Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Czy wiecie, co to jest wegetarianizm?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
97 odpowiedzi w tym temacie

#21 fruit

fruit

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 85 postów

Napisano 10 lipiec 2006 - 13:06

Jeśli interesuje Was wege, chętnie wymienię uwagi na ten temat. Zapraszam do dyskusji.

:)

Na początek polecam dobrą, nowoczesną książkę w wersji ebook:

http://wegetarianizm.zlotemysli.pl

Jest to ciekawy poradnik nie tylko dla wegetarian - Wergetarianizm w praktyce.

Znajdziecie tam wszystko to, co warto wiedzieć, aby żyć zdrowo i w zgodzie z naturą.

A może Wy znacie jeszcze inne fajne publikacje z tej dziedziny?

Pozdr

:)
  • 0
Tak długo jak człowiek będzie zabijał i zjadał zwierzęta, ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie, ten kto zabija i zadaje ból, nie zazna radości i miłości.
- Pitagoras

#22 Tai_Chi

Tai_Chi

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 29 postów

Napisano 13 lipiec 2006 - 10:22

Witam:)

Ja jestem weganką( tj. wykluczyłam wszystko pochodzenia zwierzęcego).

Co mnie skloniło do tej drogi? Na pewno empatia...wrażliwość, i wiele innych czynników.
Zauważyłam, że ludzie jedzący mięso ( z mojego otoczenia) są bardzo nadpobudliwi, nerwowi.. Natomiast wsród wegetarian tych cech nie dostrzegam( w moim otoczeniu). Oczywiście nie chcę generalizować, ale jedzenia ma znaczący wpływ na człowieka, jego nastrój ...

Pozdrawiam :)
  • 0
Nie szukaj promienia, lecz światła;
Nie szukaj wody, lecz źródła.

#23 fruit

fruit

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 85 postów

Napisano 13 lipiec 2006 - 12:03

Witaj Tai_Chi!


Może niedługo założymy mini klub wege na tym forum? :)

Czy wyjeżdżając do sanatoruim, na turnus, na wczasy, nie masz problemów z ustaleniem sobie wyżywienia wegańskiego? W wiekszości tego typu ośrodków kuchnie pracują według ustalonych standardów (bez mięska ani rusz). Co Ty na to? Znasz jakieś ośrodki przyjazne dla wegetarian/wegan?

Pozdrawiam gorąco.

:)
  • 0
Tak długo jak człowiek będzie zabijał i zjadał zwierzęta, ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie, ten kto zabija i zadaje ból, nie zazna radości i miłości.
- Pitagoras

#24 Tai_Chi

Tai_Chi

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 29 postów

Napisano 14 lipiec 2006 - 07:36

Witaj fruit:)

Jeśli chodzi o wyjazdy, to zaopatruję się w owoce , warzywa, ziarna itp.
Teraz jest sezon więc nie ma problemu z kupieniem ww. produktów.

Dobry pomyśl z tym mini klubikiem;)

Do restauracji nie chodzę, aczkolwiek zdarzyło mi się pójść do pewnej restauracji wegańsko-wegetariańskiej w Warszawie:)


Pozdrawam ciepło:)
  • 0
Nie szukaj promienia, lecz światła;
Nie szukaj wody, lecz źródła.

#25 fruit

fruit

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 85 postów

Napisano 14 lipiec 2006 - 08:12

Do Tai_Chi.

Czy Twój nick "Tai-Chi" ma coś wspólnego z drogą samorozwoju Tai Chi?

Popieram samodzielne zaopatrywanie się w produkty spożywcze i kontrolowane ich przyrządzanie. Tylko, jeśli otrzymujemy skierowanie np. do sanatorium i obowiazkowo płacimy za jedzenie, a jesteśmy wege, to musimy dobrze się nanegocjować z kuchnią :)

Pozdrawiam

Ps. Więc o klubiku wege pomyślimy :)
  • 0
Tak długo jak człowiek będzie zabijał i zjadał zwierzęta, ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie, ten kto zabija i zadaje ból, nie zazna radości i miłości.
- Pitagoras

#26 fruit

fruit

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 85 postów

Napisano 14 lipiec 2006 - 08:53

O ochronie zwierzaczków słów kilka.

Coraz częściej słyszymy o złym traktowaniu zwierząt, nawet o ich maltretowaniu. Co robić, jeśli widzimy psa przywiązanego na krótkim łańcuchu? Co robić, gdy widzimy pieska zamkniętego w szmochodzie zostawionym w pełnym słońcu? Co robić, kiedy widzimy, że rozbrykany dzieciak ciska kamieniami w małe kotki? Wiecie - takie przykłady można mnożyć i mnożyć. :(

USTAWA z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
(Dz. U. z dnia 23 września 1997 r.) Rozdział 1 Przepisy ogólne
Art. 1.
1. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.


Gdzie zgłaszać przypadki złego traktowania zwierząt?

*Prawo dotyczące zwierząt znajdziecie m.in. na stronach Głównego Inspektora
Wetwrynarii
http://www.wetgiw.gov.pl
Jeśli zauważycie przypadek znęcania się nad zwierzętami to zastanówcie się, co możecie zrobić. Czy interweniować samemu?
A może poprosić o pomoc inne osoby lub odpowiednie instytucje, np. zgłosić sprawę do:

*lokalnej organizacji ochrony zwierząt,

* Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami
Zarząd Główny w Warszawie
ul. Noakowskiego 4, 00-666 Warszawa
tel. 0-22 825-75-35, faks 0-22 825-60-49
http://www.toz.pl

*Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt
Rada Krajowa; ul. Grunwaldzka 295, 85-438 Bydgoszcz
tel. 0-52 372-21-30; 0-52 349-03-90

*Stowarzyszenia Empatia
http://www.empatia.pl

*Policji
tel. 997
http://www.policja.pl

*Straży Miejskiej
tel. 986

*Inspekcji Weterynaryjnej
Główny Inspektorat Weterynarii
Tel. 0-22 623 20 88, fax 0-22 623 14 08
ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa,
wet@wetgiw.gov.pl
http://www.wetgiw.gov.pl


Większość ludzi ma dobre serce. Wrażliwi na krzywdę są nie tylko wegetarianie. Jednak niektórym z nas brakuje trochę życiowej odwagi. Teoretyzować potrafimy dość dobrze, ale gdy pojawia się praktyczny problem, to zbyt często odwracamy od niego głowy.

Pozdrawiam wszystkich :cool:
  • 0
Tak długo jak człowiek będzie zabijał i zjadał zwierzęta, ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie, ten kto zabija i zadaje ból, nie zazna radości i miłości.
- Pitagoras

#27 Amelia28

Amelia28

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 192 postów

Napisano 14 lipiec 2006 - 08:52

Może na początku należałoby dokonać pewnego rozróżnienia na:
1. wegetarian
2. jaroszy
3. wegan
Gdyz są to 3 różne formy wegetarianizmu.
Najlżejszą są jarosze, którzy nie jedzą tylko mięsa ani ryb, dalej są wegetarianie, którzy nie jedzą ani mięsa, ani ryb, ani żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, czy np. jaj, nabiału itd. Najcięższą formą wegetarianizmu jest weganizm. Weganie nie spożywają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, tj.: mięso, ryby, mleko i przetwory (sery, jogurty, kefiry itd.), jajka, miód, żelatyna itd., oraz nie używają skór, futer, wełny, jedwabiu, lanoliny i innych produktów pochodzących z ciał zwierząt lub z wyzysku zwierząt.

Dieta wegańska składa się z owoców, warzyw, orzechów, pestek, nasion, zbóż, strączkowych oraz glonów spożywanych na surowo bądź w postaci przetworzonej.
  • 0
[you] zamiast wgapiać się w mój avatar poczytaj mój tekst:P

#28 fruit

fruit

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 85 postów

Napisano 14 lipiec 2006 - 09:36

Witaj Amelio!

Tak, są jeszcze jarosze. Oni twierdzą, że nie jedzą mięsa, ale ryb i drobiu nie uznają za mięso - tak mniej więcej :)

http://www.forum.ipo...id=75512#p75512

Pozdrawiam

Ps. Dlaczego mam się nie gapić na Twój avatar? :D
  • 0
Tak długo jak człowiek będzie zabijał i zjadał zwierzęta, ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie, ten kto zabija i zadaje ból, nie zazna radości i miłości.
- Pitagoras

#29 Niepokorna19

Niepokorna19

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 56 postów

Napisano 14 lipiec 2006 - 11:02

Trochę dziwnie to ujęłaś, bo ja np. nie jestem weganem, a nie chodzę w skórach, futrach, nie jem żelatyny (czyli galaretek i innych kremów, które ją zwierają).

Najcięższą formą wegetarianizmu jest weganizm.

Poza tym weganizm nie jest "najcięższą" formą wegetarianizmu, gdyż są jeszcze inne rodzaje wegetarianizmu. Pozwolę sobie zacytować z wikipedii:

* Laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm) - połączenie laktarianizmu i owowegetarianizmu - jada się pokarmy z wyjątkiem mięsa wszystkich zwierząt (i jego przetworów, jak żelatyny) i serów żółtych (podpuszczkowych). Najczęściej laktoowowegetarianie są po prostu nazywani wegetarianami, a ściślejszy wegetarianizm jest nazywany weganizmem. Poglądy zwolenników tej diety umotywowane mogą być wygodą, uwarunkowaniami kulturowymi, wiarą, że przy produkcji mleka czy jaj zwierzęta nie muszą cierpieć lub też przekonaniem, że skala cierpienia zwierząt przy podukcji powyższych jest akceptowalna.
* Laktowegetarianizm (laktarianizm) - odpowiednio, laktowegetarianie nie spożywają mięsa i jaj, ale dopuszczają w swoim jadłospisie nabiał.
* Owowegetarianizm - owowegetarianie nie spożywają mięsa i nabiału, jednak dopuszczają spożywanie jaj.
* Weganizm - jest to jeden ze ściślejszych odmian wegetarianizmu, który grupuje ludzi omijających żywność pochodzenia zwierzęcego.
* Witarianizm - witarianie żywią się jedynie surowymi lub podgrzanymi do maksymalnej temperatury 46,7°C pokarmami, na ogół wegańskimi. Robią tak z przekonania, że gotowanie niszczy enzymy i składniki mineralne zawarte w warzywach i owocach. Naukowcy potwierdzają to, jednak zaznaczają także, że gotowanie czasem uwalnia więcej składników mineralnych z wnętrza pokarmu.
* Frutarianizm (lub fruktarianizm, fruitarianizm, fruktorianizm) - frutarianie jedzą jedynie owoce, orzechy, nasiona i inne rośliny, które mogą być zdobyte bez uszkodzenia zewnętrznego rośliny. Występują oni o wiele rzadziej niż wegetarianie i weganie. Mogą jeść dla przykładu pomidory, jabłka, dynie, czy fasolki, ale nie mogą jeść ziemniaków i szpinaku. Kontrowersyjną jest także sprawa, czy dzięki takiej diecie można organizmowi dostarczyć wszystkie niezbędne składniki pokarmowe i witaminy.
  • 0
Tak niewiele trzeba, by pomóc...
------------------------------------------------------------------------

#30 Amelia28

Amelia28

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 192 postów

Napisano 15 lipiec 2006 - 12:04

Rozróżnienia dokonałam za dodatkiem do "Gazety Wyborczej" - "Wysokie Obcasy", tylko nie pytaj mnie o nr wydania bo aż tyle nie pamiętam :) Oczywiście nie miałam zamiaru nikogo urazić twierdzeniem "najcięzsza" forma, po prostu dla mnie to juz jest hardcore;)
  • 0
[you] zamiast wgapiać się w mój avatar poczytaj mój tekst:P

#31 Fibi

Fibi

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 636 postów

Napisano 15 lipiec 2006 - 13:14

Fruit czy Ty nie jesz także nabiału i jaj? Wegeterjanizm to fajna sprawa,ale taka dieta jest dość droga na dłuższą metę :/
  • 0

#32 fruit

fruit

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 85 postów

Napisano 15 lipiec 2006 - 18:19

Cześć Fibi!

[quote name='Fibi]Fruit czy Ty nie jesz także nabiału i jaj? Wegeterjanizm to fajna sprawa' date='ale taka dieta jest dość droga na dłuższą metę :/[/quote']
Posząc "droga" masz na myśli pieniążki?
Otóż zwłaszcza teraz warzywka i owoce są nad wyraz tanie, a przy tym pożywne...

:)
  • 0
Tak długo jak człowiek będzie zabijał i zjadał zwierzęta, ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie, ten kto zabija i zadaje ból, nie zazna radości i miłości.
- Pitagoras

#33 silverkey

silverkey

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 57 postów

Napisano 17 lipiec 2006 - 08:27

Witajcie wszyscy!

Jestem wege i lubję robić zdjęcia. Szczególnie wdzięczne objekty do fotografowania znajduję w otaczajacej mnie przyrodzie. Kwiaty nie muszą pozować żeby ładnie wyjść na zdjęciu a zwierzaki same z siebie miewają cudowne minki.

Jeden z postów tego wątka porusza problem ludzkiego traktowania zwierząt.
http://www.forum.ipo...id=75852#p75852

Wśród nas jest wielu przyjaciół zwierzaków (i całej przyrody) :)

A może spróbować fotografować?

FOTO-EKO 2006 - piękno polskiej przyrody uchwycone w kadrze
Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" po raz piętnasty zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO. Z ponad stu najciekawszych zdjęć powstanie wystawa, dzięki której tysiące ludzi w różnych miejscowościach Polski będą mogły podziwiać nasze owady, ptaki, płazy, gady, ssaki, rośliny oraz krajobrazy. Pierwsza ekspozycja wystawy planowana jest na listopad br., w trakcie odbywających się w Poznaniu Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2006. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody – sprzęt fotograficzny. Ostateczny termin napływania prac to 30 września 2006 r. Dokładny regulamin dostępny w Magazynie Przyrodniczym SALAMANDRA.

http://www.salamandr...otoeko2006.html

Pozdrawiam
  • 0
"Od setek tysięcy lat z mięsa duszonego w garnku sączy się wywar żalu i nienawiści, którym tak trudno jest położyć kres. Jeśli chcesz wiedzieć, skąd biorą się na świecie nieszczęścia wojen, wsłuchaj się w rozpaczliwy krzyk dochodzący z rzeźni o północy" - Philip Kapleau

#34 fruit

fruit

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 85 postów

Napisano 17 lipiec 2006 - 22:48

Silverkey, masz dobry pomysł z tymi zdjęciami :)

Na tym polega np. fotosafari - "polowanie" z aparatem fotograficznym w ręku a nie ze strzelbą :)
  • 0
Tak długo jak człowiek będzie zabijał i zjadał zwierzęta, ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie, ten kto zabija i zadaje ból, nie zazna radości i miłości.
- Pitagoras

#35 silverkey

silverkey

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 57 postów

Napisano 18 lipiec 2006 - 10:32

Fotografie

Przygotuję kilka zdjęć przyrodniczych i w najbliższym czasie wkleję do tego wątka. A może Wy też macie jakieś fajne zdjęcia z tego tematu? Może swoje ukochane zwierzaczki?


Dodam jeszcze cytacik mojego ulubionego filozofa:

"Wszystko to, co człowiek zwierzęciu wyrządził, spadnie z powrotem na człowieka".
- Pitagoras


:cool:
  • 0
"Od setek tysięcy lat z mięsa duszonego w garnku sączy się wywar żalu i nienawiści, którym tak trudno jest położyć kres. Jeśli chcesz wiedzieć, skąd biorą się na świecie nieszczęścia wojen, wsłuchaj się w rozpaczliwy krzyk dochodzący z rzeźni o północy" - Philip Kapleau

#36 silverkey

silverkey

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 57 postów

Napisano 30 lipiec 2006 - 10:44

Oto kilka ładnych zdjęć zwierzaczków (nie moje).
Ja mam już zdjęcia przygotowane na wymieniony wyżej konkurs - wyślę je.
:)


Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0
"Od setek tysięcy lat z mięsa duszonego w garnku sączy się wywar żalu i nienawiści, którym tak trudno jest położyć kres. Jeśli chcesz wiedzieć, skąd biorą się na świecie nieszczęścia wojen, wsłuchaj się w rozpaczliwy krzyk dochodzący z rzeźni o północy" - Philip Kapleau

#37 tym666

tym666

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 22 sierpień 2006 - 04:20

:rolleyes: ehh.... Ja to lubiałem fcinać mięcho
  • 0

#38 LUBAWA

LUBAWA

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 105 postów

Napisano 22 sierpień 2006 - 07:04

Hej Lubawa!
Masz fajnego psiaka jako avatar :)

juz sobie zmienilam avar, przyznaję piesek byl sliczny, dzięki :)

Dodano wto 22 sie 2006 08:05:59 CEST :
Dodano wto 22 sie 2006 08:05:40 CEST :

:rolleyes: ehh.... Ja to lubiałem fcinać mięcho

nie rozumiem ... :/ trupy zjadasz??? :lol: blleee fujj
  • 0

#39 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 22 sierpień 2006 - 10:00

Dodano wto 22 sie 2006 11:01:54 CEST :

nie rozumiem ... :/ trupy zjadasz??? :lol: blleee fujj

Lubawa a jak otwożysz tego spożywczaka to co kielbachy nie będzie? A jak bedzie to co, handel trupami bedziesz uprawiać :cool: Moze o zieleniaku pomyśl :)
  • 0

#40 LUBAWA

LUBAWA

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 105 postów

Napisano 22 sierpień 2006 - 10:09

beda kielbasy ... ale ja tego jesc nie bede :P warzywa, owoce tez beda :P.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych