Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Stomatologia


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
68 odpowiedzi w tym temacie

#41 ameliaa

ameliaa

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 96 postów

Napisano 14 styczeń 2013 - 11:08

parę dni temu znalazłam w necie informacje: Dla osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym leczenie, usuwanie i protezowanie – usługi finansowane całkowicie z NFZ.  <klinika stomatologiczna w katowicach, jest tam również pogotowie>  Jak należy to rozumieć? Czy to jest takie samo leczenie jakbym poszła prywatnie czy to co się należy z NFZ? <nigdy nie byłam na NFZ, a chciałabym zmienić swojego dotychczasowego stomatologa...>


  • 0
'Ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam...'

#42 Piotr M

Piotr M

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 435 postów
  • Skąd:Bystra Krakowska

Napisano 14 styczeń 2013 - 17:44

parę dni temu znalazłam w necie informacje: Dla osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym leczenie, usuwanie i protezowanie – usługi finansowane całkowicie z NFZ.  <klinika stomatologiczna w katowicach, jest tam również pogotowie>  Jak należy to rozumieć? Czy to jest takie samo leczenie jakbym poszła prywatnie czy to co się należy z NFZ? <nigdy nie byłam na NFZ, a chciałabym zmienić swojego dotychczasowego stomatologa...>

Prawdopodobnie  chodzi   o to ze gabinet jet  przystosowany do   "obslugi " osób z dużą  spastyką  przykurczami   itd  czasem na  skutek  schorzenia nie jesteśmy w stanie odpowiednio  długo  utrzymać   na tyle szeroko otwartej  buzi żeby  leczenie  było   możliwe  a czasem nawet samo  badanie. Nie wszyscy dentyści dysponują  odpowiednim sprzętem pomocniczym ani nie są odpowiednio przeszkoleni. Co do refundacji NFZ  leczenia dentystycznego  chyba  jest to to samo ale  co u reszty społeczeństwa.


  • 0

Piotr M
(...)Jeżeli bro­nisz się, znaczy: czu­jesz się ata­kowa­ny. Jeżeli czu­jesz się ata­kowa­ny, znaczy: jes­teś cel­nie tra­fiony. Miej to na uwadze. Edward Stachura


#43 ameliaa

ameliaa

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 96 postów

Napisano 14 styczeń 2013 - 18:20

Prawdopodobnie  chodzi   o to ze gabinet jet  przystosowany do   "obslugi " osób z dużą  spastyką  przykurczami   itd  czasem na  skutek  schorzenia nie jesteśmy w stanie odpowiednio  długo  utrzymać   na tyle szeroko otwartej  buzi żeby  leczenie  było   możliwe  a czasem nawet samo  badanie. Nie wszyscy dentyści dysponują  odpowiednim sprzętem pomocniczym ani nie są odpowiednio przeszkoleni. Co do refundacji NFZ  leczenia dentystycznego  chyba  jest to to samo ale  co u reszty społeczeństwa.

 oj, jeśli tak jest to jednak bałabym się... rzecz w tym że moj zębacz coś się ostatnio spieszy i robi zęby na odp...ol, choć człowiek i uczciwy i dobry specjalista-chirurg...muszę więc poszukać jakiegoś innego prywatnego gabinetu...


  • 0
'Ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam...'

#44 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 15 styczeń 2013 - 00:18

Weszłam na stronę tej firmy i wywnioskowałam, że to nie jest tak, że w ramach usługi z NFZ niepełnosprawny otrzyma leczenie takie, jak za pieniądze, prywatnie.

Tutaj są wyszczególnione usługi stomatologiczne, jakie są udzielane w ramach NFZ http://www.nfz.gov.p...=145&artnr=4878

Jest tam wzmianka  o ON i cytuję:

Osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym jeżeli wynika to ze wskazań medycznych, przysługuje:

  • znieczulenie ogólne przy wykonywaniu świadczeń zdrowotnych;
  • kompozytowe materiały światłoutwardzalne do wypełnień.

No i tutaj zaczynają się "schody"... - kto ma stwierdzić i na jakiej podstawie, że np. dostanę wypełnienie światłoutwardzalne, a nie zwykłą plombę amalgamatową?

 

Warto też przeczytać to: Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego - http://www.mz.gov.pl...y=131&ma=013531


  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#45 ameliaa

ameliaa

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 96 postów

Napisano 15 styczeń 2013 - 10:35

Kicia, dziękuję:)

ale skoro pisze, iż światłoutwardzalne to chyba takie dają...<?> a może niewarto ryzykować, osobiście boję się stomatologów z nfz, przerażają mnie te gabinety rodem z lat 70-tych....wrr!


  • 0
'Ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną, cała reszta jest wynikiem tego ,że ją wybrałam...'

#46 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 15 styczeń 2013 - 13:13

No właśnie... światłoutwardzalnych na NFZ nie dają. Podejrzewam, że formułka "jeżeli wynika to ze wskazań medycznych" daje szerokie pole do popisu dla oszustów. - Wyobraźmy sobie taką sytuację - ON idzie do gabinetu prywatnego, który ma podpisaną umowę z NFZ i prosi o wypełnienie światłoutwardzalne na NFZ (czyli w tym przypadku, za darmo). Lekarz twierdzi, że nie widzi wskazań medycznych, bo np. nie mamy alergii na składniki wypełnienia amalgamatowego i w rezultacie mamy "srebrną", brzydką plombę  :s  - W naszej karcie, do której przecież nie zaglądamy, lekarz wpisuje, że mieliśmy wypełnienie światłoutwardzalne i dostaje za to zwrot z NFZ... - i tak kręci się interes i zarabia się na pacjentach, którzy nie płacą  :devil:


Użytkownik Kicia edytował ten post 15 styczeń 2013 - 13:14

  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#47 lidia234

lidia234

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 44 postów

Napisano 12 luty 2013 - 09:35

No właśnie... światłoutwardzalnych na NFZ nie dają. Podejrzewam, że formułka "jeżeli wynika to ze wskazań medycznych" daje szerokie pole do popisu dla oszustów. - Wyobraźmy sobie taką sytuację - ON idzie do gabinetu prywatnego, który ma podpisaną umowę z NFZ i prosi o wypełnienie światłoutwardzalne na NFZ (czyli w tym przypadku, za darmo). Lekarz twierdzi, że nie widzi wskazań medycznych, bo np. nie mamy alergii na składniki wypełnienia amalgamatowego i w rezultacie mamy "srebrną", brzydką plombę  :s  - W naszej karcie, do której przecież nie zaglądamy, lekarz wpisuje, że mieliśmy wypełnienie światłoutwardzalne i dostaje za to zwrot z NFZ... - i tak kręci się interes i zarabia się na pacjentach, którzy nie płacą  :devil:

Ja na szczęście ostatnio zostałam miło zaskoczona - myślałam że będę musieć płacić a tu lekarz pyta czy mam stopień niepełnosprawności odpowiedź brzmiała oczywiście tak i mam ładna białą plombkę na NFZ :)
  • 0

#48 Colombiana

Colombiana

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 12 luty 2013 - 11:56

No właśnie... światłoutwardzalnych na NFZ nie dają. Podejrzewam, że formułka "jeżeli wynika to ze wskazań medycznych" daje szerokie pole do popisu dla oszustów. - Wyobraźmy sobie taką sytuację - ON idzie do gabinetu prywatnego, który ma podpisaną umowę z NFZ i prosi o wypełnienie światłoutwardzalne na NFZ (czyli w tym przypadku, za darmo). Lekarz twierdzi, że nie widzi wskazań medycznych, bo np. nie mamy alergii na składniki wypełnienia amalgamatowego i w rezultacie mamy "srebrną", brzydką plombę  :s  - W naszej karcie, do której przecież nie zaglądamy, lekarz wpisuje, że mieliśmy wypełnienie światłoutwardzalne i dostaje za to zwrot z NFZ... - i tak kręci się interes i zarabia się na pacjentach, którzy nie płacą  :devil:

Pozwolę sobie wypowiedzieć się w powyższym temacie, ponieważ przerabiałam ten problem. Chciałam skorzystać z tego przepisu, ale dzwoniąc do stomatologów, którzy mają podpisaną umowę z NFZ otrzymywałam odpowiedź, że oni nie refundują takich plomb światłoutwardzalnych. Jak zadzowniłam do NFZ dowiedziałam się, że nie wszystkie gabinety mają podpisaną umowę z NFZ na taką usługę, dlatego trzeba pytać i się dowiadywać. Natomiast jeżeli jest już umowa podpisana na to właśnie leczenie to wypełnienia światłoutwardzalne są refundowane. Sama z tego korzystałam i jestem bardzo zadowolona choć oczekiwanie na dostanie się do stomatologa, zajeło mi troszkę czasu.


  • 1

#49 dani

dani

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 322 postów
  • Skąd:Wrocław

Napisano 13 luty 2013 - 03:26

........ mam ładna białą plombkę na NFZ  :)

Pamiętajmy, że "biała" nie oznacza światłoutwardzalna. Chemoutwardzalne też są białe i należą się w zębach przednich górnych i dolnych (od 3+ do +3, od 3- do -3) dlatego w wymienionych zębach należą się każdemu! Jednak nie we wszystkich przypadkach są wystarczające.

 

Rzeczywiście może być dowolność w podziale komu i z jakim schorzeniem się one należą, bo NFZ nie stworzyła odpowiedniego słownika.

 

 Narazie MZ pisze "osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym" wobec czego moim zdaniem wystarczającym wskazaniem medycznym jest najlepszy sposób zabezpieczenia zębów dlatego należałoby "światło" zastosować od razu.

Jednak nie we wszystkich przypadkach jest ono wskazane ponieważ jak dotąd najtrwalszy z dostępnych materiałów z katalogu jest jednak amalgamat.

Piszę to jak najbardziej rozumiejąc względy estetyczne. 

 

... światłoutwardzalne do nabycia tylko w dobrych gabinetach... :)))))) 


Użytkownik dani edytował ten post 13 luty 2013 - 03:28

  • 0
"Warto, warto żyć" -Tuwim Julian

#50 Tijaa

Tijaa

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 52 postów

Napisano 24 luty 2013 - 20:54

O matko czytam i nie wierzę, to jeszcze te "amalgamaty" srebrne ohydne są?, jeszcze stomatolodzy je stosują? Ostatnio o takiej plombie słyszałam w podstawówce czyli sto lat temu:)


  • 0

#51 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 24 luty 2013 - 21:54

Tija, niestety plomby amalgamatowe są wciąż używane. Owszem, są ohydne, ale tylko te są całkowicie refundowane. - Inne całkowicie refundowane są chemoutwardzalne (światłoutwardzalne chyba nie) wyłącznie dla zębów 1-3.

- U stomatologa w gabinecie prywatnym, płacisz za wszystko, jeśli nie ma podpisanej umowy z NFZ.


Użytkownik Kicia edytował ten post 24 luty 2013 - 21:58

  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#52 zuza_

zuza_

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 20 marzec 2013 - 16:44

Napisano 15 January 2013 - 00:18

Weszłam na stronę tej firmy i wywnioskowałam, że to nie jest tak, że w ramach usługi z NFZ niepełnosprawny otrzyma leczenie takie, jak za pieniądze, prywatnie.

Tutaj są wyszczególnione usługi stomatologiczne, jakie są udzielane w ramach NFZ http://www.nfz.gov.p...=145&artnr=4878

Jest tam wzmianka  o ON i cytuję:

Quote

Osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym jeżeli wynika to ze wskazań medycznych, przysługuje:

  • znieczulenie ogólne przy wykonywaniu świadczeń zdrowotnych;
  • kompozytowe materiały światłoutwardzalne do wypełnień.

No i tutaj zaczynają się "schody"... - kto ma stwierdzić i na jakiej podstawie, że np. dostanę wypełnienie światłoutwardzalne, a nie zwykłą plombę amalgamatową?

 

Warto też przeczytać to: Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego - http://www.mz.gov.pl...y=131&ma=013531

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bylam dzis w NFZ we wrocku i pytalam o Art.4 ,punkt 2. mówiacy: Osobom niepelnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym, ktore ukończyly 18 rok zycia, jezeli wynika to ze wskazan medycznych, przysluguja znieczulenia ogolne i kompozytowe materialy swiatloutwardzalne do wypelnień.

I teraz : WSKAZANIA MEDYCZNE mają wynikać tylko od lekarza stomatologa który leczy danego zęba. Po drugie plomby swiatloutwardzalne przyslugują na wszystkie zęby! Aha, i nie ma zadnych załaczników które mają określać na ktore zęby mają byc plomby. Wiec nie dajcie sobie wciskać kitów przez stomatologów, ktorzy chcą zarobić. Zawsze mozecie zadzwonić i sie upewnić.Ps. Przy światloutwadzaniu stomatolog uzywa maszynki , ktore ma niebieskie swiatelko :) 

 

Art. http://www.mz.gov.pl...y=131&ma=013531

 

 

A tu adres: DZIAL SKARG I WNIOSKOW DOW NFZ

                   ul.Joanitów 6 , 50-525 Wrocław

                   tel.71/79-79-134

                   pokój 9 i 10.


  • 0

#53 wspomagam_org

wspomagam_org

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 31 lipiec 2013 - 16:46

Witam,

 

z tymi przepisami jest bardzo niedobra rzecz. Sformułowanie o wskazaniach medycznych jest nieostre.

Bardzo prosimy o informację o tym, co Was spotkało kiedy chcieliście skorzystać z uprawnień w zakresie plomby światłoutwardzalnej. Czy lekarz w ogóle podawał jakie to są wskazania, że sie ich nie spełnia i dlaczego? Czy z miejsca odmówił, czy też nabrał wody w usta i założył amalgamat co się okazało dopiero po zabiegu?

 

Czy pisaliście w tej sprawie do urzędów? Jeśli tak co Wam odpowiedziano?


  • 0

#54 wspomagam_org

wspomagam_org

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 31 lipiec 2013 - 16:47

Bylam dzis w NFZ we wrocku i pytalam o Art.4 ,punkt 2. mówiacy: Osobom niepelnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym, ktore ukończyly 18 rok zycia, jezeli wynika to ze wskazan medycznych, przysluguja znieczulenia ogolne i kompozytowe materialy swiatloutwardzalne do wypelnień.

I teraz : WSKAZANIA MEDYCZNE mają wynikać tylko od lekarza stomatologa który leczy danego zęba. Po drugie plomby swiatloutwardzalne przyslugują na wszystkie zęby! Aha, i nie ma zadnych załaczników które mają określać na ktore zęby mają byc plomby. Wiec nie dajcie sobie wciskać kitów przez stomatologów, ktorzy chcą zarobić. Zawsze mozecie zadzwonić i sie upewnić.Ps. Przy światloutwadzaniu stomatolog uzywa maszynki , ktore ma niebieskie swiatelko :)

Art. http://www.mz.gov.pl...y=131&ma=013531


A tu adres: DZIAL SKARG I WNIOSKOW DOW NFZ
ul.Joanitów 6 , 50-525 Wrocław
tel.71/79-79-134
pokój 9 i 10.

Cześć,
udało Ci się uzyskać świadczenie dodatkowe na lepszą plombę? Pisałaś do NFZ skargę?
 

Pozwolę sobie wypowiedzieć się w powyższym temacie, ponieważ przerabiałam ten problem. Chciałam skorzystać z tego przepisu, ale dzwoniąc do stomatologów, którzy mają podpisaną umowę z NFZ otrzymywałam odpowiedź, że oni nie refundują takich plomb światłoutwardzalnych. Jak zadzowniłam do NFZ dowiedziałam się, że nie wszystkie gabinety mają podpisaną umowę z NFZ na taką usługę, dlatego trzeba pytać i się dowiadywać. Natomiast jeżeli jest już umowa podpisana na to właśnie leczenie to wypełnienia światłoutwardzalne są refundowane. Sama z tego korzystałam i jestem bardzo zadowolona choć oczekiwanie na dostanie się do stomatologa, zajeło mi troszkę czasu.

 

Cześć,

z jakiego miasta jesteś? Czy tam gdzie uzyskałaś dodatkowe świadczenie powiedziano Ci, jakie zastosowali wskazania, czy też po prostu jedynie na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności zastosowali plomby na światło bez żadnych problemów czy wyjaśnień?


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 20 styczeń 2014 - 15:37
zmniejszono cytat i połączono ze sobą posty.

  • 0

#55 misshihi

misshihi

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 716 postów
  • Skąd:Warszawa-Mokotów

Napisano 20 październik 2013 - 18:29

Leczyc ząbki trzeba jak najbardziej, ale czasem, gdy nagły ból nie daje spać, a nie ma podjechania do dyżurnego stomatologa, trzeba radzic sobie samemu.

W tym celu bierzemy duży ząbek czosnku, miażdżymy go bezlitośnie w moździerzu lub przeciskamy przez praskę, dolewamy sok z połowy cytryny i dosypujemy pół łyzeczki soli. W tej papce moczymy wacik i nakładamy na kilka minut na bolącego drania. W razie potrzeby powtarzamy kilkakrotnie.  Smacznego :(


  • 0

"W iskier krzesaniu żywem ,   materiał to rzecz główna. 
Trudno najtęższym krzesiwem 
iskry wydobyć z... substancji miękkiej i podatnej" .


#56 wspomagam_org

wspomagam_org

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 20 październik 2013 - 18:32

Ew. obcęgi w dłoń i... :)

 

Goździk też rzuć podobno pomaga. Tylko nie taki kwiatek! :)


  • 0

#57 Denko

Denko

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 20 styczeń 2014 - 15:16

No i mamy 2014 rok ,a ja dalej nie wiem ,co w końcu z tymi plombami,byłem dzisiaj u dentysty,a ona oczy wytrzeszczyła i mówi :Ja o niczym nie wiem ".To w końcu niech ktoś wyjaśni tutaj ten problem,jeśli może.


  • 0

#58 wspomagam_org

wspomagam_org

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 6 postów

Napisano 20 styczeń 2014 - 15:26

No i mamy 2014 rok ,a ja dalej nie wiem ,co w końcu z tymi plombami,byłem dzisiaj u dentysty,a ona oczy wytrzeszczyła i mówi :Ja o niczym nie wiem ".To w końcu niech ktoś wyjaśni tutaj ten problem,jeśli może.

 

Ja uzyskałem plombę światłouwardzalną na zęba w oparciu o te uprawnienia dla niepełnosprawnych. Aczkolwiek stomatolog zrobiła to po wielkich moich bojach, cmokaniach i dopiero przy kolejnej z kolei wizycie, kiedy to już nie odpuściłem i stanowczo zażądałem takiej plomby w trosce o swoje zdrowie, gdyż nie chcę być truty amalgamatem bo to źle wpływa na mój mózg, który i tak już jest zorany (SM).

 

Ważne! Początkowo udając, że przystaje na moją prośbę chciała wcisnąć mi chemoutwardzalną. Gdybym nie był obeznany w temacie pewnie bym na to przystał bo przecież to nie amalgamat to na pewno ta lepsza od amalgamatu.

W międzyczasie dostałem też odpowiedź od RPP z odpowiedzią z ministerstwa. Która jednak nadal zostawia nas bez konkretów co do tego, jakie to mogą być wskazania.

 

Konsultant Krajowy w dziedzinie Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją stwierdził, iż nie ma możliwości określenia jednoznacznie wskazań medycznych, które mogłyby stanowić podstawę do zakwalifikowania osoby niepełnosprawnej do uzyskania świadczenia w postaci wypełnienia z materiału światłoutwardzalnego.

 

 

Reszta na stronie mojej.


Użytkownik wspomagam_org edytował ten post 20 styczeń 2014 - 17:46

  • 0

#59 Kicia

Kicia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2065 postów
  • Skąd:Warszawa-Targówek

Napisano 21 styczeń 2017 - 23:00

Minęło kilka lat, a ja jestem ciekawa, jakie macie doświadczenia w tym temacie. - Podobno te przepisy są nadal aktualne - a przynajmniej były jeszcze w lipcu 2016, co wyczytałam na stronach niepelnosprawni.pl

 

Niedługo sama przymierzam się do uzyskania refundowanych plomb światłoutwardzalnych - potencjalnych wskazań medycznych mam już kilka, które pasują do mojego schorzenia.


  • 0
Bądź jak ptak, który, gdy siada na gałęzi zbyt kruchej, czuje, jak spada, lecz śpiewa dalej, bo wie, że ma skrzydła.
Victor Hugo

#60 kar27

kar27

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 346 postów

Napisano 23 styczeń 2017 - 08:47

Witajcie

Bałem się wizyty u dentysty ale się przemogłem i proszę dentystę tylko o zastrzyk ze znieczuleniem i proszę żeby mi powiedział kiedy zacznie borowanie i w taki sposób unikam tych nagłych ruchów.


  • 0
karol


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych