Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

emerytura po śmierci najbliższego członka rodziny

zus

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 andrzej1

andrzej1

  Sufler

 • Użytkownik
 • PipPipPipPipPipPip
 • 373 postów
 • Skąd:Warszawa

Napisano 19 styczeń 2020 - 12:09

Witam was,

 

Jakiś czas temu zmarła mi matka, która pobierala emeryturę w ZUS. Emerytura przychodziła na konto bankowe systematycznie.

Kiedy najbliższy członek rodziny umiera sporządza się akt zgonu, przedstawia się go ZUS, gdzie się dostaje się dostaje zasiłek pogrzebowy.

Chyba coś około miesiąca potem dostaję emeryturę po swojej matce. Sądziłęm, że jeszcze mi się należy, a może dopłata do pochówku?

A dziś przysyłą mi zus o zwrot należytej dla nich sumy, która zostałą przeze mnie pobrana.

W banku, gdzie mieliśmy konta oboje, byłem osobiście upoważniony do pobierania i zarządzania daną kwotą.

Po śmierci matki, prrzesłąnka aktu zgonu z ZUS do Banku, gdzie zamknięto natychmiast konto bankowe, a w nim środki, które ponoć były możliwe do odzyskania, tylko decyzjja Sądu rejonowego, to wszystko. A podobno dana kwotą mi się należy, bo jestem jedynym synem jaki pozostał

Dziś ZUS odpowiada mi że dana emerytura mi się nie należy i że trzeba pozostałośc oddać.

W końcu gdzie tu prawda, czy po stronie banku, że po śmierci matki, tylko decyzja wymagana z Sądu?

Czy się słuchać opinii ZUS?

 

Każda Instytucja po swojemu


 • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

  Orator

 • Super Moderator
 • 6223 postów
 • Skąd:home

Napisano 19 styczeń 2020 - 12:33

Przede wszystkim chciałabym zaznaczyć, że nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, a moja wiedza jest ogólna. Zgodnie z art. 136 ustawy emerytalnej, najbliżsi członkowie rodziny, w razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenie, mają prawo do wypłaty tzw. niezrealizowanych świadczeń należnych do dnia śmierci wnioskodawcy. W ramach niezrealizowanych świadczeń ZUS wypłaca świadczenia przyznane przed śmiercią emeryta lub rencisty oraz świadczenia już realizowane w ramach miesięcznych wypłat.

Do grona osób, które uprawnione są do wypłaty niezrealizowanych świadczeń zalicza się przede wszystkim małżonka i dzieci, z którymi osoba zmarła prowadziła wspólne gospodarstwo domowe. W przypadku braku takich osób prawo do tych świadczeń mają małżonek i dzieci, którzy nie prowadzili wspólnego gospodarstwa domowego lub w następnej kolejności inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej po osobie zmarłej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba.

W razie śmierci emeryta lub rencisty wstrzymanie wypłaty świadczenia następuje od miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym nastąpił zgon.

W świetle powyższego, świadczenie wypłacone za miesiąc, w którym emeryt zmarł jest świadczeniem należnym. Powinno zostać wypłacone osobie uprawnionej. Nie może jednak być przekazane na adres świadczeniobiorcy lub na jego rachunek bankowy, jeżeli zgon nastąpił przed terminem płatności emerytury (renty).

Jeśli świadczeniobiorca zmarł, a emerytura lub renta została doręczona za pośrednictwem poczty w następnym lub późniejszym dniu po jego śmierci innej osobie, to ZUS będzie dochodził zwrotu tego świadczenia od osoby, która je pobrała. Dlatego domownik lub inna osoba uprawniona powinni odmówić odbioru świadczenia, a następnie złożyć w ZUS wniosek o jego wypłatę w ramach niezrealizowanych świadczeń (wypłata następuje w pełnej wysokości za cały miesiąc, w którym nastąpił zgon).

Pamiętaj: Roszczenie o wypłatę niezrealizowanych świadczeń uprawniony członek rodziny powinien zgłosić w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci. Po tym terminie roszczenia wygasają, chyba że przed upływem tego terminu zostanie zgłoszony wniosek o wypłatę niezrealizowanych świadczeń.

 

Źródło: https://www.gofin.pl...ci-emeryta.html

 

Niezrealizowane świadczenie to takie, do którego  zmarła osoba była uprawniona przed śmiercią, ale go nie pobrała lub nie zostało ono jej wypłacone. Jeżeli np. ktoś zmarł w styczniu, a my nie wypłaciliśmy przysługującego mu świadczenia, bo poinformowano nas o zgonie tej osoby, to niezrealizowane świadczenie za styczeń możemy wypłacić członkom rodziny tej osoby - na ich wniosek. Źródło: https://www.zus.pl/s...ane-swiadczenia

 

Jeśli pobrałeś emeryturę po śmierci matki musisz ją zwrócić w kwocie brutto. Zapamiętaj sobie, że nie ma czegoś takiego, że coś Ci się należny z automatu, tylko na wniosek. Poza tym to była emerytura Twojej mamy i nie możesz  sobie jej ot tak wsiąść. Więc żeby móc złożyć wniosek trzeba najpierw zwrócić to, co zostało pobrane skoro taka jest decyzja. W ZUS-ie wszystko się musi zgadzać w papierach i na rachunkach bankowych. Potem dopiero można przejść całą procedurę przekazania niezrealizowanego świadczenia. Decyzja w sprawie niezrealizowanego świadczenia wydawana jest w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji. Na koniec nie ma czegoś takiego jak dodatek do pochówku tylko zasiłek pogrzebowy!

Najważniejsze! Aby móc załatwiać wszelkie sprawy po mamie musi się odbyć rozprawa spadkowa przed Sądem! Tego nie unikniesz. Idź po poradę do jakiegoś prawnika, bo sam sobie z tym nie poradzisz.


 • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#3 majorka

majorka

  Statysta

 • Użytkownik
 • PipPip
 • 18 postów
 • Skąd:śląsk

Napisano 13 listopad 2020 - 18:19

Dołączę pytanie do tego działu.
Moi Drodzy, jaką podjąć decyzję. Nie orientuje się w tych sprawach. A może ktoś ma jakieś doświadczenie.
Posiadam rentę socjalną (niepełnosprawność od urodzenia), zmarł tata, który miał emeryturę z MSWiA. Czy na rentę rodzinną po tacie zamiast mamy (żony) mogę przejść ja. Gdyby rentę rodzinną wzięła mama to czy po jej śmierci otrzymam rentę rodzinną po mamie (z emerytury, którą teraz otrzymuje), po tacie czy pozostanę tylko na swojej socjalnej. Poproszę o jakieś linki do ustaleń prawnych.
Dziękuję za odpowiedź.

Użytkownik majorka edytował ten post 13 listopad 2020 - 18:22

 • 0

#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

  Orator

 • Super Moderator
 • 6223 postów
 • Skąd:home

Napisano 13 listopad 2020 - 19:21

Na temat renty rodzinnej jest wszystko na stronie ZUS:
https://www.zus.pl/s.../renta-rodzinna
Zarówno Ty jak i mama, (jeśli obie spełniacie określone warunki) macie prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu i ojcu. Wówczas przysługuje Wam jedna renta rodzinna, która zostanie podzielona na 2 równe części. Więcej tutaj: https://www.google.c...owniku.html.amp
 
Prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli w chwili śmierci męża ukończyła 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 lat, a jeżeli uczą się - 18 lat życia lub są całkowicie niezdolne do pracy. Uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje również wdowie, jeśli spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania ww. dzieci. Wdowa, która przed śmiercią męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia w/w warunków wymaganych od wdowy, w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.
Wdowa, która nie spełnia żadnego z wymienionych warunków wymaganych do przyznania renty rodzinnej i nie posiada niezbędnych źródeł utrzymania - ma prawo do okresowej renty rodzinnej przez okres jednego roku od dnia śmierci męża albo przez okres uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od śmierci męża. Źródło: https://www.zus.pl/s...renty-rodzinnej
W razie wątpliwości skorzystaj z E-wizyty:
https://www.zus.pl/e-wizyta


 • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 
Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zus

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych