Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

jak to jest z tym dochodem w gospodarstwie

aktywny samorzad

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 babelou

babelou

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 30 marzec 2022 - 16:04

Dzień dobry, chcę uzyskać kilka informacji.
Osoba niepełnosprawna chce skorzystać z dofinansowania do likwidacji barier (zakup komputera) oraz do dofinansowania nauki w szkole wyższej.
 
Obecnie zameldowana w X, nie opłaca rachunków, bo w tym mieszkaniu mieszka też jej kuzyn z żoną i dzieckiem, którzy sami robią opłaty i dbają o mieszkanie, bo dziewczyna nie jest w stanie z powodu choroby psychicznej. Dziewczyna ta przebywa rzadko w tym mieszkaniu i nie włącza się we wspólne dbanie o dom czy zakupy. Najczęściej przebywa u chłopaka w sąsiednim mieście i również nie dokłada się na opłaty, robi zakupy tylko dla siebie, kąpie się na siłowni, w mieszkaniu głównie sprząta i dzięki temu może przebywać w tym domu.
 
Jej opłaty to środki wyłącznie na zakup swojego jedzenia, telefon, leki, dojazdy na terapię, środki higieny osobistej, spłaca kredyt, który wzięli dla niej rodzice, korzysta z siłowni (zajęcia na kręgosłup). Jest na świadczeniu rehabilitacyjnym, które kończy się 13.04.22, czeka na decyzję w sprawie renty (do końca świadczenia jest zatrudniona w firmie, która wypłaca świadczenie). Ma więc na chwilę obecną swój stały dochód.
 
Czy tę osobę należy traktować jako osobę samotnie gospodarującą?
Jeśli nie to do którego gospodarstwa należy ją uwzględnić?
 
Sytuacja jest dość skomplikowana bardzo prosiła mnie o pomoc, bo chciałaby być bardziej niezależna życiowo i zgodnie z prawem dopełnić formalności w możliwości skorzystania z pomocy.

  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 31 marzec 2022 - 12:11

Gospodarstwo domowe, jedno lub wieloosobowe, to podmiot gospodarczy, oparty zazwyczaj na więziach rodzinnych, działający w sferze konsumpcji, którego celem jest zaspokajanie potrzeb wszystkich członków, dzięki wspólnemu rozporządzaniu dochodami uzyskiwanymi przez wszystkich lub tylko niektórych z nich. Miejsce zameldowania nic do tego nie ma, to po pierwsze.
Teraz należy rozwikłać kwestię, co oznacza wspólne gospodarowanie?

 

Kwestia co nazywamy wspólnym gospodarstwem jest definiowana przede wszystkim przez orzecznictwo i zależy od konkretnych okoliczności sprawy. Samo zamieszkiwanie w jednym mieszkaniu nie przesądza o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa. Dlatego swoją sytuację proszę odnieść do poniższych orzeczeń sądów i odpowiednio zastosować w tej konkretnej sytuacji.         
Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z dnia 21 grudnia 2010 r. (II SA/Lu 664/10) by wyjaśnić pojęcie „wspólne gospodarowanie”, należy uwzględnić potoczne rozumienie tego wyrażenia. Zgodnie z Wielkim Słownikiem Poprawnej Polszczyzny PWN „wspólny to taki, w którym biorą udział dwie osoby lub więcej osób; wykonywany razem z kimś”, natomiast „gospodarować to "dysponować czymś; zarządzać czymś” (red. A. Markowski, Warszawa, 2005, s. 1330 i 298). Stąd, jeśli osoby gospodarują wspólnie, oznacza to, że razem czymś zarządzają, dysponują. W rozpatrywanym kontekście chodzi więc o przyczynianie się do funkcjonowania wspólnoty poprzez wykonywanie na jej rzecz jakichkolwiek czynności. Możliwość zarządzania oznacza w istocie uprawnienie do współdecydowania o przeznaczeniu dochodu rodziny, a także wykonywanie części czynności związanych z codziennymi zajęciami, jak sprzątanie, gotowanie, pranie itp. Zatem przez wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego rozumie się nie tylko wspólne zamieszkiwanie określonych osób, ale związane z tym wspólne zaspokajanie potrzeb życiowych, w tym wzajemną ścisłą współpracę w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, niezarobkowanie i pozostawanie w związku z tym na całkowitym lub częściowym utrzymaniu osoby, z którą się gospodarstwo domowe prowadzi, a wszystko to dodatkowo uzupełnione powinno być cechami stałości, które tego typu sytuację charakteryzują.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 28.09.2010 r. (II S.A./Bd 700/10) stwierdził, iż przesłanka wspólnego gospodarowania wyrażać się może m.in. w czerpaniu korzyści z tego gospodarstwa wspólnie z innymi członkami rodziny, choćby nawet z racji korzystania z urządzeń technicznych i sanitarnych. Przejawem wspólnego gospodarowania jest również współdziałanie na co dzień w różnych sprawach życia codziennego. Okoliczność wspólnego prowadzenia gospodarstwa domowego jest faktem obiektywnym, mającym z woli ustawodawcy swoje konsekwencje na gruncie ustawy o pomocy społecznej, co wyraża się między innymi w uwzględnianiu wszystkich dochodów członków danej rodziny przy ustalaniu kryterium dochodowego, stanowiącego przesłankę przyznania świadczeń z pomocy społecznej. Fakt ten ma zatem wymiar prawny, niemniej jednak nie musi on oznaczać, że współmieszkańcy mają w związku z tym faktycznie oddawać cały swój dochód lub jego część osobie wnioskującej. Istotnym jest bowiem, że poprzez wspólne zamieszkiwanie i wspólne gospodarowanie z wnioskującym, czerpią oni z tej okoliczności obiektywne korzyści, tak samo jak wnioskujący, to z kolei powoduje obowiązek organów uwzględnienie ich dochodów przy ustalaniu kryterium dochodowego.

 

Warto zwrócić uwagę, iż w razie wspólnego zamieszkiwania o braku wspólnego prowadzenia gospodarstwa domowego mogą świadczyć takie okoliczności, jak np.:

  •  wyraźny konflikt między tymi osobami;

  • krótkotrwały, a nie stały charakter wspólnego zamieszkiwania;

  • takie urządzenie mieszkania i zorganizowanie życia codziennego, które wskazuje na brak wzajemnego oddziaływania na siebie mieszkających wspólnie osób, a więc ich niezależność, przejawiającą się w samodzielnym podejmowaniu przez nie decyzji co do wspólnie zajmowanego mieszkania oraz urządzeń w nim się znajdujących (zob. wyr. NSA z 11.6.2013 r., I OSK 1947/12 oraz z 26.3.2013 r., I OSK 1537/12 czy też wyr. WSA w Krakowie z 31.7.2014 r., III SA/KR 106/14). Zaczerpnięte ze strony: http://www.niepelnos...53CCB0FF5831ACC

Dla mnie opisana wyżej sytuacja, to ewidentnie osoba samotnie gospodarująca, a dlaczego? Ponieważ ma własny dochód i zaspokaja samodzielnie swoje podstawowe potrzeby. Nikogo nie utrzymuje, nie wspomaga i nie tworzy stałej, zależnej relacji. Więc warto złożyć stosowne wnioski, a odpowiednie instytucje je rozpatrzą i wydadzą decyzję. Pozdrawiam, M.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 babelou

babelou

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 05 kwiecień 2022 - 14:30

Dziękuję bardzo, w koncu ktos mi pomogl. Widzę, że nie bede sie bac o te kwestie, ale na pewno bede skladala dodatkowo takie wyjasnienie w razie czego, chociaż, może lepiej nie składać dodatkowo i niech sami zdecydują?


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych