Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Urlop rehabilitacyjny i prawo do niego, czyli kiedy przysługuje


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 arleta_p

arleta_p

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 393 postów

Napisano 18 styczeń 2010 - 12:50

Tak jak w temacie.

Pracuje od 2004 ale z czasem zmieniłam firmę i rok temu wróciłam do niej z powrotem. W danym roku wykorzystywałam urlop rehabilitacyjny.

Dnia 04.01.2009 zaczęłam znów pracę w firmie do której powróciłam.

Pytanie moje brzmi. Czy przysługuje mi urlop rehabilitacyjny za 2009 rok, czy dopiero będzie mi on przysługiwał w bieżącym roku?

Dodam, że orzeczona niepełnosprawność mam od urodzenia i ona się nie zmienia.

I dodatkowo. Czy muszę przedstawiać jakieś dowody na to, że uczestniczyłam gdzieś w rehabilitacji w tym czasie?

Z góry dziękuję za doinformowanie mnie :)
  • 0
Z każdym kolejnym dniem zastanawiam się co chce przekazać mi tak naprawdę życie. ...

#2 Gość_szarotka_*

Gość_szarotka_*
  • Gość

Napisano 19 styczeń 2010 - 09:54

wejdź do zakładki "Prawo" w IPON-ie, a następnie "Czas pracy i dodatkowe urlopy" - wszystkiego się dowiesz :-)
  • 0

#3 arleta_p

arleta_p

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 393 postów

Napisano 19 styczeń 2010 - 17:39

szarotka Dziękuję Tobie. Wiem jak to wygląda w formie prawnej.
Ale prawo czyta się na różne strony ;)

Zgodnie z art. 19 wymienionej wyżej ustawy pracownik zaliczony do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności uprawniony jest do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego nabywa się po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia do stopnia niepełnosprawności. Przez dzień zaliczenia do stopnia niepełnosprawności należy rozumieć dzień posiedzenia zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Właśnie jak mam to rozumieć gdy moja niepełnosprawność jest orzeczona od 13 roku życia?
Urlop taki przypada mi od razu czy jednak po roku?
Może i dziwne pytanie ale dla mnie to dość ważna sprawa.

Proszę o pomoc.
  • 0
Z każdym kolejnym dniem zastanawiam się co chce przekazać mi tak naprawdę życie. ...

#4 Gość_szarotka_*

Gość_szarotka_*
  • Gość

Napisano 20 styczeń 2010 - 09:59

Wydaje mi się, że dodatkowy urlop za 2009 rok Ci się należy, ale najlepiej zapytaj prawnika - np. na stronie niepelnosprawni.info można napisać maila do prawnika z zapytaniem. Poza tym, co innego "zwolnienie na turnus rehabilitacyjny" gdzie wymagane jest potwierdzenie skorzystania z turnusu rehabilitacyjnego, a co innego dodatkowy urlop, często nazywany "urlopem rehabilitacyjnym", przy którym nie trzeba żadnych papierków. Można skorzystać i z jednego i z drugiego. Pamiętaj o tym w tym roku!
Pozdrawiam
  • 0

#5 alcest2008

alcest2008

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 407 postów

Napisano 20 styczeń 2010 - 11:48

arleta hey to rozumie sie, ze od nia kiedy masz wydane orzeczenie o stopniu niepelnosprawnosci zespolu orzekania niepelnosprawnosci, pozdrawiam sylwia21serce
  • 0
M¹dry ustepuje, dopóki ma gdzie. G³upi, odwrotnie: - gdy ju¿ nie ma wyjœcia...

#6 Nika5

Nika5

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 463 postów

Napisano 20 styczeń 2010 - 12:41

I znowu mącąca ludziom w głowach Sylwia się ujawniła pod cudzym nickiem.Dziewczyno przeczytaj to,co napisałaś i pomyśl,jak to się ma do pytania osoby zainteresowanej.
  • 0
...Olsztyn kocham,moją małą Amerykę ...

#7 nika

nika

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 126 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 18:24

Dodatkowy urlop rehabilitacyjny przysługuje pracownikowi o znacznym stopniu niepełnosprawności. Urlop ten w wymiarze 10 dni przysługuje jednak dopiero po przepracowaniu roku, od dnia uzyskania przez pracownika orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Reasumując, aby zyskać prawo do dodatkowego urlopu musisz przepracować rok. W Twoim przypadku, jeśli masz wypracowany ponad rok stażu pracy w sumie, to urlop Ci się należy. Co do Twego ostatniego pytania, to liczy się data wystawienia orzeczenia, stwierdzającego niepełnosprawność.
Np. jeśli masz orzeczenie wydane w 2003 roku to od tego momentu legitymujesz się danym stopniem niepełnosprawności, orzeczonym przez PZdsON lub ZUS (w zależności od tego, który organ Ci orzeczenie wystawił), a na orzeczeniu może pisać, że daną niepełnosprawność datuje się np. od dzieciństwa. I jeżeli od dnia uzyskania orzeczenia przepracowałaś rok, to w kolejnym roku i w latach następnych będzie Ci przysługiwał urlop rehabilitacyjny.
Dodam tylko, że ten urlop "nie przechodzi na rok następny" w przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego, czyli trzeba go wykorzystać w terminie do końca danego roku kalendarzowego, za który ów urlop przysługuje. Zasadą jest też, że wykorzystujemy go w sposób ciągły, tzn. od razu bierzemy 10 dni.
Pozdrawiam!
  • 0
życie to cud...

#8 arleta_p

arleta_p

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 393 postów

Napisano 31 styczeń 2010 - 16:34

No to w poniedziałek zrobię w kadrach niezły "bajzel"
Bo w listopadzie wypełniając wniosek o urlop rehabilitacyjny został mi on odrzucony a w zamian niego wpisany wypoczynkowy.
Teraz mam podstawy prawne aby im udowodnić, że ja mam rację.
Dziękuję za wyczerpujące odp. :)

O wynikach poinformuje jak się wszystko wyjaśni.
  • 0
Z każdym kolejnym dniem zastanawiam się co chce przekazać mi tak naprawdę życie. ...

#9 arleta_p

arleta_p

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 393 postów

Napisano 25 styczeń 2010 - 14:12

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź nika :)

Jednak dopytam w tej kwestii. Rok stażu pracy w danej firmie czy ogólnie? Bo stażu mam ogółem 6 lat a po powrocie do tej firmy 4 stycznia minął równy rok jak u nich pracuje.
  • 0
Z każdym kolejnym dniem zastanawiam się co chce przekazać mi tak naprawdę życie. ...

#10 nika

nika

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 126 postów

Napisano 29 styczeń 2010 - 14:44

Hej!
Chodzi tu ogólnie o roczny staż pracy, liczony od momentu uzyskania orzeczenia. Jeśli stażu zawodowego ogółem masz 6 lat, biorąc pod uwagę jeszcze to, że przepracowałaś rok u obecnego pracodawcy (jako osoba legitymująca się orzeczeniem) to wówczas jak najbardziej przysługuje Ci urlop rehabilitacyjny w 2010 roku, mogłaś z niego skorzystać również w roku ubiegłym. Pozdrawiam!
  • 0
życie to cud...

#11 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 29 styczeń 2010 - 19:39

Pracuje od 2004 ale z czasem zmieniłam firmę i rok temu wróciłam do niej z powrotem. W danym roku wykorzystywałam urlop rehabilitacyjny.

Dnia 04.01.2009 zaczęłam znów pracę w firmie do której powróciłam.

Pytanie moje brzmi. Czy przysługuje mi urlop rehabilitacyjny za 2009 rok, czy dopiero będzie mi on przysługiwał w bieżącym roku?

Skoro nie wykorzystałaś dodatkowego urlopu 10 dniowego w 2009 roku niestety w tym roku nie możesz wybrać zaległego urlopu rehabilitacyjnego ale...
W 2010 roku możesz skorzystać z 10 dni urlopu dodatkowego lub do 21 dni na sanatorium. Oczywiście dochodzi do tego podstawowy urlop, który zależny jest od twojej umowy (najczęściej są to 26 dni) oraz niewykorzystany (podstawowy) urlop z 2009 roku, jeśli ci został (nie rehabilitacyjny).
W większości firmach dochodzą jeszcze 2 dni za soboty, w których wypadają święta.

W kwestii podstawowego urlopu najlepiej zasięgnąć języka w dziale kadr firmy w której pracujesz.
  • 0

#12 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 17 luty 2010 - 20:25

Skoro nie wykorzystałaś dodatkowego urlopu 10 dniowego w 2009 roku niestety w tym roku nie możesz wybrać zaległego urlopu rehabilitacyjnego ale...

Kiedyś taka była interpretacja. Dziś jest inaczej... :)

Masz prawo wykorzystać zaległy urlop rehabilitacyjny w roku następnym. Korzystasz z niego w identyczny sposób jak przy ustawowym urlopie wypoczynkowym Musisz go wykorzystać w 1 kwartale tego roku. Możesz go sobie podzielić. Nie możesz się z niego zrzec.

Informacja dla osób które mają przepracowany rok oraz zmieniają pracodawcę:
Ilość dni jakie się należy z tytułu urlopu rehabilitacyjnego należy przeliczyć wg wzoru :
( 10 dni / 12 mc ) * (ilość miesięcy przepracowanych u danego pracodawcy)
informacja o ilości dni wykorzystanych z urlopu rehabilitacyjnego wskazuje się na świadectwie pracy jako informacja dla przyszłego pracodawcy ile dni pozostało.

Zródła:
PFRON,
Pełnomocnik Osób Niepełnosprawnych,
http://www.kadryonli...wnego-1225.html

Z podziękowaniem koleżance z pracy ... :)
  • 0

#13 arleta_p

arleta_p

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 393 postów

Napisano 17 luty 2010 - 22:07

Dziękuję Slavco :)
Ja czekam na wyjaśnienie sprawy bo nasza kadrowa niestety nic nie wie na ten temat. Na zarządzie ma się dowiedzieć :( Dla mnie to trochę niedorzeczne, ale jestem cierpliwa i poczekam.
O wynikach jak obiecałam poinformuję.
  • 0
Z każdym kolejnym dniem zastanawiam się co chce przekazać mi tak naprawdę życie. ...

#14 arleta_p

arleta_p

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 393 postów

Napisano 26 marzec 2010 - 12:01

No i Arla jest na urlopie rehabilitacyjnym za zeszły rok (2009) :)
Jednak sprawa wyszła korzystnie dla mnie :)

Także nie poddawajcie się urlop w takim przypadku jak u mnie należy się jak nic :)
  • 0
Z każdym kolejnym dniem zastanawiam się co chce przekazać mi tak naprawdę życie. ...

#15 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 26 marzec 2010 - 12:31

No i Arla jest na urlopie rehabilitacyjnym za zeszły rok (2009) :)
Jednak sprawa wyszła korzystnie dla mnie :)

Także nie poddawajcie się urlop w takim przypadku jak u mnie należy się jak nic :)

Każdemu urlop datkowy 10 dni się należy nawet jak nie jedziesz na rehabilitacje.
Ja mam 4 lata stażu pracy.
Ostatnio na turnusie rehabilitacyjnym byłem w 2007 roku za swoje pieniądze + wczasy pod gruszą.

  • 0

#16 Trybik

Trybik

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 656 postów

Napisano 26 marzec 2010 - 12:44

Ten dodatkowy urlop w wymiarze 10 dni to jest dodatkowy urlop wypoczynkowy, choć przyjęło się go nazywać urlopem rehabilitacyjnym.
  • 0

... największym wrogiem wolnego człowieka jest system ...


#17 michal_pietrzykowski

michal_pietrzykowski

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 372 postów
  • Skąd:zachodniopomorskie

Napisano 26 marzec 2010 - 12:56

[quote name='Trybik]Ten dodatkowy urlop w wymiarze 10 dni to jest dodatkowy urlop wypoczynkowy' date=' choć przyjęło się go nazywać urlopem rehabilitacyjnym.[/quote']
Jakość z niego korzystam co roku a nigdzie nie wyjeżdżam na rehabilitacje.
I jak pisałem ostatnio na rehabilitacyjnym turnusie byłem w 2007 roku

  • 0

#18 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 27 marzec 2010 - 22:48

Jest urlop dodatkowy 10 dni wypoczynkowy dla niepełnosprawnych (zwany rehabilitacyjnym) obowiązkowy do wykorzystania na identycznych warunkach co urlop wypoczynkowy. Jest też urlop stricte na cele rehabilitacyjne i może on trwać do 21 dni roboczych pod warunkiem ze czas ten spędzisz w na turnusie.
Ale uwaga! Oba urlopy się nie sumują!
  • 0

#19 arleta_p

arleta_p

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 393 postów

Napisano 28 marzec 2010 - 14:17

Wiem, że ten urlop jest dodatkowy. Także wiem, że nie muszę wykorzystywać je na cele rehabilitacyjne.
Nazwa przyjęta :) a mnie chodziło w tym wypadku o wyjaśnienie sprawy za co Slavco
Dziękuję :)
  • 0
Z każdym kolejnym dniem zastanawiam się co chce przekazać mi tak naprawdę życie. ...


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych