Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Zwrot renty socjalnej jaki tytuł przelewu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Azax

Azax

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 78 postów

Napisano 11 maj 2020 - 13:05

Witam dostałem pismo z ZUS że muszę zwrócić rentę socjalną. Na piśmie jest tylko nr konta i kwota termin zwrotu ale nie ma tytułu przelewu. Co podać w tytule przelewu?


  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 11 maj 2020 - 13:17

W tytule proponuję nr przyznanego świadczenia-renty.
  • 2

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 Azax

Azax

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 78 postów

Napisano 11 maj 2020 - 13:19

Dzięki :)


  • 0

#4 Ryzen

Ryzen

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 116 postów

Napisano 13 maj 2020 - 12:48

A ja mam inny problem. W trzech miesiącach 2019 roku, przekroczyłem dopuszczalny dochód i będę musiał zwrócić rentę za te miesiące. Ale nie dostałem jeszcze żadnego pisma z ZUS. Co teraz robić? Pisać do nich, czy czekać aż oni się odezwą?
  • 0

*****

***


#5 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 13 maj 2020 - 14:35

Pisać do nich, czy czekać aż oni się odezwą?

 

Ogólnie jeśli Twoja sytuacja finansowa się jakoś istotnie nie zmieni (np. nie czekasz na wypłatę, z której ten zwrot ZUS pokryjesz, nie musisz sobie odejmować z talerza żeby dokonać zwrotu itd.), to ja bym radziła odezwać się do nich. Bo z czekania nie odniesiesz normalnie żadnej korzyści.

 

Obowiązek zwrotu prawnie ciąży na Tobie. To znaczy, że gdyby oni nawet bardzo zapomnieli wydać decyzję, mogą sobie przypomnieć za kilka lat i nadal tego zwrotu wymagać. Dlatego takie rzeczy lepiej załatwiać najszybciej jak to możliwe, bo potem mogą przez lata nad Tobą wisieć.


  • 2

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#6 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3574 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 13 maj 2020 - 17:07

Możliwe, że nie dostałeś jeszcze pisma przez zawirowania związane z koronawirusem. Dlatego jeśli nie odezwą się do Ciebie np. do końca czerwca, wtedy Ty napisz do nich. Jeżeli masz profil zaufany, możesz to zrobić przez internet, korzystając z ich PUE.

Pamiętaj o dwóch sprawach:

  1. Oni zażądają zwrotu kwoty brutto, nie netto.
  2. W razie jeśli nie dysponujesz żądaną przez nich kwotą, możesz ubiegać się o rozłożenie tego na raty (oni nie mają obowiązku się na to zgodzić).

  • 1

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#7 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 13 maj 2020 - 20:43

Możliwe, że nie dostałeś jeszcze pisma przez zawirowania związane z koronawirusem. Dlatego jeśli nie odezwą się do Ciebie np. do końca czerwca, wtedy Ty napisz do nich. Jeżeli masz profil zaufany, możesz to zrobić przez internet, korzystając z ich PUE.

Chciałabym tylko dodać, że bez profilu zaufanego też można się skontaktować przez formularz kontaktowy zapytania ogólnego:
https://www.zus.pl/o...daj-pytanie-zus
Z tym profilem to jest jeszcze tak, że teraz potrafi "wywalać" podczas logowania. Po prostu w obecnej sytuacji to łącza i sam system jest przeciążony.
Z nfolinią jest nie lepiej, bo dodzwonienie się graniczy z cudem.

1. Oni zażądają zwrotu kwoty brutto, nie netto.  2. W razie jeśli nie dysponujesz żądaną przez nich kwotą, możesz ubiegać się o rozłożenie tego na raty (oni nie mają obowiązku się na to zgodzić).

 
Wszystko się zgadza, ale w tym przypadku potrzebny jest stosowny wniosek :) Więcej: https://www.zus.pl/b...anych-swiadczen


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#8 Ryzen

Ryzen

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 116 postów

Napisano 14 maj 2020 - 06:54

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
  • 0

*****

***


#9 Rufin

Rufin

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 115 postów

Napisano 19 maj 2020 - 18:08

A ja na Twoim miejscu, cierpliwie bym poczekał na pismo z ZUS. Dopóki nie zostaniesz oficjalnie zawiadomiony stosownym pisemkiem, nie musisz niczego oddawać. Kasę, którą miałbyś oddać, trzymaj na koncie, nie wydawaj. Jak się upomną, to na luzie zwrócisz. Po co tracić czas i energię na uszczęśliwienie instytucji która ma nas w miejscu poniżej krzyża?
  • 3

I'm pickle Rick :devil: :cool:


#10 Ryzen

Ryzen

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 116 postów

Napisano 16 lipiec 2020 - 11:46

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące renty. Sprzedałem teraz samochód. Czy przychód ze sprzedaży samochodu, liczy się do obliczania dochodu dla celów rentowych? Innymi słowy, Czu ZUS nie upomni się o zwrot renty za lipiec, bo na moje konto wpłynęły pieniądze że sprzedaży samochodu?


  • 0

*****

***


#11 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 16 lipiec 2020 - 12:26

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące renty. Sprzedałem teraz samochód. Czy przychód ze sprzedaży samochodu, liczy się do obliczania dochodu dla celów rentowych? Innymi słowy, Czu ZUS nie upomni się o zwrot renty za lipiec, bo na moje konto wpłynęły pieniądze że sprzedaży samochodu?


Sprzedaż samochodu ma znaczenie przy działalności gospodarczej, ale nie przy rencie socjalnej. Rentę socjalną rozliczamy na bieżąco z osiągniętego przychodu, który podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, a w tym przypadku go nie masz. Więcej poniżej:

https://www.zus.pl/s...renty-socjalnej

Zwykło się uważać, że podatek od nabytego auta płaci wyłącznie jego nabywca. Tymczasem, w niektórych sytuacjach, obowiązek ten ciąży także na sprzedawcy, czyli właścicielu auta – z tej grupy wyłączone są wszelkie inne formy posiadania, takie jak leasing, najem, użyczenie czy użytkowanie.
Obowiązek zapłaty podatku aktualizuje się, gdy sprzedaż nastąpiła przed upływem 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym nabyłeś auto. Przykładowo, jeśli kupiłeś je w lutym, koniec 6-miesięcznego okresu, mija 1 września. Ponadto, dla Urzędu Skarbowego nie ma żadnego znaczenia, czy sprzedający zyskał lub stracił na transakcji. Zeznanie podatkowe, musisz zgłosić nawet w razie straty.
Źródło: https://www.pitax.pl...eday-samochodu/

Sprzedaż samochodu należy wykazać na formularzu PIT-36 (za rok, w którym miała miejsce transakcja), w pozycji „Dochody i straty”, w punkcie „Inne źródła” (punkt 9).


  • 2

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#12 Ryzen

Ryzen

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 116 postów

Napisano 29 lipiec 2020 - 12:35

Dziękuję bardzo za odpowiedź. :)


  • 0

*****

***



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych