Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Strach, lęk przed ludźmi, koronowirus


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
163 odpowiedzi w tym temacie

#121 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3581 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 21 kwiecień 2020 - 06:24

Nie da się natomiast zrobić tak, żeby wszyscy byli maksymalnie zadowoleni, czyli wyłapać i wyizolować wyłącznie nosicieli, nie ruszając przy tym zdrowego personelu. A tak – mam wrażenie – wyobrażają to sobie ludzie, którzy potocznie mówią o rutynowych testach. Że medyka się testuje, dostaje się np. tego samego dnia wynik i wiemy, czy może jutro bezpiecznie pracować. Tak zaś się po prostu biologicznie nie da.

To oczywiste.

 

Wobec czego do podjęcia optymalnej decyzji potrzebne są dokładne dane o tym, które z niedoskonałych rozwiązań daje lepsze wyniki. A zatem: jakie jest procentowe ryzyko zarażenia w pracy, na ile można je zmniejszyć poprzez użycie sprzętu ochronnego (w idealnych warunkach to by było 100%, ale całkiem idealnych warunków nie ma, więc o ile realnie), ilu ostrych pacjentów nie zostanie przyjętych jeśli kwarantannę zrobi się zapobiegawczo, a ilu jeśli następczo, i jak się to dla nich statystycznie skończy. Nie mam dostępu do tak kompleksowych danych (i wątpię czy w pełni gdziekolwiek istnieją), a bez nich w zasadzie nie da się tego przesądzić.

 

Nie sądzę aby takie dane istniały. Tak samo, jak nie ma danych na temat wpływu niedoborów sprzętu ochronnego, oraz słabej jakości dostępnego sprzętu, na ilość zakażeń wśród medyków.


  • 1

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#122 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 21 kwiecień 2020 - 10:53

"Było sobie życie" - o wirusie powodującym zapalenie płuc. Bardzo na czasie. Wróciły wspomnienia. Zabieram się do oglądania z pociechą :)

https://demotywatory...sie-powodujacym


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#123 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 21 kwiecień 2020 - 20:05

Rozpoczyna się akcja protestacyjna Porozumienia Stowarzyszenia Chirurgów SKALPEL i Porozumienia Rezydentów OZZL oraz medyków, którzy chcą wszczęcia postępowań wobec Konstantego Radziwiłła i Łukasza Szumowskiego za niedopełnienie obowiązków i narażenie na utratę zdrowia i życia pacjentów oraz personelu medycznego. Więcej: https://www.rp.pl/Co...4VvHTV9NOq3Oenk

Testować trzeba szpitale, przede wszystkim personel bloku operacyjnego, izby przyjęć, SOR, żeby wiedzieć, czy ci lekarze i pielęgniarki są zdrowi, bo jeśli nie wychwycimy takiej zakażonej osoby, to będzie źródłem zakażenia pacjentów. To nie chodzi o to, żeby lekarze nie żyli w strachu, albo byli grupą uprzywilejowaną, tylko żeby stworzyć procedury, które umożliwią funkcjonowanie szpitali. Bez tego ludzie będą chorować, cierpieć i umierać wcale nie na COVID-19 (w związku z odwołanymi zabiegami i planowanymi operacjami w brak obsady lekarskiej w powodu obowiązkowej kwarantanny). Kolejny szpital z podobnym problemem: https://static.polit...adfeb8b_830x830
Przy czym personel medyczny to nie wszystkie osoby. Są jeszcze salowi i personel, który roznosi posiłki. To nie są osoby wykonujące zawód medyczny, ale również na co dzień pracujące w szpitalu. Zwłaszcza salowe mają codzienny kontakt z chorymi i wśród tej grupy zawodowej jest wiele zakażonych. Więc to jest spora rzesza ludzi, a oni bardzo często pracują w różnych miejscach i placówkach, więc łańcuch kontaktów międzyludzkich się zwiększa. Roznosić mogą wirusa bezobjawowo, a nadal badane są osoby, które mają objawy, bądź miały kontakt z osobą zakażoną. O przerwaniu łańcuchu zakażenie nie ma mowy.

Dodatkowo sam sprzęt ochronny może być wadliwy sprzętem, a to kolejny "doskonały wytrych" dla wirusa. Ostatecznie sprzęt, który przyleciał słynnym Antonowem, nie został sprawdzony. Wydano miliony złotych na słowo honoru, bo honor to my mamy w genach?! Wydając miliony na maseczki i przyłbice, zaufano dokumentacji dostarczanej przez chińskich producentów. Podobnie postąpili Holendrzy i Finowie – potem musieli spisać na straty całe partie chińskiego sprzętu, a wysoko postawiony urzędnik podał się do dymisji. Tymczasem Agencja Rezerw Materiałowych ogłosiła przetarg na sprzedaż ponad 30 tys. sztuk profesjonalnych masek filtracyjnych. Główny powód to niewykonanie przeglądu dwóch po sobie latach-w 2018 i 2019 roku. W związku z tym uznano, że uległy one przeterminowaniu i nie nadają się do użytku. Agencja wolała sprzedać maski niż wydać na przegląd. Sęk w tym, że te niesprawdzone mogą też nie mieć stosownych przeglądów, lub mieć same atesty i inne zezwolenia tylko na papierze. Koniec końców wychodzi na to samo, ale nie dla wszystkich jest to, tak oczywiste w swojej prostocie.
Kolejne rażące podejście to fakt, że pacjent chory na białaczkę czekał na wymazobus 18 dni. Domniemam, że spisano go na straty i tak chory, więc po co będą się starać i go testować. Ile takich "osób pominięto/skreślono, z takiego, czy inne powodu", nikt nie wie, ale zapewne takich "oczekujących" (zwykłych obywateli, jak i personelu medycznego) jest o wiele więcej, to jak może być dobrze? Małżeństwo pielęgniarzy z Ząbek samo sobie zrobiło testy, bo "nikt się nimi nie interesował". Na "deser" - ostatni raport NIK nie zostawia "suchej nitki" na służbie zdrowia - brak pieniędzy, brak lekarzy i brak polityki zdrowotnej (najgorsze i się ciągnie za nami!). I tak dopada nas nasza rzeczywistość...


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#124 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3581 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 23 kwiecień 2020 - 17:05

https://kobieta.wp.p...01950964606593a


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#125 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 25 kwiecień 2020 - 12:11

Ruszyły pierwsze w Europie testy na ludziach szczepionki na Covid-19:

https://www.gosc.pl/...qFbDUABuCNn40e0


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#126 Rufin

Rufin

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 115 postów

Napisano 25 kwiecień 2020 - 15:18

Miało być tak pięknie, a tu wtopa: https://wiadomosci.o...tyfikat/we4d6lp

Ciekawe co teraz zrobią z tym szmelcem?


  • 0

I'm pickle Rick :devil: :cool:


#127 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 25 kwiecień 2020 - 16:57

Wybaczcie za kolejny post, ale nie mogłam przejść obojętnie koło takich sensacji wypowiedzianych publicznie. Padało tutaj nieraz pytanie: dlaczego nie robimy więcej testów? W życiu nie pomyślałabym, że tak można do tego wszystkiego podejść. Odpowiedź - "bo nie są kierowani pacjenci na testy",  że co proszę? Od kiedy, bo pierwsze słyszę. Pacjenci wręcz błagają o testy, szczególnie medycy. Nie, nie..., w życiu się z tym nie zgodzę. Kolejna ściema. Mowa o fragmencie od minuty 6:21. Dalej to już tylko bardziej mnie zmroziło, bo zawsze patrzę na sytuację z dwóch stron. Kulminacja nastąpiła od minuty 6:38 i pytanie: dlaczego nie każdy może się przebadać profilaktycznie pod kątem COVID-19? Odpowiedź - "jak byśmy mieli populację 30-to milionową przetestowaną to zginęlibyśmy prawdziwie dodatnie wyniki w ogromnej rzeszy fałszywie dodatnich". Moje prywatne pytanie mi się samo nasunęło... W takim razie ile może być testów fałszywie ujemnych?! Skoro można w jedną stronę, to dlaczego nie w drugą? Jaki w tym jest problem? Dla mnie żadne. A może jeszcze prościej - testy, które mamy i do tej pory sprowadzaliśmy, są do niczego. Nie chcę robić postrachu, nie wiadomo jakiego, ale to kolejny dowód na to, że nad niczym nie panujemy. Niech każdy sam sobie zdanie wyrobi, a ja jakoś muszę to przetrawić:


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#128 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3581 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 27 kwiecień 2020 - 16:40

https://wiadomosci.w...04347180635777a

Wywiad z pielęgniarką.


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#129 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 28 kwiecień 2020 - 11:19

Polska mentalność - hejt na medyków trwa:

https://wiadomosci.r...IwAR1YtYcKadw7A

 

Akty agresji i piętnowania wobec lekarzy i pielęgniarek (którzy TAK, mają największe ryzyko zakażenia się COVID-19, bo walczą na pierwszej linii frontu), wydają się rosnąć w siłę w całej Polsce.

https://www.rpo.gov....taki-na-pracow…
https://www.rynekzdr...ec-lekarzy-i-p…

Nie pozwólmy, by Ci, którzy robią teraz najwięcej, abyśmy mogli powrócić do „normalności” - zamiast wdzięczności - czuli się piętnowani.

Walczmy z hejtem i atakami poprzez jeszcze wdzięczność wobec tych, którzy wychodzą codziennie o 6stej rano, nie wiedząc, co ich czeka, kiedy my wygodnie siedzimy sobie w domach pracując zdalnie i narzekając na brak nowości na Netflixie i zamknięte hotele i granice na majówkę.

Bogusia Siciarz, jestem dumna, że jestem Twoją córką! - tak skomentowała to równie dzielna, jak mama - jej córka. Tylko zapewne spokój odzyskają chwilowy, a potem apiać od nowa.

 

Ja osobiście od pewnego czasu zastanawiam się, czy nie skasować swoje (dwa) profile społecznościowe, bo poziom dyskusji tam potrafi być żenujący. Napędzają się jedni na drugich, totalny syf. Ludzie wyładowują wszystkie swoje prywatne frustracje i mają zero samokrytyki w stosunku do własnej osoby. Profili wartościowych tematycznie, jak na lekarstwo, ale dobrze, że jeszcze są i jakoś tam się przebijają. Tylko to mnie tam trzyma!


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#130 Rufin

Rufin

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 115 postów

Napisano 09 maj 2020 - 12:21

Zauważyliście pewną ciekawostkę? Próbowałem dostać się do lekarza na NFZ. Dowiedziałem się że "nie przyjmują w przychodni, bo koronawirus". Poszedłem prywatnie, zapłaciłem gotówką, okazało się, że gotóweczka łagodzi strach przed koronawirusem. :D


  • 0

I'm pickle Rick :devil: :cool:


#131 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 09 maj 2020 - 13:38

gotóweczka łagodzi strach przed koronawirusem.

 

Nie wiem, czy łagodzi strach. To by trzeba było zapytać ludzi, którzy tam pracują, czy się boją (tak dokładnie). Natomiast oczywiste jest, że w trybie "państwowym" (ze składek) przychodnia może założyć, że zostanie utrzymana przez państwo, niezależnie od tego jak świadczy usługi. Zwłaszcza skoro Minister Zdrowia zamknął vel zamroził..

 

Jeśli wiec można uzyskać ten sam wynik (pieniądze od państwa) przy mniejszym własnym ryzyku i obciążeniu...? Prywatne wizyty działają inaczej,. bo jak ich nie ma, to się jednak coś traci, więc kalkulacja inna. Można też zakładać, że ludzie na wizyty odpłatne nie chodzą dla zabawy, a naprawdę muszą, co stanowi jakąś formę selekcji pacjentów.

 

Insza inszość, że np. moja państwowa przychodnia w przypadkach nagłych i wymagających konsultacji ponoć przyjmuje (i tak to powinno ogólnie działać). Nie testowałam, bo mam tylko wizyty kontrolne po ustawienie dawek leków, więc przerzucili mnie na tele-poradę bez jakiegokolwiek sprzeciwu z mojej strony.


  • 0

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#132 kuba

kuba

    Narrator

  • Super Moderator
  • 1788 postów

Napisano 09 maj 2020 - 14:25

Ja osobiście od pewnego czasu zastanawiam się, czy nie skasować swoje (dwa) profile społecznościowe, bo poziom dyskusji tam potrafi być żenujący. Napędzają się jedni na drugich, totalny syf. Ludzie wyładowują wszystkie swoje prywatne frustracje i mają zero samokrytyki w stosunku do własnej osoby. Profili wartościowych tematycznie, jak na lekarstwo, ale dobrze, że jeszcze są i jakoś tam się przebijają. Tylko to mnie tam trzyma!


Przypomina mi się od razu pewien kawał, który pewno tu nie raz powtarzałem: 
Wpadłem na pomysł zdobycia nowych przyjaciół bez pomocy facebooka! Codziennie biegam po ulicach i krzyczę co ugotowałem, co widziałem, co sobie kupiłem, gdzie jestem, jak się czuję i co aktualnie robię. Zaczepiam też wszystkich, którzy staną na mojej drodze, komentuję ich zachowanie i oceniam wygląd. Czasami głośno krzyczę: "Lubię to!", "Lubię to!".
Nie całkiem bez skutku - mam już trzech obserwujących! ...dwóch policjantów i jednego psychiatrę.
:) :) :)
Pewnie wielu się narażę, ale mimo czasem wartościowych stron i komentarzy na fejsie, to jednak szkoda czas tracić na bezproduktywne siedzenie na nim i czytanie bzdetów, a tym bardziej wkurzanie się... O ile zdrowszy człowiek będzie :devil:


  • 1

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, a większość z nich jest w Polsce...   Piotr Bałtroczyk.

Dlaczego Państwo ma nas w nosie i vice versa? :dodgy:


#133 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3581 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 09 maj 2020 - 20:18

Pojawiła się piosenka Kazika, odnosząca się do wizyty K. na cmentarzu, gdy zwykłym ludziom nie wolno było iść na groby bliskich:

 


  • 2

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#134 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 09 maj 2020 - 20:39

Nowy wybawca :D : "Teraz Kaszpirowski postanowił wrócić do zdalnych seansów hipnotycznych. Pomaga mu w tym YouTube. Prowadząc transmisje na żywo, rosyjski hipnotyzer deklaruje, że jest w stanie wyleczyć widzów z wielu chorób.

Wraz z pojawieniem się pandemii koronawirusa zaczął deklarować, że potrafi uchronić widzów przed zakażeniem. Jego zdaniem odpowiednie gesty i postawa psychiczna chronią przez infekcją dużo lepiej niż zalecane przez lekarzy środki zapobiegawcze".

Zarabiają wszyscy, jak tylko mogą - wcześniej maseczki, rękawiczki (i szybujące ceny), a teraz show na YT. Od razu przypomniał mi się Pan Nowak, jak nabijał ludzi w butelkę i to dołowienie. A Kazik, jak to Kazik - idealnie i w swoim stylu :)


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#135 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 10 maj 2020 - 21:55

Według WHO pacjenci z koronawirusem, którzy wyzdrowieli, ale później uzyskali dodatni wynik testu na obecność wirusa, nie ulegli nowej infekcji - po prostu nadal wydalają martwe komórki płuc.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała oświadczenie w sprawie ponownej infekcji. Ludzie, którzy wcześniej już chorowali i ponownie uzyskali dodatni wynik testu na obecność koronawirusa nie są znów zakażeni.
Pacjenci po prostu nadal wydalają martwe komórki płuc . Odkrycia tego dokonano po tym jak w Korei Południowej zgłoszono aż 300 pacjentów, którzy po ozdrowieniu otrzymali pozytywny wynik testu. Po dokładnych badaniach wykazano jednak brak infekcji. Więcej: https://www.o2.pl/in...92334465a?amp=1
I tak pacjenci (bardzo często) uznawani są za pozytywnych, czyli zarażonych. To kolejny przykład na to, że te wszystkie statystyki nie odzwierciedlają rzeczywistości. Są tylko po to, by można było się do czegoś odnieść.

  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#136 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3581 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 12 maj 2020 - 18:50

I kolejna wtopa, tym razem na maseczkach: https://gazetakrakow.../ar/c1-14965560

 

Teraz okaże się że winnych nie ma. Tutaj wiceminister się tłumaczy: https://wiadomosci.w...09779712407681a

 

Poszedłem prywatnie, zapłaciłem gotówką, okazało się, że gotóweczka łagodzi strach przed koronawirusem.

 

Wczoraj byłem u lekarza, też prywatnie. Przyjmują  tak jak zawsze, jedyna różnica, to że przy wejściu do lecznicy, mierzą każdemu pacjentowi temperaturę.


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#137 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 13 maj 2020 - 10:28

Wtopa goni wtopę:

https://wiadomosci.o...98aa4d3a176c86d


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#138 marder

marder

    evil admin

  • Administrator
  • 3581 postów
  • Skąd:/home/marder

Napisano 13 maj 2020 - 17:19

Zastanawiające, że prokuraturę powiedomiono dopiero wtedy, kiedy szambo wybiło, tj. kiedy o sprawie zaczęły pisać portale i gazety. :devil:


  • 0

Nierozwiązywalność jest zawsze stanem przejściowym. 

 

Ziewanie, to cichy krzyk o kawę.


#139 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 14 maj 2020 - 11:32

Zastanawiające, że prokuraturę powiadomiono dopiero wtedy, kiedy szambo wybiło, tj. kiedy o sprawie zaczęły pisać portale i gazety. :devil:

 

Zawsze mówiłam, że słowo pisane ma ogromną moc. I tak się stało i w tym przypadku. Co jest bardzo słuszne i niekiedy nawet potrzebne :) Voilá!

W końcu, ktoś tutaj zaczyna porządnie myśleć: Cytuję: "I myślę, że w ciągu może tygodnia, dwóch, zaproponujemy taki model związany z noszeniem maseczek, być może wyłączający pewne regiony, powiaty, województwa z tego obowiązku w przestrzeni otwartej. Raczej nie mówimy o tym, żeby zrezygnować z tego obowiązku w przestrzeniach zamkniętych".

Zaczerpnięte z: https://www.polsatne...wpYTM_pmerkHiNQ

Z przestrzenią zamkniętą to jak najbardziej się zgadzam, ale na otwartej to dla mnie nie do końca przemyślane podejście. Przecież, po coś i czemuś powinny służyć te 2 metry dystansu społecznego? Oraz pozostałe  sanitarne obostrzenia. Przynajmniej, ja to tak rozumuję i do tego podchodzę.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#140 Ryzen

Ryzen

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 116 postów

Napisano 15 maj 2020 - 10:26

W końcu, ktoś tutaj zaczyna porządnie myśleć.

Myślenie raczej nie jest powodem tej decyzji. Chodzi raczej o to, że krewny i znajomy ministra już zarobił, więc można poluzować rygor noszenia maseczek. A ponieważ przekręt z kiepskimi maseczkami się wydał, minister skierował sprawę do prokuratury. Teraz wszyscy w ministerstwie będą twierdzić że to nie oni zajmowali się tym zakupem, a jak sprawa przycichnie, to prokuratura bez rozgłosu umorzy śledztwo.
Polska w pigułce.


  • 0

*****

***



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych