Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Astronomia - gwiaździste niebo nad nami...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Fibi

Fibi

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 636 postów

Napisano 14 sierpień 2006 - 15:35

Jeśli będą chmurki ,to nic z tego ;) :D
  • 0

#2 silverkey

silverkey

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 57 postów

Napisano 14 sierpień 2006 - 15:28

[quote name='Fibi]U nas 13 nawet księżyca nie było widać.Jeszcze nigdy nie widziałam spadającej ''gwiazdy'' :(. Jakiś rok czy 2 temu wyszlyszłam z mamą na dwór i tak do 1 w nocy gapiłyśmy się w niebo' date='zmęczyłam się tylko tym patrzeniem się ciągle w górę,a co gwiazdki spadającej nie widziałam ,tak nie widziałam. :angry: ;)[/quote']
Dzisiaj zobaczysz!
Około 21:00 popatrz na wschodnie albo północno wschodnie niebo, jak najbliżej horyzontu.
Powodzenia
:D
  • 0
"Od setek tysięcy lat z mięsa duszonego w garnku sączy się wywar żalu i nienawiści, którym tak trudno jest położyć kres. Jeśli chcesz wiedzieć, skąd biorą się na świecie nieszczęścia wojen, wsłuchaj się w rozpaczliwy krzyk dochodzący z rzeźni o północy" - Philip Kapleau

#3 Fibi

Fibi

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 636 postów

Napisano 14 sierpień 2006 - 14:59

U nas 13 nawet księżyca nie było widać.Jeszcze nigdy nie widziałam spadającej ''gwiazdy'' :(. Jakiś rok czy 2 temu wyszlyszłam z mamą na dwór i tak do 1 w nocy gapiłyśmy się w niebo,zmęczyłam się tylko tym patrzeniem się ciągle w górę,a co gwiazdki spadającej nie widziałam ,tak nie widziałam. :angry: ;)
  • 0

#4 silverkey

silverkey

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 57 postów

Napisano 14 sierpień 2006 - 14:46

Wczoraj w nocy miałam przyjemność zobaczyć kilka spadających "gwiazd"!!!
W tych dniach (nocach) można je najłatwiej zaobserwować, jeśli oczywiście niebo jest łaskawie bezchmurne.
:D
  • 0
"Od setek tysięcy lat z mięsa duszonego w garnku sączy się wywar żalu i nienawiści, którym tak trudno jest położyć kres. Jeśli chcesz wiedzieć, skąd biorą się na świecie nieszczęścia wojen, wsłuchaj się w rozpaczliwy krzyk dochodzący z rzeźni o północy" - Philip Kapleau

#5 silverkey

silverkey

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 57 postów

Napisano 30 lipiec 2006 - 17:05


Czy lubicie spoglądać na gwiaździste niebo nad nami?

SPADAJĄCE GWIAZDY - METEORYTY/METEORY


Ponoć, każdy kto zobaczy "spadającą gwiazdę" i wypowie dobre życzenie, może liczyć na jego spełnienie się :)
Nad nami, na niebie, obserwujemy między innymi tak zwane spadające gwiazdy. Są to meteoryty, fragmenty kosmicznej materii ulegające spaleniu w stmosferze naszej planety.

Właśnie teraz, w ostatnich dniach lipca i w sierpniu mamy przyjemność zauważyć to wspaniałe zjawisko. Teraz Ziemia przechodzi przez najobfitszy w naszym kosmicznym rejonie rój meteorów - Perseidy. Po zmroku trzeba skierować wzrok w kierunku północno-wschodniego horyzontu, właśnie stamtąd będą ukazywać się Perseidy. Może spełnią Twoje życzenie?

Poniżej zdjęcie nieba nad Pragą, 13 sierpnia 2005

Dołączona grafika
  • 0
"Od setek tysięcy lat z mięsa duszonego w garnku sączy się wywar żalu i nienawiści, którym tak trudno jest położyć kres. Jeśli chcesz wiedzieć, skąd biorą się na świecie nieszczęścia wojen, wsłuchaj się w rozpaczliwy krzyk dochodzący z rzeźni o północy" - Philip Kapleau

#6 Bear

Bear

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 176 postów

Napisano 14 sierpień 2006 - 21:41

Jeśli chodzi o astronomię to polecam wszystkim komputerowy program Celestia, umożliwia on oglądanie wielu ciał niebieskich nie tylko naszej galaktyki okiem satelit, taki kosmiczny google earth.

Spadająca gwiazda to nie meteoryt a meteor, meteorytem jest to co dotarło na powierzchnię .
  • 0
"W rzeczywistości problem nie polega już na tym, by się dowiedzieć, czy Aniołowie istnieją, lecz raczej na tym, czy archanioł Gabriel jest lepszym trębaczem od Milesa Davisa"

Pierre Jovanovich

#7 Dominia

Dominia

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 46 postów

Napisano 01 luty 2007 - 00:10

Gwiazdy zaćmieniowe
Dołączona grafika

Gwiazdy zwarte (śmierć gwiazd)
Dołączona grafika
  • 0
"Mors malum non est, sola ius aequum generis humani"

#8 astro

astro

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 16 styczeń 2010 - 16:21

Gwiazdy zaćmieniowe
http://home.elka.pw....r/podwojne1.jpg

Gwiazdy zwarte (śmierć gwiazd)
http://mchl.w.staszi...tars/stars6.jpg

Bardzo ładne gwiazdy. Czy sądzisz, że muszą umrzeć?
:)

Dodano sob 16 sty 16:25:25 2010 :
Jeśli chodzi o programy komputerowe to ja polecam AstroJaWil i oczywiście Stellarium! Do darmowego pobrania.
  • 0

#9 astro

astro

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 styczeń 2010 - 12:01

Witam
Zachęcam wszystkich do spoglądania na niebo. Teraz mamy tyle czasu wolnego - jest zima. Tak nie ma pogody, ale może popatrzmy na razie na mapy. Polecam obrotowe mapy nieba wdawane przez PTMA lub spójrzcie tutaj na nasze gwiazdozbiory http://gwiazdozbiory...m.pl/index.html
  • 0

#10 BAOBAB

BAOBAB

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 8 postów

Napisano 20 styczeń 2010 - 13:53

chciałem coś napisać nie wiem czy wiecie o końcu świata ale te słowa motta to nie moje ;niech ten dzień to naprawdę nie moje lecz fajne ale nie wszędzie

Dodano śro 20 sty 14:10:24 2010 :
O ile pamiętam z fizyki tylko BÓG jest wieczny a wszystko musi kiedyś umrzeć jako że najbliższa planeta od nas to chyba alfa Centauri i mimo wielkich odkryć jakich ludzkość dokonywała przez wieki swojego istnienia nie jesteśmy i nigdy nie będziemy mogli pokonywać takich odległości jedynie optycznie mam na myśli teleskopy oczywiście dużej mocy i radiowe a my tak naprawdę to możemy podziwiać mądrość BOŻĄ dopóki coś się nie stanie dopóki jakaś zawieruszona bombka nie spadnie mam na głowę
  • 0

#11 Al

Al

    Sufler

  • Przyjaciele
  • PipPipPipPipPipPip
  • 322 postów

Napisano 27 styczeń 2010 - 20:06

Miłośnikom Astronomii polecam programik Celestia - bardzo przejrzysty, ciekawy i prosty.
Drugi - fascynujący, bezkonkurencyjny i genialny to World Wide Telescope.
  • 0
Non si apprende niente di quanto ti viene raccontato, devi scoprirlo da solo.

#12 astro

astro

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 27 styczeń 2010 - 18:56

Czy lubicie Księżyc?
Dołączona grafika
  • 0

#13 Efaa

Efaa

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 368 postów

Napisano 27 styczeń 2010 - 19:44

No i przypomina mi się księżyc enceladus, który jest cały z lodu, ale co dziwne występują na nim lodowe wulkany. Mój ulubiony :)


Rozmiary Enceladusa nie są na tyle duże, by zachodzące w jego wnętrzu reakcje rozpadu pierwiastków promieniotwórczych mogły obecnie dostarczać znaczące ilości energii. Jednak występujące na powierzchni księżyca pęknięcia, szczeliny i inne deformacje terenu świadczą, że zachodzą na nim złożone zjawiska tektoniczne, pomimo że jego wnętrze powinno ostygnąć już dawno temu. wikipedia.
A to ci ciekawostka...
Uwielbiam takie ...
Swoją drogą powiedzieli, że chcą dokładniej zbadać ten ksieżyc taką prostą metodą monety. Albowiem kładąc monetę na lód, ona po jakimś czasie stopi ten lód. Dlaczego? Bo metal przewodzi ciepło...Chcą wykorzystać ten pomysł w celu zbadania tego księżyca.

Porównując Ziemię do wszechświata, można wyobrazić sobie kropkę nad "I" w jakimś tekście. Ta kropka to Ziemia. :) :-)
  • 0

#14 Jutrzenka

Jutrzenka

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 288 postów

Napisano 08 marzec 2010 - 23:04

No i przypomina mi się księżyc enceladus, który jest cały z lodu, ale co dziwne występują na nim lodowe wulkany. Mój ulubiony :)


Rozmiary Enceladusa nie są na tyle duże, by zachodzące w jego wnętrzu reakcje rozpadu pierwiastków promieniotwórczych mogły obecnie dostarczać znaczące ilości energii. Jednak występujące na powierzchni księżyca pęknięcia, szczeliny i inne deformacje terenu świadczą, że zachodzą na nim złożone zjawiska tektoniczne, pomimo że jego wnętrze powinno ostygnąć już dawno temu. wikipedia.
A to ci ciekawostka...
Uwielbiam takie ...
Swoją drogą powiedzieli, że chcą dokładniej zbadać ten ksieżyc taką prostą metodą monety. Albowiem kładąc monetę na lód, ona po jakimś czasie stopi ten lód. Dlaczego? Bo metal przewodzi ciepło...Chcą wykorzystać ten pomysł w celu zbadania tego księżyca.

Porównując Ziemię do wszechświata, można wyobrazić sobie kropkę nad "I" w jakimś tekście. Ta kropka to Ziemia. :) :-)

Efaa-dzieki,szukałam kiedys jakis danych na temat Enceladusa,ale nie znalazłam,a tu...:)Od księżyców wole galaktyki..i najfajniejsze jest to,ze wciaz sa odkrywane nowe i nigdy nie mozna powiedziec,ze wie sie wszystko.
  • 0

#15 marco

marco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 281 postów

Napisano 17 marzec 2010 - 20:14

Wczoraj w nocy miałam przyjemność zobaczyć kilka spadających "gwiazd"!!!
W tych dniach (nocach) można je najłatwiej zaobserwować, jeśli oczywiście niebo jest łaskawie bezchmurne.
:D

I co? Spełniły się życzenia? Przez te pięć lat to chyba można stwierdzić czy się spełniły czy też nie!
  • 0
Dubito ergo cogito,cogito ergo sum...

#16 astro

astro

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 26 marzec 2010 - 10:04

Witam wszystkich, jest piękna wiosna, ciepło i można dłużej popatrzeć na niebo. Możemy bez przeszkód zobaczyć trzy jasne planety. Obserwujmy Wenus na razie nisko na zachodnim horyzoncie. Marsa w pod Castorem i Polluxsem w Bliźniętach oraz nieco dalej na wschód Saturna tuż pod Lwem. Miłych wrażeń, pozdrawiam.
  • 0

#17 navi77

navi77

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 26 listopad 2020 - 16:38

Jednak okiem nieuzbrojonym niewiele zobaczysz, przydatna będzie lornetka lub luneta bądż teleskop jeśli mówimy o planetach lub księżycu. A to hobby wciągające jest wiem coś o tym...


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych