Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Poszukuję informacji

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Andrzej Sepiół

Andrzej Sepiół

Widz

• Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 18 sierpień 2020 - 12:07

Witam  serdecznie,szukam informacji na temat turnusów rehabilitacyjnych.

w mojej sytuacji jest to  skomplikowane,ponieważ ja jestem osobą na wózku niesamodzielną po wypadu i 3 ciężkich udarach niedokrwiennych mózgu,mam też niepełnosprawne dzieci w wieku  10 i 15 lat chłopcy.oraz 20 letnią córkę są choży na rzadką chorobę genetyczną  Zespół    Ehlersa-Danlosa,to jest choroba tkanki łącznej  nie ma na to lekarstwa jest niewyleczalna ostatnio chłopcom  siadły kręgosłupy

w jeden dzień dostali skoliozy chodzą w gorsetach

czy ktoś wie czy istnieje możliwość wspólnego wyjazdu na turnus rehabilitacyjny  z dofinansowaniem z  Pefronu,bo turnusy są albo dla dzieci albo dla dorosłych  a u mnie cała rodzina to osoby niepełnosprawne

oprócz  żony

• 0

#2 pier1987

pier1987

Podpowiadacz

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 189 postów

Napisano 18 sierpień 2020 - 14:13

Przeczytaj:

https://empatia.mpip...iwarka-osrodkow

• 0

#3 Boginka

Boginka

Sufler

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 324 postów

Napisano 19 sierpień 2020 - 11:29

czy ktoś wie czy istnieje możliwość wspólnego wyjazdu na turnus rehabilitacyjny  z dofinansowaniem z  Pefronu,bo turnusy są albo dla dzieci albo dla dorosłych  a u mnie cała rodzina to osoby niepełnosprawne

Sprawa rzeczywiście jest nieco skomplikowana, choć niekoniecznie z tego powodu, z którego myślisz.

Są sanatoria łączone, tj. takie, które mają oddział dla dzieci przy sanatorium dla dorosłych. Dzieciaki zazwyczaj mieszkają w oddzielnej części budynku i mają swój, oddzielny rozkład dnia, ale widywanie się oraz ewentualny nadzór rodzicielski są prostsze. Znalezienie takich sanatoriów wymaga trochę wysiłku, bo w katalogach i wykazach nie ma najczęściej informacji, że ośrodek jest łączony, tylko pojawia się podwójnie (raz jako dla dzieci, raz dla dorosłych). Ale takie placówki są. Przykłady:

https://sanatorium-krasnobrod.pl/

https://uzdrowisko-r...iskowy-zimowit/

Ponieważ w przypadku dofinansowania turnusu przez PFRON to pacjent sam sobie wybiera miejsce leczenia, można wybrać taką właśnie placówkę i pojechać „oddzielnie ale razem”. A przynajmniej nie widzę żadnego powodu, żeby się nie dało, gdyby dofinansowania zostały przyznane.(Teoretycznie może nawet dałoby się załatwić wspólne zakwaterowanie na terenie ośrodka, jeśli koniecznie chcielibyście być całkiem razem, ale o to należałoby już pytać konkretne sanatorium.)

Pierwszy potencjalny problem z uzyskaniem dofinansowania do takiego turnusu dla kilku osób jednocześnie: wasze wnioski o dofinansowanie musiałyby być rozpatrzone niemal w tym samym czasie, żebyście dali radę wszyscy jednocześnie wybrać sobie turnus w tym samym miejscu i czasie, albo (być może) wybierać z dużym wyprzedzeniem (żeby potem zdążyć „dołączyć” kolejnych członków rodziny, kiedy ich wnioski zostaną rozpatrzone). Ogóle zasady dofinansowań PFRON są dostępne tutaj (link): W szczególności istotny jest fragment:

PCPR rozpatruje wnioski w terminie 30 dni od złożenia kompletnego wniosku.

Po uzyskaniu decyzji o dofinansowaniu turnusu, uczestnik samodzielnie wybiera organizatora i miejsce turnusu. W terminie 30 dni od powiadomienia o przyznaniu dofinansowania, nie później niż na 21 dni przed dniem rozpoczęcia turnusu, przekazuje do PCPR informację o wyborze turnusu.

Drugi problem: wybrane sanatorium musi nie tylko jednocześnie obsługiwać dorosłych i dzieci, ale także „pasować” do waszych chorób. Zgodnie z wytycznymi: „PCPR w terminie 7 dni sprawdza czy ośrodek jest uprawniony do przyjmowania osób z dysfunkcjami lub schorzeniami określonymi w orzeczeniu lub we wniosku lekarskim.”

Trzeci problem to kwestia Twojej niesamodzielności. Usługi świadczone w ramach turnusu nie obejmują opieki, więc Twoją opiekunką musiałabym być albo dorosła córka (mimo swojej własnej niepełnosprawności), albo np. żona. Dla takiego opiekuna możesz również ubiegać się o dofinansowanie do pobytu, o ile masz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Ponieważ nie jestem specjalistą z tej dziedziny, proponuję potwierdzić to wszystko u źródła, czyli w Twoim lokalnym PCPR. Tam masz też szansę uzyskać informację, czy realne jest żeby PCPR przyznał dofinansowania de facto całej rodzinie naraz. O ile dobrze się orientuję, prawnie nie ma przeciwwskazań, ale tylko Twoi lokalni urzędnicy mogą Ci powiedzieć, czy to ma się szanse udać praktycznie.

• 2

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)

#4 Andrzej Sepiół

Andrzej Sepiół

Widz

• Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 10 wrzesień 2020 - 09:57

żona uzyskała dziś informację  w  P C  P  R  że ja jako osoba na wózku nie mogę się starać o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego  a  ona  jako  opiekun  też  i że turnusy jakie oni organizują nie zabierają takich jak  ja

• 0

#5 Ryzen

Ryzen

Milczek

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 20 postów

Napisano 10 wrzesień 2020 - 12:49

OK, rozumiem. A jakiej konkretnie informacji potrzebujesz, o co chciałeś zapytać?
  • 0

#6 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

Orator

• Super Moderator
  • 5668 postów

Napisano 10 wrzesień 2020 - 13:17

Celem uczestnictwa w turnusie jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, m.in. poprzez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach, np. rehabilitacyjnych, przewidzianych programem turnusu. Program turnusu jest adresowany do określonej grupy uczestników. I tak są turnusy rehabilitacyjne organizowane dla osób:

• z dysfunkcją narządu ruchu, z wyłączeniem osób poruszających się na wózkach inwalidzkich,
  • z dysfunkcją narządu ruchu, poruszających się na wózkach inwalidzkich,
  • z dysfunkcją narządu słuchu,
  • z dysfunkcją narządu wzroku,
  • z upośledzeniem umysłowym,
  • z chorobą psychiczną,
  • z epilepsją,
  • ze schorzeniami układu krążenia,
  • z innymi dysfunkcjami lub schorzeniami, niewymienionymi w żadnym z powyższych punktów.

Turnusy trwają zwykle 14 dni. Uczestnictwo w turnusie jest odpłatne, cena zależy od wielu czynników, takich jak: termin, położenie ośrodka, program itp. Ceny są bardzo zróżnicowane - od kilkuset do nawet trzech tysięcy złotych.
Nie do końca rozumiem, z jakiego konkretnie powodu PCPR odmówił udziału w turnusie rehabilitacyjnym? Z tego, co się orientuję to odmowa zazwyczaj wiąże się z wyczerpaniem się środków na ten cel. Ewentualnie wtedy, kiedy osoba niepełnosprawna potrzebuje stałej i specjalistycznej opieki 24 na dobę, a na takim turnusie nie mogliby należycie jej zapewnić.

• 1

Prawdziwą miarą osoby jest to jak traktuje tych, którzy nie mogą wyświadczyć jej żadnej przysługi — Ann Landers —

#7 Boginka

Boginka

Sufler

• Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 324 postów

Napisano 10 wrzesień 2020 - 17:45

Gwoli jasności:

Pan Andrzej założył wcześniej temat: https://www.ipon.pl/...uję-informacji/

Jak rozumiem, lokalny PCPR odmówił przyznania dofinansowania (w takim zakresie, jak opisane w tamtym wątku) i pan Andrzej - o ile dobrze rozumiem - zapytuje właśnie forum, czy ktoś ma jakiś pomysł co może w tej sytuacji zrobić.

Ode mnie uzyskał informację o istnieniu Ogólnopolskiej Bazy Organizacji Pozarządowych (bo być może jakiś podmiot z tej bazy mógłby mu pomóc) natomiast innych pomysłów nie mam, jako że PCPR sam ustala granice udzielanych przez siebie dofinansowań.

• 1

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)

#8 marder

marder

evil admin

• Administrator
  • 3096 postów

Napisano 10 wrzesień 2020 - 18:07

Gwoli jasności: Pan Andrzej założył wcześniej temat: https://www.ipon.pl/...uję-informacji/

Dlatego sądzę, że najlepszym wyjściem, będzie połączenie tych tematów, tak aby tworzyły jeden spójny ciąg, co też właśnie uczyniłem. :)

• 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych