Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

13 renta TYLKO dla zaszczepionych - czy to prawda ?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Masteros

Masteros

  Milczek

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 35 postów

Napisano 11 czerwiec 2021 - 13:35

Witam

 

Ostatnio z zaniepokojeniem usłyszałem od znajomej że niby dostała pismo z ZUS ( emerytka ) że nie dostanie w tym roku 14 emerytury bo UWAGA się nie zaszczepiła bo odradził jej lekarz ale to mniej ważne .

 

Osobiście też nie jestem zaszczepiony i przynajmniej na razie dopóki sprawa ze szczepionkami nie wyklaruje się nie zamierzam się szczepić bo się po prostu boję do tego dochodzą też wątpliwości natury etycznej ale to moja prywatna akurat sprawa .

 

Dodam od razu że NIE ZAMIERZAM wdawać się w żadne dyskusję o szczepionkach czy są dobre czy są złe każdy ma swoje autorytety swoich słucha robi ze swoim życiem co chce bo żyjemy  PONOĆ w wolnym kraju ( w co coraz mniej wierzę tak na marginesie )

 

Do brzegu chodzi mi o to czy takie pisma są naprawdę wysyłane ? Do tej pory dostałem tylko list który niby tylko zachęcał do szczepień ale bez szantażu taka gadka na zasadzie "jaki to PIS wspaniały " ..

 

Jeśli są wysyłane to czy taka sanitarna dyskryminacja jest w ogóle LEGALNA podobno nie miało być żadnych obostrzeń dla ludzi nie zaszczepionych . Czyli rząd znowu kłamie ? 

 

I ostatnie pytanie czy da się jakoś temu prawnie legalnie przeciwstawić jeśli to prawda ? Co z ludźmi którzy z powodów medycznych nie zostali zakwalfikowani do szczepień ? Też rent i emerytur nie będą dostawać MIMO że na nie pracowali !  

 

 


 • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

  Orator

 • Super Moderator
 • 5998 postów
 • Skąd:home

Napisano 11 czerwiec 2021 - 14:06

Do brzegu chodzi mi o to czy takie pisma są naprawdę wysyłane ? Do tej pory dostałem tylko list który niby tylko zachęcał do szczepień ale bez szantażu taka gadka na zasadzie "jaki to PIS wspaniały " ..

 
Witaj. Do tej pory dostałam taki sam list i nic poza tym. Mnie nie trzeba było zachęcać, więc wylądował od razu w koszu. Podjęłam takie, a nie inne decyzje ze względu na własne doświadczenia i przemyślenia. Jednak nie o tym rzecz...
 

Jeśli są wysyłane to czy taka sanitarna dyskryminacja jest w ogóle LEGALNA podobno nie miało być żadnych obostrzeń dla ludzi nie zaszczepionych . Czyli rząd znowu kłamie ?

 
NIGDY nie wierz w to, co PISZĄ. Piszą, by uspokoić, a swoje i tak zrobią. Dalej, to nie jest kwestia 13 emerytur, bo te pierwsze wpłynęły z wypłatami kwietniowymi br. Sprawa dotyczy 14 emerytur i rent. Ponadto pomysł wypłynął od samorządowców na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego: 
https://www.money.pl...802689184a.html Dlaczego? Ponieważ samorządy, w których zaszczepi się najwięcej mieszkańców, mają dostać od rządu zastrzyki finansowe. Niejeden samorząd ma swoje problemy, pandemia je tylko pogłębiła, więc wydaje się im to kuszące... Dwie pieczenie przy jednym ogniu - zdrowsi, odporniejsi na wirusa obywatele i trochę kasy przy okazji..., grzech nie skorzystać.
Przekonywania do czegoś w stylu: "To są pieniądze dodatkowe, w przypadku 14. emerytury już jest warunek wykluczający pewną grupę emerytów zarabiających powyżej określonego progu, dlaczego więc nie wprowadzić kolejnego warunku?". Tutaj to typowy przykład ratowania się za wszelką cenę. Wcześniej, przecież wymyślili sobie "loterię dla zaszczepionych" i jakoś nie ma szturmu na punkty szczepień. Najbardziej chcą uderzyć w antyszczepionkowców, którzy według nich dezorganizują im system szczepień. Tak czy siak póki, co nie ma podstawy prawnej do takiego ruchu i przedsięwzięcia. Na razie jest to propozycja na stole (https://www.bing.com...44b1a964424801a). Bardziej przypomina to straszenie. W końcu nie jest tajemnicą, że jest więcej szczepionek, niż samych chętnych. 

Wreszcie paszportów dla zaszczepionych, czy kodów QR nie unikniemy. Już je mamy na Indywidualnym Koncie Pacjenta. Wszelkie przeciwskazania do szczepień nie powinny stanowić, jako takiej przeszkody, ale....? Zawsze jest jakieś, ale. Pewnie będzie wiązało się to z odpowiednim zaświadczeniem od lekarza. Pytanie, czy lekarze będą chcieli je chętnie wystawiać, gdy jest taki nacisk na szczepienie się?! Śmiem powątpiewać. Zrobią wszystko, by zaszczepić więcej ludzi i nie zwolnią ręki.


 • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/


#3 Boginka

Boginka

  Sufler

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPipPip
 • 374 postów
 • Skąd:Warszawa

Napisano 12 czerwiec 2021 - 13:08

Do brzegu chodzi mi o to czy takie pisma są naprawdę wysyłane ?

 

To właściwie nie ma znaczenia, ale ja nie dostałam póki co żadnych listów około-szczepionkowych (a jestem jeszcze wśród niezaszczepionych). Co nie wyklucza, że ona jakieś pismo dostała - sprawa jest prosta: poprosić o zdjęciei już wiesz, czy takie pismo było i co w nim jest dokładnie napisane.

 

Przechodząc do clou: dopóki coś nie jest napisane w prawie, to tego nie ma naprawdę, nawet gdyby ZUS pisma wysyłał - ludzie sobie mogą debatować, artykuły pisać, itd. ale bez podstawy prawnej kończy się to tak, jak np. dawne dyskusje o zmianach abonamentu - dyskusji dużo, a przepisów niet, więc sprawy niet.

 

Jeśli pojawi się konkretny przepis zmieniający ustawę o czternastym świadczeniu, to wtedy będzie naprawdę wiadomo (bo pierwotnie podpisana ustawa takiego przepisu oczywiście nie zawiera).

 

czy taka sanitarna dyskryminacja jest w ogóle LEGALNA

 

To zależy, co rozumiesz przez "legalna":

 

1. Bez powstania stosownego przepisu, coś takiego się nie wydarzy (gdyby się wydarzyło, byłoby nielegalne w sensie ścisłym).

2. Jeśli przepis zostanie wprowadzony, to z punktu widzenia rządu będzie legalne. Bo prawo to nie matematyka i może ulegać zmianom.

3. Potem powstaje pytanie, czy sądy to utrzymają w mocy, czy ktoś to zacznie zaskarżać, a sąd uzna, że rozróżnienie na podstawie szczepienia jest np. bezpodstawne w przypadku świadczeń społecznych, ze względu na prawo wyższego rzędu (potocznie "ze względu na konstytucję").

 

Osobiście spodziewałabym się, że pomysł upadnie z powodu #3 - nikt nie zabrania rządowi nagradzać szczepiących się, zasadne byłoby też np. ułatwianie podróży zagranicznych szczepiącym się, jeśli tak chciałyby inne kraje (bo podróżowanie do wybranego innego kraju nie jest gwarantowaną wolnością), ale mechanizm odwrotny, w którym osoba niezaszczepiona traci prawo do czegoś, co związku ze szczepieniem nie ma, jest prawnie kuriozalny i prawie na pewno byłby zaskarżony.

 

Gdybym miała to oceniać na swoje oko, powiedziałabym że ludziom się różne pomysły na mózg z desperacji rzucają i temat zdechnie śmiercią naturalną. Ale nie mogę wykluczyć, że taki przepis powstanie, rząd go wprowadzi, a potem będzie ew. odkręcał - ostatecznie tak wyglądała np. prawna zasadność długotrwałego zamykania biznesów.

 

Postscriptum: stan ustawy o 14 świadczeniu można zawsze sprawdzić w sejmowym serwisie legislacyjnym: isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210000432 - jeśli powstanie jakiś przepis, który ją zmienia, pojawi sie zakładka "akty zmieniające" i wtedy można sprawdzić, co zostanie ew. zmienione.


Użytkownik Boginka edytował ten post 12 czerwiec 2021 - 14:02

 • 2

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych