Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Zabieg okulistyczny- odliczenie od podatku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Azax

Azax

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 78 postów

Napisano 21 październik 2020 - 10:51

Witam mam pytanie czy zabieg korekcji zeza można odliczyć od podatku?


  • 0

#2 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 28 październik 2020 - 14:48

Nie miałam czasu wcześniej (nawał pracy), więc piszę teraz – może się jeszcze przyda:

 

 

czy zabieg korekcji zeza można odliczyć od podatku?

 

 

Najkrótsza odpowiedź jest taka, że prawdopodobnie nie, jeśli nie chcesz iść się procesować do sądu. Ale żeby mieć pewność, powinieneś skonsultować ze swoją własną lokalną izbą skarbową. Bo dla odliczeń tego typu są dwa warunki i co najmniej jeden z nich zależy od decyzji fiskusa. Poniżej wyjaśniam w czym rzecz:

 

Pierwsze kryterium:

 

Ulga podatkowa wynika z art. 26 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (link do tekstu – LexLege). Ustawa najpierw podaje, że odliczyć można m.in. „[wydatki] na cele rehabilitacyjne oraz [związane] z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych” (ust. 1 pkt. 6) a potem podaje, co to według niej za wydatki (ust. 7a).

Większość punktów dotyczy tam konkretnych kategorii produktów lub usług (np. pies asystujący, koszty paliwa samochodowego). Korekcja zeza może się teoretycznie mieścić w podpunkcie 6: „odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego [...] oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne”

 

Problem polega na tym, że historycznie fiskus interpretował zapis o rehabilitacji bardzo ściśle, tj. za odliczalne uważał tylko zabiegi fizjo- i fizykoterapii. Nawet chirurgia bezpośrednio związana z chorobą nie była według niego rehabilitacją.

 

Tę decyzję ludzie skarżyli do sądów i sądy się przychylały do szerszej interpretacji, według której za rehabilitację można uznać wszystkie zabiegi przywracające jakiś istotny element sprawności, także chirurgiczne. Ale fiskus nie musi takich wyroków automatycznie uwzględniać – może w oparciu o przepisy powiedzieć, że „tylko rehabilitacyjne” a ugiąć się dopiero w sądzie. Zatem pierwszy problem (jeśli nie chcesz się o ulgę podatkową procesować w sądzie) czy Twoja izba skarbowa uznaje zabiegi chirurgiczne za potencjalnie rehabilitacyjne, czy nie? Nikt na forum Ci tego nie powie z pewnością (bo każda izba skarbowa może robić inaczej), ale większe prawdopodobieństwo jest, że nie...

 

Drugie kryterium:

 

Drugie kryterium jest prostsze i dotyczy tego, że żeby wydatek był do odliczenia, musi mieć związek z orzeczeniem o niepełnosprawności. Na przykład gdybym złamała sobie rękę, to nie mogłabym rehabilitacji na rękę odliczyć od podatku (bo to nie jest powód, dla którego mam orzeczenie).

 

Standardowo rozwiązuje się to tak, że fiskus akceptuje wydatki, które uznaje za rehabilitacyjne, jeśli związek między orzeczeniem a niepełnosprawnością jest oczywisty. Związek zeza z orzeczeniem często biologicznie istnieje, ale oczywisty być nie musi. Dlatego gdyby jednak do uznania takiej operacji za wydatek rehabilitacyjny doszło, to i tak warto swoją izbę skarbową zapytać, czy (w razie kontroli) chcieliby mieć jakąś podkładkę, np. opinię lekarską.

 

Czytelnia:

https://www.pit.pl/a...enie-nsa-919919 – Najwyższy Sąd Administracyjny o tym, jakie zabiegi chirurgiczne są rehabilitacyjne jego zdaniem.

https://www.podatki....ych,1,70,1.html – dziewięć lat później skarbówka nadal wydaje tzw. „interpretacje indywidualne” o tym, że operacja lecznica rehabilitacją nie jest.

 

PS, Oczywiście w przypadku procesu sądowego o konkretnie operację zeza otwartym pozostaje pytanie, czy sąd uznałby ją za "przywracającą sprawność" czy za kwestię estetyczną (jeśli np. nie doszło do poprawny widzenia).


Użytkownik Boginka edytował ten post 28 październik 2020 - 14:54

  • 2

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych