Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Praca


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 olkesz

olkesz

  Widz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 2 postów

Napisano 12 kwiecień 2021 - 11:28

Witam. W tym roku kończę szkołę, chciałbym spróbować podjąć się jakiejś pracy. Jestem osobą która radzi sobie doskonale z każdym zadaniem, radzę sobie ze wszystkim sam, często po godzinach lekcyjnych wykonuje pracę typu naprawa laptopów komputerów itp, od 2 lat mam rentę oraz dodatkowe 500+. Skoro pójdę do pracy to stracę to wszystko? Myślałem również nad opcją rejestracji na siebie jakiejś małej firmy, gdzie w domu byłbym pełnić swój zawód (informatyk), typu naprawa różnych rzeczy itp, więc również jak sprawa wygląda z tym? Jeżeli bym zarejestrował to czy stracił bym to wszystko? I od czego zacząć? Znajoma mówiła mi, że skoro chciałbym iść do pracy to muszę iść do urzędu pracy i się zarejestrować :)
Z góry dziękuję za wszystkie częściej

Użytkownik olkesz edytował ten post 12 kwiecień 2021 - 11:31

 • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

  Orator

 • Super Moderator
 • 6089 postów
 • Skąd:home

Napisano 12 kwiecień 2021 - 12:00

Witam na forum. Przede wszystkim chciałam zaznaczyć, że nie jestem ekspertem, a moja odpowiedź bazuje na wiedzy ogólnej jaką posiadam, bądź własnym doświadczeniu.
 

W tym roku kończę szkołę, chciałbym spróbować podjąć się jakiejś pracy. Jestem osobą która radzi sobie doskonale z każdym zadaniem, radzę sobie ze wszystkim sam, często po godzinach lekcyjnych wykonuje pracę typu naprawa laptopów komputerów itp, od 2 lat mam rentę oraz dodatkowe 500+.

 
Jak wynika z informacji na stronie ZUS, przy ustalaniu prawa i wysokości świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będą uwzględniane świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych w kwocie brutto, natomiast, przede wszystkim nie będzie uwzględniany dochód z pracy zarobkowej, czy też np. z umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy cywilnoprawnej.
Uczulam jednakże na fakt, aby mieć na uwadze to, iż podjęcie pracy zarobkowej (zatrudnienie), które będzie nosiło cechy i wskazywało na samodzielność osoby może wpłynąć w przyszłości na utratę prawa do świadczenia. Prawo do świadczenia ustanie, gdy odpadnie którykolwiek z warunków wymaganych do jego przyznania. Może to mieć miejsce w np. przypadku, gdy osoba dotychczas nieuprawniona do żadnych świadczeń nabędzie prawo do świadczenia emerytalno-rentowego w wysokości przekraczającej 1700 zł albo gdy ustanie niezdolność do samodzielnej egzystencji. 
Dodatkowo umieszczam katalog świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych uwzględnianych przy ustalaniu prawa i wysokości świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji: https://www.zus.pl/d...bc-626a19dddd4a
Zalecam zapoznanie się z informacjami na stronie ZUS. A także: w razie szczegółowych pytań należy kontaktować się z ZUS.

 

W przypadku działalności gospodarczej temat na forum był już poruszany, dlatego nie chcę powielać informacji. Wybrałam najświeższe wątki. Polecam post @Boginki:

https://www.ipon.pl/...ie/#entry227890

Oraz:

https://www.ipon.pl/...ci/#entry227634

https://www.ipon.pl/...su/#entry225342

 

Przydatne linki:

https://www.fundacja...id=4072&catid=2

https://zielonalinia...sna-firme-33385

 

Pozdrawiam, M.


 • 2

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/


#3 olkesz

olkesz

  Widz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 2 postów

Napisano 12 kwiecień 2021 - 16:58

Czyli rozumiem że mogę iść do pracy bez utraty tych świadczeń? Lub mogę coś na siebie zarejestrować bez utraty renty oraz 500+? :)
 • 0

#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

  Orator

 • Super Moderator
 • 6089 postów
 • Skąd:home

Napisano 12 kwiecień 2021 - 17:42

Czyli rozumiem że mogę iść do pracy bez utraty tych świadczeń? Lub mogę coś na siebie zarejestrować bez utraty renty oraz 500+? :)


Praca zarobkowa ma znamiona odpowiedzialności za siebie i daje niezależność. Jednak, aby nie stracić renty, czy świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych musisz spełnić pewne warunki.
Renciści, którzy w 2020 r. (i w każdym kolejnym roku) pracowali zawodowo, powinni do końca lutego br. (konkretnie do 1 marca br. powiadomić ZUS o osiągniętych w ubiegłym roku przychodach oraz z wybranym przez siebie systemie rozliczeniowym – miesięcznym lub rocznym – w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla świadczeniobiorcy.
– renciści zatrudnieni na umowach cywilno-prawnych – przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia pracodawcy, zatrudniającego rencistę.
– renciści opłacający składki same za siebie np. prowadzący działalność gospodarczą – te osoby powinny przedstawić oświadczenie o wysokości przychodu.
– renciści prowadzących pozarolniczą działalność – za przychód uważa się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.


Zaświadczenie czy też oświadczenie należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę. W przypadku nie przekazania do ZUS powyższych informacji, wypłata świadczenia może zostać wstrzymana, a nawet ZUS może zażądać zwrotu niesłusznie pobranych świadczeń, gdyż osiągany przez emeryta bądź rencistę przychód może wpływać na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia. Zmniejszeniu podlega emerytura albo renta, wówczas gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Do zawieszenia świadczenia dochodzi wtedy, gdy przychód przekroczy górną kwotę graniczną, tzn. 130 procent przeciętnego wynagrodzenia. W 2020 r. kwoty te kształtowały się następująco - patrz tutaj - źródło: https://www.czecho.p...s-o-przychodach

W przypadku 500 plus znaczące są zapisy o nienależnym pobieraniu świadczenia. Za nienależnie pobrane świadczenie uzupełniające uważa się świadczenie:
1) wypłacone mimo ustania okoliczności będących podstawą jego przyznania, jeżeli osoba pobierająca to świadczenie była pouczona o braku prawa do jego pobierania;
2) wypłacone mimo zmiany okoliczności będących podstawą do ustalenia jego wysokości, jeżeli osoba pobierająca to świadczenie była pouczona o okolicznościach mających wpływ na zmianę wysokości świadczenia;
3) przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą świadczenie;
4) przyznane na podstawie decyzji, której nieważność następnie stwierdzono, albo przyznane na podstawie decyzji, która została następnie uchylona w wyniku wznowienia postępowania, i osobie odmówiono prawa do świadczenia;
5) wypłacone osobie innej niż osoba, która została wskazana w decyzji przyznającej świadczenie, z przyczyn niezależnych od organu właściwego.
Źrodło: https://www.infor.pl...gzystencji.html

Przepisy nie mówią o tym wprost, ale trzeba mieć na uwadze, iż zatrudnienie/działalność gospodarcza, która będzie nosiła cechy i wskazywała na samodzielność osoby (doskonale sobie radzi, choć posiadane dokumenty temu przeczą; inaczej świadome wprowadzenie w błąd) może to wpłynąć w przyszłości na utratę prawa do tego świadczenia. Istnieje taka możliwość i choć nie musi się tak na pewno stać, to tego niestety wykluczyć nie można.


 • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych