Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Renta socjalna limit zaróbków a nowe progi dochodowe w 2022


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 on80

on80

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 04 styczeń 2022 - 23:11

Witam serdecznie,

 

W związku ze zmianami dotyczącymi limitów zarobków dla rent socjalnych w roku 2022 ( po przekroczeniu 70% przeciętnego wynagrodzenia nie będzie już zawieszana renta a zmniejszana ) chciałbym się dowiedzieć czy limit będzie dotyczył jak do tej pory każdego miesiąca osobno czy jak w przypadku rent pracowniczych jako suma dochodu z całego roku ? Do tej pory rencista socjalny musiał składać do końca lutego zaświadczenie o zarobkach z rozbiciem na poszczególne miesiące.  Może ktoś z Was ma wiedzę w tym temacie. Z góry dziękuję :)


  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 05 styczeń 2022 - 12:07

Witam!
Takie informacje trzeba i warto zawsze szukać na oficjalnych stronach ZUS-u. Od 1 stycznia 2022 r. jeśli przychód będzie wyższy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (do 28 lutego 2022 r. 3960,20 zł), ale nie przekroczy 130%  tej kwoty (7354,50 zł) renta socjalna jest zmniejszana.  Dopiero gdy przychód przekroczy wyższy próg zarobkowy – 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, renta jest zawieszana. To ważna zmiana przepisów, bo w 2021 r. przychód wyższy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia powodował zawieszenie renty. 
Aktualne progi zarobkowe, które zmieniają się co kwartał można sprawdzić na stronie www.zus.pl.
 

Istotna zmiana dotyczy też sposobu rozliczenia renty. Od nowego roku osoba dorabiająca do renty socjalnej będzie rozliczała się po upływie roku kalendarzowego – rocznie lub miesięcznie. Wcześniej renta była zawieszana na bieżąco -  za każdy miesiąc. 
Węższy jest również katalog przychodów, które wpływają na wysokość renty socjalnej. Na zmniejszenie albo zawieszenie renty socjalnej wpływa m.in.  przychód osiągany z działalności podlegającej obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, np. z pracy na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, z pozarolniczej działalności. Od 1 stycznia 2022 r. na wysokość renty socjalnej nie będą wpływały przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Osoba, która ma przyznaną rentę socjalną powinna jak najszybciej zawiadomić ZUS o podjęciu pracy zarobkowej i osiąganych przychodach. Może skorzystać z 
formularza EROP – Oświadczenie o osiąganiu przychodu.

 

Źródło: https://www.zus.pl/o...cjalnej/4362628


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 on80

on80

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 21 postów

Napisano 05 styczeń 2022 - 18:40

Witam,

 

Dziękuję za szybką odpowiedź. Też już troszeczkę poszukałem i niby wszystko jasne poza jednym. Chodzi o zdanie dotyczące rozliczenia zarobków  "rocznie lub miesięcznie". Do tej pory było miesięcznie ale jeżeli jest "lub" to można to rozumieć jako możliwość wyboru. Zastanawia mnie kiedy powstaje moment tego wyboru. Domyślam się, że przy składaniu oświadczenia za rok 2022 początkiem roku 2023. Nie znalazłem informacji na jakiej podstawie ten wybór się dokonuje. Czy po prostu w zależności jaki rodzaj zaświadczenia dostarczę ( zbiorczy za rok czy z rozbiciem na miesiące ) czy może trzeba do ZUS dostarczyć jakieś oświadczenie. W sumie powinienem się tym martwić dopiero za rok ale ja już tak mam, że lubię mieć wszystko wyjaśnione. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych