Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Mechanizm powstawania napadu padaczkowego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3580 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 14 czerwiec 2003 - 15:17

Napad padaczkowy powstaje wskutek nieprawidłowych, nadmiernych wyładowań bioelektrycznych w komórkach nerwowych mózgu. Może pojawić się w każdej grupie komórek nerwowych . Jeśli mechanizmy hamujące nie są dostatecznie sprawne, szybko przechodzi na inne komórki, prowadząc do gwałtownego zaburzenia pracy całego mózgu. Napad jest wtedy uogólniony i przebiega z reguły z utratą świadomości. Zdarza się, że gwałtowne pobudzenie powstające w określonej grupie komórek zostaje ograniczone i obejmuje tylko niektóre struktury mózgowia. Mamy wówczas do czynienia z napadami ogniskowymi lub zwane inaczej częściowymi. Jeśli jednak siła tego wyładowania jest duża, bądź też procesy hamowania zbyt słabe, wyładowanie może objąć cały mózg, a wtedy napad częściowy przekształca się wówczas w napad wtórnie uogólniony. Napad padaczkowy można wywołać praktycznie u każdego człowieka: zależy to jedynie od siły stosowanego bodźca. Jeśli struktury neuronalne mózgu są zdrowe i mają w pełni wydolne układy hamowania, siła tego bodźca musi być dużo większa niż w przypadkach z obniżonym progiem pobudliwości. Niski próg pobudliwości drgawkowej nie zawsze jest zjawiskiem patologicznym i nie jest stałą cechą np. niedojrzały mózg małych dzieci znacznie łatwiej reaguje nadmiernymi wyładowaniami bioelektrycznymi na rozmaite bodźce niż mózg człowieka dorosłego.
Dlatego też atak może pojawić się raz w życiu, ale może również pojawiać się cyklicznie, mieć charakter przewlekły. Dla powstania napadu padaczkowego konieczne jest równoczesne zadziałanie kilku czynników. Najważniejsze wydają się: obecność zmian powodujących nadmierną pobudliwość mniej lub bardziej licznych grup neuronów mózgu, ogólnie podwyższone pogotowie drgawkowe oraz pojawienie się dodatkowego elementu sprzyjającego wyzwoleniu napadu. Grupy zmienionych, nadmiernie pobudliwych neuronów nazywa się ogniskiem padaczkowym. Nierzadko występuje ono w bezpośrednim sąsiedztwie takich zmian w mózgu, jak blizna lub inny nieprawidłowy twór, niekiedy nawet o bardzo małych rozmiarach. Epilepsja może pojawić się w każdym wieku, jednak badania dowodzą iż w 80% przypadków choroba ta rozpoczyna się przed 20 rokiem życia.
W wieku noworodkowym oraz u małych dzieci napad padaczkowy może być rezultatem urazu w okresie życia płodowego, urazu okołoporodowego, chorób metabolicznych (np. fenyloketonuria), zaburzeń rozwojowych w budowie ciała oraz infekcji ośrodkowego układu nerwowego: zapalenia mózgu (wirusowego) w przebiegu cytomegalii czy toksoplazmozy. Identyczne przyczyny padaczki co u niemowlaków są także przyczyna choroby u dzieci starszych, przy czym w tym przypadku duży wpływ na wystąpienie napadów padaczkowych maja predyspozycje genetyczne.
Coraz częściej padaczkę ujawnia się u ludzi dorosłych w wyniku infekcji, chorób metabolicznych oraz w efekcie urazu czaszkowo mózgowego, przy czym urazy lekkie, bez utraty świadomości i innych objawów wstrząśnienia mózgu, nie powodują w zasadzie pojawienia się padaczki. U około 1/5 chorych po otwartym urazie z uszkodzeniem opon mózgowo-rdzeniowych dochodzi do rozwinięcia się padaczki zwanej padaczką pourazową. Niekiedy ataki mogą być pierwszym objawem guza wewnątrzczaszkowego. U części chorych niemożliwe jest czasem odnalezienie tła choroby, wówczas mówimy o padaczce idiopatycznej.

żródło: EpiŚwiat, K. Stasiak
  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#2 Edith

Edith

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 9 postów

Napisano 21 wrzesień 2009 - 08:49

przeczytalam artykuł-"Bywa, że chory na padaczkę może mieć napadowe objawy spowodowane inną chorobą lub też współistniejąca choroba ułatwia występowanie napadów padaczkowych." i zaciekawilo mnie to, gdyż moj neurolog twierdzi ze padaczka jest chorobą mózgu i można jedynie leczyc mózg. W USA, gdzie mama byla u lekarza, dowiedziala się że padaczka jest czyms spowodowana i nie koniecznie sa to nieodwracalne skutki,i tu zostal przytoczony prawdziwy przyklad,a mianowicie: młoda dziewczyna okolo 16 lat bardzo dobra uczennica naglezaczela zle sie uczyc,proszona do odpowiedzi nie potrafi nawet podac swojego nazwiska.Zaczyna sie stan padaczkowy, ale robią jej szczegolowe badania-szukaja przyczyny.Znajduja przyczynę w kręgu szyjnym,robią operację i dziewczyna wraca do zdrowia i nie ma padaczki!!! co wy o tym sądzicie?
  • 0

#3 Jerychonka

Jerychonka

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 93 postów

Napisano 02 październik 2009 - 23:27

W ulotkach niektorych lekow tez pisze ze moga wywolac drgawki i sa ostrzezenia do osob wrazliwych.
Jak przeczytasz bardzo dokladnie artykul ktory zacytowal Marder to znajdziesz wiele przyczyn powstawania ataku, niekoniecznie w mozgu.
Mozg jest tym narzadem ktory reaguje na jakis czynnik.
Tak ze lekarz nie mial racji.
  • 0

#4 lisek94

lisek94

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 9 postów

Napisano 20 październik 2009 - 12:46

Mamy pytanie jak wywołuje się napad padaczki?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych