Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Praca przy orzeczeniu o niepełnosprawności


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Katrin77

Katrin77

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 21 marzec 2021 - 17:54

Dzień dobry!
Mam pytanie, jeśli posiada się orzeczenie o niepełnosprawności to czy mozna oprócz jednej pracy podjąć się dodatkowo drugiej pracy? Czy są jakieś ograniczenia? Pytam, bo mysle o tym żeby starać się o orzeczenie o niepełnosprawności ,ale czy czasem to mnie ograniczy tylko do pracy na jeden etat?
Będę wdzięczna,za informację.
Pozdrawiam serdecznie!
  • 0

#2 Solin

Solin

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 101 postów

Napisano 21 marzec 2021 - 18:36

Można pracować maksymalnie na siedmiu etatach :)


  • -2

#3 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3574 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 21 marzec 2021 - 19:13

Czy są jakieś ograniczenia?

Z tego co mi wiadomo, nie ma bezpośrednich ograniczeń tego, na ilu etatach może pracować niepełnosprawny. Pośrednie ograniczenia, jakie przychodzą mi do głowy to: limit zarobków, gdy go przekroczysz, trzeba będzie zwracać ZUSowi pobraną rentę (chyba że nie pobierasz renty, wtedy nie ma problemu). Drugie ograniczenie, to dofinansowanie stanowiska pracy z PFRON. Czyli, jeżeli pracodawca X, dostał już na Ciebie dofinansowanie, to pracodawca Y, nie dostanie już na zatrudnienie Ciebie nic.

 

Jeżeli się pomyliłem, proszę o skorygowanie mnie :)


  • 1

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 21 marzec 2021 - 19:39

Wszystko się zgadza. Powtórzę się za @Marderem, opierając się o konkretne źródło, by nie było wątpliwości: "Nie ma zakazu pracy dla osób z niepełnosprawnością. Można pracować więc także na 2 etaty (...w domyśle i więcej). Należy jednakże mieć na uwadze przepisy dotyczące czasu pracy osoby z niepełnosprawnością. W związku z powyższym nie będzie Pani mogła być zatrudniona na 2 etaty jako osoba niepełnosprawna (czyli w myśl przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych)".
Zaczerpnięte ze strony: http://niepelnospraw...CC96402B7182686

 

Dopisek: 
Kolejna kwestia, która przyszła mi do głowy...
Zgodnie z art. 15 ust 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto zgodnie z ust. 3 osoba niepełnosprawna (niezależnie od stopnia niepełnosprawności) nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Jednakże w myśl art. 16 ww. ustawy przepisów art. 15 nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
 
Wskazuję jednocześnie, że zapisy art. 15 i 16 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych stanowią tzw. uprawnienia pracownicze osób z niepełnosprawnością. Zgodnie zaś z art. 2a ww. ustawy osobie niepełnosprawnej przysługują uprawnienia pracownicze odpowiednio od dnia, od którego osoba niepełnosprawna została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Kluczowa jest więc kwestia przedstawienie pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, nie zaś samo posiadanie orzeczenia.

Ww. przepisy nie mają zastosowania do umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Innymi słowy rodzaj umowy również ma znaczenie.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#5 Katrin77

Katrin77

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 21 marzec 2021 - 22:36

Czyli dobrze rozumiem, że można dodatkowo pracować na umowę zlecenie bez żadnych ograniczeń i bez potrzeby orzeczenia przez lekarza o zdolności do pracy? Dobrze to rozumiem ?

I dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi i za pomoc :)


Użytkownik kuba edytował ten post 22 marzec 2021 - 19:57
Połączono posty

  • 0

#6 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3574 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 22 marzec 2021 - 07:02

Czyli dobrze rozumiem, że można dodatkowo pracować na umowę zlecenie bez żadnych ograniczeń

 

Tak.

 

bez potrzeby orzeczenia przez lekarza o zdolności do pracy?

 

O ile mi wiadomo, nie. W każdym zakładzie pracy w którym pracowałem, musiałem  mieć zdolność od lekarza, aczkolwiek była to czysta formalność.


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#7 Monia74

Monia74

    Narrator

  • Moderator
  • 1457 postów

Napisano 22 marzec 2021 - 07:41

Jeszcze dodam dla formalności, że tylko jeden pracodawca, zatrudniający osobę z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności na umowę o pracę, dostaje z PFRON dofinansowanie. Jeśli osoba niepełnosprawna chce sobie dorobić, to pozostail pracodawcy nie dostaną zwrotu kosztów.


  • 1

#8 Katrin77

Katrin77

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 5 postów

Napisano 22 marzec 2021 - 11:09

Tak.
O ile mi wiadomo, nie. W każdym zakładzie pracy w którym pracowałem, musiałem mieć zdolność od lekarza, aczkolwiek była to czysta formalność.

 
Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi :)

Użytkownik kuba edytował ten post 22 marzec 2021 - 19:59
Połączono posty.

  • 0

#9 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 28 marzec 2021 - 17:51

Dodam że jeśli masz rentę i planujesz pracować na etacie + własna działalność  to o ile pamiętam automatycznie limit zarobków zostaje przekroczony bez względu na wysokość dochodów. Nie wiem jak to jest przy etat + zlecenia. Istotne w tych kwestiach jest podstawa składki na ubezpieczenie społeczne a nie wysokość zarobków. Przy sprzyjających wiatrach i własnej działalności  możesz mieć nielimitowane przychody i rentę socjalną ponieważ ...

 

"Podstawa wymiaru składek ZUS dla osób prowadzących własną firmę w 2021 roku stanowi 60% przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia, czyli kwota 3 155,40 zł"

 

"Prawo do renty socjalnej zawiesza się, jeżeli zostały osiągnięte przychody w łącznej kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ogłoszonego ostatnio przez prezesa GUS do celów emerytalnych." [...] od 1 marca 2021 r.  do 31 maja 2021 r. - 3820,60 zł.

 

 

Edit:

Czasy deflacji w Polsce minęły wraz z odejściem poprzedniej władzy wiec podejrzewam że jeszcze długo wiatry będą sprzyjać chyba że nam ukrócą tę lukę w inny sposób :)


Użytkownik Slavco edytował ten post 28 marzec 2021 - 17:57

  • 1


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych