Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

13. emerytury. Ile można dorobić, by nie stracić "trzynastki"?

13 renta 13 emerytura trzynastka

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 inos

inos

    Mruk

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 88 postów

Napisano 15 luty 2020 - 11:00

Taka informacją odnośnie limitów. Dotyczy osób którzy dorabiają na rencie.

 

Osoby będące na wcześniejszej emeryturze lub rencie, które dorabiają, muszą pilnować pewnych kwot, bo inaczej mogą stracić "trzynastkę". Zmieniają się limity ZUS, idą jednak w górę, więc dorobić można więcej.

 

Od 1 marca zwiększą się limity ZUS, po przekroczeniu których Zakład nie tylko zawiesi wypłatę emerytury i renty, ale także nie przyzna w tym roku trzynastki - czytamy w "Fakcie". Dotyczy to osób na wcześniejszych emeryturach i rentach, które dorabiają do świadczeń.

 

ZUS zmniejszy świadczenie, ale wypłaci trzynastkę, jeśli dodatkowy przychód wyniesie 3639 zł brutto. Za to zawiesi wypłatę emerytury lub renty i nie wypłaci trzynastki, jeśli przychód przekroczy 6758,20 zł brutto - te kwoty dotyczą osób na wcześniejszej emeryturze i na rencie.

 

W marcu otrzymuję w pracy 13 wypłatę za poprzedni rok więc przekroczę prawdopodobnie limit i nie otrzymam 13 renty oraz jak co roku zwrócę rentę za poprzedni rok. (Bardzo motywują do pracy)

 

źródło


  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 15 luty 2020 - 13:17

W marcu otrzymuję w pracy 13 wypłatę za poprzedni rok więc przekroczę prawdopodobnie limit i nie otrzymam 13 renty oraz jak co roku zwrócę rentę za poprzedni rok. (Bardzo motywują do pracy)

 

Edit: Znalazłam to, czego potrzebowałam. Nijak nie da się przeskoczyć kwot, ani sztywnych zapisów: "Trzynastki są sztywnymi wydatkami, od których nie możemy się uchylać. Jeśli płaca minimalna poszybuje do planowanych 4 tys. zł, to kwoty zagwarantowane na ten cel będą musiały znacząco wzrosnąć. Źródło: https://serwisy.gaze...agrodzenie.html

 

Z dwojga złego już lepsza ta trzynasta pensja, niż ta marna "trzynasta emerytura" wraz z rentą.


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 LeeLoo

LeeLoo

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 27 postów
  • Skąd:Częstochowa

Napisano 20 luty 2020 - 19:27

Cześć, jeśli mogę wiedzieć (gdyby przyszło mi pracować i pobierać 13 pensję) ile rent (jedna, dwie, więcej?) musiałeś zwracać? Zapytałam na PUE ZUS co mogę zrobić w przypadku otrzymania 13 pensji, limitów itd, odpowiedziano, że mogę powiadomić ZUS o zamiarze otrzymania "trzynastki", wtedy zmniejszą kolejne świadczenie.
A może ktoś jest w stanie to potwierdzić? Nie powiem, zwroty, pisma, wyjaśnienia i tak dalej zniechęcają mnie do zmiany pracy na ewentualną budżetówkę.
Pobieram rentę rodzinną, nie chcę jej stracić.
 


  • 0

#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 20 luty 2020 - 20:52

Pobieram rentę rodzinną, nie chcę jej stracić.

 

W przypadku renty rodzinnej sprawa ma się następująco: "Są też tacy świadczeniobiorcy, którzy nie muszą informować ZUS o przychodach, ponieważ mogą dorabiać bez ograniczeń. To emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny. Limit nie obowiązuje też niektórych rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do tych świadczeń. Informacji do ZUS nie muszą także składać pobierający rentę rodzinną uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat a są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej (za wyjątkiem uczniów pobierających renty socjalne).
Źródło: https://bydgoszcz.tv...lczyc-sie-z-zus

Więcej o rencie rodzinnej: https://www.zus.pl/s.../renta-rodzinna


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#5 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 20 luty 2020 - 21:06

A może ktoś jest w stanie to potwierdzić?

 

Ogólnie sprawa z trzynastą [pensją] jest taka sama, jak z każdymi dochodami na rencie:

 

1. Dochód liczy się do limitu zarobków w miesiącu, w którym go otrzymasz.

 

2. Jeśli w danym miesiącu otrzymasz w sumie dochody w wysokości większej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia, renta rodzinna ulegnie zmniejszeniu za ten miesiąc. Jeśli Twoje dochody przekroczą 130 % przeciętnego wynagrodzenia, renta zostanie zawieszona za ten miesiąc. Kwoty70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia znajdziesz tutaj - w części "Wysokość kwot przychodu powodujących zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytów i rencistów" (są aktualizowane co trzy miesiące). Uwaga, to są kwoty brutto.

 

3, To Ty masz obowiązek zawiadomić ZUS o przekroczeniu tych limitów, ale jeśli tego nie zrobisz, sam się zapewne upomni po nowym roku. A dlaczego po nowym roku?

 

4. Jeśli tego typu "wyskok" w wypłacie zdarzył się raz i nie był zbyt duży, w przypadku renty rodzinnej ZUS może rozliczyć Twoje limity renty rocznie, nie miesięcznie - o ile masz dowody na wszystkie dochody w całym roku. Przykład: Kowalski co miesiąc zarabia ok. 300 złotych poniżej limitu, ale w kwietniu 2019 otrzymał premię w wysokości 1500 zł brutto, czyli przekroczył limit o 1200 zł. Jeśli wybierze rozliczenie roczne to nie będzie żadnego zwrotu do ZUS (bo średnia wyciągnięta z całego roku jest poniżej limitu).

 

Wybór formy rozliczenia w przypadku renty rodzinnej następuje automatycznie (i wybierany ma być ten wariant, który jest dla rencisty korzystniejszy). W przypadku renty socjalnej zasady są nieco inne - m.in. jest tylko rozliczenie miesięczne.Szczegóły o tej procedurze znajdziesz tutaj (link).

 

Ogólnie wypytywanie innych ludzi ile musieli zwrócić niewiele daje - bo to zależy od tego, jaką mają rentę i ile zarobili w którym miesiącu w roku. Ty nie będziesz zarabiał tyle samo, więc nie sposób powiedzieć czy będziesz coś zwracał i ile.

 

Problem Inosa polega (o ile dobrze rozumiem) na tym, że otrzyma 13. pensję w marcu - tym samym miesiącu, w którym wyliczane jest uprawnienie do tak zwanej trzynastej renty/emerytury. To jest oddzielne świadczenie, rozliczane tylko miesięcznie. W związku z tym, jeśli w marcu jego dochód wyniesie ponad 130% przeciętnego wynagrodzenia, przekroczy limit dochodów i nie będzie się kwalifikował do emerycko-rencistowskiej trzynastki. Jednocześnie, w tym samym okresie, będzie dokonywał zwrotu do ZUS za to, co zarobił ponad limit rentowy w ciągu poprzedniego roku.Więc ma kumulację nie-zysków.

 

EDIT: Treść wklejona przez Aniołka dotyczy konkretnie osób, które pobierają renty rodzinne po osobach, które miały uprawnienia do rent wojskowych, tj. rent dla inwalidów wojennych lub inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, One się, jak rozumiem, nie rozliczają (mogą dorabiać ile chcą).


Użytkownik Boginka edytował ten post 20 luty 2020 - 21:15

  • 1

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#6 LeeLoo

LeeLoo

    Milczek

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 27 postów
  • Skąd:Częstochowa

Napisano 21 luty 2020 - 14:26

Dzięki za odpowiedzi ^_^

ZUS rozlicza mnie rocznie czyli po tym lepszym kursie :)


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych