Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Koronawirus a praca osoby niepełnosprawnej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 alkow

alkow

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 25 marzec 2020 - 10:28

Cześć to mój pierwszy post tutaj, na imię mam Andrzej, mam 42 lata i jestem osobą niepełnosprawną ruchowo od urodzenia (MPD). Tyle o mnie tytułem wstępu.

 

Chciałbym spytać jak wygląda kwestia zatrudnienia, czasu pracy konieczności świadczenia pracy ON w obecnej sytuacji, czyli pandemii / epidemii Koronawirusa?

Obecnie w okresie przed epidemią do pracy dojeżdżałem samochodem dowożony przez osobę trzecią, kierowca w wieku 65+, teraz te osoby mają zalecenia żeby nie ruszać się z domu, więc jakby nie patrzeć samochodem nie dojadę, dojść też jest mi trudno mimo że nie jest to jakoś daleko. Obecnie jestem na 10 dniowym urlopie, ale ten kończy się w piątek i nie wiem co dalej robić... Mam jeszcze sporo urlopu ale nie wiem jak będzie na mnie patrzył pracodawca. Mimo że nie zarabiam jakoś mega dużo to boję się stracić pracę, ponieważ jestem jedynym żywicielem 3 osobowej rodziny.


Użytkownik alkow edytował ten post 25 marzec 2020 - 10:30

  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 25 marzec 2020 - 11:11

Nie będę tutaj wróżyć z fusów. Sytuacja jest naprawdę wyjątkowa i dynamiczna. Każdego dnia dochodzą jakieś nowe informację, ale gotowych ustaw jeszcze nie ma i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Każdy dzisiaj walczy o przetrwanie. Z tego, co słucham i obserwuję to wielu pracowników wykorzystuje urlopy dokąd tylko może. W tym jest nadzieja, że Twój pracodawca również z tego skorzysta i przedłuży Ci urlop. Na ten moment Minister Polityki i Pracy Społecznej poinformowała, że ok. 600 mln zł zostanie przeznaczone na pomoc dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne i to tyle. Obyśmy do piątku wiedzieli nieco więcej, niż teraz. Póki, co są to tylko ogólne informacje, a to zdecydowanie za mało.

Praktyczny poradnik:

https://www.gov.pl/w...tyczny-poradnik

 

Osoby starsze trzeba chronić i doskonale rozumiem Twój niepokój. Jednak teraz nawet zabranie się z kimś w drodze do pracy nie jest wskazane.


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 25 marzec 2020 - 17:20

Nie kojarzę w tej chwili przepisów, które by to regulowały - zresztą problem jest taki, że w zasadzie trudno będzie wyegzekwować, żeby pracodawca nie zwolnił pracownika, jak mu pracownik nie będzie pasował, więc nawet gdyby istniało jakieś formalne uregulowanie, to nie znaczy że zapewni Ci ono przychylność pracodawcy. W związku z tym moje luźne sugestie:

 

1) Dowiedz się, jaka jest sytuacja w miejscu pracy - chcą Cię na miejscu / chcą żebyś wziął urlop / zamykają się? Bo może być tak w ogóle różnie.

 

2) Jeśli z informacji od pracodawcy wynika, że chcieliby, żebyś wrócił do pracy w siedzibie, zainteresowałabym się tym czy w szeroko pojętej okolicy jest ktokolwiek, kto gotów byłby Cię podwozić na zasadzie wolontariatu / za benzynę. Instytucjonalnie pomoc wolontariacką związaną z koronowirusem powinny koordynować ośrodki pomocy społecznej.

 

Jeśli tam nikt nic nie wie, kolejną metodą poszukiwań byłoby zapytanie ewentualnych organizacji społecznych w okolicy. Możesz je wyszukać tutaj: https://spis.ngo.pl/

 


  • 2

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych