Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta socjalna w "Nowym Ładzie" a PIT2


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
77 odpowiedzi w tym temacie

#1 on80

on80

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 04 styczeń 2022 - 23:25

Witam serdecznie,

 

To jest mój drugi temat który założyłem i przyznam, że mam spory mętlik w głowie. Chodzi o zmianę dotyczącą zaliczek na podatek pobieranych przez płatnika/pracodawcę. Jestem w sytuacji kiedy pracuję na cały etat na umowie o pracę i jednocześnie pobieram rentę socjalną. Jeżeli dobrze rozumiem to jako rencista ( konkretnie rencista socjalny ) nie składam do pracodawcy formularza PIT2 z początkiem roku 2022? W roku 2022 zaliczkę na podatek pomniejszoną o kwotę wolną od podatku strąca mi ZUS i złożenie tego formularza skutkowałoby podwójnym pomniejszaniem kwoty wolnej od podatku a tym samym zwrotem podatku w wysokości 5100 złotych w 2023 roku ? Dla mnie to czarna magia i może coś zamieszałem. Nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek składał u pracodawcy PiT2 więc chyba jak go nie złoże to będzie dobrze. W skrócie ...jeżeli pracuję na pełny etat na umowie o pracę i pobieram rentę socjalną to mam formularza PIT2 nie składać? Temat o tyle pilny że podobno można złożyć lub nie ten formularz tylko przed wypłatą pierwszej pensji. Jeżeli coś pomieszałem to przepraszam ale ja się na tym nie znam kompletnie. Z góry dziękuję za pomoc :)


  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 05 styczeń 2022 - 11:58

Witaj na forum. Przede wszystkim na początku chciałabym zaznaczyć, że nie jestem ekspertem podatkowym, a moja wiedza jest ogólna. Poszperałam trochę w internecie. Z tego, co widzę i rozumiem, to PIT-2, składa się u pracodawcy, gdy:

- nie pobiera się emerytury lub renty;

- nie otrzymuje świadczeń z FP lub FGŚP;

- nie osiąga się dochodów z:

    - działalności gospodarczej,

    - najmu lub dzierżawy.

 

Źródło: https://poradnikprze...inien-go-zlozyc

 

Gdybyś miał jednak dalej wątpliwości to istnieje Krajowa Infolinia Skarbowa. Zawsze można zadzwonić i się o wszystko wypytać dla "świętego spokoju":

https://www.podatki....do-konsultanta/


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 on80

on80

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 05 styczeń 2022 - 19:04

Witam,

 

W tym temacie też próbowałem znaleźć konkretne informacje. Okazuje się jednak, że wprowadzony od 1 stycznia "Nowy Ład" to kompletna partyzantka. Na razie odpuszczam temat bo rząd dziś już mówi o zmianach dotyczących pobierania zaliczek na podatek które dotyczą PIT2 w pewnym stopniu. Dziękuję Ci za poświęcony czas. To co napisałaś też okazuje się jest ważne. Wynika, że ja jako osoba pracująca na cały etat i pobierający rentę socjalną nie składam u pracodawcy formularza PIT2 ( podpunkt nie pobiera renty i emerytury). Obawiam się, że w tym miejscu pojawia się kolejny bubel dotyczący Nowego Ładu. Mianowicie rencista nie składa formularza PIT2 z przyczyny takiej ( tak zakładam ), że ZUS jest drugim płatnikiem i to w obowiązku ZUS powinno być rozliczenie zaliczki na podatek z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku. Powstaje jedno małe ale.....ZUS od 1 stycznia nie pobiera zaliczek na podatek od świadczeń do 2500 zł brutto. Więc nie będzie strącał zaliczki na podatek z uwzględnieniem kwoty wolej od podatku a jednocześnie rencista nie może złożyć PiT2 u pracodawcy żeby on obniżał zaliczkę o kwotę wolną od podatku bo jest zapis że nie mogę złożyć tego dokumentu bo pobieram rentę lub emeryturę. Obawiam się, że tworzy to sytuację kiedy pracodawca musi potrącać z wypłaty zaliczkę na podatek w pełnej wysokości a w ZUS zaliczka będzie wynosić 0 złotych. Oznacza to jak dobrze dedykuję, niższym wynagrodzeniem i odzyskaniem pieniędzy z kwoty wolnej od podatku dopiero w 2023 roku jako nadpłaty podatku. Jak pisałem, na razie odpuszczam bo i tak nic nie zmienię bo przepisy nie pozwalają a do tego jest zamieszanie i będę musiał obserwować sytuację. Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas i pomoc :)

 

Jeszcze tylko dodam jako ciekawostkę bo być może to zainteresuje osoby z rentami, że od 1 stycznia składka zdrowotna jest ściągana z renty w całości a nie jak dotąd w wysokości 1,25% ( pozostałe 7,75% było odliczane od zaliczek na podatek ). To samo dotyczy wynagrodzeń na umowach o pracę. Renty powinny więc być wyższe o zaliczkę na podatek ( nie będzie pobierana do wysokości świadczenia do 2500 zł brutto) ale będą za to pomniejszane o 9% składki zdrowotnej której teraz nie odliczają. Czy wyjdziemy na tym lepiej, gorzej czy nic się nie zmieni dowiemy się przy wypłacie świadczenia :)Jak coś pomieszałem to przepraszam.


Użytkownik on80 edytował ten post 05 styczeń 2022 - 19:06

  • 0

#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 06 styczeń 2022 - 10:31

Jeszcze jeden aspekt sprawy, bo rzeczywiście można się pogubić w nowym nieładzie:

BGn9eAS.jpg


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#5 on80

on80

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 06 styczeń 2022 - 12:12

Jeszcze jeden aspekt sprawy, bo rzeczywiście można się pogubić w nowym nieładzie:

(fotkę usunięto, by lepiej się czytało)....

Wygląda to na nową interpretację przepisów przez Ministerstwo Finansów  :)  Dwa dni temu jak szukałem informacji to obowiązywała następująca wykładnia:

 

Kiedy należy złożyć PIT-2?

Aby pracodawca mógł pomniejszać zaliczkę na podatek o podaną wyżej kwotę, pracownik powinien złożyć PIT-2:

    przed otrzymaniem pierwszej wypłaty - w przypadku nowo zatrudnionych pracowników,
    przed pierwszym przelewem w nowym roku podatkowym - pozostali pracownicy (art. 32 ust. 3 ustawy o PIT).

Dotrzymanie terminu złożenia PIT-2 jest o tyle istotne, że wywołuje to skutki na cały rok. Jeżeli pracownik nie złoży tego dokumentu lub złoży go po czasie, pracodawca przez cały rok nie będzie mógł pomniejszać zaliczki na podatek pracownika o ulgę podatkową.

Co ważne, żadne przepisy nie wymagają składania PIT-2 co roku. Oświadczenie złożone raz w danym zakładzie pracy obowiązuje nie tylko w aktualnym rok podatkowym, lecz także w następnych latach.


Widocznie zmienili interpretację na fali niezadowolenia nauczycieli i pracowników służb mundurowych gdzie wypłaty był o wiele niższe niż miesiąc temu.

 

Co do zasady nadal rencista i emeryt nie składa tego formularza o czym wspomniałaś wcześniej to się zgadza. Znalazłem natomiast artykuł/aktualizację z dnia 5 stycznia gdzie jest napisane:

 

Kiedy nie składa się PIT-2

W niektórych przypadkach pracownik nie może złożyć PIT-2. Tak jest w przypadku np. pracownika, który jest emerytem, przedsiębiorcą albo wieloetatowcem.

Ministerstwo Finansów zaznacza, że podatnikowi przysługuje jedna kwota wolna, którą w przypadku emeryta uwzględnia w zaliczkach organ rentowy. W przypadku przedsiębiorcy kwota ta stosowana jest przy opłacaniu zaliczek na podatek od przychodów z działalności gospodarczej. Natomiast wieloetatowiec może upoważnić tylko jednego pracodawcę do uwzględniania kwoty wolnej. W przeciwnym wypadku (kilkukrotnego stosowania kwoty wolnej w trakcie roku), podatnik musiałby dopłacać do podatku w rocznym rozliczeniu. Dlatego pracownik ma możliwość niezłożenia PIT-2 i w każdym czasie złożone oświadczenie może wycofać.

 

Natomiast nigdzie nie ma mowy o pracownikach-rencistach :) czyżby sobie o nas zapomnieli  ( albo ja słabo szukam )? Emeryta rozliczy organ rentowy natomiast mam wątpliwości co do rencistów socjalnych gdyż renta socjalna brutto nie przekracza 2500 złotych a w takim przypadku ZUS na mocy nowych przepisów nie będzie pobierał zaliczek na podatek. Ani uwzględniających kwotę wolną od podatku ani nieuwzględniających. W mojej ocenie powstały niedopracowane przepisy w których pracujący na etacie rencista socjalny wpada w pułapkę. Gdzie pracodawca z wypłaty pobierać będzie zaliczkę w pełnej wysokości a organ rentowy nie będzie pobierał zaliczki w ogóle. Może coś pomieszałem bo gubię się już w tym wszystkim ale tak mnie to wygląda. Dziękuję za zainteresowanie tematem :)
 


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 06 styczeń 2022 - 12:30
zmniejszono cytat.

  • 0

#6 cycinho92

cycinho92

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 22 postów

Napisano 07 styczeń 2022 - 14:12

Wlaśnie dostałem wypłatę od pracodawcy.
Wcześniej około 2150zł netto umowa o pracę a po nowym ładzie przelew na 1950zł.
Mam rentę socjalną 1066zł netto.

Narazie jestem w plecy 200zł. Pit 2 nie mogę złożyć bo renta.

Co z tym zrobić?
  • 1

#7 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 07 styczeń 2022 - 17:12

Na razie jestem w plecy 200zł. Pit 2 nie mogę złożyć bo renta.
 

 

Na razie to jest istny bajzel. Szykują kolejne rozporządzenie, pewnie nie ostatnie:

https://www.money.pl...748579296a.html

 

Podzielam zdanie Pani Rektor UAM:

https://www.facebook...428731812164357

 

Potwierdzam PIT- 2 nie składa się z powodu renty. Pozdrawiam.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#8 wiesio56

wiesio56

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 20 postów

Napisano 11 styczeń 2022 - 08:45

Na razie to jest istny bajzel. Szykują kolejne rozporządzenie, pewnie nie ostatnie:


Witam, dzwoniłem na infolinię skarbówki mamy mieć wypłacone to co nam zabrali jeszcze w styczniu a od lutego już będą odliczać właściwą część podatku.


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 11 styczeń 2022 - 14:47
zmniejszono cytat.

  • 0
Weszło wino, wyszła tajemnica. :cool:

#9 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 11 styczeń 2022 - 10:19

Dzięki za informację zwrotną dla innych użytkowników forum :)


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#10 on80

on80

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 11 styczeń 2022 - 18:24

Witam, dzwoniłem na infolinię skarbówki mamy mieć wypłacone to co nam zabrali jeszcze w styczniu a od lutego już będą odliczać właściwą część podatku.

Witam,

 

Czy mógłbyś napisać na forum jakie pytanie zadałeś na infolinii skarbówki ? Obawiam się, że uzyskana odpowiedź jest jedynie prawdziwa tylko dla części emerytów i rencistów.


  • 0

#11 damikss

damikss

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 121 postów

Napisano 12 styczeń 2022 - 08:43

U nas z zakładzie pracy tez wszyscy o 200 zl mniej . Najlepsze to, ze w kadrach kompletny bałagan i jeszcze dostaliśmy taką informacje, że jeśli nawet w lutym będzie wyrównanie, to i tak w rozliczeniu rocznym pitu będziemy musieli, to wszytko zwrócić!!. Czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat?


  • 0

#12 wiesio56

wiesio56

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 20 postów

Napisano 12 styczeń 2022 - 13:49

Czy mógłbyś napisać na forum jakie pytanie zadałeś na infolinii skarbówki ? Obawiam się, że uzyskana odpowiedź jest jedynie prawdziwa tylko dla części emerytów i rencistów.

Witam pytałem o zmniejszoną wypłatę w styczniu o 213zł, gdy renta jest niższa niż 2500zł, odpowiedź była, że w styczniu wyrównają, a w lutym już zakłady mają płacić zaliczki na  podatek z uwzględnieniem poprawek. 


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 12 styczeń 2022 - 14:05
poprawiony cytat.

  • 0
Weszło wino, wyszła tajemnica. :cool:

#13 on80

on80

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 12 styczeń 2022 - 20:17

Witam,

 

Z tego co zrozumiałem z artykułów to macie Panowie wiesio56 i damikss rację. W poniedziałek zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie dotyczące sposobu naliczania zaliczek na podatek. Najpierw napiszę o tym co się nie zmieniło. Nie zmieniła się kwota wolna od podatku co za tym idzie kwota zmniejszająca podatek oraz wysokość podatku. Zmienił się jedynie sposób naliczania zaliczek na podatek osób pracujących ( pomijam ulgę dla klasy średniej oraz próg dochodowy ).

 

I teraz jak to wygląda dla rencisty/emeryta pracującego na etacie. W tym przypadku kwotę zmniejszającą podatek rozlicza tylko ZUS a nie pracodawca. W wyniku tego pracodawca potrąca zaliczkę na podatek w pełnej wysokości. Ponieważ zaliczka w "Nowym Nieładzie" jest wyższa niż w 2021 roku oraz potrącają wam 9% składki na ubezpieczenie zdrowotny zamiast 1,25% to dostajecie mniejsze wynagrodzenie ( zresztą ja też :s) . Jest to zgodne z zapisami ustawy ale tylko od 1 stycznia do  10 stycznia 2022. Więc jak dostawaliście mniejsze wynagrodzenie to "tak miało być". Zwrot podatku można było za to odzyskać w formie nadpłaty w 2023 roku.

 

Na fali niezadowolenia społecznego postanowili jednak coś z tym zrobić i tak od 10 stycznia istnieje rozporządzenie o zmianie sposobu naliczania zaliczek na podatek.

Co ciekawe jest to tylko odroczenie w czasie należnego podatku a nie jego zmniejszenie. Wygląda to tak, że teraz pracodawca będzie dwa razy liczył zaliczki na podatek ze wskazaniem korzystniejszym dla pracownika. W praktyce podatek będzie naliczany w/g starych zasad do czasu aż zaliczki zrównają się z zaliczkami na zasadach z "Nowego Nieładu". W efekcie wynagrodzenie będzie wypłacane w poprzedniej wyższej wysokości ale do czasu ( tak mi się wydaje ). Plus tego jest taki, że wypłata będzie taka jak dostawaliście ale minus jest taki, że może zaistnieć niedopłata podatku z powodu zbyt niskich zaliczek. I na koniec roku dopłacicie ( lub nie ) ale nie będzie to na pewno 5100 złotych jak w przypadku podwójnego odpisu kwoty wolnej od podatku przez ZUS i u pracodawcy. Ogólnie obojętnie jak to będzie liczone nie powinniście być stratni choć jest to prawdopodobne. To po prostu kwestia czy otrzymacie zwrot na koniec roku czy nie. W pewnych przypadkach może być niedopłata. Stratni natomiast jesteście na 9% składki zdrowotnej nie zależnie jak będą liczyć zaliczki to i tak zabiorą.

 

Mam link do artykułu gdzie to jest dość czytelnie opisane ale nie wiem czy mogę tu wstawiać linki i jak to zrobić.


Użytkownik on80 edytował ten post 12 styczeń 2022 - 20:18

  • 2

#14 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 13 styczeń 2022 - 14:01

W takim razie ja zostawiam przydatny link: https://www.podatki....zania-zaliczek/


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#15 tenjenko

tenjenko

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 14 styczeń 2022 - 09:42

Witam,

Mam podobny problem co koledzy i koleżanki wyżej a mianowicie: Pracuje na cały etat pensja brutto ok. 3300 brutto, pobieram rentę socjalną (po zmianach 1138,30 netto).

Wiem że w myśl nowych regulacji muszę złożyć wniosek o wycofanie PIT-2. Cały problem w tym że, w mojej pracy wydano nam jeszcze dwa oświadczenia:

- Wniosek w sprawie pobierania zaliczek bez stosowania kosztów uzyskania przychodów (art.32 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych)

-Wniosek o niepomniejszanie dochodu o kwotę ulgi dla pracowników (art. 32 ust.2b usatawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych) tzw. ulga dla klasy średniej.

Co zrobić? Dla mnie to czarna magia. 

Czy składać jeszcze któryś z tych dwóch wniosków? Czy te w/w wnioski mają jakiś wpływ na to jak będzie na mnie patrzył i rozliczał ZUS w przypadku trzynastki którą dostanę w lutym?

Może ktoś ma podobną sytuację i powie jak się zachował?

Muszę złożyć te wnioski dziś więc jeżeli ktoś mógłby się wypowiedzieć będę ogromnie wdzięczny.


  • 0

#16 on80

on80

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 14 styczeń 2022 - 19:51

Co zrobić? Dla mnie to czarna magia. 

Czy składać jeszcze któryś z tych dwóch wniosków? Czy te w/w wnioski mają jakiś wpływ na to jak będzie na mnie patrzył i rozliczał ZUS w przypadku trzynastki którą dostanę w lutym?

Może ktoś ma podobną sytuację i powie jak się zachował?

Muszę złożyć te wnioski dziś więc jeżeli ktoś mógłby się wypowiedzieć będę ogromnie wdzięczny.

Witam,

 

Wydaje mi się, że otrzymałeś zbór dokumentów na różne potrzeby różnych pracowników. Po prostu księgowość nie dopasowywała " który pracownik ma mieć który wniosek" tylko wydali zbiór a pracownik ma sobie dopasować co mu będzie odpowiadało/potrzebne.

 

Wniosek o wycofanie PIT 2 składają jedynie osoby które taki wniosek wcześniej złożyły. Ty jako osoba z rentą socjalną nie powinieneś mieć złożonego takiego wniosku. Chyba, że najpierw podjąłeś pracę i złożyłeś wniosek PIT 2 u pracodawcy a dopiero potem przyznano Ci rentę socjalną. W takim wypadku powinieneś wycofać wniosek u pracodawcy żeby uniknąć sytuacji pobierania zaliczek na podatek z podwójnie naliczoną kwotą wolną od podatku. Co do zasady rencistę rozlicza jedynie ZUS z uwzględnieniem zaliczek z kwotą wolną od podatku.

 

Wniosek o niepobieranie zaliczek z uwzględnieniem kosztów uzyskania wydaje mi się dotyczy osób do 26 roku życia ale w wymienionej przez Ciebie ustawie (art32) znalazłem podpunkt "jeżeli podatnik złoży płatnikowi sporządzony na piśmie wniosek o pobór zaliczek bez stosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 lub miesięcznych kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 2 pkt 1, płatnik pobiera zaliczki bez stosowania tego zwolnienia lub tych kosztów najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek. Wniosek ten składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego." ale nie wiem czy o to chodzi i co to w ogóle oznacza :( 

 

Wniosek o niepomniejszanie dochodu o kwotę ulgi dla pracowników to chyba chodzi o ulgę dla klasy średniej ale raczej Ciebie to nie dotyczy bo żeby z ulgi dla klasy średniej skorzystać trzeba zarabiać od 5700 złotych brutto.

 

Ciekawe bo sam pracuję na etat i pobieram rentę a żadnego z tych wniosków nie otrzymałem :) . Od razu zaznaczam, że to są jedynie moje wydumki i niech nie stanowią one podstaw dla Ciebie lub kogokolwiek do jakichkolwiek działań. Chciałem jedynie pomóc jak potrafiłem bo renciści zostali na lodzie jeżeli chodzi o informacje od strony osób które to wadliwe i skomplikowane prawo stworzyły.


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 14 styczeń 2022 - 21:19
zmniejszono cytat.

  • 0

#17 inos

inos

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 88 postów

Napisano 17 styczeń 2022 - 12:09

Poleciałem dalej, złożyłem w ZUSie druk o niepotrącaniu ulgi, a zamiast tego chciałem zastosować w zakładzie pracy.  Niestety nie daje takiej możliwości PIT-2 (renciści, emeryci nie mogą składać).

Musiałem jechać ponownie do ZUS i wycofać druk EPD-18.

 

Jednym słowem jesteśmy skazani na ulgę z ZUS w wysokości 72 zł. ale tracimy z zakładu pracy tą ulgę nie skorzystamy z kwoty wolnej od podatku do 30000.

Jedyna możliwość to odzyskać przy rozliczeniu podatkowym w 2024r.

  1. W pracy zrezygnowałem z ulgi dla klasy średniej bo nie osiągam rocznie 68000 (marzenie)
  2. Nie stosuje ulgę kwoty wolnej od podatku, bo zastosował ZUS.
  3. Zrezygnowałem z rozliczania zaliczek (to jest kredyt od Państwa) kto skorzysta ten odda sporo przy rozliczeniach w 2024roku.

 

Punkt 3. Jako ciekawostka nie chciałem już mieszać, ale kto skorzysta z zaliczki to przy okazji nie straci na inflacji. Ja nie korzystam z zaliczki więc dostane spory zwrot w 2024 roku, ale minus inflacja jakieś 7% bo zwyczajnie pieniążki będą mniej warte w 2024roku.


  • 0

#18 damikss

damikss

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 121 postów

Napisano 17 styczeń 2022 - 20:04

A może by nagłośnić nasza sprawę w mediach .Jest nas kilkadziesiąt tysięcy z tym problemem, a każdy się boi .Pisałem do paru posłów ale nie uzyskałem, żadnej sensownej odpowiedzi.


  • 0

#19 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1787 postów

Napisano 17 styczeń 2022 - 20:06

Chciałem jedynie pomóc jak potrafiłem, bo renciści zostali na lodzie jeżeli chodzi o informacje od strony osób, które to wadliwe i skomplikowane prawo stworzyły.

 

Nie po raz pierwszy i ostatni takie potworki prawne powstały i będziemy musieli pić to piwo, którego nie naważyliśmy. Oby to kogoś czegoś nauczyło i przyszła refleksja nad urną wyborczą. Choć szczerze mówiąc wątpię w to...


  • 0

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#20 Pox909

Pox909

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów
  • Skąd:Jasło

Napisano 21 styczeń 2022 - 08:28

Witam,
 
Z tego co zrozumiałem z artykułów to macie Panowie wiesio56 i damikss rację. W poniedziałek zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie dotyczące sposobu naliczania zaliczek na podatek. Najpierw napiszę o tym co się nie zmieniło. Nie zmieniła się kwota wolna od podatku co za tym idzie kwota zmniejszająca podatek oraz wysokość podatku. Zmienił się jedynie sposób naliczania zaliczek na podatek osób pracujących ( pomijam ulgę dla klasy średniej oraz próg dochodowy ).
 
I teraz jak to wygląda dla rencisty/emeryta pracującego na etacie. W tym przypadku kwotę zmniejszającą podatek rozlicza tylko ZUS a nie pracodawca. W wyniku tego pracodawca potrąca zaliczkę na podatek w pełnej wysokości. Ponieważ zaliczka w "Nowym Nieładzie" jest wyższa niż w 2021 roku oraz potrącają wam 9% składki na ubezpieczenie zdrowotny zamiast 1,25% to dostajecie mniejsze wynagrodzenie ( zresztą ja też :s) . Jest to zgodne z zapisami ustawy ale tylko od 1 stycznia do  10 stycznia 2022. Więc jak dostawaliście mniejsze wynagrodzenie to "tak miało być". Zwrot podatku można było za to odzyskać w formie nadpłaty w 2023 roku.
 
Na fali niezadowolenia społecznego postanowili jednak coś z tym zrobić i tak od 10 stycznia istnieje rozporządzenie o zmianie sposobu naliczania zaliczek na podatek.
Co ciekawe jest to tylko odroczenie w czasie należnego podatku a nie jego zmniejszenie. Wygląda to tak, że teraz pracodawca będzie dwa razy liczył zaliczki na podatek ze wskazaniem korzystniejszym dla pracownika. W praktyce podatek będzie naliczany w/g starych zasad do czasu aż zaliczki zrównają się z zaliczkami na zasadach z "Nowego Nieładu". W efekcie wynagrodzenie będzie wypłacane w poprzedniej wyższej wysokości ale do czasu ( tak mi się wydaje ). Plus tego jest taki, że wypłata będzie taka jak dostawaliście ale minus jest taki, że może zaistnieć niedopłata podatku z powodu zbyt niskich zaliczek. I na koniec roku dopłacicie ( lub nie ) ale nie będzie to na pewno 5100 złotych jak w przypadku podwójnego odpisu kwoty wolnej od podatku przez ZUS i u pracodawcy. Ogólnie obojętnie jak to będzie liczone nie powinniście być stratni choć jest to prawdopodobne. To po prostu kwestia czy otrzymacie zwrot na koniec roku czy nie. W pewnych przypadkach może być niedopłata. Stratni natomiast jesteście na 9% składki zdrowotnej nie zależnie jak będą liczyć zaliczki to i tak zabiorą.
 
Mam link do artykułu gdzie to jest dość czytelnie opisane ale nie wiem czy mogę tu wstawiać linki i jak to zrobić.


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych