Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Zasiłek dla opiekuna niepełnosprawnego członka rodziny


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Dariusz Barański

Dariusz Barański

  Widz

 • Użytkownik
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 23 lipiec 2020 - 11:19

Witam

Jestem osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,opiekuję się chorym ojcem który również dostał w maju umiarkowany stopień ale jest osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji,w październiku 2019 roku musiałem zrezygnować z pracy ze względu na opiekę nad ojcem,.obecnie przebywam na zasiłku dla bezrobotnych który kończy się za 2 miesiące.Ojciec ma napisane w punkcie 7 orzeczenia tzn.czy wymaga stałej lub długotrwałej opieki że nie dotyczy ale w uzasadnieniu jest napisane:

Jest pan osobą z naruszoną zdolnością organizmu wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia funkcji społecznych.

W związku z tym czy mogę ubiegać się w mops o jakieś świadczenie opiekuńcze?


Użytkownik Dariusz Barański edytował ten post 23 lipiec 2020 - 11:21

 • 0

#2 Boginka

Boginka

  Sufler

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPipPip
 • 319 postów
 • Skąd:Warszawa

Napisano 25 lipiec 2020 - 13:51

Na wstępie zaznaczam, że nie jestem specjalistą z tej dziedziny. O takie rzeczy dla pewności zawsze lepiej dopytać urzędników zajmujących się pomocą społeczną / świadczeniami rodzinnymi. Natomiast o ile dobrze się orientuję:

 

 

w uzasadnieniu jest napisane: Jest pan osobą z naruszoną zdolnością organizmu wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia funkcji społecznych.

 

 

To jest akurat określenie dotyczące wszystkich osób z przyznanym stopniem umiarkowanym (niezależnie od tego, czy napisano to w orzeczeniu, czy nie). Por. ustawowa definicja umiarkowanego stopnia niepełnosprawności:

 

Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. (art. 4 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – link).

 

Inaczej mówiąc, w uzasadnieniu orzeczenia przepisano po prostu kryterium z ustawy. To tak, jakby napisać "przyznajemy umiarkowany stopień, bo jest Pan umiarkowanie niepełnosprawnym" samo w sobie żadnych specjalnych uprawnień nie daje.

 

Piszesz jednak również, że ojciec „jest osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji”. Chodzi Ci po prostu o to, że ojciec nie jest zdolny się sam sobą zaopiekować, czy też ma jakiś dokument, który stwierdza dosłownie, że jest „niezdolny do samodzielnej egzystencji”? Pytam, bo to jest określenie prawnicze i jeśli miałby dokument, który dokładnie coś takiego stwierdza, to potencjalnie zmieniałoby sytuację. Więc jeśli sprecyzujesz co w tej sytuacji znaczy, że ojciec jest „niezdolny do samodzielnej egzystencji”, może będę mogła pomóc bardziej.

 

Póki co mogę tylko sugerować świadczenia z pomocy społecznej na zasadach ogólnych. Konkretnie zapoznałabym się z zasiłkiem okresowym / stałym / celowym. Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://mops.com.pl/f...enia-pieniezne/

 

Drugą rzeczą, na którą możesz zwrócić uwagę jest dodatek mieszkaniowy (link). To też świadczenie na zasadach ogólnych, nie konkretnie dla niepełnosprawnych.

 

To znacznie mniejsza pomoc niż może uzyskać opiekun osoby prawnie uznanej za niesamodzielną, ale o ile dobrze się orientuję, sam stopień umiarkowany do niczego więcej nie uprawnia.

 

Poza świadczeniami państwowymi warto rozejrzeć się po lokalnych organizacji zajmujących się pomocą społeczną. One mogą udzielać pomocy poza obowiązkami wynikającymi z ustaw. To, jakie organizacje tego typu działają w Twojej okolicy, możesz sprawdzić w tej wyszukiwarce: https://spis.ngo.pl/ (w kolumnie po prawej masz możliwość ograniczenia wyszukiwania do konkretnej okolicy oraz do konkretnego "obszaru działań"),


 • 1

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych