Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

Płaca minimalna

Prawo

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Alicja_12

Alicja_12

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 9 postów

Napisano 26 listopad 2019 - 16:11

Witam-osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym zatrudniona na cały etat w stawce godzinowej (8zl brutto)w ochronie i pytanie:
Czy pracodawca może zanizyc wypłatę najniższej krajowej za nie wypracowane godziny?
Czy PFRON wypłaca pracodawcy kwotę dofinansowania mniejsza o nieprzepracowane przez pracownika godziny?
Przykładowo w danym miesiącu pracownik powinien przepracować 184 godz a przepracował 168 godz. wg tzw grafiku sporządzonego przez kierownika.

Użytkownik Alicja_12 edytował ten post 26 listopad 2019 - 16:13

  • 0

#2 Alicja_12

Alicja_12

    Statysta

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 9 postów

Napisano 28 listopad 2019 - 09:50

Nikt nie miał takiej sytuacji?
Jak to wygląda prawnie?Pozostaje tylko zasięgnąć informacji w Inspekcji Pracy?
  • 0

#3 Aribeth

Aribeth

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 152 postów

Napisano 28 listopad 2019 - 13:27

Może jak dowiesz się w PIP jak to wygląda, to napisz o tym na forum. Ta informacja może się przydać i innym.
  • 0

#4 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 28 listopad 2019 - 16:32

Witajcie. Poszperałam w necie i już wiem nieco więcej, niż wcześniej ;) Na początku chcę jednak zaznaczyć, że nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, a moja wiedza jest ogólna. A, więc tak:

1. Jeżeli niewypracowanie pełnego, wynikającego z umowy o pracę, wymiaru czasu pracy nastąpiło w związku z organizacją pracy, to nie mogą pomniejszyć należnego pracownikom wynagrodzenia. Zatrudnione osoby nie ponoszą bowiem ryzyka związanego z brakiem możliwości zapewnienia im pracy w ustalonych normach czasu pracy w okresach rozliczeniowych.

2. Niezapewnienie możliwości wypracowania czasu pracy uzgodnionego w umowie (np. pełnego etatu) powoduje konieczność wypłaty wynagrodzenia za uzgodniony wymiar czasu, jaki w danym okresie pracownik powinien przepracować zgodnie z tą umową. Inaczej byłoby tylko wówczas, gdyby niedopracowanie wynikało wprost z winy pracownika, np. nieusprawiedliwionej nieobecności czy spóźnienia.

3. W tym przypadku niewypracowanie normy godzin wynikającej z pełnego wymiaru czasu pracy w marcu 2016 r. wynikało z kwestii organizacyjnych leżących po stronie pracodawcy. Nie ma więc możliwości obniżenia pracownikowi wynagrodzenia. Niedopuszczalne byłoby również rozliczenie czasu pracy przez zaplanowanie w kolejnym okresie rozliczeniowym dłuższej pracy. W konsekwencji przeniesienia niedopracowanych 6 godzin powstałaby następująca sytuacja:

● w marcu 2016 r. pracownik i tak nabyłby prawo do wynagrodzenia za pełną liczbę godzin, jakie powinien w tym miesiącu przepracować, będąc zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy,

● w kwietniu 2016 r. (w kolejnym okresie rozliczeniowym) powstałoby 6 nadgodzin wynikających ze średnio-tygodniowego przekroczenia (praca ponad przeciętnie 40 godzin na tydzień).

4. Organizowanie pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy jest jednym z obowiązków pracodawcy (art. 94 pkt 2 k.p.). Wypełnienie tego obowiązku ma służyć przede wszystkim celom pracodawcy. To on bowiem nie tylko czerpie korzyści z pracy zatrudnionych osób, ale także ponosi ryzyko związane z zatrudnieniem.

Pracodawca ma obowiązek organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy przez pracowników. Źródło: https://inforfk.pl/c...zasu-pracy.html

5. Pracując na pełnym etacie (przy obniżonym wymiarze czasu pracy w jego wypadku 35/siedem godzin), niepełnosprawny powinien jednak zarabiać tyle, ile inni pełnosprawni na podobnych stanowiskach. Szefowi nie wolno więc ustalać wynagrodzenia za etat tej osoby w niższej wysokości niż za etat kogoś bez ułomności, kierując się tym, że pracuje mniej godzin w tygodniu. Takie działanie może być uznane jako dyskryminacyjne. Źródło: https://www.rp.pl/Ka...wykly-etat.html

6. Jeżeli pracownik prawidłowo realizuje polecenia w tym zakresie, to wypełnia swój obowiązek.

7. Płaca minimalna i stawka godzinowa wzrosła z początkiem 2018 roku. Na ten moment minimalne wynagrodzenie wynosi 2100 złotych, a stawka godzinowa wynosi 13 zł 70 gr. Zaczerpnięto ze strony: http://wyborcza.biz/...o-wiedziec.html

8. Wysokość dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego uzależniona jest od --->  stopnia niepełnosprawności i wymiaru czasu pracy takiego pracownika. W ostatniej kolejności od typu pracodawcy. Źródło: https://www.pfron.or...pelnosprawnych/


  • 0

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 




Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Prawo

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych