Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

obniżka czynszu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 andrzej1

andrzej1

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 373 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 28 październik 2019 - 20:31

Witam,

 

Od dawna mieszkaliśmy wraz z matką w mieszkaniu komunalnym w Warszawie, gdzie głównym najemca była matka i to na nią była obniżka czynszu. Obecnie ona już nie żyje, a mieszkanie przepisane będzie na mnie (syn), który od lat jest zameldowany pod tym samym adresem, gdzie staraliśmy się systematycznie płacić za mieszkanie najmowane.

Niestety po śmierci głównego najemcy (matki) staram się o ponowne najmowanie danego lokalu pod tym samym adresem.

Do tej pory nie było specjalnych trudności o obniżkę czynszu i dodatek mieszkaniowy. Wystarczyło przekazać decyzje ZUS w Administracji i Gminie.

 

Nie jestem pewny, czy po ubieganiu się o ten sam lokal jako główny lokator, będę miał dalej możliwość ulgi, bądź darmowego mieszkania z takiego tytułu, że utrzymuję się z samej renty.

Matka pobierała emeryturę. Wszystkie najniższe dochody.

 

W związku z jej śmiercią trzeba liczyć się, że emerytura matki będze zabrana przez ZUS, która pomagała przy opłatach za czynsz, energię, czy gas.

 

Obawa jest jednak taka, że przy jednej osobie zamieszkującej dany lokal nie będzie przyznany żaden dodatek mieszkaniowy, a przecież tym bardziej mi sie to należy, bo pobieram tylko 1000 zł renty z ZUS.

 

Metraż mam około 47 m2, 2 pokoje z kuchnią, zemieszkuję w jednym z tych pokoji.

 

Nie wiem czy moge liczyć dalej na jakieś ulgi, czy darmowe mieszkanie?

Jakie sa zatem przepisy, bo wydaje mi się, że jak najbardziej, tym bardziej , że jestem synem zmarlej głównej lokatorki

 

 


  • 0

#2 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6290 postów
  • Skąd:home

Napisano 29 październik 2019 - 09:28

Postaram się odpisać najprościej, jak się tylko da, przy czym chcę zaznaczyć, że nie jestem specjalistą, a moja wiedza jest ogólna. Poruszasz tutaj dwie kwestie. Pierwsza to, ta związana z tym, że musisz faktycznie stać się nowym najemcą mieszkania komunalnego po śmierci Twojej mamy. Rzeczywiście prawo mówi, że kiedy umiera najemca lokalu komunalnego, prawo do wynajmowania tego mieszkania przechodzi na niektóre osoby związane ze zmarłym. Mówi się wówczas, że wstępują one w stosunek najmu danego lokalu. Dzieje się to automatycznie, bez konieczności podpisywania nowej umowy z gminą. Zgodnie z artykułem 691 kodeksu cywilnego osoby uprawnione do takiego „dziedziczenia" to:

  • małżonek osoby zmarłej (niebędący współnajemcą),
  • dzieci najemcy i współmałżonka,
  • osoby uprawnione do otrzymywania świadczeń alimentacyjnych od zmarłego najemcy,
  • osoby, które pozostawały we wspólnym pożyciu ze zmarłym najemcą.

Źródło: http://regiodom.pl/p...a-komunalnego-p
 
Warszawa, jak większość miast ma to urgowane i krok po kroku jest wszystko tutaj opisane, łącznie z tym jakie dokumenty trzeba złożyć:
https://warszawa1911...sowego-najemce-
 
Druga to zdecydowanie - dodatek mieszkaniowy, gdzie w jego przypadku ważne są dochody i metraż na osobę:
Wymagane Dokumenty:

  • Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego potwierdzony przez zarządcę budynku - załącznik nr 1.
  • Deklaracja o wysokości dochodu gospodarstwa domowego wnioskodawcy za okres trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku - załącznik nr 2.
  • Zaświadczenia o dochodach brutto (zgodnie z pkt 1 - uwagi) wszystkich członków gospodarstwa domowego (oryginał - wg załącznika nr 3), a w przypadku osób bezrobotnych - zaświadczenie z rejonowego Urzędu Pracy, a w uzasadnionych przypadkach oświadczenie złożone w obecności pracownika.
  • Aneks czynszowy (wydatki na mieszkanie za ostatni miesiąc - oryginał do wglądu).
  • Dokument dotyczący powierzchni użytkowej (w tym pokoi i kuchni) i wyposażenia technicznego budynku, potwierdzony przez Wydział Architektury lub kopię umowy sprzedaży (nabycia) nieruchomości (oryginał do wglądu) albo oświadczenie o wielkości powierzchni użytkowej, w tym łącznej powierzchni pokoi i kuchni, oraz o wyposażeniu technicznym domu zawierające klauzulę następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia."
  • Orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności o wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, a w przypadku orzeczeń wydanych przed 2005 rokiem dodatkowy dokument dotyczący poruszania się na wózku inwalidzkim lub uprawnienia do zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.
  • Ostatnia faktura za energię elektryczną - dla lokali nie wyposażonych w centralne ogrzewanie, centralną ciepłą wodę lub instalację gazu przewodowego.
  • Przy pierwszym wniosku, potwierdzona przez zarządcę informacja o wyposażeniu technicznym i położeniu lokalu w budynku (nie dotyczy lokali komunalnych).
  • Inne dokumenty, które mogą pomóc w rozpatrzeniu wniosku o dodatek mieszkaniowy m.in. potwierdzające, że składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacane są np. przez Urząd Pracy, Ośrodek Pomocy Społecznej czy Prezydenta Miasta.

Źródło: https://warszawa1911...-mieszkaniowego
 
Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom zajmującym lokale: komunalne, hipoteczne, spółdzielcze lokatorskie i własnościowe, zakładowe, socjalne oraz domki jednorodzinne. Osoba ubiegająca się o dodatek mieszkaniowy musi posiadać tytuł prawny do zajmowanego przez siebie lokalu lub prawo do lokalu socjalnego bądź zamiennego (w przypadku osób nie posiadających tytułu prawnego).

Średni miesięczny dochód brutto na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie pełnych trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku nie powinien przekraczać: 

  • 175% najniższej emerytury tj. 1 925,00 zł w gospodarstwie jednoosobowym. 
     
  • 125% najniższej emerytury tj. 1 375,00 zł w gospodarstwie wieloosobowym.

Osoba wnioskująca może otrzymać dodatek mieszkaniowy pod warunkiem, że powierzchnia zajmowanego lokalu nie przekracza odpowiednio - więcej z oficjalnej strony internetowej - Śródmieście Dzielnica Miasta Stołecznego Warszawy: https://www.srodmies...eszkaniowe.html


  • 3

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych