Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Jak odwiesić rentę socjalną?

renta socjalna praca

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Werkaa96

Werkaa96

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 27 postów
  • Skąd:Lublin

Napisano 26 kwiecień 2021 - 18:22

Witam wszystkich! Otrzymałam propozycję pracy na umowę zlecenie. Na początek umowa byłaby zawarta na ok. 2 miesiące. Pobieram też rentę socjalną przyznaną do lutego 2022r. Z moich obliczeń wynika, że pracując po ok. 8h dziennie (podobno początkowo też w weekendy), przekroczę limit dorobienia do renty... Gdyby tak było, podejrzewam, że ZUS może zawiesić mi pieniądze, a nawet i lepiej by było dla mnie, żebym sama o to wystąpiła. Nie wiem natomiast, co będzie dalej z pracą, czy w lipcu umowa zlecenie zostanie przedłużona czy też nie... Jeżeli nie, to chciałabym móc odwiesić rentę. Czy do samego odwieszenia obecnie wystarczy napisanie jakiegoś pisma/wypełnienie druku czy jest możliwość, że mogą wezwać mnie na komisję? Chciałbym wiedzieć, czy są z tym jakieś duże problemy czy raczej to formalność?


  • 1

#2 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3573 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 26 kwiecień 2021 - 18:54

Czy do samego odwieszenia obecnie wystarczy napisanie jakiegoś pisma/wypełnienie druku czy jest możliwość, że mogą wezwać mnie na komisję?

 

Skoro masz ustalone prawo do renty, to wystarczy tylko złożyć wniosek o wznowienie wypłaty świadczenia, o ile dobrze pamiętam na wniosku ERO: https://www.zus.pl/w...nie-ero/3401474

 

Komisja przy odwieszaniu renty socjalnej? Nie spotkałem się dotąd z takim przypadkiem.


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#3 Werkaa96

Werkaa96

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 27 postów
  • Skąd:Lublin

Napisano 26 kwiecień 2021 - 21:19

Ok, dziękuję za odpowiedź! Wiem, że może nie będzie to zgodne z tytułem tematu, ale zapytam: jak patrzą orzecznicy ZUS na na komisji na osoby pracujące? Oczywiście przy założeniu, że renta nie jest zawieszona. Jest szansa na przedłużenie renty przy dorabianiu, pilnując przy tym limitu? Czy jak się pracuje, to ciężko już o rentę?


Użytkownik Werkaa96 edytował ten post 26 kwiecień 2021 - 21:19

  • 0

#4 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 26 kwiecień 2021 - 23:00

jak patrzą orzecznicy ZUS na na komisji na osoby pracujące? Oczywiście przy założeniu, że renta nie jest zawieszona. Jest szansa na przedłużenie renty przy dorabianiu, pilnując przy tym limitu?

 

Z punktu widzenia prawa sprawa jest omówiona w tym poście (link). W praktyce są osoby, które rentę nadal otrzymują będąc aktywne zawodowo (a nawet przekraczając limity - renta jest wtedy zawieszona, ale pozostaje uprawnienie do niej gdyby np. ta osoba straciła dochody). Są też osoby, które utraciły prawo do renty bez zmiany stanu zdrowia, a jedyną zmienioną okolicznością było podjęcie pracy. Więc anegdotki można usłyszeć w obie strony.

 

Statystycznie - co wydarza się częściej - nie da się powiedzieć, bo statystyk nie ma. To, co ja w tym momencie sugeruję, to przygotowanie się do następnej komisji z uwzględnieniem tego, że się pracowało. Wyjaśniam to szerzej tutaj (link).


  • 2

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#5 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 27 kwiecień 2021 - 09:33

Witaj. Podstawowe pytanie: jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych podchodzi do pracujących rencistów?

 

Jak podaje ZUS, przy ocenie niezdolności do pracy uwzględnia się stopień naruszenia sprawności organizmu oraz możliwości przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze leczenia i rehabilitacji. Ważna jest także możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej oraz celowość przekwalifikowania. Bierze się przy tym pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne.
Aby więc ustalić niezdolności do pracy, nie wystarczy samo rozpoznanie schorzeń, ale konieczne jest określenie faktycznej utraty sprawności w wyniku choroby oraz zachowanych możliwości wykonywania pracy zarobkowej.
W związku z tym każdy jest oceniany indywidualnie, a obok oceny stopnia naruszenia sprawności organizmu uwzględniane są też inne czynniki, jak posiadane kwalifikacje, charakter dotychczas wykonywanej pracy – przy uwzględnieniu poziomu wykształcenia, wieku i predyspozycji psychofizycznych.

 

Źródło: http://www.niepelnos.../ledge/x/477324

 

Warto się jeszcze zaznajomić z tym, by zrozumieć zawiłości naszego prawa. Przynajmniej nie zaszkodzi. Im większa wiedza, tym lepsze przygotowanie:

https://www.zus.pl/d...fe-650732ec34d3

 

Pozdrawiam, M.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 




Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: renta socjalna, praca

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych