Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Okulary, soczewki - zwrot kosztów zakupu??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 algaem

algaem

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 96 postów

Napisano 22 luty 2006 - 15:05

Witam wszystkich.
Jestem mamą szesnastoletniej dziewczynki chorej na jaskrę wrodzoną.
Moja córka jest, zgodnie z orzeczeniem, upośledzona w stopniu znacznym, czyli zalicza sie do I grupy inwalidzkiej:(
Jej choroba, nie dość, że powoduje powazne ograniczenia, to jeszcze jest widoczna (zmętniała rogówka jednego oka).
Muszę mojej córce kupić nowe okulary. Okulista sugeruje szkła progresywne, ze wszelkimi "bajerami" (b. drogie) oraz soczewki kontaktowe (b. drogie), z tym, że kosmetyczne, koloryzujące, aby zniwelować różnicę pomiędzy okiem prawym i lewym, dla "poprawienia samopoczucia" (psycholog też poleca).
Chciałabym się dowiedzieć czy istnieje możliwość otrzymania zwrotu kosztów lub ich części w związku z zakupem w/w.
Na jakiej podstawie można się o takie finansowanie/dofinansowanie ubiegać, do kogo (do jakiej instytucji) zwrócić sie w tej sprawie oraz jekie są, jeśli są limity zwracanych kosztów.
Jestem zupełnie "zielona" w tych sprawach i byłabym barzdo wdzięczna za pomoc oraz wskazówki.
Pozdrawiam

P.S.
Założyłam ten sam temat w "przepisach prawnych". Jestem nowa na forum i nie wiem w jakim dziale powinnam zadać swoje pytanie.
  • 0
algaem

#2 auger

auger

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 140 postów

Napisano 23 luty 2006 - 01:26

Okulary tak, soczewki nie! Zapytaj w MOPSie ewentualnie w PCPR. Juz nie pamietam ile zwracali za okulary. Z drugiej strony soczewki to komfort i wygoda, choc kosztuja troche, ale nigdy juz bym sie nie zamienil z powrotem na okulary. Kto nosi ten wie, chyba ze ma przeciwskazania.
  • 0
"Ścieżka sprawiedliwości wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi.
Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności.
Bo on jest stróżem brata twego i znalazcą zagubionych dzieci. I dokonam na tobie srogiej pomsty w zapalczywym gniewie i na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci. I poznasz, że ja jestem Pan, kiedy wywrę na tobie swoją pomstę."

#3 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 23 luty 2006 - 12:55

Okulary tak, soczewki nie! .


Auger - niestety, tym razem się mylisz. :) Na soczewki też są dofinansowania. :-D


4.4 Dofinansowanie zakupu pomocy optycznych i białych lasek z Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia

Ze środków pochodzących z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, będących w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia, można uzyskać pomoc na zakup sprzętu niezbędnego niewidomym, słabo widzącym oraz osobom o innych niepełnosprawnościach.

Minister Zdrowia określił w drodze rozporządzeń:

a) limit cen dla przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, o takim samym zastosowaniu, ale różnych cenach oraz limit cen dla napraw przedmiotów ortopedycz­nych,

B) szczegółowy wykaz przedmiotów ortopedycznych i środ­ków pomocniczych, wysokość udziału własnego osoby ubezpieczonej, podstawowe kryteria ich przyznawania, okresy użytkowania, wykaz przedmiotów ortopedycznych podlegających naprawie.

Osoby niewidome, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne, mogą się starać poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia o zaopatrzenie w niżej wymieniony sprzęt.

-Białe laski

Można otrzymać bezpłatnie raz na 2 lata. Limit cenowy wynosi 40 zł. Niezbędny jest wniosek od jednego z podanych lekarzy:

chirurga, ortopedy, neurologa, lekarza rehabilitacji medycznej, oku­listy, reumatologa, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego.

-Soczewki okularowe, w tym soczewki korekcyjne bar­wione umożliwiające dokładne widzenie i zapobiegające znużeniu oka

Dzieci i młodzież do 18. roku życia otrzymują bezpłatnie każdorazowo przy zmianie korekcji lub za odpłatnością 30% w przy­padku soczewek dwuogniskowych.

Dorośli mogą otrzymać dofinansowanie raz na 2 lata, przy czym odpłatność wynosi 30 %.

Limit cenowy soczewek wynosi: 6 - 50 zł w zależności od rodzaju i mocy soczewki oraz dodatkowo limit 11 zł za barwienie soczewek.

Soczewki kontaktowe lecznicze (przy leczeniu stożka rogówki i przy dużej anizometropii)

Można otrzymać za odpłatnością 30% raz na 2 lata. Limit cenowy wynosi 150 zł na soczewki miękkie i 500 zł na twarde.


Obturatory dla dzieci zezujących z niedowidze­niem jednego oka

Przysługują bezpłatnie raz na 2 lata. Limit cenowy wynosi 10 zł.

Pomoce optyczne: lupy, lunety (w tym monookulary), okulary lornetkowe do bliży i dali oraz okulary lupowe przysługują bezpłatnie raz na 5 lat.

Limity cenowe wynoszą: lupy 80 zł, lunety 1 400 zł, okulary lornetkowe 1 000 zł, okulary lupowe 420 zł.

Protezy oczne

Dorosłym przysługują bezpłatnie, raz na 5 lat, a dzieciom i młodzieży do 18. roku życia zgodnie z zaleceniami lekarza.

Limity cenowe wynoszą: proteza - 600 zł, epiproteza - 700 zł.

Uwaga!

Przy ubieganiu się o przyznanie dofinansowania lub przyznania bezpłatnie wyżej wymienionych pomocy optycznych niezbędny jest wniosek lekarza okulisty.

W wykazach znajdują się też pomoce dla osób z innymi niepełnosprawnościami. Mogą być one potrzebne również niewi­domym ze złożonymi niepełnosprawnościami. Są to np. przedmioty ortopedyczne, aparaty słuchowe i systemy wspomagające słyszenie oraz inne środki pomocnicze.

Planując zaopatrzenie się w daną pomoc, warto sprawdzić, jaka jest jej cena nabycia - czy mieści się w ustalonym limicie cenowym. Jeśli przekracza limit, to danej pomocy można nie otrzymać na zasadach przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, tj. bezpłatnie lub za odpłatnością 30% ceny nabycia. Z Narodowego Funduszu Zdrowia można otrzymać refundację kosztów jedynie do wysokości ustalonego limitu - wszystko ponad limit płaci osoba ubezpieczona zaopatrująca się w pomoc.

Mając zlecenie na daną pomoc, wystawione przez upoważ­nionego lekarza,- można się w nią zaopatrzyć w jednostce, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

O wykaz takich jednostek należy pytać w oddziałach woje­wódzkich NFZ.

Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2003 r. - Dz.U. Nr 85, póz. 786 oraz rozpo­rządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 maja 2003 r. - Dz.U. N r 85, póz 787




lub poczytaj tutaj:

http://www.idn.org.p...wykaz_ortop.htm
http://www.pzn.org.p...1_50_5_1_x,u0on
_________________
  • 0

#4 auger

auger

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 140 postów

Napisano 23 luty 2006 - 15:51

Owszem, Minutko, ale na lecznicze, ktore nie dotycza jaskry a te wade posiada córka Algaem. Ona potrzebuje innych soczewek niz te ktore sa refundowane. ;)
  • 0
"Ścieżka sprawiedliwości wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi.
Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności.
Bo on jest stróżem brata twego i znalazcą zagubionych dzieci. I dokonam na tobie srogiej pomsty w zapalczywym gniewie i na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci. I poznasz, że ja jestem Pan, kiedy wywrę na tobie swoją pomstę."

#5 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 23 luty 2006 - 18:11

Za to okularki na pewno po części refunduje PCPR.
  • 0

#6 auger

auger

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 140 postów

Napisano 23 luty 2006 - 18:23

Dokladnie, choc z tego co pamietam to groszowe sprawy. Ale grosz do grosza a bedzie kokosza :D
  • 0
"Ścieżka sprawiedliwości wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi.
Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności.
Bo on jest stróżem brata twego i znalazcą zagubionych dzieci. I dokonam na tobie srogiej pomsty w zapalczywym gniewie i na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci. I poznasz, że ja jestem Pan, kiedy wywrę na tobie swoją pomstę."

#7 Minutka

Minutka

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2156 postów

Napisano 23 luty 2006 - 18:39

Tak się zastanawiam: jeżeli nie ma refundowanych soczewek na jaskre to pewnie coś w tym musi być... Jaskra to jedna z najpoważniejszych chorób oczu.
  • 0

#8 algaem

algaem

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 96 postów

Napisano 24 luty 2006 - 10:33

Dzięki wszystkim za odpowiedź.
Dla informacji, to nie mają być "soczewki na jaskrę", bo chyba nikt jeszcze nic takiego nie wymyslił, niestety.
Marta słabo widzi na odległość i tej wady ma dotyczyć korekta.
Pozdrawiam
  • 0
algaem

#9 kopp

kopp

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 29 postów

Napisano 17 marzec 2006 - 20:04

Witam!
Mam chorobę oczu"barwnikowe zwyrodnienie siatkówki" -(stopień znaczny) a zarazem wady wzroku. Są to dwie różne sprawy. Lekarz mi przepisał okulary. Okulary wykupiłam sama. Odpisałam je od dochodu w picie rocznym + pit 0. Można w ten sposób załatwić tą sprawę. Pozdrawiam Kasia
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych