Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A

focus dobry pomysl czy bajka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 29 sierpień 2002 - 20:43

wydaje mi sie ze bylo to gdzies w latach 70-tych kiedy pobudowali pierwsze mieszkanie z focusem.
fokus to organizacja ktora pomaga ON mieszkac samodzielnie? tak powoli kraj za krajem buduja dalej mieszkania z pomoca? moze kiedys i w polsce ktos do tego dojdzie.
sa to mieszkania totalnie przypasowane dla osob na wuzku.przewaznie jest to okolo 15 mieszkan rossupanych w zasiegy 500 metrow. w jednym z mieszkan jest baza gdzie siedza ludzie przez 24 godziny na dobe i 7 dni na tydzien. oczywiscie zmieniaja sie.
w kazdym mieszkaniu jest specjalny telefon? dzwonisz w chwili kiedy potrzebujesz pomocy. osoba pracujaca w tym momencie odpowxiada czy moze przyjsc czy jest u kogos innego zajeta i kiedy przyjdzie.
jezeli jest to alarm i potrzebujesz pomocy natychmiast to zostawia to co robi i przychodzi do osoby w potrzebie.
co w tym jest dobrego?
to ze ludzie ktozy teraz sa uzaleznieni od mamy, taty, cioci, pielegniarki, moga mieszkac samodzielnie.

niestety nikt do tego sie nie chce zabrac.
nawet tu w belgii zostaly 3 projecty pobudowane i przez 30 lat nic az ON zebrali sie i sami poprosili o fundusz. sami wynajeli firmy do przebudowania mieszkan i dzieki temu doszlo 10 projectow. niby to duzo ale jezli jest 4000 czekajacych to jest to tylko kropla w morzu.
wiec dzialamy dalej. bo bez nas nikt tego nie zrobi.

moze i wam sie uda. piszcie listy do gazet do telewizji, do sejmu..........wzedzie gdzie sie da moze ktos wan pomoze.
  • 0

#2 alojzik

alojzik

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 267 postów

Napisano 29 sierpień 2002 - 20:44

hm... u nas to jeszcze daleko do tego ...

Ps. Edyto dlaczego moje maile do Ciebie nie dochodzą ? dostaje tylko wiadomość że @ nie może być dostarczony ....
  • 0
Olik

#3 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 29 sierpień 2002 - 20:45

pisz na edyta@easynet.be
albo mick@easynet.be
  • 0

#4 Gość_konto_skasowane_*

Gość_konto_skasowane_*
  • Gość

Napisano 29 sierpień 2002 - 20:46

Z tego co się orientuję to w Stargardzie Szczecińskim powstało coś na kształt tego o czym piszesz...
Jest to jednak przeznaczone dla osób upośledzonych umysłowo, którzy mają trochę inne problemy niż niepełnosprawni ruchowo.Jednak każde mieszkanie tzn. jego mieszkańcy mają przydzielonego dochodzącego opiekuna, który pomaga im prowadzić dom płacić rachunki załatwiać wszelkie formalności itp.
Choć ciągle mam wrażenie, że wszelkie towarzystwa i koła ds. upośledzonych umysłowo prężniej działają, jak te które mają na uwadze inne niepełnosprawności to mam nadzieję że w niedalekiej przyszłości ktoś pomyśli także i o nas i znajdą się fundusze ku temu by coś takiego stworzyć również w Polsce bo zdaje się że projekt ten doskonale sprawdza się chyba w Szwecji.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych