Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Praca na UoP łączona z własną działalnoścą


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Angelene

Angelene

  Widz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 2 postów

Napisano 10 listopad 2021 - 20:42

Drodzy, czasy pełne wyzwań więc zastanawiam się czy osoba ON z orzeczeniem w st.umiarkowanym zatrudniona na umowę o pracę może czasowo prowadzić również działalność. Co do zasady - coś takiego na rynku pracy jest możliwe, tyle że płaci się 2 x składkę zdrowotną. Czy macie wiedzę w tym temacie - czy przy łączeniu obu form pracy zachowuje się świadczenia takie jak dodatkowe dni na rehabilitację i zniżki w składkach na działalność ON?


 • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

  Orator

 • Super Moderator
 • 5996 postów
 • Skąd:home

Napisano 12 listopad 2021 - 11:47

Witaj na forum,
w odpowiedzi na Twojego posta informuję, że osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą może uzyskać z PFRON refundację składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne i rentowe), jeśli spełnia następujące warunki:

 • posiada ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
 • opłaca w całości i terminowo (lub z uchybieniem terminu nieprzekraczającym 14 dni) obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne. Naliczanie i opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych dokonuje się zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (w przypadku jednoczesnego zatrudnienia na umowę o pracę należy zweryfikować w ZUS-ie czy ww. składki będą obowiązkowe, jeśli nie będą obowiązkowe  wówczas refundacja nie przysługuje),
 • nie ma zaległości wobec PFRON większych niż 100 zł.

Z refundacji wyłączone są kwoty składek sfinansowane ze środków publicznych. Mając na uwadze art. 25a ust 1 pkt. 1 ustawy o rehabilitacji Fundusz refunduje osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki emerytalne i rentowe, w  kwotach ustalonych na podstawie art. 18 ust. 8 oraz w art. 18a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, pod warunkiem opłacenia tych składek najpóźniej w dniu złożenia wniosku. W przypadku stopnia umiarkowanego Fundusz refunduje 60% składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
W sprawie zachowania świadczeń (np. dodatkowych dni na rehabilitację) proszę o kontakt z infolinią pod numerem telefonu: (22) 581-84-10 wew. 3.
Szczegółowe informacje w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne można znaleźć na witrynie PFRON (
www.pfron.org.pl) w zakładce Osoby niepełnosprawne/ Dofinansowanie działalności gospodarczej/Refundacja składek ZUS. 

Fundusz zachęca do korzystania z filmów instruktażowych (zawierających szczegółowe wyjaśnienia w sprawie wypełniania dokumentów: Wn-U-G i INF-O-PdM) udostępnionych na witrynie PFRON w zakładce Osoby niepełnosprawne/Dofinansowanie działalności gospodarczej/Refundacja składek ZUS/Formularze dotyczące refundacji składek ZUS. W przypadku pytań bądź wątpliwości w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne prosimy o kontakt z właściwym terytorialnie Oddziałem PFRON lub z infolinią Departamentu ds. Rynku Pracy pod numerem telefonu: (22) 581-84-10 wew. 1. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Kontakt z Departamentem ds. Rynku Pracy możliwy jest również za pośrednictwem poczty e-mail. Zapytania należy kierować na adres: sod@pfron.org.pl.

Pozdrawiam, M.


 • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/


#3 Angelene

Angelene

  Widz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 2 postów

Napisano 23 listopad 2021 - 21:51

Witaj na forum,
w odpowiedzi na Twojego posta informuję, że osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą może uzyskać z PFRON refundację składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne i rentowe), jeśli spełnia następujące warunki:... (...).

ok, dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam,


Użytkownik __ANIOLEK__ edytował ten post 23 listopad 2021 - 22:17
zmniejszono cytat.

 • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych