Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Orzeczenie o niepełnosprawności, a zmiana miejsca zamieszkania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Werkaa96

Werkaa96

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 27 postów
  • Skąd:Lublin

Napisano 06 styczeń 2021 - 12:13

Witajcie! Mam pewną zagwozdkę, która mnie trapi... Otóż za równo rok muszę ponownie złożyć wniosek o przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności w PZON. Sprawa przedstawia się jednak tak, że chcę zmienić miejsce zamieszkania, czyli z tego, co się orientuję - komisja odbyłaby się w moim już w nowym miejscu zamieszkania. I wszystko byłoby świetnie, gdyby nie to, że jest coś, co mnie zastanawia... :huh: Otóż od urodzenia mam stopień znaczny w związku z MPD (poruszam się o kulach), zatem mama pobiera na mnie świadczenie pielęgnacyjne, a ona miejsca zamieszkania nie zmienia, tylko ja. Czy jeśli w rodzinnej miejscowości w GOPSie pokażę orzeczenie z miasta, w którym chcę mieszkać i z innym adresem zamieszkania niż ten w rodzinnej miejscowości, to GOPS takie orzeczenie przyjmie? Czy odrzuci, bo inne miejsce zamieszkania moje, a inne mamy...? W necie nie mogę znaleźć informacji na ten temat. Może tu ktoś coś wie?  :s 


  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6291 postów
  • Skąd:home

Napisano 06 styczeń 2021 - 13:27

UWAGA: Nie jestem prawnikiem. W opisanej przez Ciebie sytuacji sugerowałabym poszukanie bezpłatnej pomocy prawnej (link). A teraz do sedna:

Jak dla mnie wszystko zależy od interpretacji przez urzędnika, który będzie rozpatrywał wniosek. Bazuję jedynie na ustawie, a ona mówi, że jednym z warunków przyznania prawa do tego świadczenie pielęgnacyjnego jest niepodejmowanie lub rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Źródła:
https://www.mops.wroclaw.pl/formy-pomocy/swiadczenia-rodzinne/swiadczenia-opiekuncze
Art. 17. o świad. rodz. - świadczenie pielęgnacyjne - Ustawa o świadczeniach rodzinnych (arslege.pl)

Słowo klucz: współudział. Jeśli uzna, że zmiana miejsca zamieszkania utrudnia konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osobie w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna to może odmówić takiego świadczenia. Mamy taki wyrok: https://sip.lex.pl/o...jacej-522828012
Pozostałe wyjątki to:
  • Osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.
  • Osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekunów.
  • Osoba sprawująca opiekę sama legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
  • Osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
  • Osoba wymagająca opieki została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, w rodzinnym domu dziecka albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, z wyjątkiem podmioty wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu.
  • Na osobę wymagającą opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury.
  • Na osobę wymagającą opieki jest ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, prawo do specjalnego świadczenia opiekuńczego , świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekunów.
  • Na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 Werkaa96

Werkaa96

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 27 postów
  • Skąd:Lublin

Napisano 06 styczeń 2021 - 13:45

UWAGA: Nie jestem prawnikiem. W opisanej przez Ciebie sytuacji sugerowałabym poszukanie bezpłatnej pomocy prawnej (link). A teraz do sedna:
 
Jak dla mnie wszystko zależy od interpretacji przez urzędnika, który będzie rozpatrywał wniosek. Bazuję jedynie na ustawie, a ona mówi, że jednym z warunków przyznania prawa do tego świadczenie pielęgnacyjnego jest niepodejmowanie lub rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji...

 

Dziękuję bardzo za odpowiedź, to samo właśnie udało mi się znaleźć. Myślisz, że telefon z zapytaniem do GOPSu w rodzinnej miejscowości to dobre rozwiązanie? Nosze się z zamiarem zadzwonienia tam kiedyś, by dopytać o to. A tymczasem może jeszcze znajdzie się ktoś tutaj, kto ma podobną sytuację i może się orientuje :)


Użytkownik kuba edytował ten post 06 styczeń 2021 - 14:02
Skrócono cytat

  • 0

#4 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1788 postów

Napisano 06 styczeń 2021 - 14:01

Polecę Ci linka do tego forum prawnego.

Ale najlepszy pomysł jest z telefonem do GOPS-ów - i tego w rodzinnej miejscowości jak i tego w nowym miejscu zamieszkania. Choć ten wyrok, który został przed chwilą znaleziony i dopisany w poście Aniołka mówi, że takie świadczenie nie będzie się należało; zapewne będzie jednym z tych, który będzie brany pod uwagę przy wydawaniu decyzji w GOPS-ach. Powtórzę jeszcze raz ten link, abyś mogła go sobie na spokojno przeczytać i przeanalizować. https://sip.lex.pl/o...jacej-522828012


  • 0

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#5 Werkaa96

Werkaa96

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 27 postów
  • Skąd:Lublin

Napisano 06 styczeń 2021 - 15:25

Dziękuję za odpowiedzi. Źródła przejrzę, do GOPSów pewnie zadzwonię w najbliższych miesiącach i zdobędę info na ten temat, a tymczasem, jeśli ktoś ma podobną sytuację, to chętnie poczytam ;)


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych