Skocz do zawartości

A- A A+
A A A A
Zdjęcie

działalność gospodarcza, rencista socjalny zatrudniony na etacie

działalność gospodarcza renta etat

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 boloo611

boloo611

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 04 październik 2019 - 20:41

Witam 

 

Jestem niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym jestem zatrudniony na umowę o pracę i mam rentę socjalną wiec nie mogę za dużo dorobić (jakieś 500-600 zł) żeby nie przekroczyć dochodu i nie stracić prawa do renty chciałbym założyć działalność gospodarczą (handel internetowy) ale nie znam się na tym i nie wiem jaką formę działalności mam wybrać żeby nie tracić na opłatach ? Może ktoś jest w takiej sytuacji i może mi coś podpowiedzieć albo gdzie mógłbym się skonsultować w tej sprawie ? (mieszkam w Krakowie)


  • 0

#2 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 05 październik 2019 - 21:40

 nie znam się na tym i nie wiem jaką formę działalności mam wybrać żeby nie tracić na opłatach

 

1) Okazjonalna sprzedaż używanych rzeczy, które do Ciebie należą (a więc np. sprzedaż kilku używanych drobiazgów) nie wymaga dodatkowej formy prawnej, ale jeśli chodzi o handel, konieczne jest założenie działalności gospodarczej. Z punktu widzenia prawa do renty typ działalności nie ma znaczenia.

 

2) W przypadku działalności gospodarczej ZUS nie szacuje, ile na niej realnie zarobisz, tylko uznaje, że Twoim przychodem jest "zadeklarowana podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne" - tak stanowi art. 10 ust. 3 ustawy o rencie socjalnej (link - treść ustawy w portalu LexLege).

 

3) Minimalna wymagana przepisami "podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne" standardowo wynosi w tej chwili 2.859,00 zł. Standardowo ZUS uznaje, że tyle zarabiasz na działalności gospodarczej. W pewnych okolicznościach można ten wskaźnik obniżyć (szczegóły tutaj), ale Ciebie to dotyczyć nie będzie - dotyczy to tylko osób, które już prowadzą działalność (a Ty dopiero zaczynasz).

 

4) Dla osób dopiero rozpoczynających działalność przewidziano znaczne obniżenie "podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne" - do 675 zł. Taka preferencyjna suma obowiązuje przez 24 miesiące od założenia działalności, ale może ulec podniesieniu w przyszłym roku (bo jest powiązana z wysokością pensji minimalnej). Nie jestem pewna, czy ZUS stosuje ją także przy wyliczaniu zawieszenia renty. Na chłopski rozum powinien, ale upewnij się na ten temat na infolinii ZUS (link kontaktowy).

 

5) Te kwoty są sztywno określone w przepisach i zmieniają się wraz ze zmianami wskaźników statystycznych (minimalnego i średniego wynagrodzenia). W związku z tym z pewnością przekroczysz próg dochodowy przy wyższej z tych kwot. Przelicz sobie, czy także przy niższej, a jeśli byś nie przekraczał to o ile (jeśli do limitu brakowałoby Ci niewiele, możesz go przekroczyć jeśli podniesione zostanie wynagrodzenie minimalne).


Użytkownik Boginka edytował ten post 05 październik 2019 - 22:06

  • 1

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#3 __ANIOLEK__

__ANIOLEK__

    Orator

  • Super Moderator
  • 6287 postów
  • Skąd:home

Napisano 06 październik 2019 - 10:02

Nie chcę już nic powielać, dlatego zostawię jedynie przydatne linki:

https://www.pfron.or...i-gospodarczej/

http://abc.lzinr.lub...ospodarcza.html

 

W przypadku, gdybyś jednak zrezygnował z działalności gospodarczej, to nie zapomnij (na wszelki wypadek przytaczam, bo nie wiem, ile masz lat), że osoby młode do 26 życia mogą skorzystać z tzw. "zerowego PIT-a":

https://www.e-pity.p...-zycia-warunki/


  • 1

"Stań twarzą zwróconą do słońca, a cień pozostanie za tobą". /Teresa Lipowska/

 

"Śmiech jest masażem dla brzucha! Uśmiech jest masażem dla serca!".

 

 


#4 Slavco

Slavco

    Podpowiadacz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 271 postów

Napisano 07 październik 2019 - 21:00

Nie jestem pewna, czy ZUS stosuje ją także przy wyliczaniu zawieszenia renty. Na chłopski rozum powinien, ale

Nie stosuje. Ale warto zapytać czy coś się w tej materii zmieniło :)

 

 

5) Te kwoty są sztywno określone w przepisach i zmieniają się wraz ze zmianami wskaźników statystycznych (minimalnego i średniego wynagrodzenia). W związku z tym z pewnością przekroczysz próg dochodowy przy wyższej z tych kwot.

Nie przekroczy tak długo jak prognostyków nie zaskoczy koniec rynku pracownika. W większości kwartałów 60% prognozowanego wynagrodzenia jest niższe od 70% rzeczywistego za poprzedni kwartał choć zdarzają się wyjątki :D i w takich przypadkach są dwie opcje zagryźć zęby i oddać kwartalne dochody z renty albo zawiesić działalność :D

Oczywiście nie ręczę za prawdziwość powyższej informacji. Najlepszym źródłem jest ZUS i zapytanie o interpretację :)

 

jestem zatrudniony na umowę o pracę i mam rentę socjalną wiec nie mogę za dużo dorobić (jakieś 500-600 zł)
Nie zakładaj działalności będąc jednocześnie zatrudniony na umowie o pracę bo na 100% suma składek będzie wyższa, Co do kwoty dorobienia to wiele lat temu się to zmieniło i wynosi teraz 70% a nie 30%. Warto też poszukać informacji jak jest traktowany przychód z handlu i czy nie możesz go ująć jako działalności nierejestrowanej lub poszukaj innej furtki jak np inkubatory przedsiębiorczości gdzie ciężar spada na inkubator a ty sobie wystawiasz czasem zapłatę za zlecenie lub coś w ten deseń. 

Użytkownik Slavco edytował ten post 07 październik 2019 - 21:10

  • 1

#5 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 07 październik 2019 - 22:38

Nie przekroczy tak długo jak prognostyków nie zaskoczy koniec rynku pracownika.

 

Autor napisał, że ma też pracę (która nie będzie, jak rozumiem, włączona do działalności gospodarczej). Czyli ma dwa różne źródła dochodu, które w sumie dadzą mu ponad 70%, jeśli ZUS nie uzna niższej składki jako podstawy. Dokładnie o to się rozchodzi. Gdyby miał tylko działalność, to oczywiście nie przekroczyłby progu.

 

O działalność nierejestrową warto się dopytać, ale z tego co się orientuję są z nią kłopoty - okazuje się, że ZUS chce wymagać uiszczania składek z działalności nierejestrowej (mimo że miało ich nie być) i co więcej życzy sobie, żeby płatnikiem tych składek był... kontrahent (nabywający) - link. Wprawdzie problem dotyczy usług, a nie handlu, ale ja bym się poważnie zastanowiła, czy chcę wybrać tę formę, skoro Ministerstwa nie mogą dogadać się z ZUS co kształtu tych przepisów. Oczywiście warto też pamiętać, że przy działalności nierejestrowej jeśli jakimś cudem przekroczy się limit dochodów, to automatycznie powstaje obowiązek założenia firmy (nie ma przebacz, że limit przekroczyło się raz o złotówkę).

 

Natomiast o inkubator przedsiębiorczości oczywiście zapytać można.


Użytkownik Boginka edytował ten post 07 październik 2019 - 22:44

  • 1

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)


#6 kome009

kome009

    Widz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 01 grudzień 2019 - 08:45

Witam mam podobne pytanie mianowicie chodzi o to iż posiadam rentę z ZUS świadczenie łączone socjalna + rodzinna Chciałbym założyć własną działalność gospodarczą jak to się ma do owego świadczenia oraz na jakich zasadach będę opłacał składki ZUS jako niepełnosprawny przedsiębiorca stopień umiarkowany. Może ktoś pomoże  :) Pozdrawiam  


  • 0

#7 Boginka

Boginka

    Sufler

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Skąd:Warszawa

Napisano 01 grudzień 2019 - 23:30

[...] posiadam rentę z ZUS świadczenie łączone socjalna + rodzinna Chciałbym założyć własną działalność gospodarczą jak to się ma do owego świadczenia oraz na jakich zasadach będę opłacał składki ZUS jako niepełnosprawny przedsiębiorca stopień umiarkowany.

 

Tak, jak podano wyżej w wątku, jeśli działalność będzie Twoim jedynym źródłem dochodów poza rentą, renta nie ulegnie zawieszeniu (ponieważ za dochód zostanie uzualna podstawa opłacania składek, która standardowo wynosi 60% przeciętnego wynagrodzenia, a zatem mieści się w limicie zarobków do renty).

 

Jeśli miałbyś także inne źródło dochodów lub celowo podniósł opłacane składki powyżej domyślnego poziomu, renta socjalna ulegnie zawieszeniu zaś rodzinna zmniejszeniu, zgodnie z zasadami opisanymi tutaj: https://www.zus.pl/s...tow-i-rencistow

 

Składki opłacasz jak każdy przedsiębiorca (radzę zapoznać się z przepisami dotyczącymi opłacania składek przy rozpoczynaniu działalności), przy czym posiadanie umiarkowanego stopnia niepełnosprawności uprawnia Cię do częściowej refundacji składek ZUS, czyli - pod pewnymi warunkami - Ty je opłacasz, a Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwraca Ci później 60% zapłaconej kwoty (uwaga: to dotyczy tylko składek ZUS, a zatem nie ubezpieczenia zdrowotnego), Szczegóły tutaj: https://www.pfron.or...ja-skladek-zus/


Użytkownik Boginka edytował ten post 01 grudzień 2019 - 23:31

  • 2

boginka (rzecz. mit.) – duch opiekuńczy lub wiedźma; jakże to ludzkie. :)




Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: działalność gospodarcza, renta, etat

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych