Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Nie żyje Aleksander Doba, kajakarz i podróżnik (*)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 5996 postów
  • Skąd:home

Napisano 23 luty 2021 - 15:52

W poniedziałek, 22 lutego, zmarł znany polski podróżnik i kajakarz (mieszkaniec Polic, Zachodniopomorskie) Aleksander Doba. Jak poinformowała rodzina, 74-latek zmarł podczas zdobywania najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro (zasłabł i nie odzyskał już przytomności). Wielką pasją Doby było kajakarstwo. Jako pierwszy człowiek na świecie samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z jednego kontynentu na drugi, korzystając tylko z siły mięśni. Sztuki tej dokonał trzykrotnie - po raz ostatni w połowie 2017 roku, gdy miał 71 lat.

Jego niebywałe sukcesy komentowano na całym świecie. Doba trafił nawet na okładkę "New York Times", a w 2015 roku został uznany "Podróżnikiem Roku" przez czytelników prestiżowego magazynu "National Geographic".

Pływać kajakiem zaczął w wieku 34 lat. Najpierw brnął przez krajowe wody, a pasję łączył z pracą w Zakładach Chemicznych - Police. Podczas swojego życia latał szybowcami, skakał ze spadochronem, pływał na jachtach. W 2015 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a trzy lata później otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

 

Niech Odpoczywa w Spokoju wśród obłoków, przestworzy, gór i nieznanych dotąd widoków (*)

gf-qD1v-Uq6T-kCZF_aleksander-doba-664x44


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych