Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

LĘKI - jak sobie radzić?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 sonia

sonia

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 356 postów

Napisano 15 grudzień 2002 - 13:16

Jednym z problemów wychowawczych są nawracające lęki u wielu dzieci - w tym też u dzieci z zD. W tej kwestii i moje dziecko je posiada. Nic niby nie wskazuje na sugestie przyczyn podane http://www.babyboom....emat.asp?id=105
ale fakt jest faktem- ona wciąż boi się duchów. Nie pomagają moje perswazje, liczne spokojne tłumaczenia. Efektem jest spazmatyczny płacz, gdy chcę wyjść choćby wyrzucić śmieci. Czy inne mamy także spotkały się z taką sytuacją? - jak sobie radzicie?
  • 0
Dar Życia Pozdrawiam, Sonia

#2 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 02 luty 2003 - 20:07

Moja Dominika (Zespol Downa) rowniez bala sie duchow,oczywiscie dowiedziala sie o nich glownie z telewizji.
Kupilam jej bajke na vidio p.t DROGA DO EL DORADO,bajka jest bardzo interesujaca,jest piekna muzyka i piosenki,oprocz postaci pojawiaja sia tam tez duchy.
Mimo to bajka ja tak zainteresowala,ze ogladala ja bardzo czesto.Pomalu przyzwyczajala sie do bajkowych duchow,a ja upewnialam corke ze duszki siedza tylko w bajkach.
Wazne jest aby dziecko ktore sie boi ogladalo bajke z duchami z kims doroslym i glos podczas ogladania nie byl za glosny,to bardzo przestraszalo moja corke.
Jeszcze jedno,jezeli ktos kiedys straszyl malucha duchami bo np bylo niegrzeczne,trudniej jest taki strach potem zwalczyc.Nie straszmy ich zadnymi stworami,mozna postraszyc,ze nie dostana np czekolady,czy nie wyjda na sanki itp.
Duchy moga kojarzyc je dzieciom z czyms obrzydliwym i glosnym,postarajcie sie pokazac im ladne duchy :-P ,moze w bajce na video,moze w ksiazeczce,a moze sami narysujcie, tlumaczac maluchom,ze nie sa one takie okropne ,zle... :evil:
po to aby wygonic strach.

pozdrawiam
;)
  • 0

#3 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 02 luty 2003 - 21:29

Soniu
niech Monisia bejrzy bajke "Kacper-dobry duszek"-moze pomoze.
Pozdrawiam Aneta
  • 0

#4 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 03 luty 2003 - 13:31

Czesc Kasiu fajnie ze jestes czlowiek zagoniony nie ma czasu sie spotkac to tu Dobrze ze piszesz napisz cos o szkole wszyscy pytaja a moja Louis mala i nie wiem wszystkiego Pa
  • 0

#5 sonia

sonia

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 356 postów

Napisano 03 luty 2003 - 14:23

Dziękuję za wszelkie rady. Miło spotkać się z Wami tutaj.
Anetko, czy w Niemczech masz tę bajkę na CD czy VHS?

W międzyczasie zaopatrzyłam moją Monikę w 2cz. programu
na CD pt. "Przygoda u lekarza", w którym narratorem jest dobry duszek "Ciapcio"oprowadzający dziecko po gabinetach medycznych (w tym też do dentysty).
Polecam dodatkowo ten program mamom, które są na etapie wprowadzania u swojego dziecka nauki mycia ząbków. Są tam filmiki ze scenami mycia ząbkow, można dodatkowo choć trochę zapoznać dziecko z dobrym duszkiem - co w efekcie daje "odczulenie" na lęki.

Kasiu, gdybyś znalazła trochę czasu - napisz w wątku MOWA http://forum.ipon.pl...php?p=2922#2922
- jak wygląda w Szwecji nauka mowy (zwłaszcza dwujęzycznej).

Wiem z listów, że matki w Polsce także usiłują uczyć swoje dzieci z zD języków obcych - Twoje doświadczenia z pewnością posłużą im jako pomocna wskazówka.

Dziękuję Wam za wymianę informacji.
  • 0
Dar Życia Pozdrawiam, Sonia

#6 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 03 luty 2003 - 23:20

Soniu
niestety nie posiadam tej bajki w jez.polskim, ale postaram sie zdobyc.To moze jednak troche potrfac
Pozdrawiam Aneta
  • 0

#7 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 03 luty 2003 - 23:21

Soniu
niestety nie posiadam tej bajki w jez.polskim, ale postaram sie zdobyc.To moze jednak troche potrfac
Pozdrawiam Aneta
  • 0

#8 sonia

sonia

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 356 postów

Napisano 09 luty 2003 - 23:34

Może być jeszcze jeden powód lęków u dzieci:

Dzieci z "kurzą ślepotą"

"Dzieci, które boją się ciemności mogą cierpieć na "kurzą ślepotę". Choroba ta powoduje, że dziecko nic nie widzi w słabym świetle.

U większości ludzi, w kilka minut po zgaszeniu światła, oczy przyzwyczajają się do ciemności. Niektóre dzieci, nawet te bez wyraźnych wad wzroku, mogą mieć trudności z widzeniem w ciemnościach. Ich wzrok nie adaptuje się do stopnia oświetlenia.

Dzieciom, które boją się ciemności, pomaga światło pozostawione na noc lub podręczna latarka - dzięki temu czują się bezpieczne.

Źródło: Zdrowie.med.pl
http://www.serwispra...ws.php?artc=947
Poniedziałek 27 Stycznia 2003

Mojej córce całe miesiące pomagała właśnie zapalona lampka nocna.

Usiłuję dociec do sedna przyczyny, aby nei zwalać winy tylko na sam zD.
  • 0
Dar Życia Pozdrawiam, Sonia

#9 mazinka

mazinka

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 15 październik 2007 - 19:52

Witam, jestem psychologiem dziecięcym - z "moimi" lękowymi dziećmi radziłam sobie poprzez wprowadzanie bajek terapeutycznych, w których dzieci czegoś się bały (duchów) i pokazane było, jak sobie radzą. NP. dziecko rysuje wielki plakat "duchom/potworom wstęp wzbroniony" i wiesza w pokoju, nad łóżkiem itp. Mama daje "magiczne światło odstraszające" (latarka lub - wedle własnej inwencji - wprowadza inny "magiczny" przedmiot odstraszający duchy). Dzieci rysują swoje strachy, a później ośmieszają je dorysowując różne rzeczy. Ma to na celu obniżenie lęku. Co jest śmieszne, nie może być straszne.
Polecam "Bajki dla mojego (nieco starszego) dziecka" Doris Brett. Tam są opisane te techniki w postaci ciekawych i niedługich bajek terapeutycznych. Poza tym, warto wiedzieć, że większość dzieci w wieku ok 4 lat przechodzi okres bania się różnych potworów. Nawet jeśli nie są straszone przez dorosłych. Pozdrowienia.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych