Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A

Czy jest renta, która nie wymaga lat pracy?

Renta

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_JulietMeni_*

Gość_JulietMeni_*
  • Gość

Napisano 14 luty 2023 - 19:09

Hej.

Dowiedziałam się, że mnie nie przysługuje renta, która wymaga okresy składkowe i nieskładkowe. Nie mam wypracowanych lat składkowych i nieskładkowych do renty, ponieważ ich nie przekraczam. Owszem mam, ale nie tyle, ile wymaga Zespół Ubezpieczeń Społecznych. ,🙈 Jestem osobą z umiarkowanym stopniem od 2018 roku - przyznali ten stopień, kiedy miałam 25 lat. Mam kod schorzenia 02-P.

1. Jest jakiś typ renty, ale bez okresów składkowych/nieskładkowych?

2. Jak się ją załatwia i jakie są wymagania, żeby ją spełnić?

Użytkownik JulietMeni edytował ten post 14 luty 2023 - 19:23

  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 15 luty 2023 - 16:22

Witaj :)
Renta jest jednym ze świadczeń pieniężnych wypłacanych przez ZUS lub KRUS. Ma charakter stały lub okresowy i może być przyznana przede wszystkim osobom, które z powodów zdrowotnych nie są w stanie pracować. Najważniejszymi rodzajami tego świadczenia są: renta z tytułu niezdolności do pracy, renta rodzinna oraz renta socjalna.
Więcej można poczytać tutaj: https://pozyczasz.pl...renta socjalna.
 
W Twoim przypadku pominę informacje o rencie z tytułu niezdolności do pracy, bo tam są okresy składkowe i nieskładkowe. Kwestę renty rodzinnej również ominę z wiadomych względów.
Renta socjalna dedykowana jest tym osobom, które nie wypracowały w swym życiu całego okresu składkowego z powodu wczesnej utraty zdrowia – przed ukończeniem pełnoletności, w trakcie pobierania nauki w szkole lub na uczelni wyższej (do 25. roku życia) oraz w czasie trwania studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Tutaj więcej: https://www.zadluzen...ocjalna-z-mops/
 

Z tego, co zrozumiałam, to raczej się nie kwalifikujesz do renty socjalnej. Pozostaje pracować dalej (na przykład w formie w zdalnej), aż do wypracowania okresów składkowych. W międzyczasie istnieje możliwość skorzystania z innych form wsparcia z Ośrodka Pomocy Społecznej. Czytaj tutaj: https://www.spes.org...aAaAjLwEALw_wcB

 

W tym momencie nie widzę innych rozwiązań systemowego wsparcia.


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 16 luty 2023 - 18:50

Jestem osobą z umiarkowanym stopniem od 2018 roku - przyznali ten stopień, kiedy miałam 25 lat

Ile masz lat składkowych?

Trochę mnie to zastanawia, ponieważ będąc niezdolna do pracy w tak młodym wieku nie wymaga się dużego stażu pracy do renty. Tym bardziej jeśli udowodnisz że problemy ze zdrowiem były jeszcze wcześniej niż w 25 roku życia.

Ja bym na twoim miejscu się kogoś poradził - nie w ZUS. Masz orzeczenie to chyba masz prawo do darmowych porad prawnych. Popytaj. Istotny jest czas ponieważ można to zrobić do 5 lat od ukończenia świadczenia pracy pod warunkiem że nie zaczęłaś nowej. Jest to dość skomplikowana kwestia wiec nie zwlekaj.


  • 1



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Renta

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych