus Product Check", pojawił sie komunikat: You are vulnerable to at least one from of security threat i oznaczenie, jako "At Risk!". W analizie był tekst: "Analysis:
WARNING! No known virus protection software found. This means your computer and data are vulnerable to virus attacks. Virus attacks can have serious consequences, including system damage and data loss." Chodzi tu o Spybota...?

Natomiast przy próbie skanowania Pandą po pewnym czasie wyświetla się: "Wystąpił błąd w trakcie pobierania Panda ActiveScan. "- i do skanowania nie dochodzi...
  • 0
Spalić wszystkie pieniądze Świata.
Nierób.

#20 Gość_kuba_*

Gość_kuba_*
  • Gość

Napisano 11 kwiecień 2008 - 20:27

By dojść do tego co startuje w Windows, trzeba uruchomić coś takiego:
W Windows XP wybierasz Start -> Uruchom i w pojawiającym się okienku wpisujesz msconfig. Pojawi się narzędzie konfiguracji systemu. Tu w zakładce Uruchamianie znajdujesz wszystkie uruchamiające sie programy a także podejrzane wpisy. Te podejrzane wpisy można odznaczyć. Można jeszcze sprawdzić zakładkę Usługi i tu poszukać nietypowych wpisów. Tylko rób to ostrożnie, bo można pięknie położyć system.
Oczywiście uruchamiasz system w trybie awaryjnym.

Jeśli chodzi o instalowanie programów.
Najlepiej jest ściągnąć dane oprogramowanie na dysk, przeskanować je antywirusem i dopiero wtedy instalować. Instalacja może przebiegać bez podłączenia do sieci o ile nie będzie potrzebne jego rejestrowanie, lub program sam nie będzie chciał uzupełnić jakiś swoich bibliotek.

Jakiś czas temu także próbowałem zainstalować mks_vira z Onetu i u mnie na początku kończyło się to porażką.

Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych