Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Zus- praca - renta


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#21 Bob

Bob

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 140 postów

Napisano 10 październik 2005 - 20:42

Tak orzeczenie o niepelnosprawnosci jest potrzebne po to, by byc zarejestrowanym jako ON . Jezeli rejestruja ON z orzeczona calkowita niezdolnowcia do pracy to po co , po to by mogly znalezc pracy i by moc pracowac jezeli chca , a nie wegetowac . Pozdrawiam .
  • 0
Bob

#22 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 10 październik 2005 - 20:42

mówimy po polsku a jakby dwa różne jęzki ....
  • 0

#23 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 10 październik 2005 - 20:50

lepiej slownie niz pisemnie ja juz na oczy ledwo widze :lol:
  • 0

#24 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 11 październik 2005 - 09:08

http://ipon.pl/prawo...?id=03&idp=0300
  • 0

#25 elola

elola

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 206 postów

Napisano 11 październik 2005 - 10:00

Doriss, ta druga komisja, o której pisze aberade urzęduje we Wrocławiu w MOPS-ie przy pl. Strzegomskim.
  • 0

#26 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 11 październik 2005 - 10:10

w poznaniu bodajze przy MOPR (odpowiednik wroclawsiego MOPS) na Kasprzaka

Added after 3 minutes:

doris: NIE TYLKO ZUS ORZEKA O STOPNIU NIEPELNOSPRAWNOSCI!!!
  • 0

#27 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 11 październik 2005 - 13:35

Doriss, ta druga komisja, o której pisze aberade urzęduje we Wrocławiu w MOPS-ie przy pl. Strzegomskim.

jaka komisja???

Added after 9 minutes:

o pcpr ci chodzi? to wiem , ale nie o tym byl temat , powtorze :kopp pytala tylko czy jej zabiora jedynka jezeli by pracowala a ma rente do 2008 do maja. Jasne jest ze jej nie zabiora bo NO z 1gr moga pracowac, moga jej zabrac oczywiscie, po komisji w 2008 ale maloprawdobodobne, wstrzymac na czas zarobkowania jakby przekraczala sume ktora mozna do renty dorobic lub zmienic grupe, chociaz zalezy na kogo trafi. Po co ta gadaka o tych zaswiadczeniach i o urzedzie pracy, wiele osob jest zarej po to sa urzedy, POPON , po to pracodawcy zostawiaja w urzedach swoje oferty (ja znalazlam prace przez popon) ....
  • 0

#28 elola

elola

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 206 postów

Napisano 11 październik 2005 - 13:48

http://www.wroclaw.pl/p/4452/
  • 0

#29 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 11 październik 2005 - 14:22

doris: elola wyjaśnia ci o co mi chodziło

masz racje doris z tym że osoby z Igr mogą pracować, ale nie masz racji pisząc że wszystkie osoby i z każdym rodzajem orzeczenia pracować mogą ...

link elola dotyczy komisji do spraw orzekania o stopniu niepelnosprawnosci o której ja pisałam wcześniej i której to orzeczenie o niezdolności do pracy stanowi dla UP zakaz pracy i nie pozwala na rejestracje

doris: jeśli nie jestes w stanie tego zrozumiec to przestań drążyć ten temat
  • 0

#30 WojtekK

WojtekK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 430 postów

Napisano 11 październik 2005 - 17:02

smieje sie bo ZUS jest jedyna instytucja ktora wydaje orzeczenia o niepelnosprawnosci i nadaje grupy inwalidzke.

:o Jest jeszcze orzecznictwo pozarentowe...

Added after 4 minutes:

to co napisałam o tych różnych orzeczeniach z różnych komisji tylko po to napisalam zeby przestrzec osoby które chcą się zarejestrować w UP żeby nie zabierały ze sobą orzeczenia z komisji do spraw orzekania o st. niep. bo ich nie zarejestrują ...

Wiesz, ja pokazalem w UP deczyzje z wojewodzkiej komisji ds Orzekania Niesprawnosci (czyli pozarentowa) i przyjeli ta decycje pozarentowa, nie pokazywalem decyzji z ZUS
  • 0
"idź tak przez życie,aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię"
Jan Chrapek

#31 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 11 październik 2005 - 17:16

Wiesz, ja pokazalem w UP deczyzje z wojewodzkiej komisji ds Orzekania Niesprawnosci (czyli pozarentowa) i przyjeli ta decycje pozarentowa, nie pokazywalem decyzji z ZUS

a czy miałeś w tej decyzji "całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji" ?
ja mam właśnie tak napisane i jest przepis który zabrania UP zarejestrować osobę z orzeczeniem takie jak moje jako poszukującą pracy
jeśli ciebie zarejestrowali to miałeś fart :-P i trafiłeś szczesliwie na niedoinformowaną urzedniczk e ;)
  • 0

#32 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 11 październik 2005 - 19:13

doris: elola wyjaśnia ci o co mi chodziło

masz racje doris z tym że osoby z Igr mogą pracować, ale nie masz racji pisząc że wszystkie osoby i z każdym rodzajem orzeczenia pracować mogą ...

link elola dotyczy komisji do spraw orzekania o stopniu niepelnosprawnosci o której ja pisałam wcześniej i której to orzeczenie o niezdolności do pracy stanowi dla UP zakaz pracy i nie pozwala na rejestracje

doris: jeśli nie jestes w stanie tego zrozumiec to przestań drążyć ten temat


...dzisiaj dzwonilam do up i powiedzieli mi ze mozna moze ty trafilas na niedoinformowana urzedniczke!

Added after 20 minutes:

Kto może rejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy?

Osoby niepełnosprawne, które szukają zatrudnienia mogą zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP):

- jako „osoby poszukujące pracy”, jeśli nabyły prawo do renty (emerytury). Oprócz dowodu osobistego i odcinka renty za ostatni miesiąc należy przedstawić jeden z dokumentów:
- orzeczenie wydane przez KIZ, także z wpisem „żadna praca” (wydane przed 1 września 1997 r.),
- orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do pracy, także z orzeczoną „całkowitą niezdolnością do pracy oraz niezdolnością do samodzielnej egzystencji” (wydane po 1 września 1997 r.)
Osoby te nabyły prawo do renty (lub emerytury) i oznacza to, że po zarejestrowaniu w PUP nie przysługuje im prawo do zasiłku dla bezrobotnych, ale mogą korzystać z pomocy w znalezieniu pracy.


- jako „osoby bezrobotne”, jeśli nie nabyły prawa do renty (emerytury). Oprócz dowodu osobistego należy przedstawić jeden z dokumentów:
- odpowiednio orzeczenie o: znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności (wydane przez Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności)
- orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy (wydane przez lekarza orzecznika ZUS).
Osoby te nie nabyły prawa do renty (lub emerytury) i oznacza to, że po zarejestrowaniu w PUP mogą korzystać z pomocy w znalezieniu pracy oraz mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Oczywiście, aby otrzymać zasiłek musimy spełniać dwa warunki: PUP nie ma dla nas odpowiedniej propozycji zatrudnienia i jednocześnie, w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień rejestracji, byliśmy zatrudnieni przynajmniej 365 dni.

UWAGA: Pamiętajmy, że pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne, posiadające odpowiednio jedno z orzeczeń: „żadna praca”; „całkowita niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji”; „znaczny stopień niepełnosprawności”, powinni zapewnić im odpowiednie warunki pracy, uwzględniające potrzeby osoby wynikające z danej niepełnosprawności.
  • 0

#33 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 11 październik 2005 - 19:16

nie wiem czy dobrze zadałaś pytanie ... skoro nie widzisz różnicy między komisją ZUS a komisją MOPR/S to o co zapytałaś?
jeśli zapytałaś czy osoba z orzeczoną niezdolnościa do pracy może pracować to dostałas odpowedz że może (bo może jeśli ma taką decyzje z ZUS a nie z MOPS)- bo przeciez według ciebie tylko jedna komisja wystawia orzeczenia o syopniu niepełnosprawności ...

ja już nie napiszę nic w tym temacie więc nie wysilaj się doris na czepianie się i doszukiwanie przywar u kogoś ...

nie chce mi się z tobą gadać

p.s. urzędniczka była doinformowana i nawet pokazała mi uchwałę która tak nakazuje ...
  • 0

#34 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 11 październik 2005 - 19:42

http://europoland.re...l/orz.htm#renta

Czy uzyskanie orzeczenia o niezdolności do pracy oznacza "zakaz wykonywania pracy" ?
Nie, nie istnieje zakaz pracy dla osób, które uzyskały orzeczenie o niezdolności do pracy (lub o niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji). Osoby takie mogą pracować zarówno w systemie pracy chronionej jak i na otwartym rynku pracy. Niestety, nielogiczna terminologia używana przez naszego ustawodawcę w żaden sposób nie pozostaje w związku z ustalonym ustawą zakresem znaczeniowym, co wprowadza w błąd wiele osób.
Jedyne ograniczenie, dotyczące osób które pobierają świadczenie rentowe i jednocześnie podejmują pracę zarobkową, polega na zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczenia w przypadkach określonych ustawą (zob. poniżej).

i koniec dyskusji
  • 0

#35 WojtekK

WojtekK

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 430 postów

Napisano 11 październik 2005 - 20:18

a czy miałeś w tej decyzji "całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji" ?
ja mam właśnie tak napisane i jest przepis który zabrania UP zarejestrować osobę z orzeczeniem takie jak moje jako poszukującą pracy
jeśli ciebie zarejestrowali to miałeś fart :-P i trafiłeś szczesliwie na niedoinformowaną urzedniczk e ;)

Mam II stopien czyli calkowita niezdolnosc do pracy (decyzja ZUS ktorej nie pokazalem w UP, poniewaz pokazalem w UP decyje Wojewodzkiej Komisji ds Zatrudnieniama ktorej Mam rowniez II stpien czyli Calkowita niezdolnosc do pracy...
Nie wiem czy dobrze zrozumialem o co pytasz :?:
  • 0
"idź tak przez życie,aby ślady Twoich stóp przetrwały Cię"
Jan Chrapek

#36 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 12 październik 2005 - 14:04

Jeszcze dodam iz mozna sie zarejestrowac w UP jako poszukujacy pracy nie jako bezrobotyny poszukujacy pracy.
  • 0

#37 blue

blue

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 336 postów

Napisano 12 październik 2005 - 22:35

Kiedyś już się wypowiadałam na podobny temat: jestem zarejestrowana w UP jako osoba poszukująca pracy, mimo iż mam orzeczenie ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji (pobieram rentę) oraz podobne wydane do celów pozarentowych.
http://www.pu.kielce...nszz-s/npsp.htm

Osoby niepełnosprawne, które szukają zatrudnienia mogą zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP):
jako "osoby poszukujące pracy", jeśli nabyły prawo do renty (emerytury). Oprócz dowodu osobistego i odcinka renty za ostatni miesiąc należy przedstawić jeden z dokumentów:
- orzeczenie wydane przez KIZ, także z wpisem "żadna praca" (wydane przed 1 września 1997 r.),
- orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o niezdolności do pracy, także z orzeczoną "całkowitą niezdolnością do pracy oraz niezdolnością do samodzielnej egzystencji" (wydane po 1 września 1997 r.)
Osoby te nabyły prawo do renty (lub emerytury) i oznacza to, że po zarejestrowaniu w PUP nie przysługuje im prawo do zasiłku dla bezrobotnych, ale mogą korzystać z pomocy w znalezieniu pracy.

Jeżeli jakiś urzędnik twierdzi inaczej to jest niedoinformowany. Bez takiej rejestracji nie można się ubiegać o wiele dofinansowań z PFRONu czy PCPRu... A orzeczenie o niezdolności do pracy nie oznacza zakazu pracy.
  • 0
Bezmyślnym życiem żyć człowiekowi nie warto.

#38 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 13 październik 2005 - 07:51

wiec:
powinnam chyba zaskarzyc UP w poznaniu bo przez nich nie dostalam pozyczki z urzedu marszalkowskiego na rozpoczecie dzialanosci gospodarczej ...
urzednicy z którymi prowadzilam na ten temat dyskusje (przez dobre 2 tygodnie) twierdzili ze nie maja prawa mnie zarejestrowac ...
pokazywali mi stosowne rozporzadzenia ...
ja nie jestem cicha myszka ktore sie chowa za miotłę ... gadalam ze wszystkimi kierownikami w UP ... wszyscy twierdzili to samo!
wychodzi na to ze kazdy urzedas interpretuje przepisy jak mu sie podoba ...
przykre :?
  • 0

#39 Alchemia

Alchemia

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1234 postów

Napisano 13 październik 2005 - 08:20

skoro nie toleruja orzeczenia o niepelnosprawnosci z pcpru (czy skad to masz) to moze do zus napisz zeby ci przyslali bo potrzebujesz do zalatwienia swoich spraw (okresl jakich) ....(???)
  • 0

#40 x

x

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1542 postów

Napisano 13 październik 2005 - 08:37

dorota:
ja mam tez orzeczenie z ZUS
w UP odnotowali treść orzeczenia MOPR i nie chcą już ze mna gadac
jak już powiedzialam wczesniej: nie bedę z tobą gadać na ten temat wiec nie pisz

Added after 7 minutes:

blue: zastanawiam sie czy na decyzje UP moze miec wpływ fakt że orzeczenie którym się kierują zostało wydane od razu po moim wypadku kiedy byłam w stanie ... makabrycznym
to jest ewidentna wina komisji , która wydała orzeczenie NA STAŁE osobie 19-letniej , 3 miesiace po powaznym wypadku

"na złośc" orzecznikom wygrzebałam sie z tego z czego oni zakładali że się nie wygrzebię, oni mnie przekreślili, miałam (według orzecznictwa i prognóz lekarskich) spędzić reszte życia w pozycji leżącej

sytuacja się zmieniła

złożyłąm wniosek o nową komisję bo to orzeczenie może mi ostro zaszkodzic w przyszłości ... czekam na informacje o terminie komisji .... czekaaaam, czekaaam ....

w punkcie 2. "wskazania", "odpowiednie zatrudnienie: żadna praca" - > na tej podstawie UP mnie nie chce zarejestrować
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych