Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

karta parkingowa i SPP

karta parkingowa samochód strefa płatnego parkowania przywileje

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Golda

Golda

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 193 postów
  • Skąd:Pleszew

Napisano 01 lipiec 2020 - 12:26

hejka

Od niedawna dysponujemy z mężem kartą parkingową.

W związku z tym zaczęliśmy się zastanawiać nie tyle nad przywilejami, co nad tym w jakich miastach i na jakich warunkach można zaparkować za darmo.

Każde miasto rządzi się swoimi przepisami i w każdym inaczej to wygląda.

 

Zamiast przekopywać Internet i wydzwaniać po odpowiednich urzędach można skomasować wiadomości w jednym temacie.

W końcu mieszkamy w różnych miejscach i chyba każdy kierowca ON z kartą parkingową zna zasady panujące we własnym mieście.

Mnie osobiście interesują przepisy z Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego oraz, ewentualnie, Poznań.

 

Zaś jeżeli chodzi o Pleszew to sytuacja wygląda następująco:

z kartą parkingową można stawiać za darmo na kopertach. inne miejsca postojowe są normalnie płatne.

SPP obowiązuje w dni robocze od godziny dziewiątej do siedemnastej. (jak strzeliłam byka, to poprawię ;) )

 

Od niedawna są dwie strefy. jedna, tzw A obejmuje tylko rynek, a strefa B całą resztę SPP.

W rynku stawki za godzinę są dwukrotnie wyższe niż gdzie indziej ;)

 

Można płacić za pomocą aplikacji moBilet lub normalnie w parkometrze. Jak to dokładnie wygląda to nie wiem, bo nie musiałam nad tym, jako pasażerka, myśleć. ;)


  • 0

Tak sobie wpadłam do Krainy Fantazji i robię za sekretarkę Lenny'ego i spółki :)
Mam nawet własną chmurkę za rogiem obłoku...


#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 01 lipiec 2020 - 14:40

W końcu mieszkamy w różnych miejscach i chyba każdy kierowca ON z kartą parkingową zna zasady panujące we własnym mieście.
Mnie osobiście interesują przepisy z Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego oraz, ewentualnie, Poznań.

 

W Kaliszu potrzebny jest identyfikator. Roczny koszt wydania to 20 zł. Wykupujący otrzyma identyfikator, który należy umieścić za przednią szybą:
http://mzdik.kalisz....efa-parkowania/

Opłaty w Ostrowie Wielkopolskim. Stawką zerową opłaty parkingowej objęte są postoje:

A. Pojazdów pogotowia gazowego, energetycznego, ciepłowniczego i wodno-kanalizacyjnego, itp. podczas usuwania awarii,
B. Pojazdów osób niepełnosprawnych posiadających uprawnienia określone w art. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20.06.1997 r. (t. j. 2005 r. Dz. U. Nr 108 poz. 908 ze zmianami), posiadający legitymację potwierdzającą to uprawnienie, lecz tylko na wyznaczonych dla nich miejscach,
C...., aż do H (....).
7. Opłata abonamentowa za postój pojazdu osoby niepełnosprawnej o znacznym stopniu niepełnosprawności, pozostającej w związku z dysfunkcją narządu ruchu, wynosi:
- za okres jednego miesiąca (od dnia X danego miesiąca do dnia /X-1/ miesiąca następnego 10,00.
- za okres jednego roku - 100,00. Więcej: http://www.mzd.osw.pl/doc/3.1.pdf
                                                          Oraz: http://www.mzd.osw.pl/menu7.php
W Poznaniu również jest identyfikator. Stawka dla pojazdu przewożącego osobę niepełnosprawną lub pojazdu kombatanta Powstania Poznańskiego Czerwca 1956r. wynosi 5 złotych miesięcznie. Więcej: https://zdm.poznan.p...tory-mieszkanca

                                                                              Oraz: https://zdm.poznan.p...nego-parkowania

Zasady korzystania z moBILET: http://www.mobilet.pl/?page_id=12

Może komuś się przyda :)


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 Golda

Golda

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 193 postów
  • Skąd:Pleszew

Napisano 02 lipiec 2020 - 05:49

Dziękuję Ci Aniołku za odpowiedź, ale nie do końca o to mi chodziło (może źle napisałam w pierwszym poście...)

Myślałam o opiniach... hm... użytowników kart parkingowych w danym mieście, a nie o wyciągu z regulaminu. Regulaminy przeczytałam i jestem niewiele mądrzejsza niż byłam. 


  • 0

Tak sobie wpadłam do Krainy Fantazji i robię za sekretarkę Lenny'ego i spółki :)
Mam nawet własną chmurkę za rogiem obłoku...


#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 02 lipiec 2020 - 10:30

Ewo widocznie i ja Cię źle zrozumiałam, bo u nas w Szczecinie sytuacja jest bardzo prosta i nieskomplikowana. Dlatego pewnie trochę zgubił mnie ten post. Od X lat używam karty parkingowej i przysługujących z jej tytułu praw. Korzystam z ulgi zerowej zapisanej tutaj: https://spp.szczecin.pl/?page_id=112

 

Odnawiam systematycznie bilet, co roku zgodnie z datą końcową. Oczywiście muszę mieć przy sobie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (kserowane do wniosku za każdym razem, jakby nie wystarczyło raz - biurokracja!), dowód rejestracyjny samochodu, legitymację osoby niepełnosprawnej i dowód osobisty. Jak zmienisz nazwisko to i ksero aktu ślubu! - to istotne, bo nie każda osoba o tym pamięta. Tak poza tym, to nie ma w tym wszystkim, jakiś wielkich ceregieli. Samochód stawiamy najczęściej na kopercie lub najbliżej koperty i korzystamy z biletu dowoli. Miłego dnia :)


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#5 Golda

Golda

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 193 postów
  • Skąd:Pleszew

Napisano 02 lipiec 2020 - 11:12

Aniołku a jak to wygląda w przypadku turystów? Jak się przyjeżdża na urlop to chyba nie trzeba "odbębniać" tych wszystkich formalności.

U mnie, w Pleszewie wystarczy tylko karta parkingowa i... wolna koperta. Bez względu czy jest się mieszkańcem miasta czy turyst. 


  • 0

Tak sobie wpadłam do Krainy Fantazji i robię za sekretarkę Lenny'ego i spółki :)
Mam nawet własną chmurkę za rogiem obłoku...


#6 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 02 lipiec 2020 - 12:27

Aniołku a jak to wygląda w przypadku turystów? Jak się przyjeżdża na urlop to chyba nie trzeba "odbębniać" tych wszystkich formalności.

U mnie, w Pleszewie wystarczy tylko karta parkingowa i... wolna koperta. Bez względu czy jest się mieszkańcem miasta czy turyst. 

 

Tak, dokładnie, potwierdzam. Przynajmniej ja tak robię od dłuższego czasu....- na specjalnej kopercie i z kartą parkingową za szybą.  I nie tylko możesz być turystą, równie dobrze możesz także być w odwiedzinach u rodziny w innym mieście (gościnnie). Karta parkingowa obowiązuje na terenie całego kraju i za granicą (z uwzględnieniem przepisów poszczególnych krajów).

 

Udało mi się znaleźć artykuł, który rozpisuje największe miasta w Polsce i poszczególne przepisy obowiązujące w nich w tym zakresie. Najczęściej obowiązuje zasada właśnie "bezpłatnie" i "tylko na kopertach", czyli tak, jak pisze wyżej:

http://niepelnospraw.../ledge/x/272124

 

Na koniec to minimum opisane na samym początku, jak na razie wystarcza. Jednak, gdy mam wątpliwości, to szukam info w necie dla świętego spokoju. W końcu w dobie komórek nie jest to niczym trudnym. Ma to miejsce jednak bardzo rzadko. Mam nadzieję, że teraz już jest wszystko jasne  :) 

Pozdrawiam, M.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#7 kaska_zaborze

kaska_zaborze

    Narrator

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1412 postów
  • Skąd:z wnętrza.

Napisano 02 lipiec 2020 - 16:33

Golda poczekaj cierpliwie, może odezwie się dwóch kierowców, których znamy z iponu. Potrzebujemy konkretnych, życiowych historii nt. kopert i parkowania z dużych miast.


  • 0
Wciąż ma się mało lat a już się tyle przeżyło.Powoli dogasa blask tych co już nie wrócą dni.
Piotr Bukartyk.

#8 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 08 lipiec 2020 - 11:58

Jak widać niżej zdarzają się wyjątki - płatne miejsca:

https://reha-news.pl...xzLfBYf_0rD4fRg

 

Oraz: https://www.parkingp...alu-klinicznym/

 

Z tego względu, że szpitale mają zazwyczaj płatne parkingi.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#9 Golda

Golda

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 193 postów
  • Skąd:Pleszew

Napisano 11 lipiec 2020 - 09:30

Aniołku

doskonale zdaję sobie z tego sprawę, dlatego nie dopytywałam się o wyjątki, typu parkingi przy sklepach, szpitalach itd.

mnie interesowały miejsca na stricte miejskich SPP.

Wiadomo, że niektóre sklepy, szpitale i inne tego typu obiekty dysponujące parkingami mają wewnętrzne regulaminy, w które trzeba się wczytać.

Oddzielną historią są też parkingi prywatne.

 

Dlatego nie skupiajmy się na wyjątkach tylko na SPP podlegających, pośrednio lub bezpośrednio, miastu.


  • 0

Tak sobie wpadłam do Krainy Fantazji i robię za sekretarkę Lenny'ego i spółki :)
Mam nawet własną chmurkę za rogiem obłoku...


#10 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 11 lipiec 2020 - 10:18

Zgadza się Ewo, ale …, zawsze jakieś jest ;) Nie tak dawno byłam świadkiem, jak jedna Pani, była zdziwiona, że parking już nie jest bezpłatny, a przecież jeszcze ostatnim razem był bezpłatny. Ludzie bardzo często wiele rzeczy zapamiętują pamięciowo, a zmiany są nieuniknione....

Dlatego instynktownie nalegam na to, by sprawdzać wszystko i nie sugerować się linkami, czy zdobytymi wcześniej informacjami, bo mogą być nieaktualne. Tylko tak ustrzeżemy się przed niechcianym świstkiem za szybą samochodową.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#11 Golda

Golda

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 193 postów
  • Skąd:Pleszew

Napisano 11 lipiec 2020 - 16:17

Niestety masz rację.

Na szczęście ja jestem "biblijny Tomasz" i nie wierzę dopóki sama nie sprawdzę, ale jakąś bazę wiedzy warto mieć.

Te miejskie SPP mają tylko parkomaty i ogólną instrukcję,

a prywatne i przy sklepach czy szpitalach pełen regulamin. Tylko kto ma czas by to czytać... ;)

A potem jest wspomniana przez Ciebie makulatura za wycieraczką.

(mam na myśli tłumaczenia osób "uszczęśliwionych" świstkiem od zarządcy parkingu)


  • 0

Tak sobie wpadłam do Krainy Fantazji i robię za sekretarkę Lenny'ego i spółki :)
Mam nawet własną chmurkę za rogiem obłoku...


#12 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1787 postów

Napisano 12 lipiec 2020 - 12:31

Te miejskie SPP mają tylko parkomaty i ogólną instrukcję, a prywatne i przy sklepach czy szpitalach pełen regulamin. Tylko kto ma czas by to czytać... ;)

 

Niestety, ale nieznajomość prawa nie jest okolicznością łagodzącą. I trzeba pogodzić się z tym, że każdy będzie łupił gdzie i ile się da. Spora część z tych prywatnych stref parkowania umożliwia na szczęście darmowe parkowanie pod warunkiem wzięcia darmowego bileciku za szybką i nieprzekroczenia czasu postoju...


  • 0

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#13 Marta S

Marta S

    Gawędziarz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 786 postów
  • Skąd:szkoda że nie Lublin

Napisano 12 lipiec 2020 - 17:52

Jestem posiadaczką karty parkingowej , choć nie prowadzę auta. Karta służy zaparkowaniu na miejscu dla niepełnosprawnych gdy ktoś mnie wozi. Bardzo ułatwia mi to życie ponieważ mam bliżej budynku, do którego muszę wejść oraz więcej miejsca przy wysiadaniu z samochodu. 

 

Chyba każde miasto ma indywidualne miejskie rozporządzenia czy ten parking płatny czy nie. Proponuję wejść na stronę swojego miasta i zobaczyć a przy podróży do innych trzeba po prostu . Na pewno karta jest pomocna w zakresie odległości. Pozwala wjechać bliżej.


  • 0

www.facebook.com/niemotylica zapraszam na moją autorską stronę z wierszami . 


#14 Golda

Golda

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 193 postów
  • Skąd:Pleszew

Napisano 14 wrzesień 2020 - 19:09

Hejka

Wieści z Ostrowa Wielkopolskiego.

Na kopercie w SPP parkuje się za darmo. Oczywiście z kartą parkingową.

"Dorwałam" strażnika miejskiego,  który nawet pokazał nam gdzie możemy zaparkować. Najciemniej pod latarnią... przegapiliśmy coś co było dziesięć metrów od nas ;) 


  • 2

Tak sobie wpadłam do Krainy Fantazji i robię za sekretarkę Lenny'ego i spółki :)
Mam nawet własną chmurkę za rogiem obłoku...


#15 Golda

Golda

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 193 postów
  • Skąd:Pleszew

Napisano 12 sierpień 2021 - 11:32

hejka

Wieści z Kalisza: na kopertach (oczywiście z KP) postój bezpłatny.

Kaliszanie wiedzą o kilku dodatkowych opcjach, ale przyjezdnym wystarczy ta informacja...


  • 0

Tak sobie wpadłam do Krainy Fantazji i robię za sekretarkę Lenny'ego i spółki :)
Mam nawet własną chmurkę za rogiem obłoku...




Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: karta parkingowa, samochód, strefa płatnego parkowania, przywileje

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych